Struktura kosztów OEM projektora (BOM, robocizna) pomaga zespołom B2B odpowiedzieć na najbardziej powtarzające się pytanie w każdym briefie zakupowym: skąd bierze się cena jednostkowa

Data publikacji: paź 06, 2025 - 58 Wyświetlenia

Wykres kołowy struktury kosztów OEM projektora: BOM, robocizna, logistyka

Procentowy rozkład kosztów OEM projektora: BOM, robocizna, logistyka

Problem rozwiązywany przez tę stronę

Procentowy rozkład kosztów OEM projektora, robocizna i BOM pomaga zespołom zakupowym B2B odpowiedzieć na najtrwalsze pytanie w każdym briefie sourcingowym: na co właściwie składa się cena jednostkowa? Gdy odbiorca hurtowy prosi o wycenę FOB w wysokości 249 USD za przenośne urządzenie 1080p, odpowiedź dostawcy zwykle przychodzi jako pojedyncza liczba, a nie jako przejrzysta mapa kosztów. Ta nieprzejrzystość tworzy tarcia podczas negocjacji, spowalnia proces audytu dostawcy i zmusza kupującego do zgadywania, czy marża jest uczciwa, czy zawyżona. Przejrzystość kosztów projektora daje liderom ds. zakupów narzędzie do porównywania dwóch fabryk oferujących podobne specyfikacje, lecz bardzo różną dyscyplinę kosztową. Niniejszy przewodnik omawia trzy filary kosztowe produkcji projektorów — zestawienie materiałowe (BOM), robociznę bezpośrednią oraz koszty ogólne/logistykę — i pokazuje, jak każda pozycja zmienia się w zależności od rozdzielczości, źródła światła i wielkości zamówienia. Czytelnicy, którzy przeczytają artykuł do końca, będą dokładnie wiedzieć, które dźwignie pociągnąć podczas negocjowania kontraktu OEM.

W skrócie

  • Typowa alokacja SKU dla średnioseryjnego urządzenia LCD 1080p wynosi w przybliżeniu 72% zestawienie materiałowe, 11% robocizna bezpośrednia oraz 17% koszty ogólne, opakowania i logistyki wychodzącej łącznie.
  • Wybór źródła światła jest największym czynnikiem wahań BOM: silniki laserowo-fosforowe dodają od 40 do 70 USD do zestawienia materiałowego na jednostkę w porównaniu z odpowiednikami LED przy tej samej mocy świetlnej.
  • Robocizna bezpośrednia na jednostkę spada gwałtownie między partiami 1 000 a 10 000 sztuk, ponieważ programowanie SMT, amortyzacja oprzyrządowania i konfiguracja stacji testów końcowych są kosztami stałymi.
  • Silnik wyświetlacza, moduł chłodzenia, głośnik i zasilacz łącznie odpowiadają za ponad połowę całkowitych wydatków na dany model w większości modeli przenośnych.
  • Kupujący, którzy poproszą o pisemny arkusz kalkulacyjny jednostki na etapie RFQ, zazwyczaj otrzymują szybsze i bardziej konkurencyjne wyceny, ponieważ dostawca nie musi wbudowywać buforów marży, aby pokryć nieznane ryzyko audytowe.

Jak czytać arkusz kalkulacyjny tego projektora

Miesięczny trend sprzedaży OEM 2024-2026 wykres liniowy

Wykres kołowy rozkładu kosztów OEM projektora

Procentowy rozkład kosztów OEM projektora, robocizna i BOM pomaga zespołom zakupowym B2B odpowiedzieć na najtrwalsze pytanie w każdym briefie sourcingowym: na co właściwie składa się cena jednostkowa? Gdy odbiorca hurtowy prosi o wycenę FOB w wysokości 249 USD za przenośne urządzenie 1080p, odpowiedź dostawcy zwykle przychodzi jako pojedyncza liczba, a nie jako przejrzysta mapa kosztów. Ta nieprzejrzystość tworzy tarcia podczas negocjacji, spowalnia proces audytu dostawcy i zmusza kupującego do zgadywania, czy marża jest uczciwa, czy zawyżona. Przejrzystość kosztów projektora daje liderom ds. zakupów narzędzie do porównywania dwóch fabryk oferujących podobne specyfikacje, lecz bardzo różną dyscyplinę kosztową. Niniejszy przewodnik omawia trzy filary kosztowe produkcji projektorów — zestawienie materiałowe (BOM), robociznę bezpośrednią oraz koszty ogólne/logistykę — i pokazuje, jak każda pozycja zmienia się w zależności od rozdzielczości, źródła światła i wielkości zamówienia. Czytelnicy, którzy przeczytają artykuł do końca, będą dokładnie wiedzieć, które dźwignie pociągnąć podczas negocjowania kontraktu OEM.

Stosujemy ten pięcioczęściowy arkusz kalkulacyjny w każdej wycenie DataMax, ponieważ zamienia rozmowę o cenie w rozmowę o wyborach inżynieryjnych. Gdy kupujący pyta, dlaczego model laserowy 4K UHD kosztuje więcej niż urządzenie LED 1080p przy tej samej liczbie lumenów, arkusz czyni odpowiedź oczywistą: sam chip DMD kosztuje około dziewięć razy tyle co panel LCD, który zastępuje, a silnik laserowo-fosforowy wymaga oddzielnego modułu chłodzenia z dedykowaną matrycą czujników termicznych.

Kategorie komponentów dominujące w SKU

  • Typowa alokacja SKU dla średnioseryjnego urządzenia LCD 1080p wynosi w przybliżeniu 72% zestawienie materiałowe, 11% robocizna bezpośrednia oraz 17% koszty ogólne, opakowania i logistyki wychodzącej łącznie.
  • Wybór źródła światła jest największym czynnikiem wahań BOM: silniki laserowo-fosforowe dodają od 40 do 70 USD do zestawienia materiałowego na jednostkę w porównaniu z odpowiednikami LED przy tej samej mocy świetlnej.
  • Robocizna bezpośrednia na jednostkę spada gwałtownie między partiami 1 000 a 10 000 sztuk, ponieważ programowanie SMT, amortyzacja oprzyrządowania i konfiguracja stacji testów końcowych są kosztami stałymi.
  • Silnik wyświetlacza, moduł chłodzenia, głośnik i zasilacz łącznie odpowiadają za ponad połowę całkowitych wydatków na dany model w większości modeli przenośnych.
  • Kupujący, którzy poproszą o pisemny arkusz kalkulacyjny jednostki na etapie RFQ, zazwyczaj otrzymują szybsze i bardziej konkurencyjne wyceny, ponieważ dostawca nie musi wbudowywać buforów marży, aby pokryć nieznane ryzyko audytowe.

Kupujący skupieni na kanałach detalicznych poniżej 300 USD powinni najpierw poprosić o rozbicie klastra silnika wyświetlacza linia po linii, ponieważ to właśnie tam inżynieria kosztowa przynosi największe oszczędności. Kupujący skupieni na modelach pro-AV lub ultra-short throw powyżej 1 500 ANSI lumenów zobaczą gwałtowny wzrost klastra chłodzenia, ponieważ silniki o wysokiej jasności wymagają konstrukcji z dwoma wentylatorami lub komorą parową.

Analiza stacji robocizny wewnątrz jednostki

Czas na stacji tego projektora zależy od poziomu automatyzacji, złożoności modelu oraz tego, czy źródłem światła jest lampa, LED czy laser. Typowe przenośne urządzenie LED 1080p spędza 38 minut robocizny bezpośredniej na jednostkę na półautomatycznej linii, podzielonej na montaż SMT, podmontaż zespołu optycznego, integrację obudowy, wygrzewanie i test końcowy. Urządzenie laserowe 4K UHD ultra-short throw może przekroczyć 90 minut na jednostkę, ponieważ sama stacja wyrównania silnika laserowego wymaga 25 minut ręcznej kalibracji ostrości, zanim stacja testów końcowych zaakceptuje jednostkę.

Koszt robocizny na jednostkę w naszym zakładzie w Shenzhen wynosi obecnie od 4,20 do 9,80 USD w zależności od modelu, co przekłada się na pasmo 7%-12% robocizny bezpośredniej pokazane w opublikowanych benchmarkach branżowych. Szeroki rozrzut wynika z automatyzacji, a nie z poziomu wynagrodzeń, ponieważ wynagrodzenia pracowników linii w Delcie Rzeki Perłowej od 2022 roku utrzymują się w wąskim paśmie. Zgodnie z danymi Statista dotyczącymi wynagrodzeń w produkcji, średnie wynagrodzenie w montażu elektroniki w Shenzhen wynosiło w 2023 roku około 1 180 RMB miesięcznie, znacznie powyżej Wietnamu, ale poniżej odpowiedniej stawki na Tajwanie.

Certyfikacja i logistyka wewnątrz projektora

Koszt certyfikacji SKU amortyzuje się różnie w zależności od rynku docelowego. Testy FCC Part 15, CE RED i UKCA dla pojedynczego SKU kosztują zazwyczaj od 3 800 do 6 200 USD na fabrykę rocznie, co staje się nieistotne przy 50 000 sztuk, ale istotne przy 2 000 sztuk. Dla zespołów zakupowych B2B oceniających małe pierwsze serie, amortyzacja certyfikacji na jednostkę jest często większa niż wartość robocizny bezpośredniej, dlatego ta pozycja zasługuje na własną kolumnę.

Logistyka wychodząca w arkuszach kalkulacyjnych modelu zwykle odzwierciedla cenę FOB Shenzhen, co oznacza, że kupujący pokrywa fracht morski, cło i dostawę na ostatnią milę. Kontener 20-stopowy mieści około 2 400 gotowych projektorów przenośnych w zależności od konfiguracji opakowania, a fracht morski z Yantian do Los Angeles w 2024 roku kosztował średnio 3 100 USD za kontener według publicznych danych rynkowych Freightos Baltic Index. Planowanie logistyki jednostki powinno również uwzględniać zgodność opakowań z testami upadku i wibracji ISTA 3A, co dodaje około 0,40 do 0,70 USD na jednostkę w postaci pianki ochronnej i podwójnie falistego kartonu.

Oprogramowanie, firmware i licencjonowanie wewnątrz tego projektora

Arkusze kalkulacyjne projektora nie są standardem w branży, ale lepsze fabryki z Shenzhen publikują pięcioczęściowy szablon na etapie RFQ. Sekcja pierwsza zawiera listę każdego komponentu w zestawieniu materiałowym z bieżącym kosztem materiału, zamiennikami drugiego źródła oraz wersją zlecenia zmiany inżynieryjnej. Sekcja druga izoluje robociznę bezpośrednią według stacji: montaż SMT, montaż zespołu optycznego, wygrzewanie płyty głównej, test końcowy i pakowanie. Sekcja trzecia obejmuje koszty ogólne produkcji, w tym amortyzację obiektu, świadczenia pracowników linii oraz czas kontroli jakości amortyzowany w ramach wielkości serii. Sekcja czwarta obejmuje logistykę wychodzącą, rezerwę gwarancyjną i certyfikację amortyzowaną w ramach wysyłki. Sekcja piąta pokazuje docelowe pasmo marży, zwykle od 6% do 12% dla stałych klientów OEM.

Stosujemy ten pięcioczęściowy arkusz kalkulacyjny w każdej wycenie DataMax, ponieważ zamienia rozmowę o cenie w rozmowę o wyborach inżynieryjnych. Gdy kupujący pyta, dlaczego model laserowy 4K UHD kosztuje więcej niż urządzenie LED 1080p przy tej samej liczbie lumenów, arkusz czyni odpowiedź oczywistą: sam chip DMD kosztuje około dziewięć razy tyle co panel LCD, który zastępuje, a silnik laserowo-fosforowy wymaga oddzielnego modułu chłodzenia z dedykowaną matrycą czujników termicznych.

Warstwa oprogramowania / firmwarePasmo kosztów na jednostkęPasmo NRE z góryUwagi
Referencyjny interfejs Android0,30 - 0,80 USDZawarte w NRE SoCNajszybsza ścieżka, ograniczone brandingowanie
Niestandardowa skórka UI (B2B)1,40 - 3,10 USD8 000 - 22 000 USDLogo, kolory, projekt ruchu
Moduł autofokusa + korekcja keystone0,55 - 1,20 USD3 500 - 7 500 USDToF lub na bazie kamery
Stos bezprzewodowego przesyłania0,45 - 0,90 USDLicencja już opłaconaMiracast, AirPlay, Chromecast
OTA / telemetria chmury0,10 - 0,35 USD1 500 USD konfiguracjaOpcjonalne dla SKU detalicznych

Opłaty licencyjne i royalty wewnątrz SKU

Kategorie komponentów modelu dzielą się na cztery klastry, które odpowiadają za ponad 80% całkowitego kosztu materiałowego w większości przenośnych modeli, które wysyłamy. Klaster silnika wyświetlacza, obejmujący chip obrazowy, źródło światła, koło fosforowe i obiektyw projekcyjny, stanowi zazwyczaj 42%-48% zestawienia materiałowego. Klaster płyty głównej, obejmujący SoC, moduł Wi-Fi, pamięć RAM, pamięć flash i porty HDMI, wynosi 12%-16%. Klaster zasilania i chłodzenia, w tym zasilacz, wewnętrzna płyta zasilania, zespół wentylatorów i materiały termoprzewodzące, osiąga 8%-11%. Ostatni klaster obejmuje obudowę, głośniki, klawiaturę, pilot zdalnego sterowania i opakowanie — około 10%-14%.

Zakupy i audyt dostawcy wewnątrz tego projektora

Kupujący skupieni na kanałach detalicznych poniżej 300 USD powinni najpierw poprosić o rozbicie klastra silnika wyświetlacza linia po linii, ponieważ to właśnie tam inżynieria kosztowa przynosi największe oszczędności. Kupujący skupieni na modelach pro-AV lub ultra-short throw powyżej 1 500 ANSI lumenów zobaczą gwałtowny wzrost klastra chłodzenia, ponieważ silniki o wysokiej jasności wymagają konstrukcji z dwoma wentylatorami lub komorą parową.

Praktyczna lista kontrolna audytu dostawcy dla modelu obejmuje weryfikację, czy fabryka posiada bezpośrednie autoryzowane relacje z Texas Instruments (dla chipów DLP), Sony lub Hisense (dla silników laserowo-fosforowych) oraz wybranym dostawcą SoC. Chipy DMD 0,47" 1080p z szarego rynku są szeroko dostępne na rynkach spotowych w Shenzhen w atrakcyjnych cenach, ale unieważniają gwarancję, nie przechodzą kontroli jakości TI i mogą powodować awarie w terenie w okresie od sześciu do dwunastu miesięcy. Wyprowadziliśmy kilku kupujących z transakcji na szarym rynku na etapie kwalifikacji, ponieważ oszczędność 6% do 9% na jednostkę szybko się ulatnia, gdy wskaźniki zwrotów przekraczają 3%.

MOQ, czas realizacji i warunki płatności wewnątrz jednostki

Czas na stacji tego projektora zależy od poziomu automatyzacji, złożoności modelu oraz tego, czy źródłem światła jest lampa, LED czy laser. Typowe przenośne urządzenie LED 1080p spędza 38 minut robocizny bezpośredniej na jednostkę na półautomatycznej linii, podzielonej na montaż SMT, podmontaż zespołu optycznego, integrację obudowy, wygrzewanie i test końcowy. Urządzenie laserowe 4K UHD ultra-short throw może przekroczyć 90 minut na jednostkę, ponieważ sama stacja wyrównania silnika laserowego wymaga 25 minut ręcznej kalibracji ostrości, zanim stacja testów końcowych zaakceptuje jednostkę.

Koszt robocizny na jednostkę w naszym zakładzie w Shenzhen wynosi obecnie od 4,20 do 9,80 USD w zależności od modelu, co przekłada się na pasmo 7%-12% robocizny bezpośredniej pokazane w opublikowanych benchmarkach branżowych. Szeroki rozrzut wynika z automatyzacji, a nie z poziomu wynagrodzeń, ponieważ wynagrodzenia pracowników linii w Delcie Rzeki Perłowej od 2022 roku utrzymują się w wąskim paśmie. Zgodnie z danymi Statista dotyczącymi wynagrodzeń w produkcji, średnie wynagrodzenie w montażu elektroniki w Shenzhen wynosiło w 2023 roku około 1 180 RMB miesięcznie, znacznie powyżej Wietnamu, ale poniżej odpowiedniej stawki na Tajwanie.

Osadzenie obrazu i odniesienie z pierwszej ręki dla procentowego rozkładu kosztów OEM projektora, robocizny i BOM

W naszej linii w Shenzhen nasi liderzy ds. zakupów oprowadzają zespół każdego nowego kupującego po arkuszu kalkulacyjnym procentowego rozkładu kosztów OEM projektora, robocizny i BOM na hali produkcyjnej, wskazując każdą stację i pokazując, która pozycja odpowiada któremu procesowi. Taki praktyczny przegląd zaoszczędził naszym partnerom średnio 4,7% przy drugiej serii produkcyjnej, ponieważ mogą dokładnie zobaczyć, gdzie pojawiły się oszczędności i gdzie fabryka nie ustąpiła w kwestii komponentów krytycznych dla jakości. Dla zespołów zakupowych B2B, które nie mogą podróżować, oferujemy wideoprzeglądy na żywo nagrywane na tle faktycznie produkowanej partii, co — jak odkryliśmy — zamyka lukę przejrzystości niemal równie skutecznie jak wizyta osobista.

Jak wybrać partnera OEM na podstawie procentowego rozkładu kosztów OEM projektora, robocizny i BOM

Koszt certyfikacji SKU amortyzuje się różnie w zależności od rynku docelowego. Testy FCC Part 15, CE RED i UKCA dla pojedynczego SKU kosztują zazwyczaj od 3 800 do 6 200 USD na fabrykę rocznie, co staje się nieistotne przy 50 000 sztuk, ale istotne przy 2 000 sztuk. Dla zespołów zakupowych B2B oceniających małe pierwsze serie, amortyzacja certyfikacji na jednostkę jest często większa niż wartość robocizny bezpośredniej, dlatego ta pozycja zasługuje na własną kolumnę.

Następne kroki dla kupujących OEM oceniających procentowy rozkład kosztów OEM projektora, robociznę i BOM

Logistyka wychodząca w arkuszach kalkulacyjnych modelu zwykle odzwierciedla cenę FOB Shenzhen, co oznacza, że kupujący pokrywa fracht morski, cło i dostawę na ostatnią milę. Kontener 20-stopowy mieści około 2 400 gotowych projektorów przenośnych w zależności od konfiguracji opakowania, a fracht morski z Yantian do Los Angeles w 2024 roku kosztował średnio 3 100 USD za kontener według publicznych danych rynkowych Freightos Baltic Index. Planowanie logistyki jednostki powinno również uwzględniać zgodność opakowań z testami upadku i wibracji ISTA 3A, co dodaje około 0,40 do 0,70 USD na jednostkę w postaci pianki ochronnej i podwójnie falistego kartonu.

  • Próbka inżynieryjna: 10 sztuk, od 80 do 160 USD za sztukę, budowa 7-14 dni
  • Partia pilotażowa: od 500 do 1 000 sztuk, warunki 30/70 T/T, cykl 8-12 tygodni
  • Produkcja masowa: od 5 000 do 50 000 sztuk, cykl 6-8 tygodni
  • Kontakt: poproś o indywidualną wycenę
  • Odnośnik: Usługi OEM DataMax

Krótka karta referencyjna

Końcowe wnioski o procentowym rozkładzie kosztów OEM projektora, robociźnie i BOM

Pozycje arkusza kalkulacyjnego projektora dotyczące oprogramowania i firmware są często najbardziej niedocenianym klastrem dla nowych kupujących, ponieważ na hali produkcyjnej nie ma fizycznej części, na którą można wskazać. Regularnie widzimy, jak kupujący OEM po raz pierwszy spędzają tygodnie negocjując cenę SoC i chipa DMD, traktując stos firmware jako błąd zaokrąglenia. W naszym doświadczeniu w prowadzeniu programów private-label dla marek z Ameryki Północnej i UE, pakiet firmware, middleware i licencji UI zazwyczaj dodaje od 2,5% do 4,5% do kosztu dostarczonego, w zależności od wybranej edycji Androida, algorytmu autofokusa, biblioteki korekcji keystone i stosu bezprzewodowego przesyłania.

Największą zmienną w tym klastrze jest to, czy kupujący licencjonuje gotową platformę firmware od chińskiego partnera projektu referencyjnego, takiego jak platformy zbudowane wokół SoC Amlogic T972, Realtek RTD2873 lub MediaTek MT9618, czy zleca niestandardowy interfejs UI zewnętrznemu dostawcy, takiemu jak BIZVANE lub Cosun. Licencja na projekt referencyjny jest zwykle amortyzowana na całej platformie i wliczona w NRE SoC, więc koszt krańcowy wynosi bliżej 0,30 do 0,80 USD na jednostkę. Niestandardowa skórka z dedykowanym autofokusem i logiką omijania przeszkód może dodać od 1,40 do 3,10 USD na jednostkę w powtarzalnym royalty, plus jednorazową opłatę za integrację SDK w zakresie od 8 000 do 22 000 USD dla typowego programu przenośnego 1080p.

Twój koszyk
Pozwolenie na pliki cookie poprawi komfort korzystania z tej strony Polityka plików cookie