Lagt ut: apr 16, 2026 - 120 Visninger
4K vs 1080p-projektor OEM: Når Native 4K Lønner Seg (Og Når Det Ikke Gjør Det)
For B2B-kjøpere som vurderer 4K vs 1080p-projektor OEM-konfigurasjoner, er valget ikke så enkelt som "4K er bedre, derfor velg 4K". Prisforskjellen i detaljhandelen, BOM-kostnadsforskjellen og den opplevde bildekvalitetsforskjellen betyr alt – og de varierer mye avhengig av hvilken 4K-teknologi som er på bordet. Denne guiden forklarer native 4K vs piksel-forskjøvet 4K, hvor hver gir kommersiell mening, og hvordan du velger riktig oppløsning for din merkevareposisjonering.

Hva "4K" Faktisk Betyr i Projektorer
"4K" i projektorer kan bety tre forskjellige ting:
- Native 4K — bildebrikken har 8,3 millioner piksler (3840×2160). Ekte native 4K-projektorer bruker enten 1.38" 4K DMD-brikker (sjeldne, dyre) eller større LCoS-paneler.
- Piksel-forskjøvet 4K (eShift / XPR) — bildebrikken er 1080p (2,1 millioner piksler), men forskyves ved 240Hz for å vise 8,3 millioner distinkte pikselposisjoner på skjermen. Texas Instruments' XPR-teknologi muliggjør dette på 0.47" 1080p DMD-brikker.
- "4K enhanced" / "4K ready" — eldre markedsføringsbegrep for projektorer som kan motta et 4K-inngangssignal, men viser ved lavere native oppløsning. Kjøpere bør behandle dette som 1080p.
Forskjeller i Bildekvalitet

Kjøpere som ser etter en ferdig smart OS-referanse bør evaluere GP95-GTV 400 ANSI Full-Sealed Smart-projektor med Google TV Innebygd. Google TV er lisensiert og forhåndsintegrert, noe som eliminerer måneder med mellomvarearbeid for ODM-prosjekter.

Distributører som vurderer B2B-projektormarkedet kan referere til vår GP94C Android Smart-projektor for hjemmekino—en produksjonsvalidert plattform som dekker Android 9 · 500 ANSI · Innebygde høyttalere, egnet som et OEM/ODM-utgangspunkt.
| Egenskap | Native 1080p | Piksel-forskjøvet 4K | Native 4K DLP / LCoS |
|---|---|---|---|
| Effektive piksler | 2 073 600 | 8 294 400 | 8 294 400 |
| Piksel-synlighet | Synlig på nært hold | Minimal | Ubetydelig |
| Tekstklarhet | God | Utmerket | Utmerket |
| Gjengivelse av fine detaljer | God | Utmerket | Utmerket |
| Bevegelesshåndtering | Utmerket (DLP) | Utmerket (DLP) | Utmerket |
| Fargedybde | 8-bit typisk | 8-bit / 10-bit typisk | 10-bit / 12-bit typisk |
| HDR-støtte | HDR10 (noen), HLG | HDR10, HLG, HDR10+ | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Opplevd skarphet | Grunnlinje | +30–50 % | +35–60 % |
Sammenligning av BOM- og OEM-kostnader
Realistisk OEM-enhetskostnad (FOB Shenzhen, 1 000-enhets ordre):
| Konfigurasjon | BOM-kostnadsområde | Notater |
|---|---|---|
| Native 1080p DLP, 500 ANSI, LED | $48–$72 | Grunnlinje |
| Piksel-forskjøvet 4K DLP, 500 ANSI, LED | $72–$110 | +50 % over 1080p |
| Native 4K DLP (sjelden), 1 500 ANSI, laser | $380–$580 | Premium-segment |
| Native 4K LCoS, 2 000 ANSI, laser | $620–$980 | Premium hjemmekino |
- DMD-brikke — 0.47" 1080p DMD er ~$15; 0.47" 4K XPR DMD er ~$60; 1.38" 4K DMD er ~$200+
- SoC-kapasitet — 4K-oppskalering og HDR-pipelines krever mer kapable SoC-er ($5–$15 tillegg)
- Varmestyring — 4K piksel-forskyving genererer mer varme, noe som krever bedre kjøling
- Presisjon i optisk motor — piksel-forskjøvet 4K er mer følsom for feiljustering
- Firmware- / SoC-lisensiering — HEVC-, AV1- og HDR-pipeline-royalty legger til $3–$8 per enhet
Når Du Bør Velge 4K
Velg 4K (piksel-forskjøvet) når:
- Din detaljhandelspris er over $400 (BOM-tillegget amortiseres)
- Din målkunde er hjemmekino- eller premium konferanserom-kjøperen
- Du vil ha HDR10 / HLG-støtte
- Din detaljhandelskanal tester etter "4K"-merkevarebygging (Amazon, Best Buy, MediaMarkt)
- Du selger innhold som drar nytte av oppløsning (sport, 4K-strømming, spill)
- Din konkurranse er XGIMI, JMGO eller Dangbei på samme nivå
Velg 1080p når:
- Din detaljhandelspris er under $300
- Din målkunde er bærbar / inngangsnivå hjemmekino / klasserom
- Dine volumer er svært høye og BOM-kostnad betyr mer enn oppløsning
- Du selger til utdanning, der 4K-innhold er sjeldent
- Ditt mål er den verdi-bevisste førstegangsprojektor-kjøperen
Velg native 4K (sjelden) når:
- Du retter deg mot $2 000+ detaljhandelsmarkedet for hjemmekino
- Du retter deg mot profesjonelle AV-installasjoner med store skjermer
- Du trenger Dolby Vision-støtte (sjelden i projektorer; LCoS-plattformer leder)
- Din merkevare lover "ingen kompromiss"-bildekvalitet
Detaljhandelskanalens Virkelighet
Detaljhandlere har ulike 4K-forventninger:
| Kanal | Typisk 4K-forventning |
|---|---|
| Amazon (US, EU) | 4K forventet ved $400+ |
| Best Buy (US) | 4K forventet ved $500+ |
| MediaMarkt (EU) | 4K forventet ved $450+ |
| Walmart (US) | Blandet — 1080p fortsatt sterkt ved $200–$300 |
| Costco | 4K forventet ved $500+; 1080p OK ved $250–$400 |
| Utdanningsanbud | 1080p er standard; 4K fortsatt sjeldent |
| Hotellkjeder | 1080p standard; 4K i premium suiter |
| B2B / bedrift | 1080p for konferanserom; 4K i styrerom |
Innholdsmessige Hensyn
Oppløsningen på projektoren din bør matche innholdet kunden din ser på. Nåværende innholdslandskap:
- 4K-strømming — Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+, Apple TV+ tilbyr alle 4K HDR-innhold. Penetreringen er høy i premium-abonnementer.
- 1080p-strømming — de fleste TV-sendinger, mest YouTube-innhold, mest kabel-TV
- Gaming — PS5 og Xbox Series X sender ut 4K; PC-gaming blir i økende grad 4K
- Kringkasting / sport — typisk 720p eller 1080i; begrenset 4K
- Blu-ray — 4K UHD Blu-ray finnes, men er en liten del av den totale tittingen
Hva Du Bør Spesifisere i Din RFQ
Når du ber om tilbud fra fabrikker, spesifiser disse feltene eksplisitt:
- Native oppløsning: 1920×1080 (1080p) eller 3840×2160 (4K)
- 4K-teknologi: piksel-forskjøvet XPR (0.47" DMD) eller native 4K (1.38" DMD)
- HDR-støtte: HDR10, HLG, HDR10+, Dolby Vision (hver krever spesifikk SoC-støtte)
- Fargedybde: 8-bit, 10-bit eller 12-bit
- Oppdateringsfrekvens: 60Hz standard, 120Hz for spill
- Inndata-forsinkelse: <50ms for generell bruk, <20ms for spill
Virkelig Kostnads-Oppfattelsesavveining
Det vanligste OEM-scenariet for hjemmekino er piksel-forskjøvet 4K DLP i $300–$500 detaljhandelssegmentet. Fra våre nylige tilbud:
| Spesifikasjon | Native 1080p | Piksel-forskjøvet 4K |
|---|---|---|
| Lysstyrke | 800 ANSI | 800 ANSI |
| Lyskilde | LED | LED |
| OS | Android 11 AOSP | Android 11 AOSP |
| HDR | Kun HLG | HDR10 + HLG |
| OEM-kostnad (1 000 enheter) | $72 | $96 |
| Detaljhandelspris | $230 | $370 |
| Margin | 70 % | 74 % |
| Kundeoppfatning | "God hjemmekino" | "Premium hjemmekino" |
Konklusjon og Neste Steg
4K vs 1080p-projektor OEM-beslutningen handler i bunn og grunn om detaljhandelsprisposisjonering og kundeforventninger. Piksel-forskjøvet 4K er det riktige valget for $400+ detaljhandel. Native 1080p er fortsatt det riktige valget for $200–$350 detaljhandel og utdanningskanaler. Native 4K er forbeholdt premium hjemmekino og pro-AV-installasjoner.
💼 Trenger du hjelp med å matche oppløsning til ditt detaljhandelsprissegment?
Be om et gratis tilbud | Se produktkatalog
Vi leverer både 1080p- og 4K-plattformer på tvers av LED- og laserkonfigurasjoner. Vårt ingeniørteam vil anbefale riktig oppløsning for din målrettede detaljhandelspris og kanal innen 24 timer.
