Δημοσιεύτηκε στις: Ιουλ 08, 2026 - 175 Προβολές
Πιστοποίηση CE για Προβολείς: Οδηγός 2026
Ένας ευρωπαϊκός διανομέας μόλις απέρριψε ένα κοντέινερ 40 ποδιών με προβολείς του ανταγωνιστή μας στο λιμάνι του Αμβούργου, επειδή οι μονάδες έφεραν αυτοδηλωμένο σήμα CE χωρίς τον κατάλληλο τεχνικό φάκελο. Δύο εβδομάδες αργότερα, ο ίδιος διανομέας υπέγραψε 12μηνη συμφωνία προμήθειας μαζί μας, αφού επαλήθευσε την τεκμηρίωση του μοντέλου μας, συμπεριλαμβανομένων των εκθέσεων δοκιμών EMC κατά EN 55032, των δεδομένων φωτοβιολογικής ασφάλειας κατά EN 62471 και της υπογεγραμμένης Δήλωσης Συμμόρφωσης. Αυτό το μοναδικό κενό συμμόρφωσης κόστισε στο ανταγωνιστικό brand περίπου 180.000 USD σε καθυστερήσεις, επανεπεξεργασία και χαμένο χώρο στα ράφια του MediaMarkt. Εάν προμηθεύεστε προβολείς για μεταπώληση στον ΕΟΧ, το Ηνωμένο Βασίλειο ή την ευρύτερη ευρωπαϊκή αγορά, το σήμα CE δεν είναι απλώς ένα αυτοκόλλητο — αποτελεί νομική πύλη, και η τεκμηρίωση πίσω από αυτό καθορίζει αν το φορτίο σας θα περάσει τον τελωνειακό έλεγχο ή θα παραμείνει σε αποβάθρα καραντίνας.
Κύρια Σημεία
Σχετικοί πόροι: Οδηγός συστήματος ποιότητας ISO 9001 · Οδηγός πιστοποίησης FCC
Κάθε ευρωπαϊκός διανομέας μόλις απέρριψε ένα κοντέινερ 40 ποδιών με προβολείς του ανταγωνιστή μας στο λιμάνι του Αμβούργου, επειδή οι μονάδες έφεραν αυτοδηλωμένο σήμα CE χωρίς τον κατάλληλο τεχνικό φάκελο. Δύο εβδομάδες αργότερα, ο ίδιος διανομέας υπέγραψε 12μηνη συμφωνία προμήθειας μαζί μας, αφού επαλήθευσε την τεκμηρίωση του μοντέλου μας, συμπεριλαμβανομένων των εκθέσεων δοκιμών EMC κατά EN 55032, των δεδομένων φωτοβιολογικής ασφάλειας κατά EN 62471 και της υπογεγραμμένης Δήλωσης Συμμόρφωσης. Αυτό το μοναδικό κενό συμμόρφωσης κόστισε στο ανταγωνιστικό brand περίπου 180.000 USD σε καθυστερήσεις, επανεπεξεργασία και χαμένο χώρο στα ράφια του MediaMarkt. Εάν προμηθεύεστε προβολείς για μεταπώληση στον ΕΟΧ, το Ηνωμένο Βασίλειο ή την ευρωπαϊκή αγορά, το σήμα CE δεν είναι απλώς ένα αυτοκόλλητο — αποτελεί νομική πύλη, και η τεκμηρίωση πίσω από αυτό καθορίζει αν το φορτίο σας θα περάσει τον τελωνειακό έλεγχο ή θα παραμείνει σε αποβάθρα καραντίνας.
Κατανόηση του SKU στο Ρυθμιστικό Τοπίο του 2026

Το μοντέλο είναι η υποχρεωτική διαδικασία συμμόρφωσης που επιτρέπει σε έναν προβολέα να διατεθεί νόμιμα στην αγορά στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο, το Ηνωμένο Βασίλειο (βάσει ρυθμίσεων διπλής σήμανσης UKCA) και σε διάφορες αγορές της MENA που ακολουθούν τους κανόνες της ΕΕ. Το ίδιο το σήμα σημαίνει Conformité Européenne, αλλά τα έγγραφα που το συνοδεύουν είναι αυτά που εξετάζουν οι τελωνειακοί υπάλληλοι, οι αγοραστές λιανικής και οι αρχές εποπτείας της αγοράς. Το 2026, η εποπτεία της αγοράς στην ΕΕ έχει γίνει σημαντικά αυστηρότερη: σύμφωνα με το Product Compliance Sweep 2025 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, ο εξοπλισμός προβολής συγκαταλέγεται μεταξύ των τριών κορυφαίων ομάδων προϊόντων που εντοπίστηκαν για μη συμμόρφωση, με το 31 τοις εκατό των δειγματοληπτικών μονάδων να αποτυγχάνουν σε τουλάχιστον μία βασική απαίτηση — European Commission Product Compliance Sweep.
Γιατί η μονάδα Διαφέρει από Άλλες Κατηγορίες CE
Οι προβολείς είναι ασυνήθιστοι επειδή ενεργοποιούν ταυτόχρονα τέσσερις αλληλοεπικαλυπτόμενες οδηγίες CE, όχι μία. Ένας ασύρματος έξυπνος προβολέας με πηγή φωτός laser ή laser-phosphor, ηχεία Bluetooth και λειτουργικό σύστημα streaming δεν είναι πλέον απλώς ένα προϊόν ήχου-βίντεο — αποτελεί προϊόν πολλαπλής συμμόρφωσης.
Οι τέσσερις βασικές οδηγίες που καθορίζουν αυτόν τον προβολέα το 2026 είναι:
- Η μονάδα αποτελεί νομική προϋπόθεση για τη διάθεση οποιουδήποτε προβολέα στην αγορά του ΕΟΧ, καλύπτοντας τις οδηγίες EMC, χαμηλής τάσης, ραδιοεξοπλισμού και φωτοβιολογικής ασφάλειας.
- Τα αυτοδηλωμένα σήματα CE χωρίς πλήρη τεχνικό φάκελο είναι ο πιο συνηθισμένος λόγος που φορτία προβολέων συγκρατούνται σε λιμάνια της ΕΕ το 2026.
- Ένας συμμορφωμένος τεχνικός φάκελος CE περιλαμβάνει συνήθως 6-9 υποχρεωτικά έγγραφα, μεταξύ των οποίων εκθέσεις δοκιμών από διαπιστευμένο εργαστήριο, Δήλωση Συμμόρφωσης και αρχεία εκτίμησης κινδύνου.
- Για τις ομάδες προμηθειών B2B, αυτός ο προβολέας αποτελεί μια διαδικασία 4-10 εβδομάδων που πρέπει να ενσωματωθεί στο χρονοδιάγραμμα δειγματοληψίας OEM, όχι να προστεθεί στο στάδιο της αποστολής.
- Η DataMax παρέχει την τεκμηρίωση του προβολέα ως μέρος κάθε τυπικής συνεργασίας ODM, με χρόνο παράδοσης δειγμάτων 12 εβδομάδων και χρόνο παράδοσης πακέτου εγγράφων CE 25 ημερών.
- Οδηγία Χαμηλής Τάσης 2014/35/EU — Καλύπτει την ηλεκτρική ασφάλεια. Το εναρμονισμένο πρότυπο για προβολείς είναι το EN 62368-1, το πρότυπο ασφάλειας εξοπλισμού ήχου/βίντεο και ICT που αντικατέστησε το EN 60950-1 το 2020. Οι πελάτες μας αποτυγχάνουν σε αυτό συχνότερα λόγω ανεπαρκών αποστάσεων ερπυσμού στην PCB του οδηγού laser.
- Οδηγία Ραδιοεξοπλισμού 2014/53/EU — Εφαρμόζεται σε κάθε προβολέα με Wi-Fi, Bluetooth ή ενσωματωμένο dongle streaming. Το εναρμονισμένο πρότυπο είναι το EN 303 345 για λήψη εκπομπών, το EN 300 328 για ραδιοεξοπλισμό 2.4 GHz και το EN 301 893 για ραδιοεξοπλισμό 5 GHz.
- RoHS 3 (2015/863) — Περιορίζει δέκα ουσίες, συμπεριλαμβανομένων του μολύβδου, του υδραργύρου και τεσσάρων φθαλικών ενώσεων. Κάθε εισαγόμενος προβολέας πρέπει να διαθέτει έκθεση δοκιμών RoHS από διαπιστευμένο εργαστήριο με ημερομηνία εντός των τελευταίων 24 μηνών.
Πολλά μοντέλα αποτελούν την υποχρεωτική διαδικασία συμμόρφωσης που επιτρέπει σε έναν προβολέα να διατεθεί νόμιμα στην αγορά στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο, το Ηνωμένο Βασίλειο (βάσει ρυθμίσεων διπλής σήμανσης UKCA) και σε διάφορες αγορές της MENA που ακολουθούν τους κανόνες της ΕΕ. Το ίδιο το σήμα σημαίνει Conformité Européenne, αλλά τα έγγραφα που το συνοδεύουν είναι αυτά που εξετάζουν οι τελωνειακοί υπάλληλοι, οι αγοραστές λιανικής και οι αρχές εποπτείας της αγοράς. Το 2026, η εποπτεία της αγοράς στην ΕΕ έχει γίνει σημαντικά αυστηρότερη: σύμφωνα με το Product Compliance Sweep 2025 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, ο εξοπλισμός προβολής συγκαταλέγεται μεταξύ των τριών κορυφαίων ομάδων προϊόντων που εντοπίστηκαν για μη συμμόρφωση, με το 31 τοις εκατό των δειγματοληπτικών μονάδων να αποτυγχάνουν σε τουλάχιστον μία βασική απαίτηση — European Commission Product Compliance Sweep.
Τα Υποχρεωτικά Έγγραφα ενός Τεχνικού Φακέλου CE για Προβολείς
Όταν οι πελάτες μας OEM ρωτούν τι περιλαμβάνει ένας πλήρης τεχνικός φάκελος CE, τους καθοδηγούμε στα εννέα έγγραφα που θα ζητήσει ένας κοινοποιημένος οργανισμός ή ένας τελωνειακός επιθεωρητής:
- Δήλωση Συμμόρφωσης (DoC) υπογεγραμμένη από υπεύθυνο πρόσωπο εγκατεστημένο στην ΕΕ ή το Ηνωμένο Βασίλειο
- Εκθέσεις δοκιμών τύπου ΕΕ για τα EN 55032, EN 55035, EN 62368-1, EN 62471, EN 300 328, EN 301 893
- Διαγράμματα κυκλωμάτων, αρχεία διάταξης PCB και σχηματικά του οδηγού laser
- Bill of Materials (BOM) με δηλώσεις RoHS ανά ομοιογενές υλικό
- Εκτίμηση κινδύνου σύμφωνα με το EN ISO 12100
- Εγχειρίδιο χρήστη και οδηγός γρήγορης εκκίνησης στην επίσημη γλώσσα κάθε αγοράς-στόχου (τουλάχιστον αγγλικά και την τοπική γλώσσα)
- Σχέδιο ετικέτας προϊόντος που εμφανίζει το σήμα CE, το σήμα UKCA όπου εφαρμόζεται, το σύμβολο αποβλήτων και την ονομαστική ηλεκτρική είσοδο
- Σχέδιο συσκευασίας με σήμανση WEEE και διεύθυνση κατασκευαστή/εισαγωγέα
- Στοιχεία επικοινωνίας εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου ή υπεύθυνου προσώπου στην ΕΕ ή το Ηνωμένο Βασίλειο
Οι προβολείς είναι ασυνήθιστοι επειδή ενεργοποιούν ταυτόχρονα τέσσερις αλληλοεπικαλυπτόμενες οδηγίες CE, όχι μία. Ένας ασύρματος έξυπνος προβολέας με πηγή φωτός laser ή laser-phosphor, ηχεία Bluetooth και λειτουργικό σύστημα streaming δεν είναι πλέον απλώς ένα προϊόν ήχου-βίντεο — αποτελεί προϊόν πολλαπλής συμμόρφωσης.
Πώς Διεξάγουμε τη μονάδα στη DataMax: Η Ροή Εργασίας 12 Εβδομάδων
Όταν ένας διανομέας ή αγοραστής λιανικής μας προσεγγίζει για ένα πρόγραμμα OEM έξυπνων προβολέων, η πρώτη συζήτηση σπάνια αφορά την ανάλυση ή τα lumens. Αφορά αυτόν τον προβολέα, και συγκεκριμένα πόσο διαρκεί η διαδικασία και ποιος κατέχει την τεκμηρίωση μετά την αποστολή. Έχουμε βελτιώσει την εσωτερική μας ροή εργασίας του προβολέα μέσα από έντεκα κύκλους παραγωγής, και το τρέχον τυπικό χρονοδιάγραμμα είναι 12 εβδομάδες από την PO έως τη Δήλωση Συμμόρφωσης για αριθμό μονάδων 1.000-5.000 τεμαχίων.
Η κατανομή έχει ως εξής:
- Οδηγία EMC 2014/30/EU — Διέπει τις ηλεκτρομαγνητικές εκπομπές και την ατρωσία. Τα εναρμονισμένα πρότυπα είναι τα EN 55032 (εκπομπές) και EN 55035 (ατρωσία). Για έναν προβολέα laser 4K UHD με HDMI 2.1, Wi-Fi 6 και Bluetooth 5.2, η δοκιμή ακτινοβολούμενων εκπομπών σε θάλαμο ημιανηχοϊσοτρόπο 3 μέτρων είναι στάνταρ.
- Οδηγία Χαμηλής Τάσης 2014/35/EU — Καλύπτει την ηλεκτρική ασφάλεια. Όταν η συμμόρφωση με το FCC Part 15 αποτελεί προϋπόθεση εισόδου, για προβολείς ισχύει το EN 62368-1, το πρότυπο ασφάλειας εξοπλισμού ήχου/βίντεο και ICT που αντικατέστησε το EN 60950-1 το 2020. Οι πελάτες μας αποτυγχάνουν σε αυτό συχνότερα λόγω ανεπαρκών αποστάσεων ερπυσμού στην PCB του οδηγού laser.
Τι Πραγματικά Μετρούν οι Εργαστηριακές Δοκιμές στο μοντέλο
- Οδηγία Ραδιοεξοπλισμού 2014/53/EU — Εφαρμόζεται σε κάθε προβολέα με Wi-Fi, Bluetooth ή ενσωματωμένο dongle streaming. Η συμμόρφωση με το FCC Part 15 για προβολείς που αποστέλλονται στις ΗΠΑ περιλαμβάνει το EN 303 345 για λήψη εκπομπών, το EN 300 328 για 2.4 GHz και το EN 301 893 για 5 GHz.
- RoHS 3 (2015/863) — Περιορίζει δέκα ουσίες, συμπεριλαμβανομένων του μολύβδου, του υδραργύρου και τεσσάρων φθαλικών ενώσεων. Κάθε εισαγόμενος προβολέας πρέπει να διαθέτει έκθεση δοκιμών RoHS από διαπιστευμένο εργαστήριο με ημερομηνία εντός των τελευταίων 24 μηνών.
Δομή Κόστους και Λεπτομέρειες Προμήθειας για το SKU
Πολλές πέμπτη οδηγίες, το πρότυπο φωτοβιολογικής ασφάλειας EN 62471, είναι τεχνικά προαιρετικό βάσει του CE, αλλά αντιμετωπίζεται ως υποχρεωτικό από λιανοπωλητές όπως το Amazon EU, το MediaMarkt και η John Lewis. Το αντιμετωπίζουμε ως μέρος του τυπικού μας πακέτου προβολέα, επειδή η παράλειψή του προκαλεί αναστολή καταχωρήσεων εντός 48 ωρών.
Για αγοραστές OEM που αξιολογούν προμηθευτές προβολέων χονδρικής, η τυπική μας MOQ είναι 500 μονάδες ανά SKU με χρόνο παράδοσης παραγωγής 45 ημερών μετά την υπογραφή των φακέλων της μονάδας. Οι μικτές αποστολές SKU γίνονται δεκτές με σύνολο 1.000 μονάδων. Δεν απαιτούμε τέλη NRE εργαλείων για μοντέλα που ήδη υπάρχουν στον κατάλογό μας. Για αγοραστές που χρειάζονται προσαρμοσμένο περίβλημα ή προσαρμοσμένη διεπαφή λειτουργικού streaming, η MOQ αυξάνεται σε 2.000 μονάδες και αυτός ο προβολέας επανεκτελείται στην τροποποιημένη παραλλαγή, την οποία προσφέρουμε κατά περίπτωση.
Συνηθισμένοι Τρόποι Αποτυχίας που Παρατηρούμε στις Υποβολές του προβολέα
Κατά τους τελευταίους 24 μήνες, η ομάδα συμμόρφωσής μας εξέτασε 67 εισερχόμενους φακέλους του SKU από άλλα εργοστάσια εκ μέρους διανομέων που κληρονόμησαν μια προβληματική παρτίδα. Τα μοτίβα αποτυχίας είναι αξιοσημείωτα σταθερά, και η ονομασία τους βοηθά τις ομάδες προμηθειών B2B να θέσουν κριτήρια αποδοχής πριν από την έκδοση PO.
- Δήλωση Συμμόρφωσης (DoC) υπογεγραμμένη από υπεύθυνο πρόσωπο εγκατεστημένο στην ΕΕ ή το Ηνωμένο Βασίλειο
- Εκθέσεις δοκιμών τύπου ΕΕ για τα EN 55032, EN 55035, EN 62368-1, EN 62471, EN 300 328, EN 301 893
- Διαγράμματα κυκλωμάτων, αρχεία διάταξης PCB και σχηματικά του οδηγού laser
- Bill of Materials (BOM) με δηλώσεις RoHS ανά ομοιογενές υλικό
- Εκτίμηση κινδύνου σύμφωνα με το EN ISO 12100
- Εγχειρίδιο χρήστη και οδηγός γρήγορης εκκίνησης στην επίσημη γλώσσα κάθε αγοράς-στόχου (τουλάχιστον αγγλικά και την τοπική γλώσσα)
- Σχέδιο ετικέτας προϊόντος που εμφανίζει το σήμα CE, το σήμα UKCA όπου εφαρμόζεται, το σύμβολο αποβλήτων και την ονομαστική ηλεκτρική είσοδο
- Σχέδιο συσκευασίας με σήμανση WEEE και διεύθυνση κατασκευαστή/εισαγωγέα
- Στοιχεία επικοινωνίας εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου ή υπεύθυνου προσώπου στην ΕΕ ή το Ηνωμένο Βασίλειο
Για ροές εργασίας προμηθειών OEM/ODM, κατά την αξιολόγηση ενός OEM έξυπνων προβολέων το 2026, συνιστούμε να ζητήσετε και τα εννέα έγγραφα πριν από την έκδοση της εντολής αγοράς. Ένας σοβαρός OEM θα τα έχει έτοιμα σε 3-5 εργάσιμες ημέρες. Ένα εργοστάσιο που διστάζει ή προσφέρει μόνο ένα «πιστοποιητικό CE» μιας σελίδας, σηματοδοτεί ότι το μοντέλο δεν εκτελέστηκε, απλώς δηλώθηκε.
Πώς να Ελέγξετε ένα Υπάρχον Αρχείο της μονάδας σε 30 Λεπτά
Για αγοραστές OEM που έχουν ήδη λάβει αυτό το αρχείο προβολέα από έναν προμηθευτή, συνιστούμε έναν έλεγχο τεσσάρων βημάτων πριν από την έγκριση της επόμενης PO:
- Ελέγξτε τον αριθμό διαπίστευσης του εργαστηρίου έναντι του πεδίου εφαρμογής του φορέα έκδοσης. Η διαπίστευση μέσω της συμφωνίας ILAC-MRA αποτελεί το ελάχιστο αποδεκτό όριο.
- Επιβεβαιώστε ότι η ημερομηνία της έκθεσης δοκιμών είναι εντός 24 μηνών για το RoHS και 60 μηνών για EMC/LVD βάσει του δηλωμένου κύκλου παραγωγής του κατασκευαστή.
- Επαληθεύστε ότι ο υπογράφων της DoC είναι νομική οντότητα εγκατεστημένη στην ΕΕ ή το Ηνωμένο Βασίλειο, και όχι το ίδιο το εργοστάσιο σε Shenzhen, Dongguan ή Zhongshan.
- Ταιριάξτε τον αριθμό μοντέλου στο σχέδιο της ετικέτας με τον αριθμό μοντέλου στην έκθεση δοκιμών και με το SKU στην εντολή αγοράς. Οι αναντιστοιχίες εδώ είναι ο πιο συνηθισμένος λόγος που τα τελωνεία συγκρατούν αποστολές στο Rotterdam ή το Felixstowe.
Όταν ένας διανομέας ή αγοραστής λιανικής μας προσεγγίζει για ένα πρόγραμμα OEM έξυπνων προβολέων, η πρώτη συζήτηση σπάνια αφορά την ανάλυση ή τα lumens. Αφορά αυτόν τον προβολέα, και συγκεκριμένα πόσο διαρκεί η διαδικασία και ποιος κατέχει την τεκμηρίωση μετά την αποστολή. Έχουμε βελτιώσει την εσωτερική μας ροή εργασίας του προβολέα μέσα από έντεκα κύκλους παραγωγής, και το τρέχον τυπικό χρονοδιάγραμμα είναι 12 εβδομάδες από την PO έως τη Δήλωση Συμμόρφωσης για αριθμό μονάδων 1.000-5.000 τεμαχίων.
Πώς να Επιλέξετε Συνεργάτη για Πιστοποίηση CE Προβολέων για τη Σειρά Παραγωγής σας το 2026
Για αγοραστές OEM και διανομείς που οριστικοποιούν το σχέδιο προμηθειών τους για το 2026, ο πιο γρήγορος τρόπος να μειώσετε τον κίνδυνο της πιστοποίησης CE για προβολείς είναι να εμπλέξετε τη συμμόρφωση πριν από την κατασκευή εργαλείων, και όχι μετά τη μαζική παραγωγή. Στη DataMax, η ομάδα συμμόρφωσής μας εξετάζει τη λίστα SKU-στόχων σας, τα κράτη μέλη της ΕΕ-στόχου και τα χαρακτηριστικά (laser phosphor display, ultra-short throw, ενσωματωμένο Android TV, ήχος Bluetooth) κατά το στάδιο της προσφοράς, και στη συνέχεια εκδίδει μια προσφορά πιστοποίησης CE για προβολείς με σταθερή αμοιβή που καλύπτει και τις τέσσερις υποχρεωτικές οδηγίες καθώς και την RED όπου εφαρμόζεται.
Οι τυπικοί όροι συνεργασίας μας για την πιστοποίηση CE προβολέων λειτουργούν ως εξής:
| Εβδομάδα | Δραστηριότητα | Υπεύθυνος |
|---|---|---|
| 1-2 | Έλεγχος σχηματικών, κλείδωμα BOM, προσφορά εργαστηρίου | Τεχνική ομάδα DataMax |
| 3-4 | Προκαταρκτική σάρωση EMC σε θάλαμο ημιανηχοϊσοτρόπο 3 μέτρων | DataMax + εργαστήριο-συνεργάτης |
| 5-6 | Δοκιμές EN 62368-1 και EN 62471 | TUV, εργαστήριο διαπιστευμένο στην ΕΕ |
| 7-8 | Δοκιμές RED κατά EN 300 328 / EN 301 893 | Κοινοποιημένος οργανισμός |
| 9-10 | Επιβεβαίωση RoHS 3 (2015/863) με XRF και υγρή χημεία | Διαπιστευμένο εργαστήριο |
| 11-12 | Σύνταξη τεχνικού φακέλου, προετοιμασία DoC, έγκριση σχεδίου ετικέτας | Ομάδα συμμόρφωσης DataMax |
Προσαρμογή του Πεδίου Πιστοποίησης CE Προβολέων στο Κανάλι Πωλήσεών σας
Όταν οι ομάδες προμηθειών B2B αξιολογούν επιλογές κατά την αξιολόγηση ενός OEM προβολέων το 2026, αυτό το χρονόμετρο 12 εβδομάδων αποτελεί τη βασική γραμμή με την οποία αξιολογούμε κάθε προσφορά. Οποιοσδήποτε προμηθευτής υπόσχεται το SKU σε λιγότερες από έξι εβδομάδες είτε επαναχρησιμοποιεί ένα υπάρχον οικογενειακό πιστοποιητικό, είτε δεν εκτελεί στην πραγματικότητα το πλήρες σύνολο οδηγιών. Και τα δύο σενάρια δημιουργούν κινδύνους τελωνείων και καταχωρήσεων που πέφτουν στον εισαγωγέα εγγραφής, όχι στο εργοστάσιο.
Για ομάδες προμηθειών B2B που αξιολογούν προμηθευτές προβολέων χονδρικής, συνιστούμε να ζητήσετε το πλήρες δέντρο αρχείων πιστοποίησης CE για προβολείς, και όχι μια περίληψη μιας σελίδας, κατά τον έλεγχο του προμηθευτή. Μια περίληψη αποκρύπτει το εργαστήριο, την ημερομηνία δοκιμής και τις παραλλαγές μοντέλου. Το πλήρες δέντρο δείχνει εάν ο προμηθευτής ολοκλήρωσε πραγματικά τις εργασίες πιστοποίησης CE για προβολείς ή απλώς τις κληρονόμησε από έναν ανάντη ODM.
Λίστα Γρήγορης Αναφοράς
Γιατί η DataMax για Πιστοποίηση CE Προβολέων το 2026
Οι αγοραστές συχνά υποθέτουν ότι η μονάδα είναι απλώς γραφειοκρατία. Δεν είναι. Κάθε οδηγία που αναφέρθηκε παραπάνω παράγει μια πραγματική μέτρηση. Για EMC κατά EN 55032 Class B, ένας προβολέας laser 4500 ANSI lumen ελέγχεται σε φάσμα 30 MHz έως 6 GHz για ακτινοβολούμενες εκπομπές, και το τυπικό σημείο αποτυχίας είναι οι αρμονικές ρολογιού του chipset HDMI 2.1 που πέφτουν στη ζώνη 1 GHz. Για LVD κατά EN 62368-1, το τμήμα του οδηγού laser ελέγχεται για απόσταση ερπυσμού τουλάχιστον 6.4 mm σε ενισχυμένη μόνωση, και η ταξινόμηση πηγής ενέργειας βάσει της ρήτρας 6.2 πρέπει να εμπίπτει σε ES1 ή ES2. Για RED κατά EN 300 328, ο πομπός Wi-Fi 6 στα 2.4 GHz ελέγχεται για ισχύ εκπομπής (20 dBm EIRP μέγιστο) και φραγή δέκτη πάνω από -45 dBm.
Ξεκινήστε
Εάν είστε αγοραστής OEM ή διανομέας έτοιμος να οριστικοποιήσει την πιστοποίηση CE για προβολείς για την κυκλοφορία σας το 2026, ζητήστε μια εξατομικευμένη προσφορά με τη λίστα SKU-στόχων σας, τις αγορές προορισμού και τον ετήσιο όγκο. Η ομάδα συμμόρφωσής μας θα σας επιστρέψει ένα σχέδιο πιστοποίησης CE για προβολείς με σταθερή αμοιβή και μια εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής δείγματος εντός δύο εργάσιμων ημερών.
