Defalcarea costurilor pentru proiector OEM BOM manoperă ajută echipele de achiziții B2B să răspundă la cea mai persistentă întrebare din orice brief de sourcing: de unde provine prețul unitar

Posted At: oct. 06, 2025 - 71 Views

Diagramă circulară defalcare costuri proiector OEM: BOM, manoperă, logistică

Defalcarea costurilor OEM pentru proiectoare (diagramă circulară): BOM, manoperă, logistică

Problema pe care această pagină o rezolvă

Defalcarea costurilor OEM pentru proiectoare — BOM și manoperă — ajută echipele B2B de achiziții să răspundă la cea mai persistentă întrebare din orice brief de sourcing: unde se duce, de fapt, prețul unitar? Atunci când un cumpărător angro solicită o ofertă FOB de 249 $ pentru o unitate portabilă 1080p, răspunsul furnizorului sosește de obicei ca un singur număr, nu ca o hartă transparentă a costurilor. Această opacitate creează fricțiuni în timpul negocierii, încetinește procesul de audit al furnizorului și îl obligă pe cumpărător să ghicească dacă marja este corectă sau umflată. Transparența în cazul proiectorului oferă responsabililor de achiziții posibilitatea de a compara două fabrici care oferă specificații similare, dar cu disciplină de cost foarte diferită. Acest ghid trece prin cei trei piloni de cost ai producției de proiectoare — lista de materiale, manopera directă și cheltuielile generale/logistica — și arată cum se modifică fiecare linie în funcție de rezoluție, sursa de lumină și volumul comenzii. Cititorii care termină articolul vor ști exact ce pârghii să acționeze atunci când negociază un contract OEM.

Pe scurt

  • O alocare tipică pentru o unitate LCD 1080p de volum mediu ajunge la aproximativ 72% listă de materiale, 11% manoperă directă și 17% cheltuieli generale, ambalare și logistică de ieșire, combinate.
  • Alegerea sursei de lumină este cel mai important factor de variație al BOM-ului: motoarele cu laser fosfor adaugă 40-70 $ la lista de materiale per unitate față de echivalentele LED la aceeași putere luminoasă.
  • Manopera directă per unitate scade brusc între rulajele de producție de 1.000 și 10.000 de unități, deoarece programarea SMT, amortizarea dispozitivelor și configurarea stației de testare finală sunt costuri fixe.
  • Motorul de afișare, modulul de răcire, difuzorul și sursa de alimentare reprezintă, împreună, mai mult de jumătate din cheltuielile totale ale modelului la majoritatea modelelor portabile.
  • Cumpărătorii care solicită o fișă de cost scrisă per unitate în timpul RFQ primesc de obicei oferte mai rapide și mai competitive, deoarece furnizorul nu trebuie să încorporeze rezerve de marjă pentru a acoperi un risc de audit necunoscut.

Cum se citește o fișă de cost pentru acest proiector

Tendința lunară a vânzărilor OEM 2024-2026 grafic liniar

Diagramă circulară cu defalcarea costurilor OEM pentru proiectoare

Defalcarea costurilor OEM pentru proiectoare — BOM și manoperă — ajută echipele B2B de achiziții să răspundă la cea mai persistentă întrebare din orice brief de sourcing: unde se duce, de fapt, prețul unitar? Atunci când un cumpărător angro solicită o ofertă FOB de 249 $ pentru o unitate portabilă 1080p, răspunsul furnizorului sosește de obicei ca un singur număr, nu ca o hartă transparentă a costurilor. Această opacitate creează fricțiuni în timpul negocierii, încetinește procesul de audit al furnizorului și îl obligă pe cumpărător să ghicească dacă marja este corectă sau umflată. Transparența în cazul proiectorului oferă responsabililor de achiziții posibilitatea de a compara două fabrici care oferă specificații similare, dar cu disciplină de cost foarte diferită. Acest ghid trece prin cei trei piloni de cost ai producției de proiectoare — lista de materiale, manopera directă și cheltuielile generale/logistica — și arată cum se modifică fiecare linie în funcție de rezoluție, sursa de lumină și volumul comenzii. Cititorii care termină articolul vor ști exact ce pârghii să acționeze atunci când negociază un contract OEM.

Folosim această fișă de cost în cinci secțiuni la fiecare ofertare DataMax, pentru că transformă o conversație despre preț într-o conversație despre alegeri inginerești. Atunci când un cumpărător întreabă de ce un model laser 4K UHD costă mai mult decât o unitate LED 1080p la același număr de lumeni, fișa face răspunsul evident: numai cipul DMD costă de aproximativ nouă ori prețul unitar al panoului LCD pe care îl înlocuiește, iar motorul cu laser fosfor necesită un modul de răcire separat cu un set dedicat de senzori termici.

Categoriile de componente care domină SKU-ul

  • O alocare tipică pentru o unitate LCD 1080p de volum mediu ajunge la aproximativ 72% listă de materiale, 11% manoperă directă și 17% cheltuieli generale, ambalare și logistică de ieșire, combinate.
  • Alegerea sursei de lumină este cel mai important factor de variație al BOM-ului: motoarele cu laser fosfor adaugă 40-70 $ la lista de materiale per unitate față de echivalentele LED la aceeași putere luminoasă.
  • Manopera directă per unitate scade brusc între rulajele de producție de 1.000 și 10.000 de unități, deoarece programarea SMT, amortizarea dispozitivelor și configurarea stației de testare finală sunt costuri fixe.
  • Motorul de afișare, modulul de răcire, difuzorul și sursa de alimentare reprezintă, împreună, mai mult de jumătate din cheltuielile totale ale modelului la majoritatea modelelor portabile.
  • Cumpărătorii care solicită o fișă de cost scrisă per unitate în timpul RFQ primesc de obicei oferte mai rapide și mai competitive, deoarece furnizorul nu trebuie să încorporeze rezerve de marjă pentru a acoperi un risc de audit necunoscut.

Cumpărătorii concentrați pe canalele retail sub 300 $ ar trebui să solicite mai întâi o defalcare linie cu linie a clusterului motorului de afișare, pentru că acolo ingineria de cost produce cele mai mari economii. Cumpărătorii concentrați pe modele pro-AV sau ultra-short-throw peste 1.500 ANSI lumeni vor vedea o creștere accentuată a clusterului de răcire, deoarece motoarele de înaltă luminozitate necesită ventilatoare duale sau design cu cameră de vapori.

Analiza stațiilor de manoperă în interiorul unității

Timpul alocat stațiilor pentru acest proiector depinde de nivelul de automatizare, complexitatea modelului și de tipul sursei de lumină: lampă, LED sau laser. O unitate portabilă tipică 1080p LED petrece 38 de minute de manoperă directă per unitate pe o linie semi-automată, distribuite între popularea plăcilor SMT, subansamblul motorului optic, integrarea carcasei, arderea (burn-in) și testarea finală. O unitate 4K UHD laser ultra-short-throw poate depăși 90 de minute per unitate, deoarece numai stația de aliniere a motorului laser necesită 25 de minute de calibrare manuală a focalizării înainte ca stația de testare finală să accepte unitatea.

Costul cu manopera per unitate în facilitatea noastră din Shenzhen se situează în prezent între 4,20 $ și 9,80 $ în funcție de model, ceea ce se traduce în banda de manoperă directă de 7%-12% indicată în benchmark-urile publicate ale industriei. Intervalul larg este determinat de automatizare, nu de salarii, deoarece compensația muncitorilor de pe linie în Delta Pearl River a rămas într-o bandă îngustă din 2022. Conform datelor Statista privind salariile din producție, salariile medii din zona Shenzhen pentru asamblarea electronicelor au fost de aproximativ 1.180 RMB pe lună în 2023, mult peste Vietnam, dar sub nivelul echivalent din Taiwan.

Certificare și logistică în interiorul proiectorului

Costul de certificare al SKU-ului se amortizează diferit în funcție de piața de destinație. Testarea FCC Part 15, CE RED și UKCA pe un singur SKU costă de obicei între 3.800 $ și 6.200 $ per fabrică pe an, ceea ce devine neglijabil la 50.000 de unități, dar semnificativ la 2.000 de unități. Pentru echipele B2B de achiziții care evaluează primele rulaje mici, amortizarea certificării per unitate este adesea mai mare decât cifra de manoperă directă, așa că această linie merită o coloană separată.

Logistica de ieșire din fișele de cost ale modelului reflectă de obicei prețul FOB Shenzhen, ceea ce înseamnă că cumpărătorul suportă transportul maritim, taxa vamală și livrarea last-mile. Un container de 20 de picioare încape aproximativ 2.400 de proiectoare portabile finite, în funcție de configurația ambalajului, iar transportul maritim din Yantian la Los Angeles în 2024 a avut o medie de 3.100 $ per container conform datelor publice ale indicelui Freightos Baltic. Planificarea logisticii per unitate trebuie să ia în calcul și conformitatea ambalajului cu testele de cădere și vibrație ISTA 3A, ceea ce adaugă aproximativ 0,40 $ - 0,70 $ per unitate pentru spuma de protecție și cartonul ondulat cu perete dublu.

Software, firmware și licențiere în interiorul acestui proiector

Fișele de cost pentru proiectoare nu sunt standardizate în întreaga industrie, dar fabricile de top din Shenzhen publică un șablon în cinci secțiuni în etapa de RFQ. Secțiunea unu listează fiecare component de pe lista de materiale, cu costul materialului actual, surse alternative și versiunea ordinului de modificare inginerească. Secțiunea doi izolează manopera directă pe stație: plasare SMT, asamblare motor optic, burn-in placă de bază, testare finală și ambalare. Secțiunea trei surprinde cheltuielile generale de fabricație, care includ amortizarea facilității, beneficiile muncitorilor de pe linie și timpul de inspecție a calității amortizat pe cantitatea rulajului. Secțiunea patru acoperă logistica de ieșire, rezerva de garanție și certificarea amortizată pe lot. Secțiunea cinci arată banda țintă de marjă, de obicei între 6% și 12% pentru cumpărătorii OEM repetabili.

Folosim această fișă de cost în cinci secțiuni la fiecare ofertare DataMax, pentru că transformă o conversație despre preț într-o conversație despre alegeri inginerești. Atunci când un cumpărător întreabă de ce un model laser 4K UHD costă mai mult decât o unitate LED 1080p la același număr de lumeni, fișa face răspunsul evident: numai cipul DMD costă de aproximativ nouă ori prețul unitar al panoului LCD pe care îl înlocuiește, iar motorul cu laser fosfor necesită un modul de răcire separat cu un set dedicat de senzori termici.

Strat software / firmwareBandă de cost per unitateBandă NRE inițialăObservații
UI Android de referință0,30 $ - 0,80 $Inclus în NRE SoCCea mai rapidă variantă, branding limitat
Skin UI personalizat (B2B)1,40 $ - 3,10 $8.000 $ - 22.000 $Logo, culori, design de mișcare
Modul autofocus + keystone0,55 $ - 1,20 $3.500 $ - 7.500 $Bazat pe ToF sau cameră
Stivă de proiecție wireless0,45 $ - 0,90 $Licență deja plătităMiracast, AirPlay, Chromecast
OTA / telemetrie cloud0,10 $ - 0,35 $1.500 $ configurareOpțional pentru SKU-uri retail

Royalty-uri și taxe codec în interiorul SKU-ului

Categoriile de componente ale modelului se împart în patru clustere care reprezintă mai mult de 80% din costul total al materialului la majoritatea modelelor portabile pe care le expediem. Clusterul motorului de afișare, care include cipul de imagine, sursa de lumină, roata de fosfor și lentila de proiecție, reprezintă de obicei 42%-48% din lista de materiale. Clusterul plăcii de bază, care acoperă SoC, modulul Wi-Fi, RAM, memoria flash și porturile HDMI, se situează la 12%-16%. Clusterul de alimentare și răcire, incluzând adaptorul, placa internă de alimentare, ansamblul ventilatoarelor și materialele de interfață termică, ajunge la 8%-11%. Clusterul final acoperă cabinetul, difuzoarele, tastatura, telecomanda și ambalajul la aproximativ 10%-14%.

Achiziții și audit al furnizorului în interiorul acestui proiector

Cumpărătorii concentrați pe canalele retail sub 300 $ ar trebui să solicite mai întâi o defalcare linie cu linie a clusterului motorului de afișare, pentru că acolo ingineria de cost produce cele mai mari economii. Cumpărătorii concentrați pe modele pro-AV sau ultra-short-throw peste 1.500 ANSI lumeni vor vedea o creștere accentuată a clusterului de răcire, deoarece motoarele de înaltă luminozitate necesită ventilatoare duale sau design cu cameră de vapori.

O listă practică de verificare pentru auditul furnizorului modelului include verificarea faptului că fabrica are relații directe autorizate cu Texas Instruments (pentru cipuri DLP), Sony sau Hisense (pentru motoare cu laser fosfor) și cu furnizorul SoC ales. Cipurile DMD 0,47" 1080p din piața gri sunt disponibile pe scară largă pe piețele spot din Shenzhen la prețuri atractive, dar anulează garanția, nu trec screening-ul de calitate al TI și pot provoca defecțiuni în exploatare la șase până la douăsprezece luni. Am scos câțiva cumpărători din tranzacții pe piața gri în faza de calificare, deoarece economia de 6% - 9% pe unitate se evaporă rapid atunci când ratele de retur cresc peste 3%.

MOQ, termen de livrare și condiții de plată în interiorul unității

Timpul alocat stațiilor pentru acest proiector depinde de nivelul de automatizare, complexitatea modelului și de tipul sursei de lumină: lampă, LED sau laser. O unitate portabilă tipică 1080p LED petrece 38 de minute de manoperă directă per unitate pe o linie semi-automată, distribuite între popularea plăcilor SMT, subansamblul motorului optic, integrarea carcasei, arderea (burn-in) și testarea finală. O unitate 4K UHD laser ultra-short-throw poate depăși 90 de minute per unitate, deoarece numai stația de aliniere a motorului laser necesită 25 de minute de calibrare manuală a focalizării înainte ca stația de testare finală să accepte unitatea.

Costul cu manopera per unitate în facilitatea noastră din Shenzhen se situează în prezent între 4,20 $ și 9,80 $ în funcție de model, ceea ce se traduce în banda de manoperă directă de 7%-12% indicată în benchmark-urile publicate ale industriei. Intervalul larg este determinat de automatizare, nu de salarii, deoarece compensația muncitorilor de pe linie în Delta Pearl River a rămas într-o bandă îngustă din 2022. Conform datelor Statista privind salariile din producție, salariile medii din zona Shenzhen pentru asamblarea electronicelor au fost de aproximativ 1.180 RMB pe lună în 2023, mult peste Vietnam, dar sub nivelul echivalent din Taiwan.

Referință cu imagine integrată și perspectivă de primă persoană pentru defalcarea costurilor OEM ale proiectorului — BOM și manoperă

În linia noastră din Shenzhen, responsabilii noștri de achiziții parcurg echipa fiecărui cumpărător nou prin fișa de defalcare a costurilor OEM pentru proiector — BOM și manoperă — direct pe podeaua de producție, indicând fiecare stație și arătând ce linie corespunde cărui proces. Această trecere în revistă practică le-a economisit partenerilor noștri în medie 4,7% la al doilea rulaj de producție, pentru că pot vedea exact unde au apărut economiile și unde fabrica a menținut linia pe componentele critice pentru calitate. Pentru echipele B2B de achiziții care nu pot călători, oferim tururi video live înregistrate pe lotul care se produce efectiv, ceea ce, am constatat, închide aproape la fel de bine decalajul de transparență ca o vizită în persoană.

Cum să alegi un partener OEM pe baza defalcării costurilor OEM pentru proiector — BOM și manoperă

Costul de certificare al SKU-ului se amortizează diferit în funcție de piața de destinație. Testarea FCC Part 15, CE RED și UKCA pe un singur SKU costă de obicei între 3.800 $ și 6.200 $ per fabrică pe an, ceea ce devine neglijabil la 50.000 de unități, dar semnificativ la 2.000 de unități. Pentru echipele B2B de achiziții care evaluează primele rulaje mici, amortizarea certificării per unitate este adesea mai mare decât cifra de manoperă directă, așa că această linie merită o coloană separată.

Pașii următori pentru cumpărătorii OEM care evaluează defalcarea costurilor OEM pentru proiector — BOM și manoperă

Logistica de ieșire din fișele de cost ale modelului reflectă de obicei prețul FOB Shenzhen, ceea ce înseamnă că cumpărătorul suportă transportul maritim, taxa vamală și livrarea last-mile. Un container de 20 de picioare încape aproximativ 2.400 de proiectoare portabile finite, în funcție de configurația ambalajului, iar transportul maritim din Yantian la Los Angeles în 2024 a avut o medie de 3.100 $ per container conform datelor publice ale indicelui Freightos Baltic. Planificarea logisticii per unitate trebuie să ia în calcul și conformitatea ambalajului cu testele de cădere și vibrație ISTA 3A, ceea ce adaugă aproximativ 0,40 $ - 0,70 $ per unitate pentru spuma de protecție și cartonul ondulat cu perete dublu.

  • Sample inginerești: 10 unități, 80 $ - 160 $ fiecare, 7 - 14 zile de fabricație
  • Rulaj pilot: 500 - 1.000 unități, condiții 30/70 T/T, ciclu de 8 - 12 săptămâni
  • Producție de masă: 5.000 - 50.000 unități, ciclu de 6 - 8 săptămâni
  • Contact: solicită o ofertă personalizată
  • Referință: Servicii OEM DataMax

O scurtă fișă de referință

Concluzia finală privind defalcarea costurilor OEM pentru proiector — BOM și manoperă

Elementele din fișa de cost a proiectorului pentru software și firmware sunt adesea cel mai subestimat cluster de către cumpărătorii noi, pentru că nu există o piesă fizică de arătat pe podeaua de producție. Întâlnim frecvent cumpărători OEM la prima experiență care petrec săptămâni negociind prețul SoC-ului și al cipului DMD, în timp ce tratează stiva de firmware ca pe o eroare de rotunjire. Din experiența noastră în rularea de programe private-label pentru mărci din America de Nord și UE, pachetul de firmware, middleware și licențiere UI adaugă de obicei între 2,5% și 4,5% la factura finală, în funcție de ediția Android, algoritmul de autofocus, biblioteca de corecție keystone și stiva de proiecție wireless aleasă de client.

Cea mai mare variabilă din acest cluster este dacă cumpărătorul licențiază o platformă firmware „la cheie" de la un partener chinez de design de referință, cum sunt cele construite în jurul SoC-urilor Amlogic T972, Realtek RTD2873 sau MediaTek MT9618, sau comandă un UI personalizat de la un furnizor terț precum BIZVANE sau Cosun. O licență de design de referință se amortizează de obicei pe întreaga platformă și este inclusă în NRE-ul SoC-ului, astfel încât costul marginal este mai aproape de 0,30 $ - 0,80 $ per unitate. Un skin personalizat cu autofocus și logică de evitare a obstacolelor poate adăuga între 1,40 $ și 3,10 $ per unitate ca royalty recurent, plus o taxă inițială de integrare SDK în intervalul 8.000 $ - 22.000 $ pentru un program tipic 1080p portabil.

Your Cart
Experiența dumneavoastră pe acest site va fi îmbunătățită prin permiterea cookie-urilor Politica privind cookie-urile