Proiector pentru arcade VR – ghid OEM 2026 cu specificații, MOQ, costuri și certificări pentru achiziții B2B en-gros.

Posted At: oct. 13, 2026 - 62 Views

Cum să alegi un proiector pentru arcade VR: ghid OEM 2026

Cum să alegi un proiector pentru arcade VR: ghid OEM 2026

Paragraf de deschidere

Un proiector pentru arcade VR trebuie să ofere luminozitate susținută ridicată, latență de intrare scăzută și culori constante în montaj vertical, dar majoritatea unităților consumer eșuează în mai puțin de 18 luni la 12+ ore pe zi într-un cabinet închis. Am văzut cumpărători care au trecut prin două cicluri de înlocuire a unui proiector home-theater de 3000 lumeni înainte să realizeze că ciclurile de funcționare de gradul divertisment necesită componente de gradul divertisment. Acest ghid detaliază specificațiile exacte, punctele de control ale achiziției OEM și reperele de cost pentru 2026 de care echipa ta B2B are nevoie pentru a bloca implementarea proiectorului care rezistă pe o fereastră ROI de 5 ani. Pentru cumpărătorii OEM care evaluează rulaje en-gros de proiectoare pentru arcade VR, diferența dintre o unitate retail și o unitate autentică de grad divertisment este de obicei 30–45% din costul final, iar acea diferență este între un FEC profitabil și un carusel de intervenții service.

Resurse conexe: proiectoare home theater · linie proiectoare de exterior

TL;DR

  • SKU-ul trebuie să susțină 3500–6000 ANSI lumeni pentru cicluri de 12+ ore, iar unitățile consumer se degradează de obicei la 70% din ieșire în 18 luni în aceste condiții.
  • Cele două specificații non-negociabile sunt latența de intrare sub 30 ms și un motor de lumină etanș (laser-fosfor sau RGB laser) evaluat la MTBF 30.000+ ore.
  • Cumpărătorii OEM de proiectoare pentru arcade VR ar trebui să aștepte un MOQ de 50–200 unități, lead time de 8–12 săptămâni și certificări CE, FCC, RoHS și EN 60598 pentru piața UE.
  • Costul total final pentru comenzile en-gros OEM în 2026 variază de la $249 pentru 1080p laser-fosfor până la $1.850 pentru unități 4K UHD RGB laser native.
  • DataMax livrează volume en-gros de proiectoare pentru arcade VR cu firmware personalizat, validare termică pentru montaj vertical și garanție OEM de 24 de luni ca standard.

Dimensiune și luminozitate: cum să alegi cab-urile

Proiector medical în sala de operații afișând imagistică chirurgicală 4K

Luminozitatea proiectorului în medii FEC și VR-cab

Un proiector pentru arcade VR trebuie să ofere luminozitate susținută ridicată, latență de intrare scăzută și culori constante în montaj vertical, dar majoritatea unităților consumer eșuează în mai puțin de 18 luni la 12+ ore pe zi într-un cabinet închis. Am văzut cumpărători care au trecut prin două cicluri de înlocuire a unui proiector home-theater de 3000 lumeni înainte să realizeze că ciclurile de funcționare de gradul divertisment necesită componente de gradul divertisment. Acest ghid detaliază specificațiile exacte, punctele de control ale achiziției OEM și reperele de cost pentru 2026 de care echipa ta B2B are nevoie pentru a bloca implementarea proiectorului care rezistă pe o fereastră ROI de 5 ani. Pentru cumpărătorii OEM care evaluează rulaje en-gros de proiectoare pentru arcade VR, diferența dintre o unitate retail și o unitate autentică de grad divertisment este de obicei 30–45% din costul final, iar acea diferență este între un FEC profitabil și un carusel de intervenții service.

Pentru comenzile en-gros de proiectoare pentru arcade VR, recomandăm de obicei clasa 4500 ANSI lumeni pentru că acoperă 90% din configurațiile single-cab și free-roam de 6 metri fără a forța operatorul să supra-cheltuie pe hardware-ul flagship de 6000 lumeni.

Throw ratio și geometria imaginii pentru proiectorul VR arcade

Cab-urile folosesc aproape întotdeauna optică ultra-short throw sau short-throw, pentru că distanța de proiecție într-un cabinet VR este de obicei 0,4–1,2 metri de la ecran la lentilă. O lentilă ultra-short throw 0.25:1 permite constructorului de cabinet să plaseze unitatea pe un raft plat deasupra sau sub ecran fără corecție keystone, ceea ce păstrează acuratețea geometrică pentru conținut stereo-3D sau eye-tracked. Livrăm unități OEM de proiectoare pentru arcade VR cu throw ratio pre-calibrat între 0.25:1 și 0.8:1 în funcție de adâncimea cabinetului, iar raportul nostru de calibrare este inclus cu fiecare palet en-gros.

  • SKU-ul trebuie să susțină 3500–6000 ANSI lumeni pentru cicluri de 12+ ore, iar unitățile consumer se degradează de obicei la 70% din ieșire în 18 luni în aceste condiții.
  • Cele două specificații non-negociabile sunt latența de intrare sub 30 ms și un motor de lumină etanș (laser-fosfor sau RGB laser) evaluat la MTBF 30.000+ ore.
  • Cumpărătorii OEM de proiectoare pentru arcade VR ar trebui să aștepte un MOQ de 50–200 unități, lead time de 8–12 săptămâni și certificări CE, FCC, RoHS și EN 60598 pentru piața UE.
  • Costul total final pentru comenzile en-gros OEM în 2026 variază de la $249 pentru 1080p laser-fosfor până la $1.850 pentru unități 4K UHD RGB laser native.
  • DataMax livrează volume en-gros de proiectoare pentru arcade VR cu firmware personalizat, validare termică pentru montaj vertical și garanție OEM de 24 de luni ca standard.

Color gamut și HDR pentru implementări en-gros de proiectoare VR arcade

Conținutul pentru proiector se îndreaptă spre pipeline-uri Rec. 2020 wide-color-gamut, iar motoarele laser-fosfor acoperă acum 95% din DCI-P3, ceea ce este suficient pentru generația curentă de titluri VR Unreal Engine 5 SMPTE. Când specifici proiectorul, confirmă că valoarea color gamut este măsurată la ieșirea lentilei, nu la semnalul sursă, pentru că optica internă poate clipi 10–18% din gamut înainte ca imaginea să ajungă pe ecran.

Linia noastră OEM de proiectoare pentru arcade VR este livrată cu un certificat de măsurare 95% DCI-P3 per unitate, iar noi rulăm o validare de culoare în 30 de puncte împotriva unui spectroradiometru Konica Minolta CA-410 înainte ca unitatea să fie ambalată.

Latență, rată de reîmprospătare și compatibilitate tracking

Frame timing pentru specificațiile en-gros ale proiectorului VR arcade

SKU-ul trebuie să atingă un plafon de latență cadru de 33 milisecunde sau mai puțin end-to-end, adică aproximativ un cadru la 30 Hz, pentru a preveni răul de simulare care generează cereri de rambursare în locațiile FEC. Măsurăm transport delay cu un generator de semnal Murideo SIX-G și o fotodiodă cuplată la ieșirea lentilei, iar linia noastră OEM de proiectoare pentru arcade VR respinge orice unitate care măsoară peste 33 ms la intrare 4K 60 Hz. Valve Index și Meta Quest Link conectate printr-un GPU dedicat aterizează de obicei la 18–24 ms latență PC-side, ceea ce lasă bugetul modelului la aproximativ 9–15 ms înainte ca operatorul să înceapă să piardă oaspeți plătitori din cauza reclamațiilor de greață.

Pentru echipele de achiziție B2B care rulează un RFP de proiectoare pentru arcade VR, cere OEM-ului să publice un certificat independent de testare a latenței per SKU, nu o afirmație de marketing dintr-un deck PowerPoint. Livrările noastre en-gros de proiectoare pentru arcade VR includ un printout per unitate de pe bancul Murideo, iar certificatul listează ambele totaluri măsurate, 1080p 120 Hz și 4K 60 Hz, alături.

Rată de reîmprospătare și sincronizare 3D active-shutter

Cabinetele de proiector și sălile free-roam necesită minimum 3500 ANSI lumeni pentru mediile dark-ride și 5000+ ANSI lumeni pentru săli FEC cu lumină mixtă. Standardul American National Standards Institute (ANSI) IT7.228 definește metodologia de măsurare a lumenilor, iar cumpărătorii ar trebui să respingă orice fișă de specificații care nu citează explicit standardul ANSI IT7.228. În fabrica noastră OEM, validăm fiecare build de proiector pentru arcade VR printr-un test termic de 12 ore la 35 °C ambient înainte de livrare, pentru că unitățile retail eșuează de rutină la ora 4.200 în utilizare continuă în simulare VR. O greșeală frecventă a operatorilor de arcade VR la prima experiență este să cumpere un SKU consumer de 2500 lumeni și să descopere că imaginea se spală în 90 de zile pe măsură ce lampa sau laser-fosforul îmbătrânește.

Considerații de montare a camerelor de tracking

Pentru comenzile en-gros de proiectoare pentru arcade VR, recomandăm de obicei clasa 4500 ANSI lumeni pentru că acoperă 90% din configurațiile single-cab și free-roam de 6 metri fără a forța operatorul să supra-cheltuie pe hardware-ul flagship de 6000 lumeni.

SpecificațieFloor OEM proiector arcade VRPrag de respingere
Latență end-to-end @ 4K 60 Hz≤ 33 ms> 33 ms
Rată de reîmprospătare nativă120 Hz60 Hz
Frecvență pass-lamelă ventilator> 800 Hz200–600 Hz
Certificat latență per unitateInclus (Murideo SIX-G)Doar afirmație de marketing
Puncte de montare4× M6 cu izolație din cauciuc2× montură rigidă

Conectivitate, audio și control în rețea

Matrice de intrare video și gestionare EDID pentru cab-uri

Cab-urile folosesc aproape întotdeauna optică ultra-short throw sau short-throw, pentru că distanța de proiecție într-un cabinet VR este de obicei 0,4–1,2 metri de la ecran la lentilă. O lentilă ultra-short throw 0.25:1 permite constructorului de cabinet să plaseze unitatea pe un raft plat deasupra sau sub ecran fără corecție keystone, ceea ce păstrează acuratețea geometrică pentru conținut stereo-3D sau eye-tracked. Livrăm unități OEM de proiectoare pentru arcade VR cu throw ratio pre-calibrat între 0.25:1 și 0.8:1 în funcție de adâncimea cabinetului, iar raportul nostru de calibrare este inclus cu fiecare palet en-gros.

În contexte de sourcing B2B, evaluând un proiector pentru arcade VR, throw ratio trebuie potrivit la adâncimea interioară a cabinetului înainte ca BOM-ul să fie blocat. Un throw 0.4:1 într-un cabinet de 0,7 metri adâncime produce o imagine de 90 inch diagonală; un throw 0.25:1 în același cabinet produce o imagine de 120 inch diagonală.

Extracție audio și integrare sunet imersiv

Cab-urile de proiector asociază aproape întotdeauna vizualul cu un rig Dolby Atmos sau DTS:X condus de la aceeași sursă HDMI, așa că proiectorul are nevoie de o ieșire S/PDIF sau eARC care trece bitstream-ul original fără downmix. SKU-ul nostru standard expune o ieșire TOSLINK și un canal de retur HDMI eARC, și am validat lanțul audio împotriva downstream-urilor Dolby TrueHD 24-bit / 48 kHz la fiecare lot de producție. Un proiector pentru arcade VR fără eARC forțează operatorul să cumpere un de-embedder audio HDMI separat la aproximativ $80 en-gros per cab, ceea ce se adună pe un etaj FEC de 40 cab-uri.

Control în rețea și diagnoză de la distanță

Conținutul pentru proiector se îndreaptă spre pipeline-uri Rec. 2020 wide-color-gamut, iar motoarele laser-fosfor acoperă acum 95% din DCI-P3, ceea ce este suficient pentru generația curentă de titluri VR Unreal Engine 5 SMPTE. Când specifici proiectorul, confirmă că valoarea color gamut este măsurată la ieșirea lentilei, nu la semnalul sursă, pentru că optica internă poate clipi 10–18% din gamut înainte ca imaginea să ajungă pe ecran.

Linia noastră OEM de proiectoare pentru arcade VR este livrată cu un certificat de măsurare 95% DCI-P3 per unitate, iar noi rulăm o validare de culoare în 30 de puncte împotriva unui spectroradiometru Konica Minolta CA-410 înainte ca unitatea să fie ambalată.

Cum să alegi proiectorul potrivit pentru achiziția arcade VR

Cumpărătorii de proiectoare pentru arcade VR care evaluează o locație free-roam de 40 cab-uri ar trebui să ancoreze decizia pe cinci criterii măsurabile: ieșire ANSI lumeni pe metru pătrat de perete, throw ratio față de volumul de tracking disponibil, proveniența certificatului de latență, gestionarea EDID la matricea de intrare și suprafața de control de la distanță. Un proiector pentru arcade VR care punctează bine la luminozitate brută dar eșuează la latență de intrare sau telemetrie în rețea va costa mai mult în tichete service în teren decât sugerează economiile de preț unitar, motiv pentru care ghidăm echipele de achiziție B2B printr-o listă de verificare în cinci axe înainte ca orice RFQ să fie deschis.

Pentru cumpărătorii OEM care compară piața en-gros de proiectoare pentru arcade VR cu SKU-uri retail, diferențiatorii sunt documentația, semnarea firmware-ului și hardware-ul de montaj mai degrabă decât tehnologia panoului. Un proiector pentru arcade VR sursat prin canale OEM de proiectoare pentru arcade VR include de obicei certificate de latență per unitate, firmware semnat, montare cu izolație vibrațională în patru puncte și un serviciu personalizat de burn-in EDID. Același SKU de proiector pentru arcade VR cumpărat prin canale retail de obicei se livrează cu firmware generic, montură rigidă în două puncte și fără certificat semnat, care este diferența ce definește segmentul en-gros de proiectoare pentru arcade VR.

MOQ en-gros, lead time și politică de mostre de la DataMax

Majoritatea SKU-urilor trebuie să atingă un plafon de latență cadru de 33 milisecunde sau mai puțin end-to-end, adică aproximativ un cadru la 30 Hz, pentru a preveni răul de simulare care generează cereri de rambursare în locațiile FEC. Măsurăm transport delay cu un generator de semnal Murideo SIX-G și o fotodiodă cuplată la ieșirea lentilei, iar linia noastră OEM de proiectoare pentru arcade VR respinge orice unitate care măsoară peste 33 ms la intrare 4K 60 Hz. Valve Index și Meta Quest Link conectate printr-un GPU dedicat aterizează de obicei la 18–24 ms latență PC-side, ceea ce lasă bugetul modelului la aproximativ 9–15 ms înainte ca operatorul să înceapă să piardă oaspeți plătitori din cauza reclamațiilor de greață.

Pentru echipele de achiziție B2B care rulează un RFP de proiectoare pentru arcade VR, cere OEM-ului să publice un certificat independent de testare a latenței per SKU, nu o afirmație de marketing dintr-un deck PowerPoint. Livrările noastre en-gros de proiectoare pentru arcade VR includ un printout per unitate de pe bancul Murideo, iar certificatul listează ambele totaluri măsurate, 1080p 120 Hz și 4K 60 Hz, alături.

Pentru a începe un RFQ en-gros de proiectoare pentru arcade VR, solicită pachetul de specificații OEM pentru proiectoare arcade VR la link-ul de contact de mai jos sau scrie-ne direct la biroul B2B cu dimensiunile locației, volumul de tracking și numărul țintă de cab-uri.

Listă de verificare rapidă

Concluzie finală pentru cumpărătorii B2B de arcade VR

Conținutul pentru unitate este furnizat tot mai mult la 120 Hz nativ, cu downconvert 3D stereoscopic active-shutter sau polarizat la 60 Hz per ochi pentru implementări multi-cab de teatru VR NVIDIA. Un panou 120 Hz care conduce 60 Hz per ochi menține același buget de gestionare a mișcării ca un proiector 2D standard de 60 Hz, dar necesită ca proiectorul să expună un cadru curat în 8,3 ms. Panourile native 60 Hz mai ieftine taie acea fereastră la jumătate și produc flicker vizibil prin ochelarii active-shutter, motiv pentru care menținem SKU-urile OEM de proiectoare pentru arcade VR la minimum 120 Hz pentru orice build stereoscopic.

Gata să specifici locația? Răsfoiește linia DataMax de proiectoare pentru arcade VR sau solicită o ofertă OEM personalizată pentru proiectoare arcade VR cu numărul de cab-uri, volumul de tracking și fereastra țintă de livrare, iar biroul nostru de inginerie B2B va returna un răspuns RFQ complet în două zile lucrătoare.

Your Cart
Experiența dumneavoastră pe acest site va fi îmbunătățită prin permiterea cookie-urilor Politica privind cookie-urile