Komplett 2026 OEM-guide för projektor till VR-arkad: ljusstyrka, latens, MOQ och certifieringar för B2B-upphandling.

Publicerad: okt 13, 2026 - 105 Visningar

Så väljer du projektor för VR-arkad: 2026 OEM-guide

Inledning

En projektor för VR-arkadoperatörer måste leverera hög, uthållig ljusstyrka, låg ingångslatens och jämn färgåtergivning i vertikal montering, men de flesta konsumentenheter fallerar inom 18 månader vid 12+ timmars daglig drift i ett slutet kabinett. Vi har sett B2B-kunder bränna igenom två utbytescykler av en 3000-lumen hemmabioenhet innan de inser att underhållsklassad driftcykel kräver underhållsklassade komponenter. Den här guiden bryter ner exakta specifikationer, OEM-upphandlingskontrollpunkter och kostnadsriktmärken för 2026 som ditt B2B-team behöver för att låsa en projektorsatsning som klarar ett 5-års ROI-fönster. För OEM-köpare som utvärderar grossistvolymer av VR-arksprojektor är gapet mellan en retail-specad enhet och en sann underhållsklassad enhet vanligtvis omkring 30 till 45 procent i landad kostnad – och det gapet är skillnaden mellan en lönsam FEC och en serviceverkstad.

Relaterade resurser: hemmabioprojektorer · utomhusprojektorer

TL;DR

  • SKU:n måste leverera 3500 till 6000 ANSI lumen under 12+ timmars driftcykler; konsumentretailar tappar vanligtvis 30 procent av ljusstyrkan inom 18 månader under dessa förhållanden.
  • De två absoluta kraven är ingångslatens under 30 ms och en förseglad ljuskälla (laserfosfor eller RGB-laser) klassad för 30 000+ timmars MTBF.
  • OEM-köpare av VR-arksprojektor bör räkna med 50–200 enheters MOQ, 8–12 veckors ledtid och erforderliga certifieringar inklusive CE, FCC, RoHS och EN 60598 för EU-marknaden.
  • Total landad kostnad för OEM-klassade grossistbeställningar 2026 ligger mellan 249 USD för 1080p laserfosfor och 1 850 USD för nativa 4K UHD RGB-laserenheter.
  • DataMax levererar grossistvolymer av VR-arksprojektor med anpassad firmware, termisk validering för vertikal montering och 24 månaders OEM-garanti som standard.

Dimensionering och ljusstyrka: Så väljer du rätt projektor för kabinett

Medicinsk projektor i operationssal som visar 4K-kirurgisk bildåtergivning

Projektorljusstyrka i FEC- och VR-kabinettsmiljöer

En projektor för VR-arkadoperatörer måste leverera hög, uthållig ljusstyrka, låg ingångslatens och jämn färgåtergivning i vertikal montering, men de flesta konsumentenheter fallerar inom 18 månader vid 12+ timmars daglig drift i ett slutet kabinett. Vi har sett B2B-kunder bränna igenom två utbytescykler av en 3000-lumen hemmabioenhet innan de inser att underhållsklassad driftcykel kräver underhållsklassade komponenter. Den här guiden bryter ner exakta specifikationer, OEM-upphandlingskontrollpunkter och kostnadsriktmärken för 2026 som ditt B2B-team behöver för att låsa en projektorsatsning som klarar ett 5-års ROI-fönster. För OEM-köpare som utvärderar grossistvolymer av VR-arksprojektor är gapet mellan en retail-specad enhet och en sann underhållsklassad enhet vanligtvis omkring 30 till 45 procent i landad kostnad – och det gapet är skillnaden mellan en lönsam FEC och en serviceverkstad.

För grossistbeställningar av VR-arksprojektor rekommenderar vi vanligtvis 4500 ANSI lumen-klassen, eftersom den täcker 90 procent av enkelkabinetts- och 6-meters free-rooms-konfigurationer utan att tvinga operatören att överbetala för 6000-lumen flaggskeppshårdvara.

Kastförhållande och bildgeometri för VR-arksprojektorns guide-specifikationer

VR-kabinett använder nästan alltid UST- eller kortkastoptik, eftersom projektionsavståndet inne i ett VR-kabinett vanligtvis är 0,4 till 1,2 meter från skärm till lins. Ett 0,25:1 UST-objektiv låter kabinettbyggaren placera enheten på en plan hylla ovanför eller under skärmen utan keystone-korrigering, vilket bevarar geometrisk noggrannhet för stereo-3D- eller ögonspårat innehåll. Vi levererar OEM VR-arksprojektor-enheter med förkalibrerade kastförhållanden mellan 0,25:1 och 0,8:1 beroende på kabinettets djup, och vår kalibreringsrapport medföljer varje grossistpall.

  • SKU:n måste leverera 3500 till 6000 ANSI lumen under 12+ timmars driftcykler; konsumentretailar tappar vanligtvis 30 procent av ljusstyrkan inom 18 månader under dessa förhållanden.
  • De två absoluta kraven är ingångslatens under 30 ms och en förseglad ljuskälla (laserfosfor eller RGB-laser) klassad för 30 000+ timmars MTBF.
  • OEM-köpare av VR-arksprojektor bör räkna med 50–200 enheters MOQ, 8–12 veckors ledtid och erforderliga certifieringar inklusive CE, FCC, RoHS och EN 60598 för EU-marknaden.
  • Total landad kostnad för OEM-klassade grossistbeställningar 2026 ligger mellan 249 USD för 1080p laserfosfor och 1 850 USD för nativa 4K UHD RGB-laserenheter.
  • DataMax levererar grossistvolymer av VR-arksprojektor med anpassad firmware, termisk validering för vertikal montering och 24 månaders OEM-garanti som standard.

Färgomfång och HDR för grossistutrullning av VR-arksprojektor

Projektorinnehåll rör sig mot Rec. 2020-brett-färgomfång-pipelines, och laserfosfor-motorer täcker nu 95 procent av DCI-P3, vilket är tillräckligt för den nuvarande generationen av Unreal Engine 5 VR-titlar SMPTE. När du specificerar projektorn, bekräfta att färgomfångssiffran mäts vid linsutgången, inte vid källsignalen, eftersom intern optik kan klippa 10 till 18 procent av omfånget innan bilden når skärmen.

Vår OEM-serie av VR-arksprojektor levereras med ett 95%-DCI-P3-mätcertifikat per enhet, och vi kör en 30-punkters färgvalidering mot en Konica Minolta CA-410 spektroradiometer innan enheten packas.

Latens, uppdateringsfrekvens och spårningskompatibilitet

Bildtagningstid för grossistspecifikationer av VR-arksprojektor

SKU:n måste klara en bildlatensgräns på 33 millisekunder eller mindre end-to-end, vilket är ungefär en bildruta vid 30 Hz, för att förhindra den simulatorsjuka som driver återbetalningsförfrågningar i FEC-anläggningar. Vi mäter transportfördröjning med en Murideo SIX-G signalgenerator och en fotodiod ansluten till linsutgången, och vår OEM VR-arksprojektor-golv förkastar alla enheter som mäter över 33 ms vid 4K 60 Hz-ingång. Valve Index och Meta Quest Link kopplade genom ett diskret GPU landar typiskt på 18 till 24 ms PC-sidans latens, vilket lämnar modellbudgeten på ungefär 9 till 15 ms innan operatören börjar förlora betalande gäster till illamående-klagomål.

För B2B-upphandlingsteam som kör en VR-arksprojektor-guide RFP, be OEM:en att publicera ett oberoende latenstestcertifikat per SKU, inte ett marknadsföringspåstående från en PowerPoint-presentation. Våra grossistleveranser av VR-arksprojektor åtföljs av ett per-enhets-utskrift från Murideo-bänken, och certifikatet listar både 1080p 120 Hz och 4K 60 Hz uppmätta totaler sida vid sida.

Uppdateringsfrekvens och aktiv-slutare 3D-synk

Projektorkabinett och free-roam-rum kräver minst 3500 ANSI lumen för dark ride-miljöer och 5000+ ANSI lumen för blandljus-FEC-hallar. American National Standards Institute (ANSI) IT7.228-standarden definierar lumenmätningsmetodik, och köpare bör avvisa alla specifikationsblad som inte uttryckligen hänvisar till ANSI IT7.228-standarden. I vår OEM-fabrik validerar vi varje VR-arksprojektor-guide-byggnation mot ett 12-timmars termiskt soaktest vid 35 °C omgivningstemperatur före leverans, eftersom retail-klassade enheter rutinmässigt fallerar vid timme 4 200 i kontinuerlig VR-simuleringsanvändning. Ett vanligt misstag som förstagångs-VR-arksoperatörer gör är att köpa en 2500-lumen konsument-SKU och upptäcka att bilden tvättas ut inom 90 dagar när lampan eller laserfosforn åldras.

Spårningskamerors monteringsöverväganden

För grossistbeställningar av VR-arksprojektor rekommenderar vi vanligtvis 4500 ANSI lumen-klassen, eftersom den täcker 90 procent av enkelkabinetts- och 6-meters free-rooms-konfigurationer utan att tvinga operatören att överbetala för 6000-lumen flaggskeppshårdvara.

SpecOEM VR-arksprojektor golvkravAvvisningströskel
End-to-end latens vid 4K 60 Hz≤ 33 ms> 33 ms
Nativ uppdateringsfrekvens120 Hz60 Hz
Fläktbladspassningsfrekvens> 800 Hz200–600 Hz
Per-enhets latenscertifikatIngår (Murideo SIX-G)Endast marknadsföringspåstående
Monteringspunkter4× M6 vibrationsisolerade2× hård montering

Anslutning, ljud och nätverksstyrning

Videoingångsmatris och EDID-hantering för SKU-kabinett

VR-kabinett använder nästan alltid UST- eller kortkastoptik, eftersom projektionsavståndet inne i ett VR-kabinett vanligtvis är 0,4 till 1,2 meter från skärm till lins. Ett 0,25:1 UST-objektiv låter kabinettbyggaren placera enheten på en plan hylla ovanför eller under skärmen utan keystone-korrigering, vilket bevarar geometrisk noggrannhet för stereo-3D- eller ögonspårat innehåll. Vi levererar OEM VR-arksprojektor-enheter med förkalibrerade kastförhållanden mellan 0,25:1 och 0,8:1 beroende på kabinettets djup, och vår kalibreringsrapport medföljer varje grossistpall.

I B2B-upphandlingssammanhang, vid utvärdering av en VR-arksprojektor-guide, måste kastförhållandet matchas mot kabinettets innermått innan BOM låses. Ett 0,4:1 kastförhållande i ett 0,7-meter djupt kabinett ger en 90-tums diagonal bild; ett 0,25:1 kastförhållande i samma kabinett ger en 120-tums diagonal bild.

Ljudextraktion och integrering av immersivt ljud

VR-kabinett parar nästan alltid ihop bilden med en Dolby Atmos- eller DTS:X-uppsättning driven från samma HDMI-källa, så projektorn behöver en S/PDIF- eller eARC-utgång som passerar originbitströmsan utan nedmixning. Vår standard-SKU exponerar en TOSLINK-utgång och en HDMI eARC-returkanal, och vi har validerat ljudpipelinen mot 24-bitars / 48 kHz Dolby TrueHD nedströms under varje produktionsbatch. En projektor för VR-arkad utan eARC tvingar operatören att köpa en separat HDMI-ljudavkodare för cirka 80 USD grossist per kabinett, vilket ackumuleras över ett 40-kabinett FEC-golv.

Nätverksstyrning och fjärrdiagnostik

Projektorinnehåll rör sig mot Rec. 2020-brett-färgomfång-pipelines, och laserfosfor-motorer täcker nu 95 procent av DCI-P3, vilket är tillräckligt för den nuvarande generationen av Unreal Engine 5 VR-titlar SMPTE. När du specificerar projektorn, bekräfta att färgomfångssiffran mäts vid linsutgången, inte vid källsignalen, eftersom intern optik kan klippa 10 till 18 procent av omfånget innan bilden når skärmen.

Vår OEM-serie av VR-arksprojektor levereras med ett 95%-DCI-P3-mätcertifikat per enhet, och vi kör en 30-punkters färgvalidering mot en Konica Minolta CA-410 spektroradiometer innan enheten packas.

Så väljer du rätt projektor för VR-arksupphandling

Köpare av projektor för VR-arkad som utvärderar en 40-kabinett free-roam-anläggning bör förankra beslutet i fem mätbara kriterier: ANSI lumen-utgång per kvadratmeter vägg, kastförhållande mot tillgänglig spårningsvolym, latenscertifikatets proveniens, EDID-hantering vid ingångsmatrisen och fjärrstyrningens yta. En projektor för VR-arkad som presterar bra på rå ljusstyrka men fallerar på ingångslatens eller nätverkstelemetri kommer att kosta mer i fältservicebiljetter än enhetsprisbesparingarna antyder, vilket är därför vi vägleder B2B-upphandlingsteam genom en checklista med fem axlar innan någon RFQ öppnas.

För OEM-köpare som jämför grossistmarknaden för projektor för VR-arkad mot retail-SKU:er, är differentierarna dokumentation, firmwaresignering och monteringshårdvara snarare än panelteknik. En projektor för VR-arkad som källhanteras genom OEM VR-arksprojektor-kanaler inkluderar typiskt per-enhets latenscertifikat, signerad firmware, fyrpunkts-monterings vibrationsisolering och en anpassad EDID-bränningstjänst. Samma projektor för VR-arkad-SKU som köps genom retail-kanaler levereras vanligtvis med generisk firmware, en tvåpunkts hård montering och inget signerat certifikat, vilket är gapet som definierar grossistsegmentet för VR-arksprojektor.

Grossist-MOQ, ledtid och provpolicy från DataMax

De flesta SKU:er måste klara en bildlatensgräns på 33 millisekunder eller mindre end-to-end, vilket är ungefär en bildruta vid 30 Hz, för att förhindra den simulatorsjuka som driver återbetalningsförfrågningar i FEC-anläggningar. Vi mäter transportfördröjning med en Murideo SIX-G signalgenerator och en fotodiod ansluten till linsutgången, och vår OEM VR-arksprojektor-golv förkastar alla enheter som mäter över 33 ms vid 4K 60 Hz-ingång. Valve Index och Meta Quest Link kopplade genom ett diskret GPU landar typiskt på 18 till 24 ms PC-sidans latens, vilket lämnar modellbudgeten på ungefär 9 till 15 ms innan operatören börjar förlora betalande gäster till illamående-klagomål.

För B2B-upphandlingsteam som kör en VR-arksprojektor-guide RFP, be OEM:en att publicera ett oberoende latenstestcertifikat per SKU, inte ett marknadsföringspåstående från en PowerPoint-presentation. Våra grossistleveranser av VR-arksprojektor åtföljs av ett per-enhets-utskrift från Murideo-bänken, och certifikatet listar både 1080p 120 Hz och 4K 60 Hz uppmätta totaler sida vid sida.

För att starta en grossist-RFQ för VR-arksprojektor, begär OEM VR-arksprojektor-specpaketet via kontaktlänken nedan, eller e-posta vår B2B-disk direkt med din anläggningsstorlek, spårningsvolymens mått och målkabinettantal.

Snabbreferens-checklista

Slutsats för B2B-köpare av VR-arksprojektor

Projektorinnehåll levereras alltmer i 120 Hz nativt, med aktiv-slutare eller polariserad 3D-stereoskopisk nedkonvertering vid 60 Hz per öga för multi-cab VR-teaterutrullningar NVIDIA. En 120 Hz-panel som driver 60 Hz per öga bibehåller samma rörelsehanteringsbudget som en standard 60 Hz 2D-projektor, men den kräver att projektorn exponerar en ren bildruta inom 8,3 ms. Billigare 60 Hz nativa-paneler halverar det fönstret och producerar synlig flimmer genom aktiv-slutare-glasögon, vilket är därför vi håller OEM VR-arksprojektor-SKU:er till 120 Hz minimum för alla stereoskopiska byggnationer.

Redo att specificera din anläggning? Bläddra i DataMax VR-arksprojektor-serien eller begär en anpassad OEM VR-arksprojektor-offert med ditt kabinettantal, spårningsvolym och målleveransfönster, så återkommer vårt B2B-tekniska bord med ett fullständigt RFQ-svar inom två arbetsdagar.

Din kundvagn
Din upplevelse på denna webbplats förbättras om du tillåter cookies Cookiepolicy