Posted At: feb. 11, 2026 - 77 Views
Târgul B2B de proiectoare: CES, ISE, InfoComm 2026
Un cumpărător angro de proiectoare intră la CES 2026 cu o țintă anuală de sourcing de 2,4 milioane USD, trei SKU-uri de completat și 11 săptămâni rămase până la închiderea livrărilor din sezonul de vârf. În două zile pe standuri, același cumpărător poate compara motoare laser fosfor de la un OEM din Shenzhen, poate evalua o carcasă ultra-short throw de la un ODM din Taiwan și poate efectua un test de lumeni față de un proiector de referință de la un furnizor coreean — totul sub același acoperiș. Dificultatea: fiecare acest proiector are propriile reguli de înregistrare, propriul programator de întâlniri și propria poartă de certificare. Dacă intri nepregătit, călătoria se întoarce cu facturi în loc de informații. Dacă intri cu un manual de achiziții, aceeași călătorie rezervă o linie completă de private label pentru T3. Acest ghid este acel manual pentru orice echipă de achiziții B2B care planifică circuitul proiectoarelor în 2026.
De ce calendarul târgurilor din 2026 contează pentru echipele de achiziții
Un cumpărător angro de proiectoare intră la CES 2026 cu o țintă anuală de sourcing de 2,4 milioane USD, trei SKU-uri de completat și 11 săptămâni rămase până la închiderea livrărilor din sezonul de vârf. În două zile pe standuri, același cumpărător poate compara motoare laser fosfor de la un OEM din Shenzhen, poate evalua o carcasă ultra-short throw de la un ODM din Taiwan și poate efectua un test de lumeni față de un proiector de referință de la un furnizor coreean — totul sub același acoperiș. Dificultatea: fiecare acest proiector are propriile reguli de înregistrare, propriul programator de întâlniri și propria poartă de certificare. Dacă intri nepregătit, călătoria se întoarce cu facturi în loc de informații. Dacă intri cu un manual de achiziții, aceeași călătorie rezervă o linie completă de private label pentru T3. Acest ghid este acel manual pentru orice echipă de achiziții B2B care planifică circuitul proiectoarelor în 2026.
Schimbări de urmărit la fiecare acest proiector din 2026
Prima schimbare este luminozitatea. Valoarea mediană a lumenilor ANSI expusă la orice mare acest proiector din 2026 a crescut de la 2.800 lumeni în 2023 la 4.500 lumeni în 2025, modelele laser fosfor de 6.000 lumeni fiind acum standard în canalele de educație și house-of-worship, conform datelor de specificații ale proiectoarelor urmărite de Projector Central. A doua schimbare este raportul de proiecție. Unitățile ultra-short throw la 0,21:1 nativ sunt acum livrate în programele OEM la minim 3.200 lumeni, ceea ce înseamnă că orice evaluare de SKU trebuie să recalibreze fișa de specificații privind distanța de proiecție care era standard acum două cicluri de cumpărare. A treia schimbare este garanția: partenerii OEM de nivel 1 oferă acum garanții de 36 de luni pentru motorul laser ca dotare standard, nu ca upsell.
În contexte de sourcing B2B, sourcingul de proiectoare laser, proiectoare DLP sau modele ultra-short throw în 2026, calendarul modelelor este cea mai concentrată fereastră de sourcing a anului. Am parcurs sălile CES, ISE și InfoComm ca OEM din 2018, iar ciclul 2026 este primul în care trei schimbări structurale se aliniază la fiecare unitate din calendar.
Listă de verificare pre-târg pentru cumpărătorii de unități
Lista standard de verificare pre-târg pentru orice acest proiector începe cu opt săptămâni înainte de plecare. Folosim acest flux de lucru intern cu propriii noștri clienți angro și ODM și se transferă curat către orice proiector din 2026 la care participă echipa.
Prima schimbare este luminozitatea. Valoarea mediană a lumenilor ANSI expusă la orice mare acest proiector din 2026 a crescut de la 2.800 lumeni în 2023 la 4.500 lumeni în 2025, modelele laser fosfor de 6.000 lumeni fiind acum standard în canalele de educație și house-of-worship, conform datelor de specificații ale proiectoarelor urmărite de Projector Central. A doua schimbare este raportul de proiecție. Unitățile ultra-short throw la 0,21:1 nativ sunt acum livrate în programele OEM la minim 3.200 lumeni, ceea ce înseamnă că orice evaluare de SKU trebuie să recalibreze fișa de specificații privind distanța de proiecție care era standard acum două cicluri de cumpărare. A treia schimbare este garanția: partenerii OEM de nivel 1 oferă acum garanții de 36 de luni pentru motorul laser ca dotare standard, nu ca upsell.
Pentru partenerii OEM, evaluând programe de private label, acest lucru contează deoarece fișa de specificații care câștiga RFQ-uri în 2023 va pierde RFQ-uri în 2026. Le spunem tuturor clienților noi la fabrica noastră din Shenzhen să reîmprospăteze matricea de comparație înainte de fiecare vizită a modelului.
Săptămâna 4: Expediază unitățile de comparație la locație. Adu telecomanda modelului tău actual, încărcătorul și o sondă USB pentru lumeni. O verificare a luminozității și temperaturii de culoare în paralel, la stand, este cel mai ușor de apărat punct de date pe care îl poți aduce comisiei de achiziții după orice acest proiector. Lumina se degradează în timp, iar fișa de specificații care părea corectă în T1 poate sub-performa până în T4.
Fiecare listă standard de verificare pre-târg pentru orice acest proiector începe cu opt săptămâni înainte de plecare. Folosim acest flux de lucru intern cu propriii noștri clienți angro și ODM și se transferă curat către orice proiector din 2026 la care participă echipa.
Metrici standard de achiziții B2B de capturat la târg
Săptămâna 8: Definește SKU-urile și specificațiile țintă. Blochează cele trei până la cinci SKU-uri pe care intenționezi să le evaluezi. Pentru un importator angro de mid-market care vizează clasarea Amazon Best Seller în home cinema, asta înseamnă de obicei un model portabil 1080p la 1.200 ANSI lumeni sub 249 USD en-gros, o unitate laser 4K UHD la 2.500 ANSI lumeni sub 899 USD en-gros și un model ultra-short throw la 0,21:1 cu smart OS integrat. O listă focalizată de SKU-uri este ceea ce separă o vizită productivă de SKU de o colectare plată de broșuri.
Săptămâna 6: Solicită întâlniri la fabrică și sloturi de audit. Trimite un e-mail contactului de la standul OEM/ODM cu șase săptămâni înainte. Rezervă întâlnirea în sala din spatele standului, nu la stand. O întâlnire într-o sală din spate la model îți oferă acces la personalul tehnic și la documentele de certificare pe care echipa de la stand nu le poate prezenta. DataMax organizează aceste întâlniri de la biroul nostru din Shenzhen în săptămâna dinaintea fiecărei mari unități, astfel încât cumpărătorii vizitatori să poată face o auditare, un test de îmbătrânire a eșantioanelor și o verificare IPQA într-o singură sesiune.
Săptămâna 4: Expediază unitățile de comparație la locație. Adu telecomanda modelului tău actual, încărcătorul și o sondă USB pentru lumeni. O verificare a luminozității și temperaturii de culoare în paralel, la stand, este cel mai ușor de apărat punct de date pe care îl poți aduce comisiei de achiziții după orice acest proiector. Lumina se degradează în timp, iar fișa de specificații care părea corectă în T1 poate sub-performa până în T4.
De ce participăm la aceste proiectoare ca fabrică OEM/ODM
Săptămâna 2: Confirmă MOQ, termenul de livrare și sloturile de scule. Un termen de producție de 12 săptămâni este linia de bază a industriei în 2026 pentru modelele cu motor laser sub 5.000 lumeni, cu ferestre de 18 săptămâni frecvente în vârful T3. Orice conversație la proiector care se termină fără o bandă MOQ scrisă și o fereastră de termen de livrare scrisă este un slot irosit. Înmânăm fiecărui cumpărător vizitator o fișă ODM de o pagină care acoperă nivelurile MOQ la 500 / 1.000 / 3.000 unități, prețurile FOB Shenzhen și termenii de garanție de 36 de luni pentru motorul laser, astfel încât procesul RFQ post-târg să rămână scurt.

Comparație a calendarului de târguri din 2026
Pentru echipele de achiziții B2B care planifică un circuit de târguri în 2026, calendarul este primul livrabil. Nu orice acest proiector din calendarul industriei servește la fel de bine cumpărătorilor OEM/ODM. Evenimentele orientate către consumatori precum CES și IFA atrag traficul de retail și fac titluri, dar valoarea de achiziții B2B stă în evenimentele de sisteme integrate și în expozițiile dedicate de display. Am construit tabelul de comparație de mai jos pe baza datelor publicate ale târgurilor din 2026, a sălilor alocate și a hărților pavilionului OEM apărute în T4 2025 și îl actualizăm după fiecare proiector la care participăm.
Când echipele de achiziții B2B evaluează opțiuni, orice SKU, metricile care supraviețuiesc revizuirii post-târg sunt concrete și puține. Recomandăm cumpărătorilor să urmărească șase numere per furnizor la fiecare întâlnire de model:
- Ratingul ANSI lumeni, măsurat la stand cu o sondă calibrată, nu preluat din fișele de marketing.
- Raportul de proiecție nativ, confirmat pe fișa de date OEM, nu pe cutia de retail.
- MTBF motor laser, în ore — 30.000 de ore este linia de bază 2026 pentru unitățile laser fosfor de nivel 1.
- MOQ per SKU, inclusiv sculele și minimele pentru variante de culoare.
- Termen de livrare per SKU, în săptămâni calendaristice de la PO la FOB Shenzhen.
- Numerele dosarelor de certificare pentru FCC, CE, RoHS și Energy Star, legate de numărul exact de model de pe fișa de date.
De ce InfoComm și ISE se clasează cel mai bine pentru cumpărătorii OEM/ODM
Aceste șase metrici sunt ceea ce CFO-ul și ofițerul de conformitate vor solicita după unitate. Dacă OEM-ul nu le poate produce în scris la stand, furnizorul nu este pregătit pentru un program angro sau de private label în 2026.
Set de instrumente de negociere pre-târg pentru sala târgului
A merge pe podeaua SKU fără un set de instrumente scris este cea mai frecventă greșeală pe care o vedem la cumpărătorii B2B de proiectoare la prima experiență. Stiva de broșuri pe care o colectezi la stand nu este un dosar de achiziție. Un set de instrumente scurt și structurat, purtat în fiecare întâlnire de model, menține conversația ancorată pe numere, nu pe narațiuni.
Fișa RFQ B2B de o pagină pe care orice cumpărător ar trebui să o aibă
Ca fabrică OEM/ODM de proiectoare inteligente cu sediul în Shenzhen, DataMax tratează fiecare proiector ca o extensie a liniei noastre de producție. O trecere pe la stand este un apel de vânzări; o întâlnire programată de audit la fabrică este o sesiune de co-design. Cumpărătorii care rezervă sloturi de audit de 30 de minute pleacă cu o mostră de matriță, o imagine de firmware și un termen de livrare scris. Cumpărătorii care trec pe la stand pleacă cu o broșură. Fiecare SKU din calendarul 2026 recompensează același model, iar modelul este ceea ce vom detalia în restul acestui ghid.
Ancore de preț și benzi de discount pe volum de negociat
Prețul la proiector este o funcție de banda MOQ, nivelul motorului laser și finisajul carcasei. Pentru 2026, benzile de preț en-gros pe care le vedem cel mai des în linia noastră de proiectoare ODM la orice b2b projector trade show sunt:
- MOQ 500 unități: 249 USD până la 319 USD en-gros per unitate pentru modelele portabile 1080p laser fosfor în banda 1.200–2.500 ANSI lumeni.
- MOQ 1.000 unități: 219 USD până la 279 USD en-gros per unitate pentru aceeași gamă de specificații, cu scule de private label amortizate în prețul unitar.
- MOQ 3.000 unități: 189 USD până la 239 USD en-gros per unitate, cu imagine de firmware dedicată și ambalaj personalizat incluse.
- MOQ 5.000 unități: 169 USD până la 209 USD en-gros per unitate, cu variantă exclusivă de culoare a carcasei și garanție de 36 de luni pentru motorul laser.
Pentru echipele de achiziții B2B care planifică un circuit de târguri în 2026, calendarul este primul livrabil. Nu orice acest proiector din calendarul industriei servește la fel de bine cumpărătorilor OEM/ODM. Evenimentele orientate către consumatori precum CES și IFA atrag traficul de retail și fac titluri, dar valoarea de achiziții B2B stă în evenimentele de sisteme integrate și în expozițiile dedicate de display. Am construit tabelul de comparație de mai jos pe baza datelor publicate ale târgurilor din 2026, a sălilor alocate și a hărților pavilionului OEM apărute în T4 2025 și îl actualizăm după fiecare proiector la care participăm.
Ferestre de livrare de confirmat în scris
| Nume târg | Oraș / locație 2026 | Focalizare B2B tipică | Cea mai potrivită pentru cumpărătorii DataMax | Etapa recomandată a cumpărătorului |
|---|---|---|---|---|
| ISE 2026 | Barcelona, Fira de Barcelona | Sisteme integrate, ProAV, instalare fixă | RFQ-uri proiectoare pentru ospitalitate și educație | BOFU, gata de PO |
| InfoComm 2026 | Las Vegas, Las Vegas Convention Center | ProAV, locații mari, instalare comercială | RFQ-uri proiectoare laser de lumeni mari peste 6.000 ANSI | BOFU, RFP în mână |
| CES 2026 | Las Vegas, LVCC | Electronice de consum, previzualizare retail | Designuri de referință ODM pentru consumatori | MOFU, sourcing |
| CE China | Shenzhen, World Exhibition & Convention Center | Retail intern China + sourcing B2B | Auditurii fabrică OEM/ODM, negociere MOQ | MOFU, calificarea fabricilor |
| Hong Kong Electronics Fair | Hong Kong, HKCEC | Sourcing transfrontalier, hale OEM | Programe private label și en-gros de proiectoare | MOFU+BOFU |
| Târgul de import și export China (Canton Fair) | Guangzhou, Complexul Pazhou | Export de volum, OEM mass-market | RFQ-uri proiectoare portabile și home entry-level | BOFU, gata de expediere |
Cum să alegi partenerul OEM potrivit de pe podeaua unui b2b projector trade show

Majoritatea calendarelor de SKU pentru 2026 se întind din ianuarie până în noiembrie, fereastra de primăvară (ISE, InfoComm, CE China) fiind cea mai densă pentru activitatea OEM/ODM. Rezervă călătoria și sloturile de audit cu 8–10 săptămâni înainte de orice model, deoarece sloturile pentru tururi ale fabricii din Shenzhen se ocupă cu două săptămâni înainte de fiecare mare târg.
Politica de eșantioane, flexibilitatea MOQ și canalul direct de contact
Cea mai importantă întrebare pe care un cumpărător B2B o poate pune la un stand de b2b projector trade show este aceasta: „Care este politica dumneavoastră de eșantioane, care este nivelul minim MOQ pentru o rulare pilot de private label și care este adresa directă de e-mail pentru contul meu?" Un OEM serios răspunde la toate trei în scris în 24 de ore. DataMax publică o politică de eșantioane permanentă la fiecare b2b projector trade show la care participăm: 499 USD per unitate eșantion, rambursabili la primul PO peste 500 unități; un MOQ pilot de private label de 200 unități pentru familia de proiectoare hoteliere GP95; și un inginer de vânzări dedicat pentru întreaga durată a contului. Când un furnizor nu poate produce aceste trei răspunsuri în scris, întâlnirea de la b2b projector trade show se termină fără urmărire.
O scurtă listă de selecție de parcurs la finalul fiecărei zile de b2b projector trade show:
Dintre toate opțiunile de unități pentru 2026, InfoComm și ISE returnează constant cea mai mare rată de conversie a RFQ-urilor pentru cumpărătorii OEM/ODM, deoarece programul tehnic include training certificat CTS, demonstrațiile de la stand folosesc conținut calibrat, iar personalul tehnic de pe podea poate răspunde la întrebările pe care echipa ta de achiziții le pune efectiv. DataMax trimite trei ingineri la InfoComm și doi la ISE în fiecare an, motiv pentru care vizitatorii noștri la aceste două evenimente de proiectoare primesc confirmare reală a specificațiilor, nu repetare de marketing.
Ce recomandă DataMax
Concluzia finală pentru cumpărătorii de la b2b projector trade show
b2b projector trade show este un instrument de achiziție, nu o vizită la târg. Intră cu o fișă RFQ tipărită, ieși cu o ofertă pe patru benzi, o fereastră de termen de livrare scrisă și un inginer de vânzări numit. Aceasta este toată treaba.
A merge pe podeaua SKU fără un set de instrumente scris este cea mai frecventă greșeală pe care o vedem la cumpărătorii B2B de proiectoare la prima experiență. Stiva de broșuri pe care o colectezi la stand nu este un dosar de achiziție. Un set de instrumente scurt și structurat, purtat în fiecare întâlnire de model, menține conversația ancorată pe numere, nu pe narațiuni.
