Komplett 2026-guide om CE-certifiering för projektorer: fyra direktiv, nio obligatoriska dokument och 12-veckors OEM-arbetsflöde för B2B-upphandling.

Publicerad: jul 08, 2026 - 185 Visningar

CE-certifiering för projektorer: komplett guide 2026

En europeisk distributör avvisade nyligen en 40-fots container med vår konkurrents projektorer i Hamburgs hamn eftersom enheterna hade en självdeklarerad CE-märkning utan korrekt teknisk dokumentation. Två veckor senare tecknade samma distributör ett 12-månaders leveransavtal med oss efter att ha granskat modellens dokumentation, inklusive EMC-testrapporter enligt EN 55032, fotobiologisk säkerhetsdata enligt EN 62471 och undertecknad försäkran om överensstämmelse. Det enda compliance-bristet kostade det konkurrerande varumärket ungefär 180 000 USD i demurrage, omarbetning och förlorad hyllplats hos MediaMarkt. Om du köper projektorer för återförsäljning i EES, Storbritannien eller den bredare europeiska marknaden är CE-märkningen inte en klisterlapp – det är en juridisk port, och dokumentationen bakom den avgör om din last klarar tullen eller blir stående på en karantänkaj.

Sammanfattning

Relaterade resurser: Guide om ISO 9001 kvalitetssystem · Guide om FCC-certifiering

Förstå CE-märkningen i 2026 års regulatoriska landskap

Certifieringslabb där tekniker kör EMC-tester på projektor

CE-märkningen är den obligatoriska processen för överensstämmelse som gör att en projektor lagligt kan släppas ut på marknaden i Europeiska ekonomiska samarbetsområdet, i Storbritannien (under UKCA-ordningen för dubbelmärkning) och i flera MENA-marknader som speglar EU-regler. Märkningen är kort för Conformité Européenne, men det är pappersarbetet bakom den som tulltjänstemän, retail-köpare och marknadsövervakande myndigheter inspekterar. Under 2026 har EU:s marknadsövervakning skärpts avsevärt: enligt Europeiska kommissionens produktefterlevnadssvep 2025 var projektionsutrustning bland de tre produktgrupper som flaggades för bristande överensstämmelse, där 31 procent av de granskade enheterna misslyckades med minst ett grundläggande krav.

Varför CE-märkning för projektorer skiljer sig från andra CE-kategorier

Projektorer är speciella eftersom de omfattas av fyra överlappande CE-direktiv samtidigt, inte ett. En trådlös smartprojektor med laser- eller laserfosforljusmotor, Bluetooth-högtalare och ett streamingoperativsystem är inte längre bara en audio-video-produkt – det är en artikel med flera compliance-krav.

De fyra kärndirektiv som styr CE-märkning för projektorer 2026 är:

  1. EMC-direktiv 2014/30/EU – Styr elektromagnetiska emissioner och immunitet. Harmoniserad standard är EN 55032 (emissioner) och EN 55035 (immunitet). För en 4K UHD laserprojektor med HDMI 2.1, Wi-Fi 6 och Bluetooth 5.2 är testning av strålade emissioner i en 3-meters semi-ekoisolerad kammare standard.
  2. Lågspänningsdirektiv 2014/35/EU – Omfattar elektrisk säkerhet. Harmoniserad standard för projektorer är EN 62368-1, säkerhetsstandarden för audio/video- och ICT-utrustning som ersatte EN 60950-1 år 2020. Vi ser oftast att klienter misslyckas här på grund av otillräckliga krypavstånd på laserdrivarnas kretskort.
  3. Radioutrustningsdirektiv 2014/53/EU – Gäller alla projektorer med Wi-Fi, Bluetooth eller en integrerad streaming-dongel. Harmoniserad standard är EN 303 345 för broadcast-mottagning, plus EN 300 328 för 2,4 GHz och EN 301 893 för 5 GHz-radio.
  4. RoHS 3 (2015/863) – Begränsar tio substanser inklusive bly, kvicksilver och fyra ftalater. Varje importerad projektor måste ha en RoHS-testrapport från ett ackrediterat labb, daterad inom de senaste 24 månaderna.

Ett femte direktiv, fotobiologisk säkerhetsstandard EN 62471, är tekniskt sett frivilligt under CE men behandlas som obligatoriskt av återförsäljare som Amazon EU, MediaMarkt och John Lewis. Vi inkluderar det i vårt standardpaket för CE-märkning eftersom om man hoppar över det kan listningen pausas inom 48 timmar.

De obligatoriska dokumenten i en CE-teknisk fil för projektorer

När våra OEM-kunder frågar vad en komplett CE-teknisk fil faktiskt innehåller, går vi igenom de nio dokument som ett anmält organ eller tullinspektör kommer att begära:

  • Försäkran om överensstämmelse (DoC) undertecknad av en ansvarig person baserad i EU eller Storbritannien
  • EU-typprovningsrapporter för EN 55032, EN 55035, EN 62368-1, EN 62471, EN 300 328, EN 301 893
  • Kretsscheman, PCB-layoutfiler och scheman för laserdrivare
  • Bill of Materials (BOM) med RoHS-deklarationer per homogent material
  • Riskbedömning enligt EN ISO 12100
  • Användarmanual och snabbstartsguide på det officiella språket i varje målmarknad (minst engelska plus lokalt språk)
  • Produktetikett med CE-märkning, UKCA-märkning om tillämpligt, avfallssymbol och märkspänning
  • Förpackningskonst med WEEE-märkning och tillverkare/importörs adress
  • Kontaktuppgifter till auktoriserad representant eller ansvarig person i EU eller Storbritannien

Hur vi hanterar CE-märkning hos DataMax: 12-veckors arbetsflödet

När en distributör eller retail-köpare kontaktar oss för ett smartprojektor-OEM-program är det första samtalet sällan om upplösning eller lumen. Det handlar om CE-certifiering, och specifikt hur länge processen tar och vem som äger dokumentationen efter leverans. Vi har finslipat vårt interna CE-arbetsflöde över elva produktionscykler, och den aktuella standardtidslinjen är 12 veckor från PO till undertecknad försäkran om överensstämmelse för en enhetsvolym på 1 000–5 000 stycken.

Uppdelningen ser ut så här:

Vad labbtesterna faktiskt mäter vid CE-märkning

Köpare antar ofta att CE-märkning bara är pappersarbete. Det är det inte. Varje direktiv ovan genererar en verklig mätning. För EMC enligt EN 55032 Klass B testas en 4 500 ANSI lumen laserprojektor över 30 MHz till 6 GHz för strålade emissioner, och den typiska felpunkten är HDMI 2.1-chipsetets klockharmoniska signaler som landar på 1 GHz-bandet. För LVD enligt EN 62368-1 provas laserdrivarsektionen för krypavstånd på minst 6,4 mm vid förstärkt isolering, och energikällans klassificering under klausul 6.2 måste hamna i ES1 eller ES2. För RED enligt EN 300 328 kontrolleras 2,4 GHz Wi-Fi 6-radion för sändeffekt (max 20 dBm EIRP) och mottagarblockering över -45 dBm.

Kostnadsstruktur och upphandlingsdetaljer för CE-certifiering

För OEM-köpare som utvärderar grossistleverantörer av projektorer är vår standard-MOQ 500 enheter per SKU med en 45-dagars produktionsledtid efter att CE-dokumentationen är godkänd. Blandade SKU-leveranser accepteras vid totalt 1 000 enheter. Vi tar inte ut NRE-verktygskostnader för modeller som redan finns i vår katalog. För köpare som behöver anpassat hölje eller anpassad skal för streaming-OS höjs MOQ till 2 000 enheter och CE-certifieringen körs om på den modifierade varianten, vilket vi offererar från fall till fall.

Vanliga fel vi ser i CE-ansökningar för projektorer

Under de senaste 24 månaderna har vårt compliance-team granskat 67 inkommande CE-filer från andra fabriker åt distributörer som ärvt en dålig batch. Felmönstren är anmärkningsvärt konsekventa, och att namnge dem hjälper B2B-upphandlingsteam att sätta acceptanskriterier innan de skickar en PO.

För OEM/ODM-upphandlingsflöden rekommenderar vi att begära alla nio dokument innan köpeordern utfärdas. En seriös OEM har dessa klara inom 3–5 arbetsdagar. En fabrik som tvekar eller bara erbjuder ett ensidigt "CE-certifikat" signalerar att CE-processen inte genomfördes, bara deklarerades.

Så här granskar du en befintlig CE-fil på 30 minuter

För OEM-köpare som redan har fått en CE-fil från en leverantör rekommenderar vi en fyrstegsgranskning innan nästa PO godkänns:

  1. Kontrollera labbets ackrediteringsnummer mot det utfärdande organets ackrediteringsomfång. ILAC-MRA-signerad ackreditering är golvet.
  2. Bekräfta att testrapportens datum ligger inom 24 månader för RoHS och 60 månader för EMC/LVD under tillverkarens deklarerade produktionscykel.
  3. Verifiera att DoC-undertecknaren är en juridisk person baserad i EU eller Storbritannien, inte fabriken själv i Shenzhen, Dongguan eller Zhongshan.
  4. Matcha modellnumret på etiketten mot modellnumret i testrapporten mot SKU:n på köpeordern. Avvikelser här är den vanligaste anledningen till att tull håller kvar en leverans i Rotterdam eller Felixstowe.

Så här väljer du CE-certifieringspartner för projektorer för din 2026-pipeline

För OEM-köpare och distributörer som slutför sin 2026 sourcingplan är det snabbaste sättet att minska risken med CE-certifiering för projektorer att engagera compliance redan före verktygsbyggnation, inte efter massproduktion. Hos DataMax granskar vårt compliance-team din mål-SKU-lista, mål-EU-medlemsstater och funktionsuppsättning (laserfosfordisplay, ultrakort projiceringsavstånd, inbyggd Android TV, Bluetooth-ljud) under offertfasen, och utfärdar sedan en fastprisoffert för CE-certifiering för projektorer som täcker alla fyra obligatoriska direktiv plus RED där så är tillämpligt.

Våra standardengagemangsvillkor för CE-certifiering för projektorer fungerar så här:

VeckaAktivitetAnsvarig
1–2Schemagranskning, BOM-låsning, labboffertDataMax teknik
3–4EMC-förskanning i 3 m semi-ekoisolerad kammareDataMax + partnerlabb
5–6Testning enligt EN 62368-1 och EN 62471TUV, EU-ackrediterat labb
7–8RED-testning enligt EN 300 328 / EN 301 893Anmält organ
9–10RoHS 3 (2015/863) XRF och våtkemisk bekräftelseAckrediterat labb
11–12Teknisk fil, DoC-utkast, godkännande av etikettkonstDataMax compliance-team

Matcha omfattningen av CE-certifiering för projektorer mot din säljkanal

När B2B-upphandlingsteam utvärderar en projektor-OEM 2026 är denna 12-veckorsklocka baseline som vi benchmarkar varje offert mot. Varje leverantör som lovar CE-certifiering på under sex veckor antingen återanvänder ett befintligt familjecertifikat, eller kör inte hela direktivuppsättningen. Båda scenarierna skapar tull- och listningsrisk som landar hos importören av record, inte hos fabriken.

För B2B-upphandlingsteam som utvärderar grossistleverantörer av projektorer rekommenderar vi att begära hela CE-certifieringsdokumentträdet för projektorer, inte en ensidig sammanfattning, under leverantörsrevisionen. En sammanfattning döljer labbet, testdatumet och modellvarianterna. Det fulla trädet visar om leverantören faktiskt slutförde CE-certifieringsarbetet eller bara ärvde det från en uppströms-ODM.

Snabb referenschecklista

Varför DataMax för CE-certifiering av projektorer 2026

B2B-köpare som utvärderar smartprojektor-OEM 2026 behöver en partner som kan leverera CE-dokumentation parallellt med produktutveckling, inte efter första produktionsbatch. DataMax hanterar CE-certifiering som en integrerad del av varje ODM-engagemang, med en 12-veckors sampling-ledtid och ett 25-dagars leveranslöfte för CE-dokumentpaketet. Kontakta vårt compliance-team för att begära en fastprisoffert för din 2026 SKU-lista.

Kom igång

Om du är en OEM-köpare eller distributör som är redo att låsa CE-certifieringen för projektorer för din 2026-lansering, begär en anpassad offert med din mål-SKU-lista, destinationsmarknader och årsvolym. Vårt compliance-team återkommer med en fastprisplan för CE-certifiering för projektorer och ett leveransdatum för prover inom två arbetsdagar.

Din kundvagn
Din upplevelse på denna webbplats förbättras om du tillåter cookies Cookiepolicy