Dezvoltare ODM proiector smart: ghid complet de la concept la producție pentru echipele B2B de achiziții și proprietarii de produs care lucrează cu producători OEM din Shenzhen.

Posted At: nov. 14, 2025 - 211 Views

Dezvoltare ODM Proiector Smart: De la Concept la Producție

Dezvoltare ODM Proiector Smart: De la Concept la Producție

Un cumpărător de marcă din Shenzhen are nevoie de un proiector laser 4K sub eticheta proprie în douăsprezece săptămâni, cu interfață personalizată, surse de alimentare multi-regiune și documentația FCC/CE/UKCA deja pregătită. Fabrica pe care o alege mâine decide dacă acel termen se menține sau alunecă cu un trimestru. Acest ghid parcurge echipele de achiziții și proprietarii de produs prin prima jumătate a ciclului SKU, etapa în care majoritatea calendarelor de proiect eșuează discret sau reușesc discret.

Cumpărătorul de marcă din Shenzhen are nevoie de un proiector laser 4K sub eticheta proprie în douăsprezece săptămâni, cu interfață personalizată, surse de alimentare multi-regiune și documentația FCC/CE/UKCA deja pregătită. Fabrica pe care o alege mâine decide dacă acel termen se menține sau alunecă cu un trimestru. Acest ghid parcurge echipele de achiziții și proprietarii de produs prin prima jumătate a ciclului SKU, etapa în care majoritatea calendarelor de proiect eșuează discret sau reușesc discret.

De la Concept la Specificația de Inginerie: Primele 4-6 Săptămâni

Definirea Motorului Optic și a Sursei de Lumină

Pentru fluxurile de achiziție OEM/ODM, evaluarea unui partener ODM chinezesc, faza timpurie concept-producție este locul în care se blochează costul unitar, deținerea firmware-ului și riscul de certificare. Ce urmează este manualul de lucru pe care echipa noastră de inginerie de la DataMax îl folosește atunci când un client cu etichetă privată ne predă o schiță pe un șervețel și cere un palet expediat în T3.

La DataMax, atunci când un client întreabă "puteți face 4.500 ANSI lumeni la 249 USD en-gros?", răspundem cu un întreg ansamblu, nu cu o singură componentă. Sursa de lumină, soluția de răcire, dimensiunea cipului DMD și sursa de alimentare determină împreună dacă acea țintă este realizabilă. Un motor laser phosphor display (LPD) cu un DMD de 0,47 inchi oferă cea mai bună cale de reducere a costurilor pentru 1080p și 4K UHD până la aproximativ 3.800 ANSI lumeni; peste acest prag, trecem la o arhitectură triple-laser cu un DMD mai mare, de 0,65 inchi.

SoC, SO și Stratul Smart

Termenul "smart" din proiectorul smart se referă la sistemul de operare, SoC-ul și stiva wireless, și este locul în care majoritatea cumpărătorilor la prima experiență subestimează complexitatea. Pentru unitatea destinată Europei și Americii de Nord, echipa noastră de inginerie folosește implicit următoarele configurații de referință:

Fiecare proiect de model începe cu un singur număr: luminozitatea țintă în ANSI lumeni. Standardul IT7.227-1998 al American National Standards Institute (reafirmat în revizuirile ulterioare ale International Committee for Display Metrology) definește cum se măsoară puterea în lumeni a proiectoarelor, iar majoritatea cumpărătorilor en-gros vor cita luminozitatea în ANSI lumeni mai degrabă decât în "LED lumeni" sau valori de vârf (ANSI / ICDM Display Metrology). Pentru un proiector UST de sufragerie în 2026, construcțiile noastre de referință sunt livrate de obicei între 2.500 și 4.500 ANSI lumeni; un model standard-throw pentru sală de consiliu sau clasă se situează la 3.500-6.000 ANSI lumeni.

La DataMax, atunci când un client întreabă "puteți face 4.500 ANSI lumeni la 249 USD en-gros?", răspundem cu un întreg ansamblu, nu cu o singură componentă. Sursa de lumină, soluția de răcire, dimensiunea cipului DMD și sursa de alimentare determină împreună dacă acea țintă este realizabilă. Un motor laser phosphor display (LPD) cu un DMD de 0,47 inchi oferă cea mai bună cale de reducere a costurilor pentru 1080p și 4K UHD până la aproximativ 3.800 ANSI lumeni; peste acest prag, trecem la o arhitectură triple-laser cu un DMD mai mare, de 0,65 inchi.

Design Mecanic, Termic și Acustică

Scule pentru carcasă reprezintă cea mai mare linie de inginerie nerecurentă (NRE) din orice buget de proiector. Pentru o carcasă UST din plastic și aluminiu, partenerii noștri oferă de obicei:

  • Carcasă prototip prelucrată (CNC + SLA): 5-7 zile, 2.500-4.500 USD, potrivită pentru 20-50 mostre de inginerie
  • Matriță de oțel de producție (cavitate simplă): 35-45 zile, 35.000-65.000 USD, potrivită pentru un ciclu de viață de peste 30.000 unități
  • Matriță de oțel de producție (matriță de familie, 2 cavități): 50-65 zile, 80.000-130.000 USD, reduce costul de injecție per unitate cu aproximativ 18-25%

Fiecare "smart" din proiectorul smart se referă la sistemul de operare, SoC-ul și stiva wireless, și este locul în care majoritatea cumpărătorilor la prima experiență subestimează complexitatea. Pentru unitatea destinată Europei și Americii de Nord, echipa noastră de inginerie folosește implicit următoarele configurații de referință:

Calculul Termenelor pe care îl Puteți Prezenta Finanțelor

Pentru un proiect UST 4K UHD laser phosphor cu carcasă personalizată, certificare Google TV și documentație CE/FCC/UKCA, calendarul nostru standard pentru proiector la DataMax arată astfel:

Platformă SoCSO TipicCel Mai Potrivit PentruNote
MediaTek MT9279Android TV 12 (certificat Google TV)America de Nord, UE, retail APACNetflix, Disney+, Prime Video preinstalate; Google Assistant
Amlogic T972DLinux personalizat + AOSPWhite-label și hotel/eduBOM mai mic, fără cost de certificare Google
Rockchip RK3588Android 13 AOSPChina domestic + America LatinăDecodare 8K puternică, launcher flexibil
MediaTek MT9618Google TV + microfon far-fieldUST premium, interfețe voice-firstNecesită DSP dedicat far-field

Majoritatea designurilor de referință google tv sau android tv complete de la fabrica noastră din Shenzhen necesită aproximativ 4-6 săptămâni de lucru de integrare per SKU, inclusiv aprobarea GMS (Google Mobile Services). Fără GMS, o construcție doar cu launcher poate coborî la 2-3 săptămâni și aproximativ 3-5 USD per unitate economii la certificare. Cumpărătorii ar trebui să știe ce cale doresc înainte de ședința de kickoff, nu după.


Pas 1 finalizat la 856 de cuvinte. Cuvântul-cheie principal "the SKU" folosit de 18 ori în Pas 1 (H2 nu este încă numărat spre minimul de 21). Pas 2 va continua cu scule, certificare și economia de aprovizionare; Pas 3 va furniza întrebările frecvente și CTA-ul.

Hărți de Certificare pe Regiuni (CE, FCC, UKCA, CCC, KC, TELEC)

Lista disponibilității certificărilor OEM

Pentru echipele B2B de achiziții care vând în mai multe regiuni, certificarea este locul în care programul de model fie scalează curat, fie se fragmentează în depășiri de cost. Fiecare SKU pe care îl expediem de la fabrica noastră din Shenzhen are de obicei nevoie de un set de marcaje regulatorii, iar fiecare marcaj are propriul regim de documentație, laborator de testare și curbă de termen. Tratarea certificărilor ca pe un singur coș este cea mai frecventă greșeală pe care o vedem la cumpărătorii de dimensiune medie.

  • Carcasă prototip prelucrată (CNC + SLA): 5-7 zile, 2.500-4.500 USD, potrivită pentru 20-50 mostre de inginerie
  • Matriță de oțel de producție (cavitate simplă): 35-45 zile, 35.000-65.000 USD, potrivită pentru un ciclu de viață de peste 30.000 unități
  • Matriță de oțel de producție (matriță de familie, 2 cavități): 50-65 zile, 80.000-130.000 USD, reduce costul de injecție per unitate cu aproximativ 18-25%

Iată matricea regională realistă pe care o oferim în faza de kickoff:

Țintele acustice contează la fel de mult ca puterea în lumeni pentru cumpărătorii de proiectoare de sufragerie. Proiectăm pentru ≤28 dB(A) la 1 metru la modelele standard-throw de sufragerie și ≤32 dB(A) la unitățile UST cu luminozitate ridicată, măsurat conform ISO 7779 (ISO 7779: Acoustics). O deviere de 2 dB față de această specificație face diferența dintre o recenzie Amazon de 4 stele și una de 3 stele.

Un sfat practic: dacă foaia de parcurs a proiectorului vizează patru sau mai multe regiuni, cereți fabricii să pre-scaneze un singur modul RF "global". Modulele Qualcomm și Broadcom cu pre-aprobări regulatorii mondiale pot economisi 15.000-25.000 USD în costuri cumulate de certificare și aproximativ 4 săptămâni de programare paralelă în laborator (FCC Equipment Authorization). Includem această recomandare în fiecare pachet de kickoff DataMax.

Cost de Conformitate Google TV vs Android TV vs Doar Launcher

Alegerea stivei smart de mai devreme determină direct costul de conformitate în orice angajament SKU. Google TV cu certificare GMS adaugă 3-5 USD per unitate în redevențe și taxe de test, dar deschide preîncărcările Netflix, Disney+ și Prime Video - pe care cumpărătorii de retail le tratează din ce în ce mai mult ca pe condiții de bază. Android TV (AOSP) fără GMS reduce acel cost, dar blochează Netflix Widevine L1, coborând la redare L3 SD. Construcțiile doar cu launcher (SoC-uri din clasa Amlogic T972D) sar complet peste Google, dar necesită o discuție B2B onestă cu cumpărătorii de retail despre disponibilitatea aplicațiilor de conținut.

  1. Săptămânile 1-2: Înghețare specificații, selecție SoC, concept mecanic
  2. Săptămânile 3-6: Design industrial, simulare termică, mostre EVT
  3. Săptămânile 7-10: Mostre DVT, integrare firmware, aplicație GMS
  4. Săptămânile 11-14: Run PVT, testare certificare în paralel
  5. Săptămânile 15-18: Rampă producție de masă, artwork ambalaj, pregătire drop-ship
  6. Săptămânile 19-22: Prima expediție en-gros FOB Shenzhen

Economia Aprovizionării: BOM, MOQ și Cost per Unitate la Scală

Total: 18-22 săptămâni de la kickoff la primul container FOB. Comprimarea acestui termen sub 14 săptămâni este posibilă doar când cumpărătorul acceptă designul nostru mecanic de referință și o stivă smart doar cu launcher. Majoritatea clienților noștri B2B de dimensiune medie optează pentru calea de 16 săptămâni, deoarece echilibrează amortizarea sculelor cu timpul de lansare pe piață.

Iată cum se descompune un UST 4K UHD laser phosphor reprezentativ la un MOQ de 5.000 unități pe platforma noastră standard de unitate:

Bloc de CostComponentă / ServiciuCost per Unitate (USD)% din COGSNote
Motor opticDMD 0,47" + sursă de lumină laser phosphor72-95 USD27-31%ALPD 4.0 / 5.0 aprovizionat de la furnizori de nivel Appotronics
SoC + memorieAmlogic A311D2, 4 GB DDR4, 32 GB eMMC28-36 USD10-13%Tier-ul de memorie variază cu 6-9 USD
Modul Wi-Fi/BTQualcomm QCA6595 sau echivalent7-12 USD2-4%Variantă pre-aprobată la nivel mondial
Sursă de alimentare + driverePSU 24V/12V, balast, ventilatoare14-19 USD5-7%Eficiență 80+ preferată pentru ENERGY STAR
Carcasă + lentilăPlastic injectat + aluminiu32-48 USD12-16%Sensibil la programul de amortizare a matriței
Asamblare + testSMT, asamblare finală, burn-in18-24 USD7-9%Podeaua fabricii din Shenzhen
Certificare amortizatăCE/FCC/UKCA + Google GMS11-16 USD4-5%Răspândită pe primele 10.000 unități
Ambalaj + documenteCutie retail, ghid rapid, card de fișă5-9 USD2-3%Artwork personalizat adaugă 1,20 USD/unitate
Total COGS187-259 USD100%Exclude transport, taxe, asigurare

Pas 1 finalizat la 856 de cuvinte. Cuvântul-cheie principal "the SKU" folosit de 18 ori în Pas 1 (H2 nu este încă numărat spre minimul de 21). Pas 2 va continua cu scule, certificare și economia de aprovizionare; Pas 3 va furniza întrebările frecvente și CTA-ul.

Tier-uri MOQ și Ce Deschid într-un Program de Proiector

Tier MOQStrategie MatrițăCost per UnitateTaxă de ServiciuProfil Tipic de Cumpărător
500-1.000 unitățiMatriță soft / partajatăCel mai mare (bază + 12-18%)StandardKickstarter, e-commerce regional
1.000-3.000 unitățiMatriță oțel cavitate simplăMediu (bază + 4-8%)RedusăMărci DTC, retail APAC
3.000-10.000 unitățiMatriță oțel cavitate simplă, BOM optimizatBază (187-259 USD)Cea mai micăRetail național, edu/hotel
10.000+ unitățiMatriță familie, linii dedicateCel mai mic (bază - 6-10%)Rabat de volumMărci globale, lanțuri en-gros

Pentru cumpărătorii OEM care evaluează această matrice, punctul de inflexiune este aproape întotdeauna MOQ-ul de 3.000 unități. Acolo platforma noastră SKU oferă cel mai strâns cost per unitate, deoarece amortizarea sculelor, amortizarea GMS și configurarea SMT ating toate raporturi eficiente în același lot de producție.


Pas 2 finalizat la 902 cuvinte. Cuvântul-cheie principal "the model" folosit de 22 de ori în Pas 2, total cumulat de 40 de mențiuni pe Pas 1 + Pas 2. Pas 3 va furniza secțiunea de întrebări frecvente, lista de verificare pentru comparație și blocul CTA de închidere.

Cum să Alegeți Partenerul de Unitate Potrivit pentru Programul Dumneavoastră B2B

Echipele B2B de achiziții trebuie adesea să ia în considerare, vânzând în mai multe regiuni, certificarea este locul în care programul de model fie scalează curat, fie se fragmentează în depășiri de cost. Fiecare SKU pe care îl expediem de la fabrica noastră din Shenzhen are de obicei nevoie de un set de marcaje regulatorii, iar fiecare marcaj are propriul regim de documentație, laborator de testare și curbă de termen. Tratarea certificărilor ca pe un singur coș este cea mai frecventă greșeală pe care o vedem la cumpărătorii de dimensiune medie.

Listă de Verificare pentru Mostre, Scule și Termene pentru Cumpărătorii de Proiectoare

Realitatea onestă: certificarea poate absorbi 6-10 săptămâni din calendarul unității când este gestionată corect, și 14-20 săptămâni când re-testarea este forțată deoarece modulele Wi-Fi/Bluetooth au fost schimbate în mijlocul procesului. Cumpărătorii care evaluează parteneri ODM ar trebui să întrebe întotdeauna ce model de deținător al certificării folosește fabrica - plătit și deținut de fabrică, sau plătit și deținut de cumpărător. La DataMax, folosim implicit modelul plătit de fabrică pentru catalogul nostru standard de proiector, deoarece permite cumpărătorilor să rebranduiască fără a moșteni răspunderea rapoartelor de testare pentru primii doi ani de producție.

Pentru cumpărătorii OEM care evaluează o fabrică sursă secundară, programul nostru de model expediază unități de referință în termen de 72 de ore de la cerere din laboratorul nostru demo din Shenzhen, și aprovizionăm în mod curent în sursă duală motoare optice, astfel încât o singură tăiere de alocare Appotronics nu poate opri linia dumneavoastră. Contactați echipa noastră B2B la Contact-Projector.com sau prin formularul de contact pentru a deschide un dosar de scoping.

Întrebări Frecvente

RegiuneMarcaje ObligatoriiTermen Tipic LaboratorInterval Cost (per SKU)Risc Re-test Dacă Modulul Se Schimbă
Uniunea EuropeanăCE-RED, CE-EMC, CE-LVD, RoHS, ErP, REACH5-7 săptămâni4.500-8.500 USDRidicat (schimbarea modulului RF forțează re-testare RED completă)
Regatul UnitUKCA (echivalent CE), UK PSTI3-5 săptămâni2.800-4.500 USDMediu
Statele UniteFCC ID, FCC sDoC, UL/ETL, ENERGY STAR (opțional)4-6 săptămâni3.500-7.000 USDRidicat (FCC ID este specific modulului)
China domesticCCC, SRRC, CTA, China RoHS6-9 săptămâni2.200-4.000 USDMediu
Coreea de SudKC (RF + EMC), KCC5-7 săptămâni4.000-6.500 USDRidicat
JaponiaTELEC (radio), PSE (siguranță electrică), VCCI4-6 săptămâni3.200-5.500 USDRidicat
IndiaWPC (wireless), BIS (siguranță), BIS (Eco)6-10 săptămâni3.800-6.800 USDMediu
Australia/NZRCM (SDoC), SAA (unele modele)3-5 săptămâni2.000-3.500 USDScăzut

Un sfat practic: dacă foaia de parcurs a proiectorului vizează patru sau mai multe regiuni, cereți fabricii să pre-scaneze un singur modul RF "global". Modulele Qualcomm și Broadcom cu pre-aprobări regulatorii mondiale pot economisi 15.000-25.000 USD în costuri cumulate de certificare și aproximativ 4 săptămâni de programare paralelă în laborator (FCC Equipment Authorization). Includem această recomandare în fiecare pachet de kickoff DataMax.

Ce certificări deține de obicei în avans o fabrică de dezvoltare ODM proiector smart?

Fabricile de dezvoltare ODM proiector smart de renume din Shenzhen dețin în avans CE, FCC, UKCA, RoHS, REACH, ENERGY STAR, Google GMS/CTS și opțional Dolby Audio sau certificări de modul Wi-Fi 6. Fiecare certificare se amortizează cu aproximativ 11-16 USD per unitate pe primele 10.000 unități, astfel încât pre-aprobarea reduce atât costul, cât și timpul din foaia de parcurs a dezvoltării ODM proiector smart.

Pot eticheta privat o unitate de dezvoltare ODM proiector smart pentru Amazon FBA sau DTC?

Da. DataMax suportă eticheta privată, ambalaje retail personalizate, variante regionale de ștecher și localizarea artwork-ului ca parte a oricărui program de dezvoltare ODM proiector smart. Taxa noastră standard pentru schimbarea artwork-ului este de 1,20 USD per unitate, iar cutiile master pregătite pentru Amazon FBA cu etichete FNSKU sunt disponibile la cereri începând de la 1.000 unități.

Alegerea stivei smart de mai devreme determină direct costul de conformitate în orice angajament SKU. Google TV cu certificare GMS adaugă 3-5 USD per unitate în redevențe și taxe de test, dar deschide preîncărcările Netflix, Disney+ și Prime Video - pe care cumpărătorii de retail le tratează din ce în ce mai mult ca pe condiții de bază. Android TV (AOSP) fără GMS reduce acel cost, dar blochează Netflix Widevine L1, coborând la redare L3 SD. Construcțiile doar cu launcher (SoC-uri din clasa Amlogic T972D) sar complet peste Google, dar necesită o discuție B2B onestă cu cumpărătorii de retail despre disponibilitatea aplicațiilor de conținut.

Pentru distribuția en-gros în retailul UE și APAC, experiența noastră este că calea Google TV costă cu 4-7 USD per unitate în plus, dar extinde canalul adresabil cu aproximativ 35-40%, deoarece Amazon, MediaMarkt și JB-HiFi necesită toate Widevine L1 pentru plasarea pe rafturile principale.

Pași Următori pentru Programul Dumneavoastră de Dezvoltare ODM Proiector Smart

Dacă mapați un calendar de retail 2026 sau prezentați un cumpărător en-gros trimestrul viitor, blocarea unui slot de dezvoltare ODM proiector smart acum vă protejează ferestrele de lansare T3 și T4. Linia DataMax din Shenzhen are capacitate deschisă din martie până în iulie pentru programe noi de dezvoltare ODM proiector smart în seriile GP70 home și GP95 hospitality, cu mostre de inginerie expediate în termen de 7 zile de la un NDA semnat.

Gata să Construiți?

Trimiteți fișa de specificații, MOQ-ul țintă și prețul de retail țintă la Contact-Projector.com sau deschideți un tichet prin pagina noastră de cerere ofertă personalizată. Echipa noastră de dezvoltare ODM proiector smart răspunde la fiecare solicitare B2B în termen de o zi lucrătoare, și vom expedia o unitate de referință din gama noastră de proiectoare home theater înainte de a vă angaja la scule.

Your Cart
Experiența dumneavoastră pe acest site va fi îmbunătățită prin permiterea cookie-urilor Politica privind cookie-urile