sirim certification for projectors auttaa malesialaisia ostajia välttämään tullauksen viivästyksiä, tehdaspalautuksia ja kanavahylkäyksiä toimitettaessa laser-, LED- ja

Julkaistu: 28.01.2026 - 45 Katselukerrat

SIRIM-sertifiointi projektoreille: vuoden 2026 opas

SIRIM-sertifiointi projektoreille: 2026 opas

SIRIM-sertifiointi projektoreille auttaa Malesian ostajia välttämään tullipidätykset, tehdaspalautukset ja kanavahylkäykset, kun toimitetaan laser-, LED- ja lamppupohjaisia näyttölaitteita. Kirjoitimme tämän oppaan, koska DataMax-hankintapöytämme vastaanottaa joka viikko RFQ-pyyntöjä B2B-ostajilta, jotka esittävät saman kysymyksen: tarvitsemmeko ST-merkkiä, kuinka kauan hyväksyntä kestää, ja mitkä malliperheet ovat jo hyväksytty. Tämä 2026 painos käy läpi soveltamisalan, pakolliset standardit, dokumenttipaketit, läpimenoajat ja OEM-oikotiet, joita tehtaamme käyttää hyväksyntäaikataulun tiivistämiseen.

Kohokohdat

Liittyvät resurssit: ISO 9001 -laatujärjestelmäopas

Kun Prop 65 tulee mukaan projektorien vaatimustenmukaisuuskuvaan, projektoreille tarkoitettu sertifiointi auttaa Malesian ostajia välttämään tullipidätykset, tehdaspalautukset ja kanavahylkäykset, kun toimitetaan laser-, LED- ja lamppupohjaisia näyttölaitteita. Kirjoitimme tämän oppaan, koska DataMax-hankintapöytämme vastaanottaa joka viikko RFQ-pyyntöjä B2B-ostajilta, jotka esittävät saman kysymyksen: tarvitsemmeko ST-merkkiä, kuinka kauan hyväksyntä kestää, ja mitkä malliperheet ovat jo hyväksytty. Tämä 2026 painos käy läpi soveltamisalan, pakolliset standardit, dokumenttipaketit, läpimenoajat ja OEM-oikotiet, joita tehtaamme käyttää hyväksyntäaikataulun tiivistämiseen.

Miksi tämä projektori on merkityksellinen vuonna 2026

Sertifiointilaboratorio, jossa teknikko suorittaa EMC-testejä projektorille

projektoria hallinnoi SIRIM Berhad, standardeista ja akkreditoinnista vastaava elin, joka ylläpitää ST (Sirim-Terkini) -merkkijärjestelmää Malesian viestintä- ja multimediakomission (MCMC) ja energiakomission (ST) valtuutuksella. Shenzhenistä 4K UHD-, ultra-short throw- tai kannettavia älyprojektorien hankkiville B2B-hankintatiimeille merkki on laillinen portti vähittäismyyntihyllyille, verkkokauppapaikoille ja yritysav-tarjouksille. Ilman sitä tulli voi pidättää kontteja Port Klangissa, ja kanavakumppanit, kuten Harvey Norman, Senheng ja AV-jälleenmyyjät, voivat hylätä SKU:n.

Sääntelykehys laajeni jälleen vuoden 2026 alussa. SIRIM julkaisi MS IEC 62368-1 -käyttöönottolistansa viidennen painoksen 14. tammikuuta 2026, mikä vastaa IEC 62368-1:2023 -standardia (audio/video, tieto- ja viestintätekniikan laitteet, osa 1: turvallisuusvaatimukset). Käsittelemme kyseistä päivitystä lähtökohtana jokaiselle Malesiaan suuntautuvien SKU:iden tarjouksellemme.

SKU-vaatimukset yksityiskohtaisesti

  • Malli kattaa kaikki verkkovirralla toimivat näyttölaitteet, jotka tuodaan, valmistetaan tai myydään Malesiassa viestintä- ja multimedialain 1998 ja sähköntarjontalain 1990 nojalla.
  • Hyväksyntä on pakollinen SKU:ille, joiden toimintataajuus on yli 30 MHz, mikä kattaa kaikki nykyaikaiset laserfosfori-, RGB-laser-, LED- ja UHP-lampuprojektorit, joita toimitamme.
  • Vakio läpimenoaika on 10–14 viikkoa uudelle SKU:lle, mutta DataMaxin ennalta hyväksytyillä malleilla aika voi lyhentyä 3–4 viikkoon B2B-ostajille, jotka käyttävät yhteistä raporttikirjastoamme.
  • Vaadittuihin asiakirjoihin kuuluvat CB-testitodistus, IEC 62368-1 tai IEC 60065 -turvallisuusraportti, EMC EN 55032 / EN 55035 -raportti, sisäisten akkujen MSDS sekä paikallisen valtuutetun edustajan sopimus.
  • OEM/ODM-ostajille yksikkö maksaa 8 000–18 000 MYR per SKU, minkä lisäksi vuosittaiset valvontamaksut ovat noin 2 500 MYR.

Yksikkö vaatii myös langattoman moduulin tarkistuksen, jos SKU toimitetaan Wi-Fi 6-, Wi-Fi 6E-, Bluetooth 5.3- tai integroidulla Android TV / Google TV -donglella. 6 GHz:n taajuusaluetta rajoittaa nyt MCMC:n lisäluokkamerkintä, ja radiotyyppihyväksyntä etenee rinnakkain turvallisuusprosessin kanssa. DataMaxin suunnittelutiimimme hoitaa molemmat työvirrat yhden projektikoodin alla, jotta B2B-ostajamme eivät joudu hallinnoimaan kahta toimittajaa.

Kuinka tämä projektori etenee OEM-putkistossamme

projektori vie yhteisiltä asiakkailtamme tyypillisesti 10–14 viikkoa ostotilauksesta ST-merkin myöntämiseen. Kaksi ensimmäistä viikkoa kattavat dokumenttien vastaanoton ja näytteiden lähetyksen Shenzhenin linjalta SIRIM-laboratorioon Shah Alamiin. Viikot 3–8 kattavat penkkitestauksen, ja laserfosfori-SKU:ille tehdään lisäksi fotobiologiset turvallisuustarkastukset MS IEC 62471 -standardin mukaisesti. Viikot 9–10 kattavat tehdasauditoinnin, joka on pakollinen ulkomaisille OEM-valmistajille MS ISO/IEC 17065 -järjestelmän puitteissa SIRIMin sertifiointijärjestelmän sääntöjen mukaisesti. Auditointihavainnot luokitellaan vakaviksi, lieviksi tai havainnoiksi, ja yksikin vakava havainto nollaa aikataulun kolmella viikolla.

DataMax-ostajille, jotka valitsevat yhden 14 ennalta hyväksytyistä optisista yksiköistämme (kattavat 2200–4500 ANSI lumenia, UST ja kannettavat muototekijät), hyödynnämme olemassa olevaa CB-testitodistusta ja EMC-aineistoa, mikä lyhentää aikataulun 3–4 viikkoon ja laskee kustannukset noin 8 000 MYR per SKU. Tällä kustannuserolla on merkitystä, kun tilaat 500 yksikön pilottierän kolmella malliversiolla Q3-vähittäismyyntilanseerausta varten.

SKU-asiakirjat ja kustannukset

projektoria hallinnoi SIRIM Berhad, standardeista ja akkreditoinnista vastaava elin, joka ylläpitää ST (Sirim-Terkini) -merkkijärjestelmää Malesian viestintä- ja multimediakomission (MCMC) ja energiakomission (ST) valtuutuksella. Shenzhenistä 4K UHD-, ultra-short throw- tai kannettavia älyprojektorien hankkiville B2B-hankintatiimeille merkki on laillinen portti vähittäismyyntihyllyille, verkkokauppapaikoille ja yritysav-tarjouksille. Ilman sitä tulli voi pidättää kontteja Port Klangissa, ja kanavakumppanit, kuten Harvey Norman, Senheng ja AV-jälleenmyyjät, voivat hylätä SKU:n.

Sääntelykehys laajeni jälleen vuoden 2026 alussa. SIRIM julkaisi MS IEC 62368-1 -käyttöönottolistansa viidennen painoksen 14. tammikuuta 2026, mikä vastaa IEC 62368-1:2023 -standardia (audio/video, tieto- ja viestintätekniikan laitteet, osa 1: turvallisuusvaatimukset). Käsittelemme kyseistä päivitystä lähtökohtana jokaiselle Malesiaan suuntautuvien SKU:iden tarjouksellemme.

Projektorin valvonta hyväksynnän jälkeen

Kun Prop 65 tulee mukaan projektorien vaatimustenmukaisuuskuvaan, valvonta toteutetaan vuosittain ensimmäisen todistuksen myöntämisen jälkeen, ja siihen sisältyy seurantatehdasauditointi kuukauden 12 kohdalla sekä pöytäkirja-arviointi kuukauden 24 kohdalla. Kaikki muutokset optiseen yksikköön, laser-ohjaimeen, Wi-Fi-moduuliin tai koteloon edellyttävät uutta hakemusta varianttisääntöjen mukaisesti. DataMax ylläpitää muutostenhallintalokia jokaiselle Malesiaan suuntautuvalle SKU:lle, jotta asiakkaamme näkevät tarkalleen milloin päivitys laukaisee uusintatestauksen, ja niputamme uusintatestaukset neljännesvuosittaisiin ikkunoihin pitääksemme yksikkökustannukset ennustettavina.

Sirim-sertifiointi projektoreille: testiluokat ja standardiviittaukset

Mallin tekniset tiedot käsittävät kolme pakollista testiperhettä: sähköturvallisuuden, sähkömagneettisen yhteensopivuuden ja tuotemerkinnät. Sähköturvallisuustestit noudattavat MS IEC 62368-1 -standardia tai vanhoille lamppupohjaisille yksiköille MS IEC 60065 -standardia. EMC-testit kattavat säteilevät ja johdetut päästöt MS CISPR 32 -standardin (vastaten EN 55032) mukaisesti sekä häiriönsietokyvyn MS CISPR 35 -standardin (vastaten EN 55035) mukaisesti. Verkkovirtakäyttöisten yksiköiden energiatehokkuus tarkistetaan MS IEC 62087 -standardia vasten, joka määrittää päälle-tilan tehonkulutusluvun, joka painetaan pakkaukseen.

Useimmat yksiköt vaativat myös langattoman moduulin tarkistuksen, jos SKU toimitetaan Wi-Fi 6-, Wi-Fi 6E-, Bluetooth 5.3- tai integroidulla Android TV / Google TV -donglella. 6 GHz:n taajuusaluetta rajoittaa nyt MCMC:n lisäluokkamerkintä, ja radiotyyppihyväksyntä etenee rinnakkain turvallisuusprosessin kanssa. DataMaxin suunnittelutiimimme hoitaa molemmat työvirrat yhden projektikoodin alla, jotta B2B-ostajamme eivät joudu hallinnoimaan kahta toimittajaa.

B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat 500 yksikön pilottierää, tämä luokkapino tarkoittaa yleensä neljästä kuuteen viikkoa penkkiaikaa SIRIM-laboratoriossa. Kunkin luokan standardiviittaukset haetaan SIRIM Standards Catalogue -luettelosta, ja pidämme painetun kopion jokaisella tehdasauditoinnilla, jotta OEM-kumppanimme voivat havaita vuoden 2026 standardipäivitykset paikan päällä.

Sirim-sertifioinnin testiluokkien vertailu projektoreille

projektori vie yhteisiltä asiakkailtamme tyypillisesti 10–14 viikkoa ostotilauksesta ST-merkin myöntämiseen. Kaksi ensimmäistä viikkoa kattavat dokumenttien vastaanoton ja näytteiden lähetyksen Shenzhenin linjalta SIRIM-laboratorioon Shah Alamiin. Viikot 3–8 kattavat penkkitestauksen, ja laserfosfori-SKU:ille tehdään lisäksi fotobiologiset turvallisuustarkastukset MS IEC 62471 -standardin mukaisesti. Viikot 9–10 kattavat tehdasauditoinnin, joka on pakollinen ulkomaisille OEM-valmistajille MS ISO/IEC 17065 -järjestelmän puitteissa SIRIMin sertifiointijärjestelmän sääntöjen mukaisesti. Auditointihavainnot luokitellaan vakaviksi, lieviksi tai havainnoiksi, ja yksikin vakava havainto nollaa aikataulun kolmella viikolla.

DataMax-ostajille, jotka valitsevat yhden 14 ennalta hyväksytyistä optisista yksiköistämme (kattavat 2200–4500 ANSI lumenia, UST ja kannettavat muototekijät), hyödynnämme olemassa olevaa CB-testitodistusta ja EMC-aineistoa, mikä lyhentää aikataulun 3–4 viikkoon ja laskee kustannukset noin 8 000 MYR per SKU. Tällä kustannuserolla on merkitystä, kun tilaat 500 yksikön pilottierän kolmella malliversiolla Q3-vähittäismyyntilanseerausta varten.

Sirim-sertifiointi projektoreille: mallitason hyväksyntästrategia

Projektoreille, jotka tarvitsevat SIRIM-hyväksynnän, mallitason hyväksyntä on yleisin kustannussäästöpolku, josta B2B-ostajamme kysyvät, koska kolmen SKU:n sijoittaminen yhteen todistukseen voi säästää noin 12 000 MYR monituotelanseerauksessa. Mallitason sääntö perustuu MS ISO/IEC 17067 -standardiin ja sallii emomallin kattavan samassa perheessä olevat varianttimallit, edellyttäen että variantti jakaa optisen yksikön, päälevyn ja langattoman moduulin, eikä tuo uutta laserluokkaa tai korkeampaa lumen-tuottoa emomallin ylärajan yläpuolelle. Useimmat mallidokumentaatiot alkavat allekirjoitetulla valtuutuskirjeellä, jossa nimetään paikallinen edustaja, koska SIRIM ei toimi suoraan ulkomaisten OEM-valmistajien kanssa. Seuraavat asiakirjat ovat hakemuslomake (Form ST-1), CB-testitodistus malesialaisine poikkeamaluetteloineen, EMC-testiraportti, käyttöopas Bahasa Malaysia -kielellä tai kaksikielisenä, nimikilven taideteos, materiaaliluettelo, laserluokitusraportti Class 1- tai Class 2 -lähteille, fotobiologinen turvallisuusraportti, litiumakun MSDS ja UN 38.3 -raportti sekä tehtaan laatukäsikirja.

Yksikön vaatimustenmukaisuusmaksut jakautuvat seuraavasti: hakemusmaksu 200 MYR, testausmaksu 4 500–11 000 MYR SKU-perheestä riippuen, todistuksen myöntäminen 800 MYR ja ensimmäisen vuoden valvonta-auditointi 2 500 MYR. ODM-ostajalle, joka asettaa yhden SKU:n 1 000 yksikön vähimmäistilausmäärällä, kokonaiskustannus on noin 15 000 MYR eli noin 3,20 USD per yksikkö ensimmäisen tuotantoerän ajalta. Jaamme tämän kustannusmallin jokaisessa tarjouksessamme, koska läpinäkyvä sertifiointilaskenta on se, mitä B2B-ostajat käyttävät SKU:n katteen puolustamiseen vähittäismyynnin ostajille.

Tason strategiavertailu Sirim-sertifioinnille projektoreille

Tason strategiaTodistusten lukumääräTyypillinen kustannusTyypillinen aikatauluParhaiten sopiva ostaja
Mallikohtainen hakemus3 erillistä33 000 MYR24–30 viikkoa yhteensäOstajat, jotka tarvitsevat aluekohtaisia uniikkeja SKU:ita
Kaksitasoinen emo + 2 varianttia1 todistus18 500 MYR8–10 viikkoaKeskimääräinen 500–1 000 yksikön MOQ
Kolmitasoinen emo + 4 varianttia1 todistus + 1 muutos22 000 MYR10–12 viikkoaYrityskäyttöönotot yhteisellä yksiköllä
Erilliset laserluokan mukaan2 todistusta25 000 MYR16–18 viikkoaSekalaiset laser- ja lampputuotelinjat

Oikean tason valinta hankintasykliisi

Alueellisten sertifiointipolkujen joukossa projektoreille tason valinta riippuu kolmesta ostajakohtaisesta muuttujasta: lanseerausikkunasta, SKU-kohtaisesta MOQ:sta ja vähittäismyyntikanavien sekoituksesta. Vähittäismyyntikanavien sekoitus, joka vaatii jokaisen mallin kantamaan uniikkia todistusviivakoodia nimikilvessä, suosii mallikohtaista hakemista. Yksittäinen hallitus- tai koulutushankinta, jonka on hyväksyttävä mikä tahansa kolmesta SKU:sta vastaavana, suosii emo + variantti -hakemista. DataMax-ostajat, jotka toteuttavat Q3-vähittäismyyntilanseerauksen kolmella SKU:lla ja 500 yksikön MOQ:lla, säästävät yleensä eniten kaksitasoisella rakenteella, ja säästöt sijoitetaan pidempään takuupuskuriin ohuen yksikkökatteen sijaan. Sirim-sertifioinnin työnkulussa projektoreille valvonta toteutetaan vuosittain ensimmäisen todistuksen myöntämisen jälkeen, ja siihen sisältyy seurantatehdasauditointi kuukauden 12 kohdalla sekä pöytäkirja-arviointi kuukauden 24 kohdalla. Kaikki muutokset optiseen yksikköön, laser-ohjaimeen, Wi-Fi-moduuliin tai koteloon edellyttävät uutta hakemusta varianttisääntöjen mukaisesti. DataMax ylläpitää muutostenhallintalokia jokaiselle Malesiaan suuntautuvalle SKU:lle, jotta asiakkaamme näkevät tarkalleen milloin päivitys laukaisee uusintatestauksen, ja niputamme uusintatestaukset neljännesvuosittaisiin ikkunoihin pitääksemme yksikkökustannukset ennustettavina.

Oikean Sirim-sertifiointipolun valinta projektorilanseeraukseesi

Jos projektorisi tarvitsee CE-merkinnän sertifiointipolut projektoreille projektorien hankintapäätökset, ne perustuvat neljään konkreettiseen muuttujaan: tavoiteltu lanseerausneljännes, kokonaisvuosivolyymi SKU:iden yli, vähittäismyyntikanavien sekoitus ja lippulaivamallisi laserluokan yläraja. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat Q3 2026 vähittäismyyntiikkunaa, DataMaxin Shenzhenin OEM-pöytämme suosittelee lukitsemaan sertifiointistrategian tarjousvaiheessa, mielellään 14 viikkoa ennen tavoiteltua toimituspäivää, koska tason strategiamuutos näytelähetyksen jälkeen maksaa noin 4 500 MYR uudelleen hakemisessa ja nollaa 8 viikon penkkitestausikkunan. MOQ-kynnykset ovat myös merkityksellisiä: alle 300 yksikköä per SKU ostavat säästävät yleensä enemmän hakemalla mallikohtaisesti sen sijaan, että kantaisivat kaksitasoisen rakenteen vaatimat varianttitestimaksut. DataMaxin näytepolitiikka toimittaa kolme arviointiyksikköä 9 arkipäivän kuluessa Shenzhenin varastostamme, ja jokaisen esisertifiointinäytteen mukana toimitetaan luonnos nimikilven taideteoksesta, jotta hankintatiimi voi validoida ST-merkin mitat ennen tuotantoerän jonottamista.

B2B-hankinnan tarkistuslista Sirim-sertifioinnille projektoreilleKoko CE-merkinnän sertifiointityönkulussa projektoreille projektorien testaus jakautuu seitsemään erilliseen luokkaan, jotka DataMaxin vaatimustenmukaisuustiimi kartoittaa sisäiseen tyyppitestiraporttiimme jokaiselle Malesiaan suuntautuvalle SKU:lle. Jokaisella luokalla on julkaistu standardiviittaus, ja jokainen standardi on neuvottelematon hyväksyntäkirjeen osalta, jonka ostajamme tarvitsevat Malesian tullin selvittämiseen.Ensimmäinen luokka on sähköturvallisuus MS IEC 60065- tai MS IEC 62368-1 -standardin mukaisesti riippuen siitä, onko runko suunniteltu ennen vai jälkeen vuoden 2024 siirtymäaikarajan. Toinen luokka on sähkömagneettinen yhteensopivuus MS CISPR 32- ja MS CISPR 35 -standardien mukaisesti, joita oma EMC-kammiomme käsittelee esiskannauksen aikana pitääkseen laboratoriotunnit tiukkoina. Kolmas luokka on laser- ja fotobiologinen turvallisuus MS IEC 60825-1- ja MS IEC 62471 -standardien mukaisesti laserfosfori- ja RGB-laser-SKU:ille, joiden optinen lähtöteho on yli 1 watti. Luokat neljästä seitsemään kattavat energiatehokkuuden MS IEC 62087 -standardin mukaisesti, akustisen melun MS ISO 3741 -standardin mukaisesti, langattoman yhteensopivuuden SKU:ille joissa on Wi-Fi 6- tai Bluetooth 5.2 -radiot, sekä ainerajoitukset RoHS-standardin MS-vastineen mukaisesti.

Loppuhuomautukset

Lopullinen yhteenveto

B2B-hankintayhteyksissä 500 yksikön pilottierää arvioitaessa tämä luokkapino tarkoittaa yleensä neljästä kuuteen viikkoa penkkiaikaa SIRIM-laboratoriossa. Kunkin luokan standardiviittaukset haetaan SIRIM Standards Catalogue -luettelosta, ja pidämme painetun kopion jokaisella tehdasauditoinnilla, jotta OEM-kumppanimme voivat havaita vuoden 2026 standardipäivitykset paikan päällä.

Aloita DataMaxin kanssa

B2B-hankintatiimeille, jotka ovat valmiita lukitsemaan 2026 lanseerausikkunan, Shenzhenin OEM-pöytämme laatii saman pään aikana todistuksen toteutettavuuskatsauksen, joka kattaa MOQ:n, läpimenoajan ja näytepolitiikan jokaiselle putkistosi SKU:lle. Lähetä tavoitetekniset tietosi DataMax OEM-palvelut -tiimille tai pyydä räätälöity tarjous saadaksesi tasoittain eritellyn kustannuserittelyn 24 tunnin kuluessa.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö