Procesul OEM RFQ pare un simplu schimb de email-uri, dar un singur câmp lipsă în cererea unui cumpărător poate întârzia o comandă de proiector cu șase săptămâni. Majoritatea importatorilor trimit

Posted At: oct. 01, 2025 - 100 Views

Diagramă proces RFQ OEM: de la cererea de ofertă la comanda de achiziție

Fluxul procesului RFQ OEM: de la solicitare până la comandă de achiziție

Procesul RFQ OEM arată ca un simplu schimb de emailuri, dar un singur câmp lipsă din solicitarea unui cumpărător poate întârzia o comandă de proiector cu șase săptămâni. Majoritatea importatorilor trimit un mesaj de un rând cerând „cel mai bun preț DLP 4K” fără fișă tehnică, fără piață-țintă și fără estimare de volum, apoi se miră de ce ofertele durează 14 zile. Am scris acest ghid pentru a oferi echipelor de achiziții B2B o listă concretă de verificare: fiecare parametru tehnic, termen comercial și certificare de care un OEM de proiectoare smart are nevoie înainte de a emite un răspuns viabil. La finalul acestei serii de 2500 de cuvinte veți ști exact care paisprezece puncte de date aparțin unei cereri de ofertă, cum să citiți un răspuns tehnic OEM și unde se află cele mai frecvente blocaje ale fluxului RFQ într-o fabrică din Shenzhen.

Puncte-cheie

  • O solicitare completă de SKU conține 14 câmpuri obligatorii care acoperă optica, hardware-ul, firmware-ul, certificările, branding-ul, ambalajul, prețul-țintă FOB și volumul anual.
  • DataMax răspunde la un RFQ curat în 48 de ore lucrătoare cu o fișă tehnică, o listă de prețuri pe niveluri și un termen confirmat de livrare a mostrei.
  • Proiectoarele DLP laser-fosfor între 2500 și 6000 ANSI lumeni au un termen de livrare a mostrei OEM de 12 zile lucrătoare și un termen de producție de masă de 35 până la 45 de zile calendaristice.
  • Documentele critice de achiziție includ raportul de siguranță fotobiologică IEC 62471, scrisoarea de audit al fabricii ISO 9001 și certificatul de testare EMC FCC sau CE.
  • prețurile acestui produs sunt structurate pe niveluri în funcție de MOQ: 100 unități, 500 unități, 1000 unități și 5000 unități per SKU per trimestru, cu prețuri unitare FOB Shenzhen cuprinse între $189 și $1,840 în funcție de lumeni, rezoluție și materialele carcasei.

Ce înseamnă de fapt „unitatea” în sourcingul de proiectoare

Ilustrație câmpuri formular RFQ OEM

Diagramă flux politică mostre OEM

Infografic opțiuni personalizare OEM

modelul este secvența formală pe care un cumpărător B2B o folosește pentru a solicita preț, mostre și scule de la un producător contractant. Pentru categoriile de proiectoare smart, cererea de ofertă este mai grea decât pentru electronice de consum generice, deoarece fiecare unitate poartă un motor optic, un sistem de gestionare termică și firmware care trebuie personalizat pe piață. Structurăm fiecare solicitare de opțiune în jurul aceluiași șablon cu paisprezece câmpuri, astfel încât echipele de inginerie, sourcing și calitate de la DataMax să poată cota în paralel, nu serializat.

Primul bloc de câmpuri este optic. Cumpărătorii trebuie să precizeze rezoluția nativă (720p, 1080p, 4K UHD), sursa de lumină (LED, laser, laser-fosfor, laser triplu RGB), fluxul luminos în ANSI lumeni, raportul de contrast (FOFO sau ANSI), acoperirea gamei de culori (Rec.709, DCI-P3, BT.2020) și raportul de proiecție (throw standard 1.2:1, throw scurt 0.4:1, throw ultra-scurt 0.21:1). Fără aceste numere, această opțiune nu poate trece de etapa de filtrare a echipei de optică. Conform ghidului de specificații ProjectorCentral 2024, nepotrivirea valorilor de lumeni este cel mai frecvent motiv pentru care o ofertă este respinsă de producător în timpul evaluării tehnice.

Al doilea bloc de câmpuri este hardware. Cumpărătorii specifică chipset-ul (Texas Instruments DLP, Sony SXRD, 3LCD de la Epson), matricea de porturi de intrare (HDMI 2.1, USB-C cu DisplayPort alt-mode, RJ45 pentru casting prin cablu), modulele wireless (Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, Miracast, AirPlay 2), puterea difuzoarelor și fork-ul sistemului de operare (Android TV 11, Google TV, Linux OpenWrt). OEM-urile de proiectoare smart tratează fiecare dintre acestea ca pe un factor de cost, așa că omiterea lor în fluxul RFQ forțează o linie de tipul „TBD priced later” pe care cumpărătorii o displac.

Intrări de certificare și conformitate pe care produsul nostru trebuie să le captureze

Fiecare RFQ de proiector care ajunge pe biroul DataMax trebuie să declare trei ținte de conformitate: piața-țintă (Statele Unite, Uniunea Europeană, Regatul Unit, statele din Golf, Asia de Sud-Est, Japonia, Australia), standardele de siguranță cerute (IEC 62368-1 pentru echipamente IT/AV, IEC 62471 pentru siguranța fotobiologică a lămpilor) și marcajele EMC cerute (FCC Part 15 Class B pentru SUA, CE-EMC și CE-RED pentru UE, RCM pentru Australia). Proiectorul devine exponențial mai scump atunci când un cumpărător adaugă o schimbare de certificare la mijlocul drumului, așa că angajarea pe o piață-țintă în etapa de solicitare economisește în medie $4.200 în taxe de re-testare per SKU la laboratorul producătorului.

prețurile unitare depind, de asemenea, de nivelul de garanție solicitat. O garanție return-to-dealer de 12 luni este linia de bază standard și este încorporată în fiecare ofertă standard. O garanție de 24 sau 36 de luni necesită testare suplimentară de burn-in la 45 grade Celsius și 80% umiditate timp de 720 de ore, pe care echipa noastră de calitate o programează înainte ca sculele de producție de masă să fie eliberate.

Termeni comerciali pe care solicitarea B2B trebuie să îi includă

termenii comerciali ai dispozitivului se împart în șase categorii: volum anual estimat, MOQ per SKU, preț unitar-țintă FOB, termeni de plată (T/T 30/70, L/C la vedere sau OA 60 de zile pentru cumpărători recurenți), Incoterm (EXW, FOB Shenzhen, FOB Hong Kong, DDP) și fișierele de artwork de ambalaj cerute (AI, PDF sau PSD). Cumpărătorii care omit estimarea de volum primesc un MOQ conservator din fabrică de 1000 unități per SKU ca implicit, ceea ce crește costul unitar cu aproximativ 18% comparativ cu un nivel cotat la 5000 unități. Tratăm fiecare solicitare B2B ca fiind confidențială și semnăm un NDA înainte de a trimite o listă de prețuri pe niveluri către cumpărătorii pentru prima dată.

Pentru cumpărătorii OEM care evaluează modele laser-fosfor, fișele tehnice ale acestui proiector ar trebui să facă referire la revizia motorului de lumină ALPD 4.0 sau ALPD 5.0, clasificarea motorului optic (deschis sau etanș) și ratingul de praf IP5X al tunelului de lumină. Un motor etanș comandă o primă de preț de $42 până la $58 per unitate, dar reduce ratele de defectare MTBF cu 60% în medii retail cu praf, cum ar fi sălile de clasă și cafenelele. Includerea acelor trei puncte de date în fluxul RFQ reduce timpul de răspuns tehnic al producătorului de la 5 zile lucrătoare la sub 48 de ore, deoarece echipa de inginerie nu mai trebuie să trimită emailuri înainte și înapoi pentru a clarifica cazul de utilizare.

specificațiile sistemului includ un al patrulea coș comercial pe care cumpărătorii îl trec adesea cu vederea: localizarea. Proiectoarele smart vândute în Germania necesită un asistent de configurare inițială în limba germană și o aranjare de tastatură DE; unitățile vândute în Arabia Saudită necesită oglindire UI de la dreapta la stânga în arabă și un ștecher GCC. Integrăm localizarea în sculele noastre de producție de masă, astfel încât șablonul ofertei noastre cere cumpărătorilor să enumere fiecare locale-țintă și setul de limbi cerut pentru SKU 1 până la SKU N. Localizarea lipsă este a doua cea mai frecventă cauză a întârzierilor la re-comandă, deoarece ingineria trebuie să refacă build-uri de firmware atunci când o piață nouă este adăugată după ce sculele au fost deja tăiate.

Specificații de inginerie pe care comunicarea RFQ OEM trebuie să le captureze

Un brief tehnic complet elimină incertitudinea din răspunsul de inginerie. Pentru categoriile de proiectoare laser-fosfor și 3LCD deservite de DataMax, acest șablon tehnic al produsului cere cinci puncte de date negociabile: rezoluție nativă (1080p FHD, 4K UHD prin deplasare XPR sau 4K nativ), luminozitate de vârf în ANSI lumeni, raport de contrast (FOFO sau ANSI), raport de proiecție și tipul sursei de lumină cu durata de viață nominală în ore. Unitatea devine mult mai fluidă atunci când cumpărătorii atașează un SKU de referință (Epson EF-12, Xgimi Horizon Pro, Hisense C1, Anker Nebula Cosmos Laser 4K), astfel încât echipa de inginerie să poată evalua țintele termice și acustice pe baza unui BOM existent.

Am observat în ultimii 14 ani că termenul cotat al modelului se comprimă de la 35 la 24 de zile lucrătoare atunci când cumpărătorul listează un SKU de referință, deoarece reglarea bancului optic, maparea curbei ventilatorului și selecția DMD (Digital Micromirror Device) sunt toate conduse de la baseline-ul de referință. Fără un model de referință, răspunsul tehnic al opțiunii poartă o rezervă de contingență de 12 până la 18% pentru reluări termice, pe care producătorul o returnează cumpărătorului fie ca termen mai lung, fie ca preț unitar mai mare.

Pentru cumpărătorii OEM care evaluează unități ultra-short throw (UST) pentru canale de sală de clasă și living, specificațiile acestei opțiuni trebuie să adauge raportul de proiecție (de obicei 0.21:1 până la 0.25:1), gama de dimensiuni de ecran (80 până la 150 inch diagonal) și dacă unitatea necesită un pachet asociat de ecran ambient-light-rejecting (ALR). Furnizăm motoare optice UST de la surse Appotronics ALPD 5.0, potrivirea noastră pre-reglată pentru ecran ALR Fresnel și SKU-urile noastre opționale de suport de tavan prin același canal de solicitări B2B. Răspunsul nostru tehnic de produs este apoi direcționat către laboratorul nostru optic din Suzhou pentru o simulare a curbei de proiecție în sub 48 de ore lucrătoare.

Cerințe de conectivitate și software

cerințele de conectivitate ale acestei unități includ stiva wireless — Wi-Fi 6 dual-band vs. Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.0 vs. 5.2 și dacă unitatea are nevoie de Miracast, AirPlay 2, Chromecast integrat sau DLNA. Stiva software a dispozitivului acoperă Android TV 11 vs. Android TV 12, starea certificării pachetului Google GMS, Netflix preinstalat (ce necesită o taxă separată de licență Netflix HDCP 2.3) și cadența actualizărilor OTA firmware (trimestrial vs. semestrial). Cumpărătorii care vizează piața Consiliului de Cooperare al Golfului ar trebui, de asemenea, să semnaleze aplicațiile de streaming Salem sau Rotana care trebuie preîncărcate în acest șablon de proiector.

Ținte acustice și termice

țintele de zgomot ale sistemului sunt de obicei exprimate în decibeli la 1 metru (dB(A) @ 1m) în modul standard vs. modul film, 28 dB(A) fiind referința tipică pentru implementările în living-room. Țintele termice fac referire la temperatura ambiantă maximă de operare (40 grade Celsius este plafonul comun) și profilul de răcire cerut (radiator pasiv pentru unități sub 1000 lumeni, răcire activă cu două ventilatoare pentru unități de 2500+ lumeni). Includerea acestor numere în oferta noastră permite echipei noastre termice din Dongguan să selecteze furnizorul corect de ventilatoare (Sunon, AVC sau Nidec) înainte ca sculele să fie tăiate.

Benchmark-uri de preț și niveluri de volum pentru SKU

Comparare preț OEM vs. niveluri competitor

nivelurile de preț ale acestui produs urmează o structură clară în trepte pe care o împărtășim deschis în timpul unei solicitări B2B calificate. Nivelul 1 (500 până la 999 unități per SKU) poartă o primă per unitate de aproximativ 22% peste baseline-ul Nivelului 3, deoarece amortizarea fixă a sculelor este răspândită pe mai puține unități. Nivelul 2 (1000 până la 2999 unități) reduce acea primă la aproximativ 9%, iar Nivelul 3 (3000 până la 9999 unități) devine prețul de referință en-gros cotat pe lista de prețuri standard. Nivelul 4 (10000+ unități) deschide ușa către alocare dedicată de linie de producție și un rebate de 4 până la 7% plătit trimestrial ca notă de credit împotriva următoarei comenzi de achiziție.

Împărtășim o listă de prețuri pe niveluri sub un acord de confidențialitate executat, astfel încât cumpărătorii pentru prima dată să poată modela costul landed fără a ne expune stiva internă de costuri. Pentru transparența unității, publicăm o matrice de referință care mapează profilurile comune de configurare la benzi angro indicative în USD FOB Shenzhen.

Profil de configurareLuminozitateRezoluțieNivelul 1 (500-999)Nivelul 2 (1000-2999)Nivelul 3 (3000-9999)Nivelul 4 (10.000+)
FHD portabil800 ANSI1080p$249$229$209$189
Laser living-room2200 ANSI4K UHD (XPR)$612$569$529$489
Ultra-short Throw3000 ANSI4K UHD$1,180$1,099$1,019$945
Laser sală de clasă4500 ANSI1080p$879$819$759$699
Conferințe înaltă luminozitate5000 ANSIWUXGA$1,045$979$899$829

termenii de plată ai modelului afectează, de asemenea, calculul costului landed. T/T 30/70 (30% depozit, 70% sold la copie B/L) este standardul pentru cumpărătorii noi și nu suportă suprataxă. L/C la vedere adaugă o taxă bancară de 0,4% și necesită un emitent bancar de Nivel 1. OA 60 de zile este rezervat cumpărătorilor cu două comenzi de achiziție anterioare în dosar și un istoric curat de plată, conform politicii noastre de credit HSBC Trade Finance Guidelines.

Linii de cost ascunse pe care cumpărătorii trebuie să le aducă în discuție în solicitarea B2B

Liniile de cost ascunse ale procesului RFQ OEM includ taxa de licență GMS (aproximativ $9 per unitate pentru Android TV 12 cu certificare Google), taxa de licență Netflix HDCP 2.3 (aproximativ $14 per unitate acolo unde este cazul), pachetul de ecran ALR (un adaos en-gros de $129 până la $289 pentru pachetele UST), scula pentru carcasă în culoare personalizată (o taxă unică de $4.800 amortizată pe volumul SKU) și taxa de originare a artwork-ului cutiei de retail ($0,45 per unitate pentru o placă de print CMYK în patru culori). Adăugarea acelor linii în procesul RFQ OEM din timp previne momentul de „șoc al prețului” atunci când oferta formală aterizează în inbox-ul cumpărătorului.

Pentru echipele de achiziții B2B care rulează o cerere de ofertă formală împotriva mai multor furnizori, comparabilitatea procesului RFQ OEM se îmbunătățește atunci când cumpărătorii cer o defalcare standardizată a costurilor: preț unitar FOB, scule amortizate per unitate, cost de certificare amortizat per unitate, cost de ambalaj per unitate și rezervă de garanție per unitate. Acea structură permite ofițerului de achiziții să ruleze o comparație mere-cu-mere a fluxului RFQ pe trei sau patru OEM-uri concurente fără a inversa-ingineria fiecărei oferte a furnizorului. DataMax furnizează acea defalcare standardizată la cerere, fiecare linie fiind susținută de o factură a furnizorului sau o fișă de tarife contractuală pentru integritate completă a lanțului de audit, conform cerințelor de documentare ISO 9001:2015.

Cum să alegeți partenerul potrivit pentru procesul RFQ OEM și să avansați către comanda de achiziție

Pentru echipele de achiziții B2B care finalizează decizia privind procesul RFQ OEM, criteriile de selecție se reduc la patru piloni măsurabili: flexibilitate MOQ, transparența politicii de mostre, fiabilitatea termenului de livrare și rezerva de garanție post-expediere. La DataMax, MOQ-ul procesului RFQ OEM începe de la 500 unități per SKU pe SKU-urile standard, cu 100 unități permise pentru cumpărătorii care acceptă o suprataxă pentru lot mic de 6 până la 9%. Politica de mostre a procesului RFQ OEM oferă două mostre de inginerie plătite la cost plus 18% manipulare, rambursate la prima comandă de achiziție care depășește 1000 unități. Termenii procesului RFQ OEM rulează 35 de zile pentru SKU-urile standard și 55 de zile pentru build-uri cu carcasă personalizată după ce depozitul comenzii de achiziție este confirmat. Rezerva de garanție a procesului RFQ OEM este de 2% din valoarea FOB, deținută într-un fond rulant împotriva unităților RMA returnate din teren timp de 24 de luni.

Pașii următori pentru a avansa procesul RFQ OEM de la cererea de ofertă la comanda de achiziție

Pașii următori ai procesului RFQ OEM urmează un flux definit care ia majoritatea cumpărătorilor calificați de la prima solicitare B2B la comanda de achiziție confirmată în 21 până la 28 de zile calendaristice. Pasul unu este depunerea solicitării B2B prin formularul nostru solicită o ofertă personalizată, unde specificați luminozitatea-țintă (800 până la 6500 ANSI lumeni), rezoluția (1080p, 4K UHD sau WUXGA) și verticala intenționată. Pasul doi este clarificarea tehnică a procesului RFQ OEM în 48 de ore, în care echipa noastră de soluții emite o comparație de bill of materials și o matrice de prețuri en-gros pe niveluri în USD FOB Shenzhen. Pasul trei este build-ul mostrei procesului RFQ OEM, de obicei 12 zile calendaristice pentru SKU-urile standard. Pasul patru este conversia comenzii de achiziție a procesului RFQ OEM, incluzând factura pro-forma executată, depozitul T/T de 30% și rezervarea slotului pe linia de producție. Termenele procesului RFQ OEM se comprimă la 14 zile atunci când cumpărătorii furnizează un forecast confirmat și acceptă un singur lot de producție.

Criteriu de selecțieStandard DataMaxBenchmark industrie
MOQ per SKU500 unități1.000 unități
Termen de livrare (SKU standard)35 zile45-60 zile
Rambursare cost mostreÎmpotriva PO >1.000 unitățiNerambursabilă
Rezervă de garanție2% FOB, 24 luni1,5% FOB, 12 luni

Pentru cumpărătorii B2C care au aterizat pe acest ghid prin căutarea procesului RFQ OEM, concluzia relevantă este că aceeași rigoare inginerească care expediază un proiector laser de 4500 ANSI lumeni pentru sală de clasă către un district școlar expediază și un proiector hotelier GP95 către un resort boutique.

Unde să mergem de aici

Concluzia finală asupra procesului RFQ OEM

Recompensa procesului RFQ OEM revine cumpărătorilor care specifică clar țintele de concentrare, solicită defalcarea standardizată a costurilor și confirmă volumul de forecast înainte ca build-ul mostrei procesului RFQ OEM să pornească.

Gata să avansați? Trimiteți astăzi fișa dvs. de specificații prin portalul nostru solicită o ofertă personalizată, răsfoiți linia de proiectoare home theater pentru configurații de referință sau contactați direct echipa noastră de soluții pentru a începe procesul RFQ OEM în 24 de ore.

Your Cart
Experiența dumneavoastră pe acest site va fi îmbunătățită prin permiterea cookie-urilor Politica privind cookie-urile