Lagt ut: apr 27, 2026 - 99 Visninger
Utendørs portabel projektor: En B2B OEM-kjøperguide
Segmentet for utendørs portabel projektor har eksplodert siden 2022, drevet av camping, glamping, underholdning i hagen og mobile forretningspresentasjoner. For B2B-kjøpere tilbyr dette segmentet sesongbasert volum (topp vår/sommer), høy vekst (15–25 % årlig) og gjentatte erstatningskjøp (forbrukere oppgraderer ofte). Denne guiden forklarer spesifikasjonskravene for utendørs bruk, OEM-kostnadsstrukturen og hvordan man lykkes i denne hurtigvoksende kategorien.

Det utendørs portable markedet i 2026
Markedsdynamikk:
- Årlig globalt volum: ~3–5 millioner enheter
- Vekstrate: 15–25 % årlig (det raskest voksende projektorsegmentet)
- Viktige bruksområder: filmkvelder i hagen (40 %), camping (25 %), reise (20 %), forretningsreise (10 %), arrangementer (5 %)
- Utsalgspriser: $80–$150 innsteg, $200–$400 mellomklasse, $500+ premium
- Oppfrisskningssyklus: 18–36 måneder (raskere enn TV-/laptopkategorier)
- Merkevareledere: Anker Nebula, XGIMI Halo, BenQ GV, Samsung Freestyle
Kritiske spesifikasjoner for utendørs bruk

For distributører innen utendørs og arrangementer er GP99 Utendørs kinosmartprojektor med 20W høyttalere en batteridrevet referansedesign med 20W innebygde høyttalere – klar til bruk for hagekino, camping og popup-arrangementer.

For entry-level hjemmekino-prosjekter gir GP94A Android smartprojektor for hjemmekino distributører en Android-basert referansedesign – lett, lav varmeutvikling og enkel å tilpasse med privat merking.
Fem spesifikasjoner avgjør om en utendørs portabel projektor lykkes eller mislykkes:
1. Batteritid
- Minimum: 2 timer ved full lysstyrke (lang nok til en film)
- Anbefalt: 2,5–3,5 timer
- Premium: 4–6 timer
| Batteri | Kapasitet | Driftstid (eco-modus) | Driftstid (full) |
|---|---|---|---|
| 50 Wh | Liten | 1,5 t | 0,8 t |
| 80 Wh | Standard | 2,5 t | 1,5 t |
| 120 Wh | Premium | 4 t | 2,5 t |
| 160 Wh | Ultra | 5,5 t | 3,5 t |
2. Lysstyrke
- Minimum for kveldsbruk: 200 ANSI lumen
- Anbefalt for skumring: 400–600 ANSI
- For utendørs bruk i dagslys: 1 000+ ANSI (sjelden i portabel formfaktor)
3. Holdbarhet
- Fallmotstand: 1 m mot hard overflate (forventning fra forbrukere)
- Inntrengningsbeskyttelse: IP41 minimum (dryppsikker), IP54+ ideelt
- Driftstemperatur: 0 °C til 35 °C (forbrukerbruksområde)
- Lagringstemperatur: -10 °C til 50 °C
- Vibrasjon: tåle transport i ryggsekk
4. Tilkobling
- WiFi: dual-band 2,4/5 GHz, WiFi 6 foretrekkes
- Bluetooth: 5.0+ for høyttalerparing, fjernkontroll
- HDMI: for tilkobling av laptop / strømme-pinne
- USB-C: for lading og skjermingrute (moderne)
- USB-A: for medieavspilling fra minnepinne
- 3,5 mm lyd: for eksterne høyttalere
- AirPlay / Miracast / Chromecast: for trådløs casting
5. Lyd
- Innebygde høyttalere: 2×5W minimum, 2×10W for utendørs bruk
- Bluetooth-lyd ut: for tilkobling til portable høyttalere
- Dolby Audio / DTS: for premium lydposisjonering
Det optimale spesifikasjonsbildet
For mellomklasse utendørs portabel ($250–$400 utsalgspris):
| Spesifikasjon | Anbefalt verdi |
|---|---|
| Lysstyrke | 400–600 ANSI lumen |
| Oppløsning | Native 1080p |
| Lyskilde | LED |
| Batteri | 80–120 Wh (2,5–3,5 t filmdrift) |
| Operativsystem | Android 11/12 med GMS (eller AOSP) |
| Tilkobling | WiFi 6, BT 5.0, HDMI, USB-C |
| Lyd | 2×5W eller 2×8W høyttalere |
| Vekt | 1,5–3,0 kg |
| Kasteforhold | 1,2:1 standard |
| Automatikk | Autofokus, automatisk keystone |
| Spesielt | Innebygd bærehåndtak, støtteben |
OEM-kostnadsstruktur
For en mellomklasse utendørs portabel projektor (1 000-enhets ordre):
| Komponent | % av BOM |
|---|---|
| Optisk motor | 22–28 % |
| LED-lyskilde | 14–18 % |
| SoC + WiFi/BT | 10–14 % |
| Batteri + strømstyring | 10–14 % |
| Kabinett (lett plast) | 8–12 % |
| Høyttalere + lydforsterker | 4–6 % |
| PCBA + I/O | 6–10 % |
| Kabler + tilbehør | 2–4 % |
| Monteringsarbeid | 3–5 % |
| Emballasje | 3–5 % |
| Total FOB | 100 % |
| Typisk FOB-område | $58–$95 |
Batteri: den kritiske komponenten
Batteri er den mest risikoutsatte komponenten i utendørs portable projektorer:
- Kvalitetsvariasjon: Tier-1-celler (LG, Samsung SDI, CATL) vs. umerkede celler kan bety 50 % forskjell i sykluslevetid
- Sikkerhet: Li-ion-celler krever UN38.3-sertifisering for transport; underdimensjonerte celler kan feile
- Sykluslevetid: 500 sykluser minimum, 1 000+ for premium
- Driftstemperatur: -10 °C til 45 °C for selve cellene
- Spesifiser Tier-1-celleverandører i din RFQ (CATL, BAK, Eve Energy, LG)
- Be om UN38.3-testrapporter for cellene
- Spesifiser krav til batteristyringskrets (BMS)
- Bekreft 500+ syklusers garanti
Lading og strøm
Utendørs projektorer må støtte flere lademetoder:
| Metode | Bruksområde | Hastighet |
|---|---|---|
| AC-adapter (100–240 V) | Innendørs lading | 2–3 t full lading |
| USB-C PD (Power Delivery) | Moderne hurtiglading | 1,5–2 t full lading |
| Bilader (12 V) | Camping / bilturer | 2–3 t full lading |
| Powerbank (USB-C PD) | Off-grid | Variabel (avhenger av bankkapasitet) |
| Solcellepanel (12 V/18 V DC) | Langvarig off-grid | 4–8 t full lading |
Sesongbasert etterspørsel
Det utendørs portable markedet er svært sesongbasert:
| Kvartal | Etterspørselsnivå | Årsaker |
|---|---|---|
| Q1 (jan–mar) | Lav | Vinter, innendørs fokus |
| Q2 (apr–jun) | Stigende | Vår-camping, utendørs forberedelser |
| Q3 (jul–sep) | Topp | Sommer-camping, ferie |
| Q4 (okt–des) | Moderat | Høytidsgaver, innendørs bruk |
Vanlige OEM-feil ved utendørs portable projektorer
Fem fallgruver:
- Billige battericeller – feltfeil, kunderetur, merkevareskade
- Utilstrekkelig lysstyrke – 100 ANSI er ubrukelig selv i skumring
- Svak lyd – stille høyttalere utendørs, kunderetur
- Tung vekt – forbrukere forventer <3 kg; over 3,5 kg føles klumpete
- Dårlig varmestyring – varme + forseglet batteri = sikkerhetsrisiko
Merkevarebygging og differensiering
Hvordan utendørs portable OEM-merkevarer differensierer seg:
Strategi 1: Visuelt design
Røff look (gummierte hjørner, militærinspirert), fargealternativer (skogsgrønn, ørken-beige, kull), premiummaterialer (anodisert aluminium). Tilpasset verktøy: $30 000–$80 000.
Strategi 2: Batteriytelse
Større batteri (160 Wh+), hurtiglading (USB-C PD 65W+), powerbank-funksjonalitet (bruk projektoren til å lade telefonen). BOM-tillegg: $15–$25.
Strategi 3: Smartfunksjoner
Auto hinderunngåelse, skjermtilpasning, bevegelsesinngang, stemmeassistent med fjernfeltmikrofoner. Programvareinvestering: $10 000–$30 000.
Strategi 4: Lyd
Premium lyd (Harman Kardon, JBL, Bose co-branding), Dolby Atmos-simulering, større drivere. Royalti + BOM adder: $15–$40.
Strategi 5: Tilbehør
Inkludert bæreveske, stativ, portabel skjerm, eksternt batteri. Buntede SKU-er oppnår høyere utsalgspriser.
Hva vi anbefaler for OEM-kjøpere av utendørs portable projektorer
- Målrett $250–$400 utsalgspris med 400–600 ANSI og 80–120 Wh batteri
- Spesifiser Tier-1 battericeller med UN38.3-sertifisering
- USB-C PD-lading på 45W+ for moderne kompatibilitet
- IP41+ inntrengningsbeskyttelse for sprutmotstand
- Planlegg for sesongbasert produksjon – opptrapping Q1–Q2 for Q3-topp
- Bunt tilbehør (bæreveske, stativ) for å heve utsalgsprisen
Konklusjon og neste steg
OEM for utendørs portable projektorer er et høyvekst-, raskt-fornyende segment med sterk forbrukeretterspørsel. Vinn på batterikvalitet, lysstyrke, lyd og holdbarhet. Planlegg for sesongbasert produksjon og bunt tilbehør for å differensiere.
💼 Klar til å lansere en utendørs portabel projektor?
Be om et gratis tilbud | Se produktkatalog
Vi leverer utendørs portable projektorer med Tier-1 battericeller, 1080p oppløsning og IP41+ beskyttelse. Ingeniørteamet anbefaler riktig konfigurasjon for din målpris innen 24 timer.
