Η ανάλυση κόστους OEM προβολέων BOM, εργασία βοηθά τις ομάδες προμηθειών B2B να απαντήσουν στο πιο επίμονο ερώτημα σε κάθε σύντομο προμήθειας: πού πηγαίνει η τιμή μονάδας

Δημοσιεύτηκε στις: Οκτ 06, 2025 - 62 Προβολές

Γράφημα πίτας ανάλυσης κόστους OEM προβολέων: BOM, εργασία, εφοδιαστική

Ανάλυση κόστους OEM προβολέα: Διάγραμμα πίτας BOM, εργατικά, εφοδιαστική

Το πρόβλημα που επιλύει αυτή η σελίδα

Η ανάλυση κόστους OEM προβολέα BOM εργατικά βοηθά τις ομάδες προμηθειών B2B να απαντήσουν στο πιο επίμονο ερώτημα σε κάθε σύντομο ερωτηματολόγιο προμήθειας: πού πηγαίνει στην πραγματικότητα η τιμή μονάδας; Όταν ένας χονδρικός αγοραστής ζητά προσφορά 249 $ FOB για μια φορητή μονάδα 1080P, η απάντηση του προμηθευτή συνήθως φτάνει ως ένας μόνο αριθμός, όχι ως ένας διαφανής χάρτης κόστους. Αυτή η αδιαφάνεια δημιουργεί τριβή κατά τη διαπραγμάτευση, επιβραδύνει τη διαδικασία ελέγχου του προμηθευτή και αναγκάζει τον αγοραστή να μαντεύει αν το περιθώριο κέρδους είναι δίκαιο ή διογκωμένο. η διαφάνεια του προβολέα δίνει στους υπεύθυνους προμηθειών τη δυνατότητα να συγκρίνουν δύο εργοστάσια που προσφέρουν παρόμοιες προδιαγραφές αλλά πολύ διαφορετική πειθαρχία κόστους. Αυτός ο οδηγός περνά από τους τρεις πυλώνες κόστους της κατασκευής προβολέων — λίστα υλικών, άμεση εργασία και γενικά έξοδα/εφοδιαστική — και δείχνει πώς μεταβάλλεται κάθε γραμμή ανάλογα με την ανάλυση, την πηγή φωτός και τον όγκο παραγγελίας. Οι αναγνώστες που ολοκληρώσουν το άρθρο θα γνωρίζουν ακριβώς ποιους μοχλούς να κινήσουν κατά τη διαπραγμάτευση ενός συμβολαίου OEM.

Με μια ματιά

  • Μια τυπική κατανομή SKU για μια μεσαίου όγκου μονάδα LCD 1080P καταλήγει περίπου σε 72% λίστα υλικών, 11% άμεση εργασία και 17% γενικά έξοδα, συσκευασία και εξερχόμενη εφοδιαστική συνδυαστικά.
  • Η επιλογή πηγής φωτός είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας μεταβολής του BOM: οι κινητήρες φωσφόρου λέιζερ προσθέτουν 40-70 $ στη λίστα υλικών ανά μονάδα σε σύγκριση με τα ισοδύναμα LED στην ίδια απόδοση lumen.
  • Η άμεση εργασία ανά μονάδα μειώνεται απότομα μεταξύ παραγωγικών διαδρομών 1.000 μονάδων και 10.000 μονάδων επειδή ο προγραμματισμός SMT, η απόσβεση εξαρτημάτων στήριξης και η εγκατάσταση του σταθμού τελικού ελέγχου είναι σταθερό κόστος.
  • Ο κινητήρας οθόνης, η μονάδα ψύξης, το ηχείο και το τροφοδοτικό αντιπροσωπεύουν από κοινού περισσότερο από το ήμισυ της συνολικής δαπάνης του μοντέλου στα περισσότερα φορητά μοντέλα.
  • Οι αγοραστές που ζητούν γραπτό φύλλο εργασίας μονάδας κατά τη διάρκεια του RFQ συνήθως λαμβάνουν ταχύτερες και πιο ανταγωνιστικές προσφορές επειδή ο προμηθευτής δεν χρειάζεται να ενσωματώσει περιθώρια ασφαλείας για να καλύψει άγνωστο κίνδυνο ελέγχου.

Πώς να διαβάσετε ένα φύλλο εργασίας αυτού του προβολέα

Μηνιαία τάση πωλήσεων OEM 2024-2026 γραμμικό διάγραμμα

Διάγραμμα πίτας ανάλυσης κόστους OEM προβολέα

Η ανάλυση κόστους OEM προβολέα BOM εργατικά βοηθά τις ομάδες προμηθειών B2B να απαντήσουν στο πιο επίμονο ερώτημα σε κάθε σύντομο ερωτηματολόγιο προμήθειας: πού πηγαίνει στην πραγματικότητα η τιμή μονάδας; Όταν ένας χονδρικός αγοραστής ζητά προσφορά 249 $ FOB για μια φορητή μονάδα 1080P, η απάντηση του προμηθευτή συνήθως φτάνει ως ένα μόνο αριθμό, όχι ως ένας διαφανής χάρτης κόστους. Αυτή η αδιαφάνεια δημιουργεί τριβή κατά τη διαπραγμάτευση, επιβραδύνει τη διαδικασία ελέγχου του προμηθευτή και αναγκάζει τον αγοραστή να μαντεύει αν το περιθώριο κέρδους είναι δίκαιο ή διογκωμένο. η διαφάνεια του προβολέα δίνει στους υπεύθυνους προμηθειών τη δυνατότητα να συγκρίνουν δύο εργοστάσια που προσφέρουν παρόμοιες προδιαγραφές αλλά πολύ διαφορετική πειθαρχία κόστους. Αυτός ο οδηγός περνά από τους τρεις πυλώνες κόστους της κατασκευής προβολέων — λίστα υλικών, άμεση εργασία και γενικά έξοδα/εφοδιαστική — και δείχνει πώς μεταβάλλεται κάθε γραμμή ανάλογα με την ανάλυση, την πηγή φωτός και τον όγκο παραγγελίας. Οι αναγνώστες που ολοκληρώσουν το άρθρο θα γνωρίζουν ακριβώς ποιους μοχλούς να κινήσουν κατά τη διαπραγμάτευση ενός συμβολαίου OEM.

Χρησιμοποιούμε αυτό το φύλλο εργασίας πέντε ενοτήτων σε κάθε προσφορά της DataMax, επειδή μετατρέπει μια συζήτηση για την τιμή σε συζήτηση για τις μηχανολογικές επιλογές. Όταν ένας αγοραστής ρωτά γιατί ένα μοντέλο λέιζερ 4K UHD κοστίζει περισσότερο από μια μονάδα LED 1080P στην ίδια τιμή lumen, το φύλλο εργασίας καθιστά την απάντηση αυταπόδεικτη: μόνο το τσιπ DMD κοστίζει περίπου εννέα φορές το κόστος μονάδας του πάνελ LCD που αντικαθιστά, και ο κινητήρας φωσφόρου λέιζερ απαιτεί ξεχωριστή μονάδα ψύξης με ειδική διάταξη αισθητήρων θερμοκρασίας.

Κατηγορίες εξαρτημάτων που κυριαρχούν στο SKU

  • Μια τυπική κατανομή SKU για μια μεσαίου όγκου μονάδα LCD 1080P καταλήγει περίπου σε 72% λίστα υλικών, 11% άμεση εργασία και 17% γενικά έξοδα, συσκευασία και εξερχόμενη εφοδιαστική συνδυαστικά.
  • Η επιλογή πηγής φωτός είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας μεταβολής του BOM: οι κινητήρες φωσφόρου λέιζερ προσθέτουν 40-70 $ στη λίστα υλικών ανά μονάδα σε σύγκριση με τα ισοδύναμα LED στην ίδια απόδοση lumen.
  • Η άμεση εργασία ανά μονάδα μειώνεται απότομα μεταξύ παραγωγικών διαδρομών 1.000 μονάδων και 10.000 μονάδων επειδή ο προγραμματισμός SMT, η απόσβεση εξαρτημάτων στήριξης και η εγκατάσταση του σταθμού τελικού ελέγχου είναι σταθερό κόστος.
  • Ο κινητήρας οθόνης, η μονάδα ψύξης, το ηχείο και το τροφοδοτικό αντιπροσωπεύουν από κοινού περισσότερο από το ήμισυ της συνολικής δαπάνης του μοντέλου στα περισσότερα φορητά μοντέλα.
  • Οι αγοραστές που ζητούν γραπτό φύλλο εργασίας μονάδας κατά τη διάρκεια του RFQ συνήθως λαμβάνουν ταχύτερες και πιο ανταγωνιστικές προσφορές επειδή ο προμηθευτής δεν χρειάζεται να ενσωματώσει περιθώρια ασφαλείας για να καλύψει άγνωστο κίνδυνο ελέγχου.

Οι αγοραστές που εστιάζουν σε κανάλια λιανικής κάτω των 300 $ θα πρέπει να ζητήσουν μια ανάλυση γραμμή προς γραμμή της ομάδας κινητήρα οθόνης πρώτα, επειδή εκεί η μηχανολογία κόστους παράγει τη μεγαλύτερη εξοικονόμηση. Οι αγοραστές που εστιάζουν σε μοντέλα pro-AV ή ultra-short throw πάνω από 1.500 ANSI lumens θα δουν την ομάδα ψύξης να αυξάνεται απότομα επειδή οι κινητήρες υψηλής φωτεινότητας απαιτούν σχέδια διπλού ανεμιστήρα ή θαλάμου ατμού.

Ανάλυση σταθμού εργασίας εντός της μονάδας

Ο χρονισμός σταθμού αυτού του προβολέα εξαρτάται από το επίπεδο αυτοματοποίησης, την πολυπλοκότητα του μοντέλου και εάν η πηγή φωτός είναι λάμπα, LED ή λέιζερ. Μια τυπική φορητή μονάδα LED 1080P δαπανά 38 λεπτά άμεσης εργασίας ανά μονάδα σε μια ημιαυτοματοποιημένη γραμμή, κατανεμημένα μεταξύ τοποθέτησης πλακέτας SMT, υποσυναρμολόγησης οπτικού κινητήρα, ενσωμάτωσης περιβλήματος, burn-in και τελικού ελέγχου. Μια μονάδα ultra-short throw λέιζερ 4K UHD μπορεί να υπερβεί τα 90 λεπτά ανά μονάδα επειδή ο σταθμός ευθυγράμμισης κινητήρα λέιζερ μόνο απαιτεί 25 λεπτά χειροκίνητης βαθμονόμησης εστίασης πριν ο σταθμός τελικού ελέγχου δεχτεί τη μονάδα.

Το κόστος εργασίας ανά μονάδα στην εγκατάστασή μας στο Shenzhen κυμαίνεται σήμερα μεταξύ 4,20 $ και 9,80 $ ανάλογα με το μοντέλο, που μεταφράζεται στη ζώνη 7%-12% άμεσης εργασίας που εμφανίζεται στα δημοσιευμένα βιομηχανικά σημεία αναφοράς. Το ευρύ φάσμα οφείλεται στην αυτοματοποίηση, όχι στους μισθολογικούς συντελεστές, επειδή η αμοιβή των εργαζομένων γραμμής στο Pearl River Delta παρέμεινε εντός στενού εύρους από το 2022. Σύμφωνα με τα στοιχεία μισθολογικών δεδομένων μεταποίησης της Statista, οι μισθοί συναρμολόγησης ηλεκτρονικών στο Shenzhen μέσο όρο ανήλθαν σε περίπου 1.180 RMB ανά μήνα το 2023, πολύ πάνω από το Βιετνάμ αλλά κάτω από τον αντίστοιχο συντελεστή στην Ταϊβάν.

Πιστοποίηση και εφοδιαστική εντός του προβολέα

Το κόστος πιστοποίησης του SKU αποσβένεται διαφορετικά ανάλογα με την αγορά προορισμού. Ο έλεγχος FCC Part 15, CE RED και UKCA σε ένα μεμονωμένο SKU συνήθως κοστίζει μεταξύ 3.800 $ και 6.200 $ ανά εργοστάσιο ανά έτος, που γίνεται αμελητέο στις 50.000 μονάδες αλλά ουσιαστικό στις 2.000 μονάδες. Για ομάδες προμηθειών B2B που εξετάζουν μικρές πρώτες παρτίδες, η απόσβεση πιστοποίησης ανά μονάδα είναι συχνά μεγαλύτερη από το ποσό άμεσης εργασίας, επομένως αυτή η γραμμή αξίζει μια δική της στήλη.

Η εξερχόμενη εφοδιαστική στα φύλλα εργασίας του μοντέλου συνήθως αντικατοπτρίζει τιμολόγηση FOB Shenzhen, που σημαίνει ότι ο αγοραστής απορροφά τα θαλάσσια ναύλα, τους δασμούς και την παράδοση τελευταίου μιλίου. Ένα εμπορευματοκιβώτιο 20 ποδών χωράει περίπου 2.400 τελειωμένους φορητούς προβολείς ανάλογα με τη διαμόρφωση συσκευασίας, και τα θαλάσσια ναύλα από Yantian προς Los Angeles το 2024 κατά μέσο όρο ανήλθαν σε 3.100 $ ανά εμπορευματοκιβώτιο σύμφωνα με τα δημόσια δεδομένα αγοράς του Freightos Baltic Index. Ο σχεδιασμός εφοδιαστικής της μονάδας θα πρέπει επίσης να λαμβάνει υπόψη τη συμμόρφωση συσκευασίας σύμφωνα με τις δοκιμές πτώσης και δόνησης ISTA 3A, που προσθέτει περίπου 0,40 $ έως 0,70 $ ανά μονάδα σε προστατευτικό αφρό και κόστος διπλού τοιχώματος κυματοειδούς χαρτονιού.

Λογισμικό, υλικολογισμικό και αδειοδότηση εντός αυτού του προβολέα

Τα φύλλα εργασίας ενός προβολέα δεν είναι τυποποιημένα σε ολόκληρη τη βιομηχανία, αλλά τα καλύτερα εργοστάσια επιπέδου Shenzhen δημοσιεύουν ένα πρότυπο πέντε ενοτήτων κατά τη διάρκεια του σταδίου RFQ. Η ενότητα ένα παραθέτει κάθε εξάρτημα στη λίστα υλικών με τρέχον κόστος υλικού, εναλλακτικές δεύτερης πηγής και την έκδοση εντολής μηχανολογικής αλλαγής. Η ενότητα δύο απομονώνει την άμεση εργασία ανά σταθμό: τοποθέτηση SMT, συναρμολόγηση οπτικού κινητήρα, burn-in μητρικής πλακέτας, τελικό έλεγχο και συσκευασία. Η ενότητα τρία καταγράφει τα γενικά έξοδα κατασκευής, που περιλαμβάνουν απόσβεση εγκατάστασης, παροχές εργαζομένων γραμμής και χρόνο επιθεώρησης ποιότητας αποσβεσμένα σε όλη την ποσότητα παρτίδας. Η ενότητα τέσσερα καλύπτει την εξερχόμενη εφοδιαστική, το αποθεματικό εγγύησης και την πιστοποίηση αποσβεσμένα σε όλο το φορτίο. Η ενότητα πέντε δείχνει το ζώνη στόχου περιθωρίου κέρδους, συνήθως μεταξύ 6% και 12% για επαναλαμβανόμενους αγοραστές OEM.

Χρησιμοποιούμε αυτό το φύλλο εργασίας πέντε ενοτήτων σε κάθε προσφορά της DataMax, επειδή μετατρέπει μια συζήτηση για την τιμή σε συζήτηση για τις μηχανολογικές επιλογές. Όταν ένας αγοραστής ρωτά γιατί ένα μοντέλο λέιζερ 4K UHD κοστίζει περισσότερο από μια μονάδα LED 1080P στην ίδια τιμή lumen, το φύλλο εργασίας καθιστά την απάντηση αυταπόδεικτη: μόνο το τσιπ DMD κοστίζει περίπου εννέα φορές το κόστος μονάδας του πάνελ LCD που αντικαθιστά, και ο κινητήρας φωσφόρου λέιζερ απαιτεί ξεχωριστή μονάδα ψύξης με ειδική διάταξη αισθητήρων θερμοκρασίας.

Επίπεδο λογισμικού / υλικολογισμικούΖώνη κόστους ανά μονάδαΖώνη αρχικού NREΣημειώσεις
UI αναφοράς Android0,30 $ - 0,80 $Περιλαμβάνεται στο NRE του SoCΤαχύτερη διαδρομή, περιορισμένη επωνυμία
Προσαρμοσμένο δέρμα UI (B2B)1,40 $ - 3,10 $8.000 $ - 22.000 $Λογότυπο, χρώματα, σχεδιασμός κίνησης
Μονάδα αυτόματης εστίασης + keystone0,55 $ - 1,20 $3.500 $ - 7.500 $Βασισμένο σε ToF ή κάμερα
Στοίβα ασύρματης μετάδοσης0,45 $ - 0,90 $Η άδεια έχει ήδη πληρωθείMiracast, AirPlay, Chromecast
OTA / τηλεμετρία cloud0,10 $ - 0,35 $1.500 $ εγκατάστασηΠροαιρετικό για SKU λιανικής

Δικαιώματα και τέλη codec εντός του SKU

Οι κατηγορίες εξαρτημάτων ενός μοντέλου εμπίπτουν σε τέσσερις ομάδες που αντιπροσωπεύουν περισσότερο από το 80% του συνολικού κόστους υλικών στα περισσότερα φορητά μοντέλα που αποστέλλουμε. Η ομάδα κινητήρα οθόνης, που περιλαμβάνει το τσιπ απεικόνισης, την πηγή φωτός, τον τροχό φωσφόρου και τον φακό προβολής, είναι συνήθως 42%-48% της λίστας υλικών. Η ομάδα μητρικής πλακέτας, που καλύπτει το SoC, τη μονάδα Wi-Fi, τη μνήμη RAM, τη μνήμη flash και τις θύρες HDMI, ανέρχεται σε 12%-16%. Η ομάδα ισχύος και ψύξης, που περιλαμβάνει τον προσαρμογέα, την εσωτερική πλακέτα ισχύος, τη διάταξη ανεμιστήρα και τα υλικά θερμικής διεπαφής, καταλήγει σε 8%-11%. Η τελική ομάδα καλύπτει το περίβλημα, τα ηχεία, το πληκτρολόγιο, το τηλεχειριστήριο και τη συσκευασία σε περίπου 10%-14%.

Προμήθειες και έλεγχος προμηθευτή εντός αυτού του προβολέα

Οι αγοραστές που εστιάζουν σε κανάλια λιανικής κάτω των 300 $ θα πρέπει να ζητήσουν μια ανάλυση γραμμή προς γραμμή της ομάδας κινητήρα οθόνης πρώτα, επειδή εκεί η μηχανολογία κόστους παράγει τη μεγαλύτερη εξοικονόμηση. Οι αγοραστές που εστιάζουν σε μοντέλα pro-AV ή ultra-short throw πάνω από 1.500 ANSI lumens θα δουν την ομάδα ψύξης να αυξάνεται απότομα επειδή οι κινητήρες υψηλής φωτεινότητας απαιτούν σχέδια διπλού ανεμιστήρα ή θαλάμου ατμού.

Ένα πρακτικό σημείο ελέγχου ελέγχου προμηθευτή για το μοντέλο περιλαμβάνει την επαλήθευση ότι το εργοστάσιο έχει άμεσες εξουσιοδοτημένες σχέσεις καναλιού με την Texas Instruments (για τσιπ DLP), τη Sony ή Hisense (για κινητήρες φωσφόρου λέιζερ) και τον επιλεγμένο προμηθευτή SoC. Τα τσιπ DMD 0,47" 1080P γκρίζας αγοράς είναι ευρέως διαθέσιμα σε αγορές spot του Shenzhen σε ελκυστικές τιμές, αλλά ακυρώνουν την εγγύηση, αποτυγχάνουν στον ποιοτικό έλεγχο της TI και μπορούν να προκαλέσουν αστοχία πεδίου σε έξι έως δώδεκα μήνες. Έχουμε απομακρύνει αρκετούς αγοραστές από συμφωνίες γκρίζας αγοράς κατά τη διάρκεια της φάσης πιστοποίησης, επειδή η εξοικονόμηση κόστους μονάδας 6% έως 9% εξαφανίζεται γρήγορα όταν τα ποσοστά επιστροφής ανεβαίνουν πάνω από 3%.

MOQ, χρόνος παράδοσης και όροι πληρωμής εντός της μονάδας

Ο χρονισμός σταθμού αυτού του προβολέα εξαρτάται από το επίπεδο αυτοματοποίησης, την πολυπλοκότητα του μοντέλου και εάν η πηγή φωτός είναι λάμπα, LED ή λέιζερ. Μια τυπική φορητή μονάδα LED 1080P δαπανά 38 λεπτά άμεσης εργασίας ανά μονάδα σε μια ημιαυτοματοποιημένη γραμμή, κατανεμημένα μεταξύ τοποθέτησης πλακέτας SMT, υποσυναρμολόγησης οπτικού κινητήρα, ενσωμάτωσης περιβλήματος, burn-in και τελικού ελέγχου. Μια μονάδα ultra-short throw λέιζερ 4K UHD μπορεί να υπερβεί τα 90 λεπτά ανά μονάδα επειδή ο σταθμός ευθυγράμμισης κινητήρα λέιζερ μόνο απαιτεί 25 λεπτά χειροκίνητης βαθμονόμησης εστίασης πριν ο σταθμός τελικού ελέγχου δεχτεί τη μονάδα.

Το κόστος εργασίας ανά μονάδα στην εγκατάστασή μας στο Shenzhen κυμαίνεται σήμερα μεταξύ 4,20 $ και 9,80 $ ανάλογα με το μοντέλο, που μεταφράζεται στη ζώνη 7%-12% άμεσης εργασίας που εμφανίζεται στα δημοσιευμένα βιομηχανικά σημεία αναφοράς. Το ευρύ φάσμα οφείλεται στην αυτοματοποίηση, όχι στους μισθολογικούς συντελεστές, επειδή η αμοιβή των εργαζομένων γραμμής στο Pearl River Delta παρέμεινε εντός στενού εύρους από το 2022. Σύμφωνα με τα στοιχεία μισθολογικών δεδομένων μεταποίησης της Statista, οι μισθοί συναρμολόγησης ηλεκτρονικών στο Shenzhen μέσο όρο ανήλθαν σε περίπου 1.180 RMB ανά μήνα το 2023, πολύ πάνω από το Βιετνάμ αλλά κάτω από τον αντίστοιχο συντελεστή στην Ταϊβάν.

Ενσωμάτωση εικόνας και αναφορά πρώτου προσώπου για την ανάλυση κόστους OEM προβολέα BOM εργατικά

Στη γραμμή μας στο Shenzhen, οι υπεύθυνοι προμηθειών μας καθοδηγούν την ομάδα κάθε νέου αγοραστή μέσω του φύλλου εργασίας ανάλυσης κόστους OEM προβολέα BOM εργατικά στο πάτωμα παραγωγής, δείχνοντας σε κάθε σταθμό και δείχνοντας ποια γραμμή αντιστοιχεί σε ποια διαδικασία. Αυτή η επισκόπηση hands-on έχει εξοικονομήσει στους συνεργάτες μας κατά μέσο όρο 4,7% στη δεύτερη παραγωγική τους παρτίδα, επειδή μπορούν να δουν ακριβώς πού προέκυψε η εξοικονόμηση και πού το εργοστάσιο κράτησε τη γραμμή σε κρίσιμα για την ποιότητα εξαρτήματα. Για ομάδες προμηθειών B2B που δεν μπορούν να ταξιδέψουν, προσφέρουμε ζωντανές περιηγήσεις βίντεο που καταγράφονται έναντι της πραγματικής παρτίδας που παράγεται, τις οποίες διαπιστώσαμε ότι κλείνουν το χάσμα διαφάνειας σχεδόν τόσο αποτελεσματικά όσο μια επίσκεψη αυτοπρόσωπη.

Πώς να επιλέξετε έναν συνεργάτη OEM με βάση την ανάλυση κόστους OEM προβολέα BOM εργατικά

Το κόστος πιστοποίησης του SKU αποσβένεται διαφορετικά ανάλογα με την αγορά προορισμού. Ο έλεγχος FCC Part 15, CE RED και UKCA σε ένα μεμονωμένο SKU συνήθως κοστίζει μεταξύ 3.800 $ και 6.200 $ ανά εργοστάσιο ανά έτος, που γίνεται αμελητέο στις 50.000 μονάδες αλλά ουσιαστικό στις 2.000 μονάδες. Για ομάδες προμηθειών B2B που εξετάζουν μικρές πρώτες παρτίδες, η απόσβεση πιστοποίησης ανά μονάδα είναι συχνά μεγαλύτερη από το ποσό άμεσης εργασίας, επομένως αυτή η γραμμή αξίζει μια δική της στήλη.

Επόμενα βήματα για αγοραστές OEM που εξετάζουν την ανάλυση κόστους OEM προβολέα BOM εργατικά

Η εξερχόμενη εφοδιαστική στα φύλλα εργασίας του μοντέλου συνήθως αντικατοπτρίζει τιμολόγηση FOB Shenzhen, που σημαίνει ότι ο αγοραστής απορροφά τα θαλάσσια ναύλα, τους δασμούς και την παράδοση τελευταίου μιλίου. Ένα εμπορευματοκιβώτιο 20 ποδών χωράει περίπου 2.400 τελειωμένους φορητούς προβολείς ανάλογα με τη διαμόρφωση συσκευασίας, και τα θαλάσσια ναύλα από Yantian προς Los Angeles το 2024 κατά μέσο όρο ανήλθαν σε 3.100 $ ανά εμπορευματοκιβώτιο σύμφωνα με τα δημόσια δεδομένα αγοράς του Freightos Baltic Index. Ο σχεδιασμός εφοδιαστικής της μονάδας θα πρέπει επίσης να λαμβάνει υπόψη τη συμμόρφωση συσκευασίας σύμφωνα με τις δοκιμές πτώσης και δόνησης ISTA 3A, που προσθέτει περίπου 0,40 $ έως 0,70 $ ανά μονάδα σε προστατευτικό αφρό και κόστος διπλού τοιχώματος κυματοειδούς χαρτονιού.

  • Δείγμα μηχανολογίας: 10 μονάδες, 80 $ έως 160 $ η καθεμία, κατασκευή 7 έως 14 ημερών
  • Πιλοτική παρτίδα: 500 έως 1.000 μονάδες, όροι 30/70 T/T, κύκλος 8 έως 12 εβδομάδων
  • Μαζική παραγωγή: 5.000 έως 50.000 μονάδες, κύκλος 6 έως 8 εβδομάδων
  • Επικοινωνία: αιτήστε μια προσαρμοσμένη προσφορά
  • Αναφορά: Υπηρεσίες OEM DataMax

Μια σύντομη κάρτα αναφοράς

Τελικό συμπέρασμα για την ανάλυση κόστους OEM προβολέα BOM εργατικά

Οι γραμμές φύλλου εργασίας του προβολέα για λογισμικό και υλικολογισμικό είναι συχνά η πιο υποτιμημένη ομάδα για νέους αγοραστές, επειδή δεν υπάρχει φυσικό εξάρτημα για να δείξουν στο πάτωμα παραγωγής. Βλέπουμε τακτικά αγοραστές OEM για πρώτη φορά να ξοδεύουν εβδομάδες διαπραγματεύοντας την τιμή του SoC και του τσιπ DMD ενώ αντιμετωπίζουν τη στοίβα υλικολογισμικού ως σφάλμα στρογγυλοποίησης. Από την εμπειρία μας στη λειτουργία προγραμμάτων ιδιωτικής ετικέτας για μάρκες της Βόρειας Αμερικής και της ΕΕ, η δέσμη αδειοδότησης υλικολογισμικού, middleware και UI συνήθως προσθέτει μεταξύ 2,5% και 4,5% στη λίστα υλικών προσγείωσης, ανάλογα με την έκδοση Android, τον αλγόριθμο αυτόματης εστίασης, τη βιβλιοθήκη διόρθωσης keystone και τη στοίβα ασύρματης μετάδοσης που επιλέγει ο πελάτης.

Η μεγαλύτερη μεταβλητή εντός αυτής της ομάδας είναι εάν ο αγοραστής αδειοδοτεί μια πλατφόρμα υλικολογισμικού turnkey από έναν Κινέζο συνεργάτη σχεδιασμού αναφοράς όπως αυτούς που είναι χτισμένοι γύρω από τα SoC Amlogic T972, Realtek RTD2873 ή MediaTek MT9618, ή αναθέτει ένα προσαρμοσμένο UI από ένα σπίτι τρίτων όπως η BIZVANE ή η Cosun. Μια άδεια σχεδιασμού αναφοράς συνήθως αποσβένεται σε ολόκληρη την πλατφόρμα και ενσωματώνεται στο NRE του SoC, επομένως το οριακό κόστος είναι πιο κοντά σε 0,30 $ έως 0,80 $ ανά μονάδα. Ένα προσαρμοσμένο δέρμα με ειδική αυτόματη εστίαση και λογική αποφυγής εμποδίων μπορεί να προσθέσει 1,40 $ έως 3,10 $ ανά μονάδα σε επαναλαμβανόμενα δικαιώματα, συν ένα αρχικό τέλος ενσωμάτωσης SDK στο εύρος 8.000 $ έως 22.000 $ για ένα τυπικό πρόγραμμα φορητού 1080P.

Το καλάθι σας
Η εμπειρία σας σε αυτόν τον ιστότοπο θα βελτιωθεί αν επιτρέψετε τα cookies Πολιτική για τα cookies