Data publikacji: paź 01, 2025 - 111 Wyświetlenia
Schemat blokowy procesu OEM RFQ: od zapytania do zamówienia
Proces OEM RFQ wygląda jak prosta wymiana e-maili, ale jedno brakujące pole w zapytaniu kupującego może opóźnić zamówienie na projektor o sześć tygodni. Większość importerów wysyła jednolinijkową wiadomość z prośbą o „najlepszą cenę DLP 4K" bez karty katalogowej, bez docelowego rynku i bez szacunku wolumenu, po czym zastanawia się, dlaczego wyceny przychodzą po 14 dniach. Napisaliśmy ten pierwszoprzejściowy przewodnik, aby dać zespołom zakupowym B2B konkretną listę kontrolną: każdy parametr techniczny, warunek handlowy i certyfikację, których inteligentny OEM projektorów potrzebuje przed wydaniem wykonalnej odpowiedzi. Pod koniec tej serii 2500 słów będziecie dokładnie wiedzieć, które czternaście punktów danych powinno znaleźć się w zapytaniu ofertowym, jak odczytać techniczną odpowiedź OEM oraz gdzie znajdują się najczęstsze wąskie gardła przepływu RFQ w fabryce w Shenzhen.
Najważniejsze informacje
- Kompletne zapytanie SKU zawiera 14 obowiązkowych pól obejmujących optykę, hardware, firmware, certyfikacje, branding, opakowanie, docelową cenę FOB i roczny wolumen.
- DataMax odpowiada na czyste zapytanie RFQ w ciągu 48 godzin roboczych, dostarczając kartę katalogową, wielopoziomowy cennik oraz potwierdzony czas realizacji próbki.
- Projektory laserowo-fosforowe DLP o jasności od 2500 do 6000 ANSI lumenów mają czas realizacji próbki OEM wynoszący 12 dni roboczych oraz czas produkcji masowej od 35 do 45 dni kalendarzowych.
- Kluczowe dokumenty zakupowe obejmują raport bezpieczeństwa fotobiologicznego IEC 62471, list z audytu fabryki ISO 9001 oraz certyfikat badań EMC FCC lub CE.
- Ceny tego produktu są zróżnicowane w zależności od MOQ: 100 sztuk, 500 sztuk, 1000 sztuk i 5000 sztuk na SKU na kwartał, z cenami jednostkowymi FOB Shenzhen w zakresie od 189 USD do 1840 USD w zależności od lumenów, rozdzielczości i materiałów obudowy.
Co tak naprawdę oznacza „jednostka" w sourcingu projektorów



Model to formalna sekwencja, którą kupujący B2B stosuje, aby zażądać wyceny, próbek i oprzyrządowania od producenta kontraktowego. W przypadku kategorii inteligentnych projektorów zapytanie ofertowe (request for quote) jest bardziej złożone niż dla typowej elektroniki użytkowej, ponieważ każda jednostka zawiera silnik optyczny, system zarządzania termicznego oraz firmware, który musi być dostosowany do danego rynku. Każde zapytanie dotyczące opcji strukturyzujemy wokół tego samego czternastopolowego szablonu, tak aby zespoły inżynierii, zakupów i jakości w DataMax mogły wyceniać równolegle, a nie sekwencyjnie.
Pierwszy blok pól jest optyczny. Kupujący muszą podać rozdzielczość natywną (720p, 1080p, 4K UHD), źródło światła (LED, laser, laserowo-fosforowe, RGB triple-laser), moc świetlną w ANSI lumenach, współczynnik kontrastu (FOFO lub ANSI), pokrycie gamy kolorów (Rec.709, DCI-P3, BT.2020) oraz współczynnik rzutu (standardowy rzut 1.2:1, krótki rzut 0.4:1, ultrakrótki rzut 0.21:1). Bez tych liczb opcja ta nie może przejść poza etap weryfikacji przez zespół optyki. Zgodnie z przewodnikiem specyfikacji ProjectorCentral z 2024 r., niedopasowane wartości lumenów są najczęstszą pojedynczą przyczyną odrzucenia wyceny przez producenta podczas przeglądu technicznego.
Drugi blok pól dotyczy hardware'u. Kupujący określają chipset (Texas Instruments DLP, Sony SXRD, 3LCD od Epson), matrycę portów wejściowych (HDMI 2.1, USB-C z trybem DisplayPort alt-mode, RJ45 do przewodowego castingu), moduły bezprzewodowe (Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, Miracast, AirPlay 2), moc głośników oraz fork systemu operacyjnego (Android TV 11, Google TV, Linux OpenWrt). Smart projector OEM traktuje każdy z tych elementów jako czynnik kosztowy, więc pominięcie ich w przepływie RFQ wymusza pozycję „TBD wycenione później", której kupujący nie lubią.
Dane wejściowe dotyczące certyfikacji i zgodności, które nasz produkt musi uchwycić
Każde zapytanie RFQ dotyczące projektorów, które trafia do DataMax, musi zadeklarować trzy cele zgodności: rynek docelowy (Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania, kraje Zatoki Perskiej, Azja Południowo-Wschodnia, Japonia, Australia), wymagane normy bezpieczeństwa (IEC 62368-1 dla sprzętu IT/AV, IEC 62471 dla bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp) oraz wymagane oznaczenia EMC (FCC Part 15 Class B dla USA, CE-EMC i CE-RED dla UE, RCM dla Australii). Projektor staje się wykładniczo droższy, gdy kupujący dodaje zmianę certyfikacji w trakcie procesu, dlatego zobowiązanie się do rynku docelowego na etapie zapytania pozwala zaoszczędzić średnio 4200 USD na opłatach za ponowne testy dla każdego SKU w laboratorium producenta.
Ceny tej jednostki zależą również od wymaganego poziomu gwarancji. 12-miesięczna gwarancja typu return-to-dealer jest standardową bazą i jest wliczona w każdą standardową wycenę. Gwarancja 24-miesięczna lub 36-miesięczna wymaga dodatkowego testu wypalania (burn-in) w temperaturze 45 stopni Celsjusza i wilgotności 80 procent przez 720 godzin, co nasz zespół jakości planuje przed zwolnieniem oprzyrządowania do produkcji masowej.
Warunki handlowe, które musi zawierać zapytanie B2B
Warunki handlowe urządzenia dzielą się na sześć kategorii: szacowany wolumen roczny, MOQ na SKU, docelowa cena jednostkowa FOB, warunki płatności (T/T 30/70, L/C at sight lub OA 60 dni dla stałych kupujących), Incoterm (EXW, FOB Shenzhen, FOB Hong Kong, DDP) oraz wymagane pliki graficzne opakowań (AI, PDF lub PSD). Kupujący, którzy pomijają szacunek wolumenu, otrzymują domyślnie konserwatywne fabryczne MOQ wynoszące 1000 sztuk na SKU, co zawyża koszt jednostkowy o około 18 procent w porównaniu z wycenionym poziomem 5000 sztuk. Każde zapytanie B2B traktujemy jako poufne i podpisujemy NDA przed wysłaniem wielopoziomowego cennika do kupujących dokonujących zakupu po raz pierwszy.
Dla kupujących OEM oceniających modele laserowo-fosforowe, karty katalogowe tego projektora powinny odwoływać się do rewizji silnika świetlnego ALPD 4.0 lub ALPD 5.0, klasyfikacji szczelnego lub otwartego silnika optycznego oraz klasy pyłoszczelności IP5X tunelu świetlnego. Szczelny silnik (sealed engine) wymusza premię cenową od 42 do 58 USD za sztukę, ale zmniejsza wskaźniki awaryjności MTBF o 60 procent w zakurzonych środowiskach detalicznych, takich jak sale lekcyjne i kawiarnie. Uwzględnienie tych trzech punktów danych w przepływie RFQ skraca czas technicznej odpowiedzi producenta z 5 dni roboczych do poniżej 48 godzin, ponieważ zespół inżynieryjny nie musi już wymieniać e-maili w celu wyjaśnienia przypadku użycia.
Specyfikacje systemu obejmują czwartą kategorię handlową, którą kupujący często pomijają: lokalizację. Inteligentne projektory sprzedawane w Niemczech wymagają niemieckojęzycznego kreatora początkowej konfiguracji i układu klawiatury DE; urządzenia sprzedawane w Arabii Saudyjskiej potrzebują arabskiego interfejsu UI z lustrzanym odbiciem od prawej do lewej oraz wtyczki zasilającej GCC. Lokalizację wbudowujemy w nasze oprzyrządowanie do produkcji masowej, więc nasz szablon oferty pyta kupujących o wymienienie każdego docelowego locale i zestawu języków wymaganego dla SKU 1 do SKU N. Brakująca lokalizacja jest drugą najczęstszą przyczyną opóźnień w ponownych zamówieniach, ponieważ inżynieria musi ponownie tworzyć buildy firmware'u, gdy nowy rynek jest dodawany po wycięciu oprzyrządowania.
Specyfikacje inżynieryjne, które komunikacja OEM RFQ musi uchwycić
Kompletny brief techniczny usuwa domysły z odpowiedzi inżynieryjnej. Dla kategorii projektorów laserowo-fosforowych i 3LCD obsługiwanych przez DataMax, szablon inżynieryjny tego produktu wymaga pięciu niepodlegających negocjacji punktów danych: rozdzielczość natywna (1080p FHD, 4K UHD przez XPR shifting lub natywne 4K), szczytowa jasność w ANSI lumenach, współczynnik kontrastu (FOFO lub ANSI), współczynnik rzutu oraz typ źródła światła ze znamionową żywotnością w godzinach. Jednostka staje się znacznie płynniejsza, gdy kupujący dołączają referencyjny model SKU (Epson EF-12, Xgimi Horizon Pro, Hisense C1, Anker Nebula Cosmos Laser 4K), tak aby zespół inżynieryjny mógł benchmarkować cele termiczne i akustyczne w odniesieniu do istniejącego BOM.
Zaobserwowaliśmy w ciągu ostatnich 14 lat, że czas wyceny cytowanego modelu kompresuje się z 35 do 24 dni roboczych, gdy kupujący wymienia referencyjny SKU, ponieważ strojenie ławy optycznej, mapowanie krzywej wentylatora i wybór DMD (Digital Micromirror Device) są wszystkie napędzane z bazowego punktu odniesienia. Bez modelu referencyjnego techniczna odpowiedź opcji zawiera bufor awaryjny od 12 do 18 procent na przeróbki termiczne, który producent przenosi z powrotem na kupującego w postaci dłuższego czasu realizacji lub wyższej ceny jednostkowej.
Dla kupujących OEM oceniających urządzenia ultra-short throw (UST) dla kanałów klasowych i salonowych, specyfikacje tej opcji muszą dodatkowo zawierać współczynnik rzutu (zwykle 0.21:1 do 0.25:1), zakres rozmiaru ekranu (od 80 do 150 cali po przekątnej) oraz czy urządzenie wymaga dołączonego ekranu odrzucającego światło otoczenia (ALR). Dostarczamy silniki optyczne UST ze źródeł Appotronics ALPD 5.0, nasze wstępnie dostrojone dopasowanie ekranu ALR Fresnel oraz nasze opcjonalne SKU wsporników sufitowych przez ten sam kanał zapytań B2B. Inżynieryjna odpowiedź naszego produktu jest następnie kierowana do naszego laboratorium optycznego w Suzhou w celu symulacji krzywej rzutu w czasie poniżej 48 godzin roboczych.
Wymagania dotyczące łączności i oprogramowania
Wymagania dotyczące łączności tej jednostki obejmują stos bezprzewodowy — dwupasmowe Wi-Fi 6 versus Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.0 versus 5.2 oraz czy urządzenie potrzebuje Miracast, AirPlay 2, wbudowanego Chromecast lub DLNA. Stos oprogramowania urządzenia obejmuje Android TV 11 versus Android TV 12, status certyfikacji pakietu Google GMS, preinstalowany Netflix (co wymaga oddzielnej opłaty licencyjnej Netflix HDCP 2.3) oraz częstotliwość aktualizacji firmware OTA (kwartalna versus półroczna). Kupujący targetujący rynek GCC (Gulf Cooperation Council) powinni również zasygnalizować wymagane preinstalacje aplikacji streamingowych Salem lub Rotana w szablonie tego projektora.
Cele akustyczne i termiczne
Cele dotyczące szumu systemu są zwykle wyrażane w decybelach w odległości 1 metra (dB(A) @ 1m) w trybie standardowym versus trybie filmowym, przy czym 28 dB(A) jest typowym punktem odniesienia dla zastosowań w salonie. Cele termiczne odnoszą się do maksymalnej temperatury otoczenia pracy (40 stopni Celsjusza jest powszechnym sufitem) oraz wymaganego profilu chłodzenia (pasywny radiator dla jednostek poniżej 1000 lumenów, aktywne chłodzenie podwójnym wentylatorem dla jednostek powyżej 2500 lumenów). Uwzględnienie tych liczb w naszej ofercie pozwala naszemu zespołowi termicznemu w Dongguan wybrać właściwego dostawcę wentylatorów (Sunon, AVC lub Nidec) przed wycięciem oprzyrządowania.
Benchmarki cenowe i progi wolumenowe dla SKU

Progi cenowe tego produktu mają wyraźną strukturę schodkową, którą otwarcie udostępniamy podczas kwalifikowanego zapytania B2B. Poziom 1 (od 500 do 999 sztuk na SKU) wiąże się z premią za sztukę wynoszącą około 22 procent w stosunku do poziomu bazowego Poziomu 3, ponieważ stała amortyzacja oprzyrządowania jest rozłożona na mniejszą liczbę sztuk. Poziom 2 (od 1000 do 2999 sztuk) obniża tę premię do około 9 procent, a Poziom 3 (od 3000 do 9999 sztuk) staje się ceną hurtową referencyjną cytowaną w standardowym cenniku. Poziom 4 (10 000-plus sztuk) otwiera drzwi do dedykowanej alokacji linii produkcyjnej oraz rabatu od 4 do 7 procent wypłacanego kwartalnie jako nota uznaniowa (credit note) na poczet następnego zamówienia.
Wielopoziomowy cennik udostępniamy na podstawie podpisanej umowy o poufności, tak aby kupujący po raz pierwszy mogli modelować koszt lądowania (landed cost) bez ujawniania naszej wewnętrznej struktury kosztów. Dla przejrzystości jednostki publikujemy macierz referencyjną, która mapuje typowe profile konfiguracji na orientacyjne pasma hurtowe w USD FOB Shenzhen.
| Profil konfiguracji | Jasność | Rozdzielczość | Poziom 1 (500-999) | Poziom 2 (1000-2999) | Poziom 3 (3000-9999) | Poziom 4 (10 000+) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przenośny FHD | 800 ANSI | 1080p | 249 USD | 229 USD | 209 USD | 189 USD |
| Laser salonowy | 2200 ANSI | 4K UHD (XPR) | 612 USD | 569 USD | 529 USD | 489 USD |
| Ultrakrótki rzut | 3000 ANSI | 4K UHD | 1180 USD | 1099 USD | 1019 USD | 945 USD |
| Laser klasowy | 4500 ANSI | 1080p | 879 USD | 819 USD | 759 USD | 699 USD |
| Wysoka jasność do konferencji | 5000 ANSI | WUXGA | 1045 USD | 979 USD | 899 USD | 829 USD |
Warunki płatności modelu również wpływają na matematykę kosztu lądowania (landed cost). T/T 30/70 (30 procent depozytu, 70 procent salda na podstawie kopii B/L) jest standardem dla nowych kupujących i nie wiąże się z żadną dopłatą. L/C at sight dodaje opłatę bankową 0,4 procent i wymaga emitenta bankowego Tier 1. OA 60 dni jest zarezerwowane dla kupujących z dwoma wcześniejszymi zamówieniami w historii oraz czystą historią płatności, zgodnie z naszą polityką kredytową HSBC Trade Finance Guidelines.
Ukryte linie kosztowe, które kupujący muszą ujawnić w zapytaniu B2B
Ukryte linie kosztowe procesu OEM RFQ obejmują opłatę licencyjną GMS (około 9 USD za sztukę dla Android TV 12 z certyfikacją Google), opłatę licencyjną Netflix HDCP 2.3 (około 28 USD za sztukę, gdzie ma to zastosowanie), pakiet ekranu ALR (hurtowy dodatek od 129 do 289 USD dla pakietów UST), narzędzie do obudowy w niestandardowym kolorze (jednorazowa opłata 4800 USD amortyzowana na wolumen SKU) oraz opłatę za przygotowanie projektu opakowania detalicznego (0,45 USD za sztukę dla czterokolorowej płyty drukarskiej CMYK). Dodanie tych pozycji do procesu OEM RFQ z wyprzedzeniem zapobiega momentowi „szoku cenowego", gdy formalna wycena trafia do skrzynki odbiorczej kupującego.
Dla zespołów zakupowych B2B prowadzących formalne zapytanie ofertowe wobec wielu dostawców, porównywalność procesu OEM RFQ poprawia się, gdy kupujący żądają ustandaryzowanego rozbicia kosztów: cena jednostkowa FOB, oprzyrządowanie amortyzowane na sztukę, koszt certyfikacji amortyzowany na sztukę, koszt opakowania na sztukę oraz rezerwa gwarancyjna na sztukę. Ta struktura pozwala specjaliście ds. zakupów przeprowadzić porównanie przepływu RFQ w modelu jabłka do jabłek między trzema lub czterema konkurującymi OEM-ami bez odtwarzania inżynierii wstecznej (reverse-engineering) wyceny każdego dostawcy. DataMax dostarcza ten ustandaryzowany rozbicie na żądanie, z każdą pozycją popartą fakturą dostawcy lub umownym cennikiem dla pełnej integralności ścieżki audytu zgodnie z wymaganiami dokumentacyjnymi ISO 9001:2015.
Jak wybrać odpowiedniego partnera procesu OEM RFQ i przejść do zamówienia
Dla zespołów zakupowych B2B finalizujących decyzję dotyczącą procesu OEM RFQ, kryteria wyboru zawężają się do czterech mierzalnych filarów: elastyczność MOQ, przejrzystość polityki próbek, niezawodność czasu realizacji oraz rezerwa gwarancyjna po wysyłce. W DataMax MOQ procesu OEM RFQ zaczyna się od 500 sztuk na SKU dla standardowych SKU, z 100 sztukami dozwolonymi dla kupujących, którzy akceptują 6 do 9 procent dopłaty za małą partię. Polityka próbek procesu OEM RFQ oferuje dwie płatne próbki inżynieryjne w cenie plus 18 procent za obsługę, refundowane w ramach pierwszego zamówienia przekraczającego 1000 sztuk. Czasy realizacji procesu OEM RFQ wynoszą 35 dni dla standardowych SKU oraz 55 dni dla budżetów z niestandardową obudową po zaksięgowaniu depozytu zamówienia. Rezerwa gwarancyjna procesu OEM RFQ wynosi 2 procent wartości FOB, utrzymywana w funduszu kroczącym (rolling fund) przeciwko jednostkom RMA z pola zwrotu przez 24 miesiące.
Następne kroki, aby przenieść proces OEM RFQ z zapytania ofertowego do zamówienia
Następne kroki procesu OEM RFQ podążają za zdefiniowanym przepływem RFQ, który prowadzi większość kwalifikowanych kupujących od pierwszego zapytania B2B do potwierdzonego zamówienia w ciągu 21 do 28 dni kalendarzowych. Krok pierwszy to złożenie zapytania B2B przez nasz formularz request a custom quote, gdzie określasz docelową jasność (od 800 do 6500 ANSI lumenów), rozdzielczość (1080p, 4K UHD lub WUXGA) oraz zamierzony pion. Krok drugi to techniczne wyjaśnienie procesu OEM RFQ w ciągu 48 godzin, gdzie nasz zespół rozwiązań wydaje porównanie BOM oraz wielopoziomową macierz cen hurtowych w USD FOB Shenzhen. Krok trzeci to budowa próbki procesu OEM RFQ, zwykle 12 dni kalendarzowych dla standardowych SKU. Krok czwarty to konwersja zamówienia w procesie OEM RFQ, obejmująca wykonaną fakturę pro-forma, 30 procent depozytu T/T oraz rezerwację slotu linii produkcyjnej. Harmonogramy procesu OEM RFQ kompresują się do 14 dni, gdy kupujący dostarczają potwierdzoną prognozę i akceptują pojedynczą partię produkcyjną.
| Kryterium wyboru | Standard DataMax | Benchmark branżowy |
|---|---|---|
| MOQ na SKU | 500 sztuk | 1000 sztuk |
| Czas realizacji (standardowe SKU) | 35 dni | 45-60 dni |
| Refundacja kosztu próbki | Przy zamówieniu >1000 sztuk | Bez refundacji |
| Rezerwa gwarancyjna | 2% FOB, 24 miesiące | 1,5% FOB, 12 miesięcy |
Dla kupujących B2C, którzy trafili do tego przewodnika przez wyszukiwanie procesu OEM RFQ, odpowiedni wniosek jest taki, że ta sama rygorystyczność inżynieryjna, która dostarcza 4500 ANSI lumenów laserowy projektor klasowy do dystryktu szkolnego, dostarcza również projektor hotelowy GP95 do butikowego resortu.
Dokąd dalej
Końcowy wniosek dotyczący procesu OEM RFQ
Nagroda procesu OEM RFQ trafia do kupujących, którzy jasno określają cele koncentracji, żądają ustandaryzowanego rozbicia kosztów i potwierdzają wolumen prognozy przed rozpoczęciem budowy próbki w procesie OEM RFQ.
Gotowy, aby przejść dalej? Prześlij swoją kartę specyfikacji już dziś przez nasz portal request a custom quote, przeglądaj linię projektorów kina domowego w poszukiwaniu konfiguracji referencyjnych lub skontaktuj się bezpośrednio z naszym zespołem rozwiązań, aby rozpocząć proces OEM RFQ w ciągu 24 godzin.
