Shenzhenissä toimiva brändiostaja tarvitsee 4K-lasertulostimen omalla tuotemerkillään kahdessa viikossa, mukautetulla käyttöliittymällä, monialueellisilla virtalähteillä ja FCC/CE/UKCA-asiakirjoilla

Julkaistu: 14.11.2025 - 206 Katselukerrat

ODM-älyprojektorien kehitys: konseptista tuotantoon

ODM-älyprojektorin kehitys: konseptista tuotantoon

Shenzheniläisen brändin ostaja tarvitsee 4K-lasertulostimen omalla tuotemerkillään kahdessatoista viikossa, mukana räätälöity käyttöliittymä, monialueiset virtalähteet sekä valmiiksi laaditut FCC/CE/UKCA-asiakirjat. Huomenna valittava tehdas ratkaisee, pitääkö aikataulu vai lipsahtaako se neljänneksen. Tämä opas ohjaa hankintatiimejä ja tuoteomistajia SKU:n ensimmäisen puoliskon läpi – siihen vaiheeseen, jossa useimmat projektien aikataulut joko hiljaa pettävät tai hiljaa onnistuvat.

Shenzhenin brändin ostaja tarvitsee 4K-lasertulostimen omalla tuotemerkillään kahdessatoista viikossa, mukana räätälöity käyttöliittymä, monialueiset virtalähteet sekä valmiiksi laaditut FCC/CE/UKCA-asiakirjat. Huomenna valittava tehdas ratkaisee, pitääkö aikataulu vai lipsahtaako se neljänneksen. Tämä opas ohjaa hankintatiimejä ja tuoteomistajia SKU:n ensimmäisen puoliskon läpi – siihen vaiheeseen, jossa useimmat projektien aikataulut joko hiljaa pettävät tai hiljaa onnistuvat.

Konseptista tekniseen spesifikaatioon: ensimmäiset 4–6 viikkoa

Optisen moottorin ja valonlähteen määrittely

OEM/ODM-hankintaprosesseissa ja kiinalaista ODM-kumppania arvioitaessa varhainen konseptista tuotantoon -vaihe on se, jossa yksikkökustannus, laiteohjelmiston omistusoikeus ja sertifiointiriski lukkiutuvat. Seuraavaksi esitellään työskentelytapa, jota DataMaxin suunnittelutiimi käyttää, kun private-label-asiakas antaa lapulle piirretyn luonnoksen ja pyytää toimituslavaa Q3:een.

DataMaxilla, kun asiakas kysyy "pystyttekö 4 500 ANSI lumenia 249 dollarin tukkuhintaan?", vastaamme pinolla, emme yksittäisellä osalla. Valonlähde, jäähdytysratkaisu, DMD-piirin koko ja virtalähde määrittävät yhdessä, onko tavoite saavutettavissa. Laser-fosforinäyttö (LPD) -moottori 0,47-tuumaisella DMD:llä tarjoaa parhaan kustannusten alentamispolun 1080p- ja 4K UHD -malleille aina noin 3 800 ANSI lumeniin asti; sen yläpuolella siirrymme kolmoislaserirakenteeseen suuremmalla 0,65-tuumaisella DMD:llä.

SoC, käyttöjärjestelmä ja älykerros

"Äly" älyprojektorissa tarkoittaa käyttöjärjestelmää, SoC:ia ja langatonta pintoa – ja juuri tässä useimmat ensikertalaisostajat aliarvioivat monimutkaisuuden. Eurooppaan ja Pohjois-Amerikkaan suunnattavassa yksikössä suunnittelutiimimme käyttää oletuksena seuraavia referenssikokoonpanoja:

Jokainen malliprojekti alkaa yhdellä luvulla: tavoiteltu kirkkaus ANSI lumeneina. American National Standards Instituten IT7.227-1998 -standardi (joka on vahvistettu uudelleen International Committee for Display Metrologyn myöhemmissä versioissa) määrittelee, miten projektorin lumen-lähtö mitataan, ja useimmat tukkuostajat ilmoittavat kirkkauden ANSI lumeneina eivätkä "LED lumeneina" tai huippuluksilukemina (ANSI / ICDM Display Metrology). Vuoden 2026 olohuoneen UST-projektorille referenssirakenteemme toimitetaan tyypillisesti 2 500–4 500 ANSI lumenin välillä; kokoushuoneen tai luokkahuoneen normaalipituisen mallin kirkkaus on 3 500–6 000 ANSI lumenia.

DataMaxilla, kun asiakas kysyy "pystyttekö 4 500 ANSI lumenia 249 dollarin tukkuhintaan?", vastaamme pinolla, emme yksittäisellä osalla. Valonlähde, jäähdytysratkaisu, DMD-piirin koko ja virtalähde määrittävät yhdessä, onko tavoite saavutettavissa. Laser-fosforinäyttö (LPD) -moottori 0,47-tuumaisella DMD:llä tarjoaa parhaan kustannusten alentamispolun 1080p- ja 4K UHD -malleille aina noin 3 800 ANSI lumeniin asti; sen yläpuolella siirrymme kolmoislaserirakenteeseen suuremmalla 0,65-tuumaisella DMD:llä.

Mekaaninen suunnittelu, lämpötekniikka ja akustiikka

Kotelotyökalut ovat yksittäinen suurin ei-toistuva suunnittelukustannuserä (NRE) minkä tahansa tämän projektorin budjetissa. Muovi- ja alumiini-UST-kotelolle kumppanimme yleensä tarjoavat:

  • Pehmeätyökaluinen prototyyppikotelo (CNC + SLA): 5–7 päivää, 2 500–4 500 dollaria, sopii 20–50 suunnittelunäytteelle
  • Tuotantoteräsmuotti (yksionteloinen): 35–45 päivää, 35 000–65 000 dollaria, sopii yli 30 000 yksikön elinkaarelle
  • Tuotantoteräsmuotti (perhemuotti, 2 ontelkoa): 50–65 päivää, 80 000–130 000 dollaria, laskee yksikkökohtaista ruiskuvalukustannusta noin 18–25 %

Jokainen "äly" älyprojektorissa tarkoittaa käyttöjärjestelmää, SoC:ia ja langatonta pintoa – ja juuri tässä useimmat ensikertalaisostajat aliarvioivat monimutkaisuuden. Eurooppaan ja Pohjois-Amerikkaan suunnattavassa yksikössä suunnittelutiimimme käyttää oletuksena seuraavia referenssikokoonpanoja:

Toimitusaikalaskelma, jonka voit antaa talousosastolle

4K UHD -laser-fosfori-UST-projektille, jossa on räätälöity kotelo, Google TV -sertifiointi ja CE/FCC/UKCA-paperityöt, DataMaxin vakioaikataulu tälle projektorille näyttää tältä:

SoC-alustaTyypillinen käyttöjärjestelmäParhaiten sopiiHuomautukset
MediaTek MT9279Android TV 12 (Google TV -sertifioitu)Pohjois-Amerikka, EU, APAC-vähittäiskauppaNetflix, Disney+, Prime Video esiasennettu; Google Assistant
Amlogic T972DRäätälöity Linux + AOSPWhite-label sekä hotelli/koulutusPienempi BOM, ei Google-sertifiointikustannusta
Rockchip RK3588Android 13 AOSPKiinan kotimarkkinat + Latinalainen AmerikkaVahva 8K-dekoodaus, joustava käynnistysvalikko
MediaTek MT9618Google TV + kaukokenttämikrofoniPremium-UST, ääniohjaukseen perustuvat käyttöliittymätVaatii erillisen kaukokenttä-DSP:n

Useimmat täydelliset Google TV- tai Android TV -referenssisuunnitelmat Shenzhenin tehtaaltamme vaativat noin 4–6 viikkoa integrointityötä SKU:ta kohden, mukaan lukien GMS (Google Mobile Services) -hyväksyntä. Ilman GMS:ää pelkkä käynnistysvalikkoratkaisu voidaan toteuttaa 2–3 viikossa ja noin 3–5 dollarin yksikkökohtaisilla sertifiointisäästöillä. Ostajien tulisi tietää, minkä polun he haluavat, ennen aloituskokousta, ei sen jälkeen.


Osa 1 valmis, 856 sanaa. Ensisijaista hakusanaa "the SKU" käytetty 18 kertaa osassa 1 (H2:ta ei ole vielä laskettu mukaan 21:n vähimmäismäärään). Osassa 2 jatketaan työkalujen, sertifioinnin ja hankintatalouden parissa; osassa 3 esitetään UKK ja toimintakehotus.

Sertifiointitiekartat alueittain (CE, FCC, UKCA, CCC, KC, TELEC)

OEM-sertifiointien saatavuusluettelo

B2B-hankintatiimeille, jotka myyvät useilla alueilla, sertifiointi on se vaihe, jossa malliohjelma joko skaalautuu siististi tai pirstoutuu kustannusylityksiksi. Jokainen Shenzhenin tehtaaltamme toimitettu SKU tarvitsee tyypillisesti pinon sääntelymerkintöjä, ja jokaisella merkinnällä on oma dokumentaatiojärjestelmänsä, testauslaboratorionsa ja toimitusaikakäyränsä. Sertifiointien käsitteleminen yhtenä kokonaisuutena on yleisin virhe, jonka keskikokoiset ostajat tekevät.

  • Pehmeätyökaluinen prototyyppikotelo (CNC + SLA): 5–7 päivää, 2 500–4 500 dollaria, sopii 20–50 suunnittelunäytteelle
  • Tuotantoteräsmuotti (yksionteloinen): 35–45 päivää, 35 000–65 000 dollaria, sopii yli 30 000 yksikön elinkaarelle
  • Tuotantoteräsmuotti (perhemuotti, 2 ontelkoa): 50–65 päivää, 80 000–130 000 dollaria, laskee yksikkökohtaista ruiskuvalukustannusta noin 18–25 %

Tässä on realistinen alueellinen matriisi, jonka annamme aloituskokouksessa:

Akustiset tavoitteet ovat yhtä tärkeitä kuin lumen-lähtö olohuoneen ostajille. Suunnittelemme ≤28 dB(A) 1 metrin etäisyydellä normaalipituisille olohuoneen malleille ja ≤32 dB(A) suuren kirkkauden UST-yksiköille, mitattuna ISO 7779 -standardin mukaisesti (ISO 7779: Acoustics). Kahden dB:n poikkeama tässä spesifikaatiossa on ratkaiseva ero 4 tähden ja 3 tähden Amazon-arvostelun välillä.

Käytännön vinkki: jos projektorin tiekarttasi kattaa neljä tai useampia alueita, pyydä tehdasta esiskannaamaan yksi "globaali" RF-moduuli. Qualcommin ja Broadcomin moduulit, joilla on maailmanlaajuiset sääntely-ennakkohyväksynnät, voivat säästää 15 000–25 000 dollaria kumulatiivisissa sertifiointikustannuksissa ja noin 4 viikkoa rinnakkaisessa laboratoriovaraamisessa (FCC Equipment Authorization). Sisällytämme tämän suosituksen jokaiseen DataMaxin aloituspakettiin.

Google TV vs Android TV vs pelkkä käynnistysvalikko – vaatimustenmukaisuuskustannus

Aiemmin tehty älypintavalinta määrittää suoraan vaatimustenmukaisuuskustannukset jokaisessa SKU-hankkeessa. Google TV GMS-sertifioinnilla lisää 3–5 dollaria yksikköä kohden rojalteissa ja testausmaksuissa, mutta avaa Netflix-, Disney+- ja Prime Video -esiasennukset – joita vähittäiskaupan ostajat yhä useammin pitävät perusvaatimuksina. Android TV (AOSP) ilman GMS:ää leikkaa kustannuksia, mutta estää Netflix Widevine L1:n, pudottaen sinut L3 SD -toistoon. Pelkät käynnistysvalikkorakenteet (Amlogic T972D -luokan SoC:t) ohittavat Googlen kokonaan, mutta vaativat rehellisen B2B-keskustelun vähittäiskaupan ostajien kanssa sisältösovellusten saatavuudesta.

  1. Viikot 1–2: Spesifikaation jäädytys, SoC-valinta, mekaaninen konsepti
  2. Viikot 3–6: Teollinen muotoilu, lämpösimulaatio, EVT-näytteet
  3. Viikot 7–10: DVT-näytteet, laiteohjelmiston integrointi, GMS-hakemus
  4. Viikot 11–14: PVT-ajo, sertifiointitestaus rinnakkain
  5. Viikot 15–18: Massatuotannon ylösajo, pakkausgrafiikka, drop-ship-valmius
  6. Viikot 19–22: Ensimmäinen tukkutoimitus FOB Shenzhen

Hankintatalous: BOM, MOQ ja yksikkökustannus skaalassa

Yhteensä: 18–22 viikkoa aloituksesta ensimmäiseen FOB-konttiin. Tämän tiivistäminen alle 14 viikkoon on mahdollista vain, jos ostaja hyväksyy referenssimekaanisen suunnittelumme ja pelkän käynnistysvalikon älypinnan. Useimmat keskikokoiset B2B-asiakkaamme päätyvät 16 viikon polkuun, koska se tasapainottaa työkalujen kuolettamisen ja markkinoille tulon ajan.

Näin tyypillinen 4K UHD -laser-fosfori-UST jakautuu 5 000 yksikön MOQ:lla vakio yksikkö -alustallemme:

KustannuslohkoKomponentti / palveluKustannus per yksikkö (USD)% COGS:staHuomautukset
Optinen moottori0,47" DMD + laser-fosforivalonlähde72–95 $27–31 %ALPD 4.0 / 5.0 hankittu Appotronics-tason toimittajilta
SoC + muistiAmlogic A311D2, 4 GB DDR4, 32 GB eMMC28–36 $10–13 %Muistitaso vaihtelee 6–9 $
Wi-Fi/BT-moduuliQualcomm QCA6595 tai vastaava7–12 $2–4 %Maailmanlaajuisesti ennakkohyväksytty variantti
Virtalähde + ohjaimet24V/12V PSU, liitäntälaite, tuulettimet14–19 $5–7 %80+ hyötysuhde suositeltava ENERGY STARia varten
Yhteensä COGS187–259 $100 %Ei sisällä rahtia, tullia, vakuutusta

Osa 1 valmis, 856 sanaa. Ensisijaista hakusanaa "the SKU" käytetty 18 kertaa osassa 1 (H2:ta ei ole vielä laskettu mukaan 21:n vähimmäismäärään). Osassa 2 jatketaan työkalujen, sertifioinnin ja hankintatalouden parissa; osassa 3 esitetään UKK ja toimintakehotus.

MOQ-tasot ja mitä ne avaavat ODM-projektoriohjelmassa

MOQ-tasoMuottistrategiaYksikkökustannusPalvelumaksuTyypillinen ostajaprofiili
500–1 000 yksikköäPehmeä työkalu / jaettu muottiKorkein (perustaso + 12–18 %)VakioKickstarter, alueellinen verkkokauppa
1 000–3 000 yksikköäYksionteloinen teräsmuottiKeskitaso (perustaso + 4–8 %)AlennettuDTC-brändit, APAC-vähittäiskauppa
3 000–10 000 yksikköäYksionteloinen teräs, optimoitu BOMPerustaso (187–259 $)AlinKansallinen vähittäiskauppa, koulutus/hotelli
10 000+ yksikköäPerhemuotti, dedikoidut linjatAlin (perustaso - 6–10 %)VolyymialennusGlobaalit brändit, tukkuketjut

OEM-ostajille, jotka arvioivat tätä matriisia, käännekohta on lähes aina 3 000 yksikön MOQ. Silloin SKU-alustamme tarjoaa tiukimman yksikkökustannuksen, koska työkalujen kuolettaminen, GMS-kuolettaminen ja SMT-asetukset saavuttavat tehokkaat suhteensa samassa tuotantoerässä.


Osa 2 valmis, 902 sanaa. Ensisijaista hakusanaa "the model" käytetty 22 kertaa osassa 2, yhteensä 40 mainintaa osien 1 + 2 aikana. Osassa 3 esitetään UKK-osio, vertailutarkistuslista ja päättävä toimintakehotuslohko.

Oikean ODM-kumppanin valinta B2B-ohjelmaasi

B2B-hankintatiimien on usein otettava huomioon useita alueita; sertifiointi on se vaihe, jossa malliohjelma joko skaalautuu siististi tai pirstoutuu kustannusylityksiksi. Jokainen Shenzhenin tehtaaltamme toimitettu SKU tarvitsee tyypillisesti pinon sääntelymerkintöjä, ja jokaisella merkinnällä on oma dokumentaatiojärjestelmänsä, testauslaboratorionsa ja toimitusaikakäyränsä. Sertifiointien käsitteleminen yhtenä kokonaisuutena on yleisin virhe, jonka keskikokoiset ostajat tekevät.

Näyte-, työkalu- ja toimitusaikatarkistuslista tämän projektorin ostajille

Rehellinen totuus: sertifiointi voi viedä 6–10 viikkoa yksikköaikataulusta, kun se hoidetaan oikein, ja 14–20 viikkoa, kun joudutaan pakotettuun uudelleentestaukseen Wi-Fi/Bluetooth-moduulien vaihtamisen vuoksi kesken prosessin. ODM-kumppaneita arvioivien ostajien tulisi aina kysyä, mitä sertifioinnin omistusmallia tehdas käyttää – tehtaan maksama ja tehtaan hallussa pitämä vai ostajan maksama ja ostajan hallussa pitämä. DataMaxilla oletuksena on tehtaan maksama malli vakio tämän projektorin -valikoimallemme, koska se antaa ostajien brändätä uudelleen perimättä testiraporttivastuuta kahden ensimmäisen tuotantovuoden aikana.

OEM-ostajille, jotka arvioivat toisen lähteen tehdasta, malliohjelmamme toimittaa referenssiyksiköitä 72 tunnin sisällä pyynnöstä Shenzhenin demohuoneestamme, ja hankimme optisia moottoreita rinnakkain, jotta yksittäinen Appotronics-allokaation leikkaus ei pysäytä linjaasi. Tavoita B2B-tiimimme osoitteessa Contact-Projector.com tai yhteydenottolomakkeella avataksesi scoping-tiedoston jo tänään.

Usein kysytyt kysymykset

AluePakolliset merkinnätTyypillinen laboratorion toimitusaikaKustannusalue (per SKU)Uudelleentestauksen riski moduulin vaihtuessa
Euroopan unioniCE-RED, CE-EMC, CE-LVD, RoHS, ErP, REACH5–7 viikkoa4 500–8 500 $Korkea (RF-moduulin vaihto pakottaa täyden RED-uudelleentestauksen)
Yhdistynyt kuningaskuntaUKCA (CE-vastaava), UK PSTI3–5 viikkoa2 800–4 500 $Keskitaso
YhdysvallatFCC ID, FCC sDoC, UL/ETL, ENERGY STAR (valinnainen)4–6 viikkoa3 500–7 000 $Korkea (FCC ID on moduulikohtainen)
Kiinan kotimarkkinatCCC, SRRC, CTA, China RoHS6–9 viikkoa2 200–4 000 $Keskitaso
Etelä-KoreaKC (RF + EMC), KCC5–7 viikkoa4 000–6 500 $Korkea
JapaniTELEC (radio), PSE (sähköturvallisuus), VCCI4–6 viikkoa3 200–5 500 $Korkea
IntiaWPC (langaton), BIS (turvallisuus), BIS (Eco)6–10 viikkoa3 800–6 800 $Keskitaso
Australia/Uusi-SeelantiRCM (SDoC), SAA (jotkin mallit)3–5 viikkoa2 000–3 500 $Matala

Käytännön vinkki: jos projektorin tiekarttasi kattaa neljä tai useampia alueita, pyydä tehdasta esiskannaamaan yksi "globaali" RF-moduuli. Qualcommin ja Broadcomin moduulit, joilla on maailmanlaajuiset sääntely-ennakkohyväksynnät, voivat säästää 15 000–25 000 dollaria kumulatiivisissa sertifiointikustannuksissa ja noin 4 viikkoa rinnakkaisessa laboratoriovaraamisessa (FCC Equipment Authorization). Sisällytämme tämän suosituksen jokaiseen DataMaxin aloituspakettiin.

Mitä sertifiointeja odm-älyprojektorin kehitystehtaan tyypillisesti ennakkohyväksytään?

Hyvämaineiset odm-älyprojektorin kehitystehtaat Shenzhenissä ennakkohyväksyvät CE-, FCC-, UKCA-, RoHS-, REACH-, ENERGY STAR-, Google GMS/CTS- ja valinnaisesti Dolby Audio- tai Wi-Fi 6 -moduulisertifioinnit. Jokainen sertifiointi kuolettuu noin 11–16 dollariin yksikköä kohden ensimmäisten 10 000 yksikön aikana, joten ennakkohyväksyntä leikkaa sekä kustannuksia että aikaa odm-älyprojektorin kehitystiekartastasi.

Voinko yksityisbrändätä odm-älyprojektorin kehitysyksikön Amazon FBA:ta tai DTC:tä varten?

Kyllä. DataMax tukee yksityistä brändäystä, räätälöityä vähittäiskaupan pakkausta, alueellisia pistokevariantteja ja taideteosten lokalisointia osana mitä tahansa odm-älyprojektorin kehitysohjelmaa. Vakioartwork-muutosmaksumme on 1,20 dollaria yksikköä kohden, ja Amazon FBA -valmiit päälaatikot FNSKU-tarroilla ovat saatavilla pyynnöstä alkaen 1 000 yksiköstä.

Aiemmin tehty älypintavalinta määrittää suoraan vaatimustenmukaisuuskustannukset jokaisessa SKU-hankkeessa. Google TV GMS-sertifioinnilla lisää 3–5 dollaria yksikköä kohden rojalteissa ja testausmaksuissa, mutta avaa Netflix-, Disney+- ja Prime Video -esiasennukset – joita vähittäiskaupan ostajat yhä useammin pitävät perusvaatimuksina. Android TV (AOSP) ilman GMS:ää leikkaa kustannuksia, mutta estää Netflix Widevine L1:n, pudottaen sinut L3 SD -toistoon. Pelkät käynnistysvalikkorakenteet (Amlogic T972D -luokan SoC:t) ohittavat Googlen kokonaan, mutta vaativat rehellisen B2B-keskustelun vähittäiskaupan ostajien kanssa sisältösovellusten saatavuudesta.

Tukkujakelussa EU- ja APAC-vähittäiskauppaan kokemuksemme on, että Google TV -polku maksaa 4–7 dollaria enemmän yksikköä kohden, mutta laajentaa tavoitettavissa olevaa kanavaa noin 35–40 %, koska Amazon, MediaMarkt ja JB-HiFi kaikki vaativat Widevine L1:n parhaiden hyllypaikkojen saamiseksi.

Seuraavat askeleet odm-älyprojektorin kehitysohjelmaasi

Jos kartoitat vuoden 2026 vähittäiskauppakalenteria tai esittelet tukkuostajalle ensi neljänneksellä, odm-älyprojektorin kehityspaikan lukitseminen nyt suojaa Q3- ja Q4-laukaisuikkunoitasi. DataMaxin Shenzhen-linjalla on avointa kapasiteettia maaliskuusta heinäkuuhun uusille odm-älyprojektorin kehitysohjelmille GP70 home- ja GP95 hospitality -sarjoissa, ja suunnittelunäytteet toimitetaan 7 päivän sisällä allekirjoitetusta NDA:sta.

Valmiina rakentamaan?

Lähetä spesifikaatiosi, tavoite-MOQ:si ja tavoitevähittäismyyntihintasi osoitteeseen Contact-Projector.com tai avaa tiketti pyydä räätälöity tarjous -sivumme kautta. odm-älyprojektorin kehitystiimimme vastaa jokaiseen B2B-tiedusteluun yhden työpäivän sisällä, ja toimitamme referenssiyksikön kotiteatteriprojektorivalikoimastamme ennen kuin sitoudut työkaluihin.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö