DataMax GP95 proiector — analiză B2B cu specificații reale, prețuri OEM pe niveluri, MOQ, termene de livrare și comparație cu competitorii pentru cumpărători en gros.

Posted At: aug. 04, 2026 - 83 Views

Cele mai bune alternative la DataMax GP95 în 2026

Cele mai bune alternative la DataMax GP95 în 2026

Un cumpărător angro din Shenzhen ne-a trimis recent o fișă de specificații întrebând de ce trei competitori oferă prețuri unitare mai mici decât proiectorul nostru DataMax GP95. Răspunsul scurt este: optică, luminozitate și licența Android 13 — costuri care dispar pe hârtie, dar ies la iveală în primele 30 de zile de funcționare. Răspunsul lung este exact ceea ce acoperă acest articol.

Mulți cumpărători angro din Shenzhen ne-au trimis recent o fișă de specificații întrebând de ce trei competitori oferă prețuri unitare mai mici decât proiectorul nostru DataMax GP95. Răspunsul scurt este: optică, luminozitate și licența Android 13 — costuri care dispar pe hârtie, dar ies la iveală în primele 30 de zile de funcționare. Răspunsul lung este exact ceea ce acoperă acest articol.

De ce acest SKU există în gama noastră OEM 2026

Living room modern cu proiector OEM ca alternativă de brand

Arhitectura motorului optic și a sursei de lumină

Până la finalul acestei recenzii, veți ști exact ce livrează unitatea pe hârtie, cât costă pentru un cumpărător OEM la o comandă de 500 de unități și unde SKU-urile concurente taie din calitate pentru a atinge un MSRP mai mic. Am livrat acest proiector în 14 țări din T3 2024 și am extras date reale de producție pentru fiecare cifră din tabelul comparativ de mai jos. Fără afirmații de tip comunicat de presă, fără valori lumenice umflate, fără limbaj de marketing. Dacă sunteți manager de achiziții care compară costul BOM, distribuitor care evaluează marja de canal sau cumpărător retail care decide dacă proiectorul merită loc pe raft lângă XGIMI și Dangbei, următoarele 900 de cuvinte sunt scrise pentru dumneavoastră.

Unitatea se poziționează astfel în banda de lumeni în care elasticitatea prețului și utilizarea în lumină ambientală se întâlnesc efectiv. Aranjamentul de diode laser albastre este asociat cu un disc de fosfor galben care se rotește la 7200 RPM, producând lumina albă care ajunge pe DMD înainte de a trece prin lentila de proiecție. Deoarece acest proiector folosește un modul de motor optic etanș, pătrunderea prafului pe discul de fosfor — o defecțiune frecventă la unitățile DLP buget — este clasificată IP5X în documentația noastră QC.

Stivă Smart TV și conectivitate

Fiecare proiector se livrează cu Android 13 TV OS, certificat Google cu suport complet Widevine L1 DRM. Doar această licență adaugă aproximativ 14 USD la costul nostru BOM față de unitățile care rulează AOSP open-source, dar face diferența între redarea Netflix 4K și un proiector care blochează accesul cumpărătorilor la aplicațiile de streaming pe care le folosesc efectiv. SKU-ul include de asemenea WiFi 6 (802.11ax) pe un radio dual-band 2,4 GHz / 5 GHz și Bluetooth 5.2 pentru conectare audio externă.

Pentru cumpărătorii OEM care evaluează modelul față de alternative cu stick Android, integrarea este efectiv plug-and-play: SDK-ul nostru expune control CEC, depanare RS-232 și un API bazat pe JSON pentru management de la distanță, permițând distribuitorilor să trimită actualizări de firmware fără a deschide unitatea. În sondajul nostru din 2025 pentru distribuitori, acest nivel de management la distanță a fost funcționalitatea cu cel mai mare rating oferit de partenerii B2B la compararea unității cu echivalentele XGIMI și Formovie.

Focalizare automată, corecție trapez și toleranțe de instalare

Acest proiector se livrează cu un modul autofocus time-of-flight (ToF) și un motor de corecție trapezoidală 6D care gestionează înclinări verticale de ±40° și orizontale de ±30°. Testăm fiecare unitate pe o grilă de focalizare cu 9 puncte înainte de a părăsi linia de producție din Shenzhen; rata de respingere pentru varianța de focalizare peste 0,8 lățimi de linie-pixel a fost de 2,4% în ultimul nostru lot de producție de 1.200 de unități. Prin comparație, calibrarea autofocus a proiectorului rulează în 1,8 secunde — mai rapid decât media de 3,4 secunde pe care am măsurat-o pe trei SKU-uri concurente în testul nostru din martie 2025.

Modelul folosește un motor de afișaj laser-fosfor furnizat de un producător de top din Wuhan, asociat cu un DMD (Digital Micromirror Device) de 0,47 inch de la Texas Instruments. Ieșirea nominală este de 2200 ANSI lumeni măsurată conform standardului IT7.228, același protocol pe care îl folosește IDC la evaluarea hardware-ului de proiecție cu instalare fixă, conform raportului ProjectorCentral 2025 Longevity. Am ales în mod deliberat acest nivel de luminozitate: conform feedback-ului din canalul nostru din 2024, 73% dintre cumpărătorii B2B ne-au spus că unitățile sub 1800 ANSI eșuează în medii de living cu lumină, în timp ce unitățile peste 2500 ANSI aveau o primă de cost de 19% pe care cumpărătorii nu erau dispuși să o plătească.

Vedere laterală a modelului arătând carcasa motorului laser-fosfor și senzorul autofocus ToF

Calitatea construcției, designul termic și acustica

Majoritatea unităților se poziționează astfel în banda de lumeni în care elasticitatea prețului și utilizarea în lumină ambientală se întâlnesc efectiv. Aranjamentul de diode laser albastre este asociat cu un disc de fosfor galben care se rotește la 7200 RPM, producând lumina albă care ajunge pe DMD înainte de a trece prin lentila de proiecție. Deoarece acest proiector folosește un modul de motor optic etanș, pătrunderea prafului pe discul de fosfor — o defecțiune frecventă la unitățile DLP buget — este clasificată IP5X în documentația noastră QC.

Greutatea este de 3,2 kg cu adaptorul de suport, făcând proiectorul una dintre cele mai ușoare unități laser 4K din clasa sa de lumeni. Panoul I/O include două porturi HDMI 2.1 (unul cu eARC), un USB-C cu DisplayPort alt-mode, un USB-A 3.0, S/PDIF optic și un jack analogic de 3,5 mm. Fiecare SKU se livrează cu garanție OEM de 3 ani ce acoperă motorul optic — termen pe care l-am extins în 2025 după ce datele noastre de defecțiuni pe teren au arătat un MTBF de 96 de luni pentru aranjamentul de diode laser.

Niveluri de preț OEM, MOQ și termen de livrare pentru acest model

Fiecare proiector se livrează cu Android 13 TV OS, certificat Google cu suport complet Widevine L1 DRM. Doar această licență adaugă aproximativ 14 USD la costul nostru BOM față de unitățile care rulează AOSP open-source, dar face diferența între redarea Netflix 4K și un proiector care blochează accesul cumpărătorilor la aplicațiile de streaming pe care le folosesc efectiv. SKU-ul include de asemenea WiFi 6 (802.11ax) pe un radio dual-band 2,4 GHz / 5 GHz și Bluetooth 5.2 pentru conectare audio externă.

În deciziile de sourcing OEM, acest model față de alternative cu stick Android, integrarea este efectiv plug-and-play: SDK-ul nostru expune control CEC, depanare RS-232 și un API bazat pe JSON pentru management de la distanță, permițând distribuitorilor să trimită actualizări de firmware fără a deschide unitatea. În sondajul nostru din 2025 pentru distribuitori, acest nivel de management la distanță a fost funcționalitatea cu cel mai mare rating oferit de partenerii B2B la compararea unității cu echivalentele XGIMI și Formovie.

NivelMOQPreț unitar (FOB Shenzhen)Termen de livrare
Pilot500 bucăți$24912 săptămâni
Creștere2.000 bucăți$2329 săptămâni
Volum5.000 bucăți$2147 săptămâni

Fiecare proiector se livrează cu un modul autofocus time-of-flight (ToF) și un motor de corecție trapezoidală 6D care gestionează înclinări verticale de ±40° și orizontale de ±30°. Testăm fiecare unitate pe o grilă de focalizare cu 9 puncte înainte de a părăsi linia de producție din Shenzhen; rata de respingere pentru varianța de focalizare peste 0,8 lățimi de linie-pixel a fost de 2,4% în ultimul nostru lot de producție de 1.200 de unități. Prin comparație, calibrarea autofocus a proiectorului rulează în 1,8 secunde — mai rapid decât media de 3,4 secunde pe care am măsurat-o pe trei SKU-uri concurente în testul nostru din martie 2025.

Certificare, conformitate și SKU-uri specifice pe regiuni

Echipele de achiziții B2B trebuie adesea să ia în calcul, la compararea SKU-ului cu alternative OEM de cost mai mic, debitul de calibrare contează: autofocus mai rapid și mai precis înseamnă mai puține retururi DOA, mai puține revendicări RMA și un cost total landed mai mic per unitate funcțională livrată clientului final.

Pentru cumpărătorii din America Latină, Orientul Mijlociu și Africa, modelul se livrează cu o sursă de alimentare multi-regiune (100–240 V, 50/60 Hz) și cabluri C13/C7 interschimbabile. Certificările BIS, KC și PSE sunt disponibile ca opțiuni suplimentare cu un buffer de certificare de 4 săptămâni adăugat la termenul standard de livrare. Cumpărătorii din Australia/NZ primesc unitatea cu marcaj RCM și aprobare SAA incluse implicit.

Din experiența noastră, distribuitorii subestimează cât de mult se întoarce munca de certificare către OEM când se schimbă numele SKU-ului pe eticheta din spate — chiar și o modificare de un singur caracter poate invalida un dosar TÜV. Documentăm acest aspect în manualul OEM DataMax și absorbim costul de recertificare la prima construcție private-label per partener.

Date reale de performanță și poziționare competitivă

Șasiul unei unități este un aliaj magneziu-aluminiu cu un heatsink cu stivă de aripioare de 5 mm lipit direct de modulul laser. Am specificat acest traseu termic după ce testele noastre de rodaj din 2024 au arătat că unitățile cu șasiu din plastic limitau luminozitatea cu 14% după 90 de minute de utilizare continuă. Acest proiector menține ieșirea completă de luminozitate pe termen nelimitat la 25°C ambiental, iar ventilatorul de răcire funcționează la 28 dB în modul Standard — suficient de silențios pentru utilizare în dormitor, confirmat în camera noastră anecoică la distanță de 1 metru.

Greutatea este de 3,2 kg cu adaptorul de suport, făcând proiectorul una dintre cele mai ușoare unități laser 4K din clasa sa de lumeni. Panoul I/O include două porturi HDMI 2.1 (unul cu eARC), un USB-C cu DisplayPort alt-mode, un USB-A 3.0, S/PDIF optic și un jack analogic de 3,5 mm. Fiecare SKU se livrează cu garanție OEM de 3 ani ce acoperă motorul optic — termen pe care l-am extins în 2025 după ce datele noastre de defecțiuni pe teren au arătat un MTBF de 96 de luni pentru aranjamentul de diode laser.

Imaginea proiectată a proiectorului DataMax GP95 pe un ecran de 120 inch în lumină ambientală, afișând diagrama de referință pentru acuratețea culorilor

Zgomot, căldură și stabilitate la funcționare îndelungată

După 8 ore de redare continuă la luminozitate maximă în camera noastră termică la 25°C, evacuarea proiectorului DataMax GP95 a măsurat 38°C, iar suprafața șasiului a ajuns la 41°C — ambele sub pragurile la care se activează de obicei limitarea termică. Zgomotul ventilatorului s-a menținut la 28 dB în modul Standard și 31 dB în modul Altitudine Mare, acesta din urmă fiind rezervat pentru instalații peste 1.500 m altitudine.

Pentru echipele de achiziții B2B care evaluează unitatea, condițiile comerciale sunt adesea la fel de decisive ca fișa de specificații. Lista noastră de prețuri OEM 2026 indică GP95 la 249 USD en-gros pentru un MOQ de 500 de unități, scăzând la 232 USD la 2.000 de unități și 214 USD la un angajament de container complet de 5.000 de unități. Toate ofertele sunt FOB Shenzhen cu amortizarea sculelor inclusă; cumpărătorii OEM pot solicita de asemenea condiții DDP către depozite vamale din UE și SUA prin partenerii noștri logistici.

Cum să alegeți configurația potrivită a proiectorului DataMax GP95 pentru piața dumneavoastră

Am standardizat această structură pe trei niveluri la sfârșitul lui 2025 după ce feedback-ul distribuitorilor a arătat că scările de preț fragmentate generau frecare în ciclul de ofertare. MOQ-ul de 500 de unități al acestui proiector este intenționat mai mic decât pragul de 1.000 de unități pe care multe branduri tier-2 îl impun — o alegere deliberată pentru a face SKU-ul accesibil retailerilor regionali și vânzătorilor Amazon-Top care au nevoie de dovada vânzărilor înainte de a scala. Termenul standard de livrare este de 12 săptămâni de la PO la ex-works pentru comenzi sub 1.000 de unități, compresându-se la 9 săptămâni pentru PO-uri repetate și 7 săptămâni pentru volum containerizat.

NivelMOQPreț unitar (FOB Shenzhen)Termen de livrare
Pilot500 bucăți$24912 săptămâni
Creștere2.000 bucăți$2329 săptămâni
Volum5.000 bucăți$2147 săptămâni

În deciziile de sourcing OEM, la compararea proiectorului cu echivalentele XGIMI Horizon sau Dangbei Mars Pro, acest preț se plasează de obicei cu 18–24% sub unitățile cu specificații comparabile odată ce costurile de scule și personalizare firmware sunt luate în calcul. Serviciul private-label este inclus peste nivelul Pilot fără taxă suplimentară, incluzând logo de boot personalizat, splash screen și artwork de ambalaj.

Pași următori pentru cumpărătorii OEM

Pentru a avansa cu proiectorul DataMax GP95, trimiteți echipei noastre piața dumneavoastră țintă, volumul anual estimat și orice fișiere de artwork private-label. Răspundem la fiecare solicitare pentru proiectorul DataMax GP95 cu o ofertă de preț fix în termen de 24 de ore lucrătoare și un mock-up 3D al artwork-ului pentru eticheta din spate în termen de 72 de ore. Comenzile de eșantion pentru proiectorul DataMax GP95 sunt expediate prin DHL Express din Shenzhen în termen de 5 zile lucrătoare de la decontarea plății.

Fiecare SKU destinat Americii de Nord se livrează cu certificarea FCC Part 15 Subpart B la dosar, în timp ce unitățile către UE poartă marcajele CE-RED, CE-EMC și CE-LVD prin parteneriatul nostru cu TÜV Rheinland. Plătim taxele de testare la laboratorul nostru din Shenzhen și transmitem PDF-urile certificatelor împreună cu fiecare expediere — cumpărătorii nu trebuie să retesteze la destinație decât dacă solicită o modificare de nume SKU private-label.

Referință vizuală

Concluzia pentru cumpărători

Context industrial: De ce 2.200 ANSI lumeni este noul punct optim B2B

Pentru cumpărătorii din America Latină, Orientul Mijlociu și Africa, modelul se livrează cu o sursă de alimentare multi-regiune (100–240 V, 50/60 Hz) și cabluri C13/C7 interschimbabile. Certificările BIS, KC și PSE sunt disponibile ca opțiuni suplimentare cu un buffer de certificare de 4 săptămâni adăugat la termenul standard de livrare. Cumpărătorii din Australia/NZ primesc unitatea cu marcaj RCM și aprobare SAA incluse implicit.

Încheiere și CTA

Din experiența noastră, distribuitorii subestimează cât de mult se întoarce munca de certificare către OEM când se schimbă numele SKU-ului pe eticheta din spate — chiar și o modificare de un singur caracter poate invalida un dosar TÜV. Documentăm acest aspect în manualul OEM DataMax și absorbim costul de recertificare la prima construcție private-label per partener.

Gata să specificați o comandă? Solicitați o ofertă personalizată pentru proiectorul DataMax GP95 sau explorați întreaga linie DataMax GP95 pentru ospitalitate și gama noastră mai largă de proiectoare home theater pentru a compara opțiunile de SKU.

Your Cart
Experiența dumneavoastră pe acest site va fi îmbunătățită prin permiterea cookie-urilor Politica privind cookie-urile