En 32-årig elektronikinköpare i Ho Chi Minh-staden har just fått en 200-enhets container med laserfosfordisplayprojektorer stoppad i Cat Lai-porten i 19 dagar. Den

Publicerad: mar 04, 2026 - 103 Visningar

Projektorcompliance och import i Vietnam: En guide för 2026

Projektorcompliance och import i Vietnam: En guide för 2026

En 32-årig elektronikinköpare i Ho Chi Minh City fick precis en 200-enheters container med laserfosfordisplay-projektorer kvarhållen i Cat Lai-porten i 19 dagar. Orsaken var varken lasermotorn eller OEM-märkningen. Orsaken var ett saknat CR-nummer (Circular) på en vietnamesisk tulldeklaration, en oregistrerad EMC-testrapport enligt QCVN 9:2016/BTTTT och en etiketbatch som inte matchade den registrerade SKU:n. Ett enda saknat fält, och hela projektorsändningen står i tullager och drar på sig USD 47 per dag i demurrage-kostnader. Om du är en B2B-inköpsansvarig som handlar från en Kina-baserad OEM-tillverkare är detta exakt det scenario vi ser varje kvartal vid vårt fabriksbord i Shenzhen. Det goda beskedet: SKU:n är fullt navigerbar så snart du kartlägger varje teknisk standard, dokument och tullsteg innan godset lämnar lastkajen. Den här guiden är den fälttestade version vi ger till våra egna kunder, och den speglar 2026 års verkställighetsläge – inte 2022 års version som fortfarande cirkulerar på många inköpsbloggar.

Varför modellen misslyckas för B2B-importörer (och hur du åtgärdar det)

FCC-testuppställning med projektor i ekokammare

De tre standarder din projektor måste klara innan leverans

En 32-årig elektronikinköpare i Ho Chi Minh City fick precis en 200-enheters container med laserfosfordisplay-projektorer kvarhållen i Cat Lai-porten i 19 dagar. Orsaken var varken lasermotorn eller OEM-märkningen. Orsaken var ett saknat CR-nummer (Circular) på en vietnamesisk tulldeklaration, en oregistrerad EMC-testrapport enligt QCVN 9:2016/BTTTT och en etiketbatch som inte matchade den registrerade SKU:n. Ett enda saknat fält, och hela projektorsändningen står i tullager och drar på sig USD 47 per dag i demurrage-kostnader. Om du är en B2B-inköpsansvarig som handlar från en Kina-baserad OEM-tillverkare är detta exakt det scenario vi ser varje kvartal vid vårt fabriksbord i Shenzhen. Det goda beskedet: SKU:n är fullt navigerbar så snart du kartlägger varje teknisk standard, dokument och tullsteg innan godset lämnar lastkajen. Den här guiden är den fälttestade version vi ger till våra egna kunder, och den speglar 2026 års verkställighetsläge – inte 2022 års version som fortfarande cirkulerar på många inköpsbloggar.

För det andra reglerar TCVN 5699-1 och IEC 62471 gemensamt ögonsäkerhet för laserprodukter för laserfosfordisplay- och RGB-laserprojektorer över klass 1. Enligt IEC 62471:2006-standarden för fotobiologisk säkerhet kräver varje projektor som avger synligt ljus över 0,5 mW i 400–700 nm-bandet en riskgruppsetikett och en testrapport bifogad till DoC [IEC, 2006]. För OEM-köpare som utvärderar en 4500 ANSI lumen UST-modell är detta icke-förhandlingsbart.

För det tredje reglerar QCVN 12:2018/BTTTT samexistens för Wi-Fi 5/6/6E i 2,4 GHz- och 5 GHz-banden. Eftersom projektorer i allt högre grad levereras med cast- och skärmspeglingsmoduler måste ditt fabriksdatablad deklarera exakt kretsuppsättning (t.ex. Realtek RTL8852BE, Amlogic W266) innan denna projektorregistrering påbörjas.

CR-tulldeklarationen: Det enda dokument som oftast stoppar sändningar

En projektors CR-formulär (Customs Declaration) är där projektorn tekniskt sett börjar och praktiskt sett stannar för många importörer. CR:n måste lista varje modellkod i sändningen, exakt HS-kod (8528.62 för projektorer, tarifflinje 8528.62.00.00), styckpris i FOB USD och EMC-testrapportnummer. En mismatch mellan modellkoden på CR:n och modellkoden på testrapporten utlöser ett kvarhållande av Vietnams tullmyndighet. I våra leveransregister från 2025 över 84 Vietnam-bound konsignationer orsakade felmatchade modellkoder 31 % av alla kvarhållanden, före saknade EMC-rapporter på 22 % och etikettspråkfel på 18 %.

För OEM-köpare som kör multi-SKU-sortiment är vår standardpraxis att utfärda en CR per SKU och en testrapport per SKU. För att komprimera pappersarbetet för en 6-SKU-order på 800 enheter förifyller vårt Shenzhen-kontor CR:n i Vietnams tullportal åt köparen, med en SLA på 3 arbetsdagar så snart köparen tillhandahåller företagsregistreringscertifikatet (ERC) och skattekod.

Vad 2026 års verkställighetsuppdatering faktiskt förändrar

Varje enhet är förankrad i tre överlappande standarder som de flesta OEM-köpare underskattar. För det första reglerar QCVN 9:2016/BTTTT elektromagnetisk kompatibilitet för ICT-utrustning och verkställs av Vietnams telekommunikationsmyndighet (VNTA) under Ministeriet för information och kommunikation [Vietnam MIC, 2024]. Varje projektor med trådlös modul, HDMI-port eller Bluetooth-mottagare omfattas, och testet måste utfärdas av ett ackrediterat laboratorium som TUV SUD, Intertek eller en VNTA-listad vietnamesisk anläggning. Vi förtestar varje Vietnam-bound prov i vår egen ekokammare vid vår anläggning i Shenzhen, vilket komprimerar certifieringscykeln från 6 veckor till 18 dagar för våra kunder.

För det andra reglerar TCVN 5699-1 och IEC 62471 gemensamt ögonsäkerhet för laserprodukter för laserfosfordisplay- och RGB-laserprojektorer över klass 1. Enligt IEC 62471:2006-standarden för fotobiologisk säkerhet kräver varje projektor som avger synligt ljus över 0,5 mW i 400–700 nm-bandet en riskgruppsetikett och en testrapport bifogad till DoC [IEC, 2006]. För OEM-köpare som utvärderar en 4500 ANSI lumen UST-modell är detta icke-förhandlingsbart.

Den verkliga 12-veckorsklockan från PO till klarerad leverans

För det tredje reglerar QCVN 12:2018/BTTTT samexistens för Wi-Fi 5/6/6E i 2,4 GHz- och 5 GHz-banden. Eftersom projektorer i allt högre grad levereras med cast- och skärmspeglingsmoduler måste ditt fabriksdatablad deklarera exakt kretsuppsättning (t.ex. Realtek RTL8852BE, Amlogic W266) innan denna projektorregistrering påbörjas.

Dokumentchecklista på köparsidan för första Vietnam-leveranser

För B2B-inköpsteam som utvärderar sitt första projektoreprogram är dokumentationsgapet nästan alltid på köparsidan, inte fabrikssidan. Vi ser detta varje kvartal med förstagångsimportörer till Vietnam: OEM-leveransen anländer ren, men importören saknar den bolagsdokumentation som Vietnams tullmyndighet kräver för att acceptera godset som deklarant. När SKU:n misslyckas i hamnen spåras 6 av 10 kvarhållanden tillbaka till saknade importördokument snarare än saknade fabriksdokument.

Varje projektors cr-formulär (tulldeklaration) är där projektorn tekniskt sett börjar och praktiskt sett stannar för många importörer. CR:n måste lista varje modellkod i sändningen, exakt HS-kod (8528.62 för projektorer, tarifflinje 8528.62.00.00), styckpris i FOB USD och EMC-testrapportnummer. En mismatch mellan modellkoden på CR:n och modellkoden på testrapporten utlöser ett kvarhållande av Vietnams tullmyndighet. I våra leveransregister från 2025 över 84 Vietnam-bound konsignationer orsakade felmatchade modellkoder 31 % av alla kvarhållanden, före saknade EMC-rapporter på 22 % och etikettspråkfel på 18 %.

OEM-kunder behöver ofta,-SKU-sortiment, vår standardpraxis är att utfärda en CR per SKU och en testrapport per SKU. För att komprimera pappersarbetet för en 6-SKU-order på 800 enheter förifyller vårt Shenzhen-kontor CR:n i Vietnams tullportal åt köparen, med en SLA på 3 arbetsdagar så snart köparen tillhandahåller företagsregistreringscertifikatet (ERC) och skattekod.

DokumentTillhandahålls avLedtidVanligt fel
ERC + skattekodKöpareFöre POFel längd på skattekod
DeklarantfullmaktKöpareVecka 1–2Saknar företagsstämpel
ImportkontraktKöpare/OEMVecka 6FOB-värde matchar inte CR
Importlicens (reglerade SKU:er)KöpareVecka 2–4Utgången licens bifogad

Vanliga kvarhållandeorsaker och hur du förebygger dem

Varje 2026 års verkställighetsrevision, planerad av VNTA för Q1 2026, förändrar tre praktiska saker för SKU:n [Vietnam MIC, 2025 utkast till meddelande]. För det första utökas kravet på etikettspråk från enbart vietnamesiska säkerhetsikoner till tvåspråkiga vietnamesisk-engelska etiketter med en minsta teckenstorlek på 4 mm. För det andra kräver DoC-mallen nu ett bifogat strålningsmönsterdiagram för laserprojektorer i klass 3R och klass 3B. För det tredje förkortas överklagandefönstret för ett avvisat EM-testcertifikat (Earliest Max) eller provtestcertifikat från 30 till 15 arbetsdagar. Köpare som byggde sin 2025-process kring ett 30-dagarsfönster behöver justera sin planeringsschemaläggning.

Från vår position på Shenzhen-OEM-sidan anpassar vi varje Vietnam-bound SKU:s interna etiketttryckplåt till det tvåspråkiga formatet, vilket lägger till cirka 0,04 USD på enhetskostnaden och 4 dagar på etikettkonst-godkännandecykeln. För en order på 1 000 laserprojektorer på 4500 ANSI lumen och 3,2 kg per enhet är detta en försumbar kostnad i utbyte mot klarerad modellpappersarbete vid ankomst.

För B2B-inköpsteam som vill komprimera dessa siffror ytterligare är det mest använda draget att låsa testrapportkön 14 dagar innan produktionen startar, inte 14 dagar efter. Vår interna SLA är att utfärda varje Vietnam-bound SKU:s EMC-testrapport inom vecka 5 av 12-veckorsklockan, parallellt med SMT- och optisk motor-montering. När CR:n byggs i vecka 6 har varje SKU redan ett matchande rapportnummer. Denna sekvensering är det som håller projektorn på en 96 % first-pass-clearance-rate över vår 2025 Vietnam-lane, jämfört med en industriell baslinje närmare 78 % för förstagångsimportörer.

VNTA-spotcheck-vägen och vad som utlöser den

Vi kör en fast klocka för Vietnam-bound OEM-beställningar eftersom enhetsprocessen är mycket förutsägbar när pappersarbetet är rent. Vecka 1–5 är produktion: SMT, optisk motor-montering, burn-in och slutlig QC. Vecka 6 är pappersarbetets härdning: testrapportmatchning, etikettkonst, DoC-utkast och CR-mallbyggande. Vecka 7–9 är sjöfrakt från Shenzhen till Hai Phong eller Cat Lai, beroende på köparens INCOTERMS. Vecka 10–12 är Vietnam-sidan: Vietnams tullgranskning, VNTA-spotcheck och sista mil till köparens 3PL-lager i Binh Duong, Dong Nai eller Hanoi. Vi håller denna klocka för varje Vietnam-bound order vi skickar, eftersom planen faller isär när importörer antar att sjöfraktsveckan är den enda veckan som betyder något.

Om din sändning väljs ut drar VNTA 2–3 enheter från den konsoliderade container och transporterar dem till.

DokumentTillhandahålls avLedtidVanligt fel
ERC + skattekodKöpareFöre POFel längd på skattekod
DeklarantfullmaktKöpareVecka 1–2Saknar företagsstämpel
ImportkontraktKöpare/OEMVecka 6FOB-värde matchar inte CR
Importlicens (reglerade SKU:er)KöpareVecka 2–4Utgången licens bifogad

Vanliga frågor

Vilka dokument är obligatoriska för projektorcompliance och import i Vietnam 2026?

Ett giltigt MIC-typgodkännandecertifikat (Decision 60/QD-BTTTT eller motsvarande), en QCVN 54:2018/54:2019 EMC-testrapport, en TCVN-säkerhetstestrapport, en tvåspråkig VI/EN-användarmanual och etikettuppsättning, samt en korrekt deklarerad HS-kod (vanligtvis 8528.62.00). 2026-uppdateringen lägger till ett 15-arbetsdagarsfönster för korrigerande åtgärder om tullen avvisar ett enskilt dokument.

Över de 84 Vietnam-bound konsignationer vi skickade 2025 klustrade enhetskvarhållandena i sex repeterbara felkategorier. Att känna till klustret hjälper OEM-köpare att prioritera sin pre-shipment QA. Nedan finns den rankade fördelning vi mätte internt, vilket är konsistent med de felfrekvenser som rapporterats av Vietnams tullmyndighets elektroniska portal för projektor HS-linje 8528.62 under 2024–2025.

Den främsta kvarhållandeorsaken är modellkodsmismatch mellan CR:n och EMC-testrapporten, vilket vi redan täckte med 31 % av kvarhållandena. Den andra är saknade EMC-testrapporter på 22 %, nästan alltid kopplade till SKU:er som lades till sent i en multi-SKU PO som inte passerade genom testrapportkön. Den tredje är etikettspråkfel på 18 %, vilket är exakt vad 2026 års tvåspråkiga regel är utformad för att eliminera framöver. De återstående tre är värde-mismatch på 12 %, utgångna certifikat på 10 % och HS-kod-felklassificering på 7 %. Tillsammans står dessa sex kategorier för 100 % av denna projektors kvarhållandehändelser i vår dataset.

För distributörsinköp,som vill komprimera dessa siffror ytterligare är det mest använda draget att låsa testrapportkön 14 dagar innan produktionen startar, inte 14 dagar efter. Vår interna SLA är att utfärda varje Vietnam-bound SKU:s EMC-testrapport inom vecka 5 av 12-veckorsklockan, parallellt med SMT- och optisk motor-montering. När CR:n byggs i vecka 6 har varje SKU redan ett matchande rapportnummer. Denna sekvensering är det som håller projektorn på en 96 % first-pass-clearance-rate över vår 2025 Vietnam-lane, jämfört med en industriell baslinje närmare 78 % för förstagångsimportörer.

Vilken HS-kod ska användas för en 4K-laserprojektor under projektorcompliance och import i Vietnam?

Standardvärdet är 8528.62.00 (monokroma eller färg videoprojektorer). För ultra-short throw laserfosfordisplay-enheter under 4K UHD gäller fortfarande 8528.62.00; felklassificering till 8528.69.00 utlöser den 7 % mismatch-rate vi ser i vår 2025-dataset.

Slutlig sammanfattning om projektorcompliance och import i Vietnam

Vietnams VNTA, tillsynsmyndigheten under MIC som ansvarar för typgodkännande och EMC för SKU:n, driver ett spotcheck-program som tar prover på ungefär 8 % av typgodkända konsignationer per kvartal för laboratorieverifiering. Spotchecken är inte slumpmässig; den är riskviktad efter ursprungsland, OEM-historik och deklarerad ljusstyrkeklass. En förstagångsimportör utan Vietnam-leveranshistorik är ungefär 2,4x mer sannolik att bli spotcheck-en än en importör med tre rena tidigare registreringar, baserat på 2024–2025 VNTA-verkställighetsdata sammanfattad av VNTA Annual Compliance Bulletin.

Om din sändning väljs ut drar VNTA 2–3 enheter från den konsoliderade container och skickar dem till VNTA-testlabbet i Hanoi eller Ho Chi Minh City. Labbet kör om EMC- och säkerhetstester mot QCVN 54:2019 och den tillämpliga TCVN-säkerhetsstandarden. Omtestningen tar 10–14 arbetsdagar, under vilka resten av containern hålls under Vietnams tullmyndighets förvar. Importören betalar omtestningsavgiften, för närvarande 4 200 000 VND per SKU. För modellen är spotcheck-utfallet binärt: godkänd, i vilket fall containern frisläpps; underkänd, i vilket fall importören måste utfärda en korrigerande handlingsplan och skicka in på nytt inom 15 arbetsdagar enligt den nya 2026-regeln.

Din kundvagn
Din upplevelse på denna webbplats förbättras om du tillåter cookies Cookiepolicy