Posted At: apr. 16, 2026 - 96 Views
4K vs 1080p Proiector OEM: Când merită nativul 4K (și când nu)
Pentru cumpărătorii B2B care evaluează configurațiile 4K vs 1080p proiector OEM, alegerea nu este la fel de simplă ca „4K este mai bun, deci alege 4K". Diferența de preț cu amănuntul, diferența de cost BOM și diferența percepută de calitate a imaginii contează — și variază mult în funcție de tehnologia 4K disponibilă. Acest ghid explică diferența dintre 4K nativ și 4K cu pixel shifting, unde fiecare are sens comercial și cum să alegi rezoluția potrivită pentru poziționarea brandului tău.

Ce înseamnă de fapt „4K" la proiectoare
„4K" la proiectoare poate însemna trei lucruri diferite:
- 4K nativ — chip-ul de imagine are 8,3 milioane de pixeli (3840×2160). Proiectoarele cu 4K nativ adevărat folosesc fie chip-uri 4K DMD de 1,38" (rare, scumpe), fie panouri LCoS mai mari.
- 4K cu pixel shifting (eShift / XPR) — chip-ul de imagine este 1080p (2,1 milioane de pixeli), dar este deplasat la 240Hz pentru a afișa 8,3 milioane de poziții distincte de pixeli pe ecran. Tehnologia XPR de la Texas Instruments permite acest lucru pe chip-uri 1080p DMD de 0,47".
- „4K enhanced" / „4K ready" — termen de marketing mai vechi pentru proiectoarele care pot accepta un semnal de intrare 4K, dar afișează la rezoluție nativă mai mică. Cumpărătorii ar trebui să trateze acest lucru ca 1080p.
Diferențe de calitate a imaginii

Cumpărătorii care caută o referință de sistem de operare inteligent gata de utilizare ar trebui să evalueze GP95-GTV 400 ANSI Full-Sealed Smart Projector cu Google TV Integrat. Google TV este licențiat și pre-integrat, eliminând luni de lucru cu middleware pentru proiectele ODM.

Distribuitorii care evaluează piața de proiectoare B2B pot consulta GP94C Android Smart Projector for Home Theater — o platformă validată în producție care acoperă Android 9 · 500 ANSI · Difuzoare integrate, potrivită ca punct de pornire OEM/ODM.
| Atribut | 1080p nativ | 4K cu pixel shifting | 4K DLP / LCoS nativ |
|---|---|---|---|
| Pixeli efectivi | 2.073.600 | 8.294.400 | 8.294.400 |
| Vizibilitatea pixelilor | Vizibili de aproape | Minimă | Nesemnificativă |
| Claritatea textului | Bună | Excelentă | Excelentă |
| Redarea detaliilor fine | Bună | Excelentă | Excelentă |
| Gestionarea mișcării | Excelentă (DLP) | Excelentă (DLP) | Excelentă |
| Adâncimea culorilor | 8-bit tipic | 8-bit / 10-bit tipic | 10-bit / 12-bit tipic |
| Suport HDR | HDR10 (unele), HLG | HDR10, HLG, HDR10+ | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Claritate percepută | Linie de bază | +30–50% | +35–60% |
Comparație între costul BOM și costul OEM
Cost unitar OEM realist (FOB Shenzhen, comandă de 1.000 unități):
| Configurație | Interval cost BOM | Note |
|---|---|---|
| DLP 1080p nativ, 500 ANSI, LED | $48–$72 | Linie de bază |
| DLP 4K cu pixel shifting, 500 ANSI, LED | $72–$110 | +50% față de 1080p |
| DLP 4K nativ (rar), 1.500 ANSI, laser | $380–$580 | Nivel premium |
| LCoS 4K nativ, 2.000 ANSI, laser | $620–$980 | Home theater premium |
- Chip DMD — DMD 1080p de 0,47" este ~$15; DMD 4K XPR de 0,47" este ~$60; DMD 4K de 1,38" este ~$200+
- Capacitate SoC — upscaling 4K și pipeline-urile HDR necesită un SoC mai capabil (supliment $5–$15)
- Gestionarea căldurii — pixel shifting 4K generează mai multă căldură, necesitând o răcire mai bună
- Precizia motorului optic — 4K cu pixel shifting este mai sensibil la alinierea greșită
- Licențiere firmware / SoC — redevențele pentru HEVC, AV1 și pipeline HDR adaugă $3–$8 per unitate
Când să alegi 4K
Alege 4K (cu pixel shifting) când:
- Punctul tău de preț cu amănuntul este peste $400 (suplimentul BOM se amortizează)
- Clientul tău țintă este cumpărătorul de home theater sau sală de conferințe premium
- Vrei suport HDR10 / HLG
- Canalul tău de vânzare cu amănuntul testează brandingul „4K" (Amazon, Best Buy, MediaMarkt)
- Vânzi conținut care beneficiază de rezoluție (sporturi, streaming 4K, gaming)
- Concurența ta este XGIMI, JMGO sau Dangbei la același nivel
Alege 1080p când:
- Prețul tău cu amănuntul este sub $300
- Clientul tău țintă este portabil / home theater entry-level / sală de clasă
- Volumele tale sunt foarte mari și costul BOM contează mai mult decât rezoluția
- Vânzi în sectorul educațional, unde conținutul 4K este rar
- Ținta ta este cumpărătorul de proiector la prima achiziție, conștient de preț
Alege 4K nativ (rar) când:
- Țintești piața de home theater cu amănuntul $2.000+
- Țintești instalații AV profesionale cu ecrane mari
- Ai nevoie de suport Dolby Vision (rar la proiectoare; platformele LCoS sunt lider)
- Brandul tău promite o calitate a imaginii „fără compromis"
Realitatea canalului de vânzare cu amănuntul
Retailerii au așteptări diferite privind 4K:
| Canal | Așteptare tipică 4K |
|---|---|
| Amazon (SUA, UE) | 4K așteptat la $400+ |
| Best Buy (SUA) | 4K așteptat la $500+ |
| MediaMarkt (UE) | 4K așteptat la $450+ |
| Walmart (SUA) | Mix — 1080p încă puternic la $200–$300 |
| Costco | 4K așteptat la $500+; 1080p OK la $250–$400 |
| Licitații educaționale | 1080p este standard; 4K încă rar |
| Lanțuri hoteliere | 1080p standard; 4K în suite premium |
| B2B / corporativ | 1080p pentru săli de conferință; 4K în boardrooms |
Considerații privind conținutul
Rezoluția proiectorului tău ar trebui să se potrivească cu conținutul pe care îl urmărește clientul tău. Peisajul actual al conținutului:
- Streaming 4K — Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+, Apple TV+ oferă toate conținut 4K HDR. Penetrarea este mare în abonamentele premium.
- Streaming 1080p — majoritatea televiziunilor broadcast, majoritatea conținutului YouTube, majoritatea TV prin cablu
- Gaming — PS5 și Xbox Series X emit 4K; gaming-ul pe PC este din ce în ce mai mult 4K
- Broadcast / sport — de obicei 720p sau 1080i; 4K limitat
- Blu-ray — Blu-ray 4K UHD există, dar reprezintă o felie mică din vizionarea totală
Ce să specifici în RFQ-ul tău
Când soliciți oferte de la fabrici, specifică explicit aceste câmpuri:
- Rezoluție nativă: 1920×1080 (1080p) sau 3840×2160 (4K)
- Tehnologie 4K: XPR cu pixel shifting (DMD de 0,47") sau 4K nativ (DMD de 1,38")
- Suport HDR: HDR10, HLG, HDR10+, Dolby Vision (fiecare necesită suport specific de SoC)
- Adâncimea culorilor: 8-bit, 10-bit sau 12-bit
- Rata de reîmprospătare: 60Hz standard, 120Hz pentru gaming
- Input lag: <50ms pentru uz general, <20ms pentru gaming
Compensul real cost-percepție
Cel mai comun scenariu OEM pentru home theater este DLP cu 4K cu pixel shifting la segmentul de retail $300–$500. Din ofertele noastre recente:
| Specificație | 1080p nativ | 4K cu pixel shifting |
|---|---|---|
| Luminozitate | 800 ANSI | 800 ANSI |
| Sursă de lumină | LED | LED |
| Sistem de operare | Android 11 AOSP | Android 11 AOSP |
| HDR | Doar HLG | HDR10 + HLG |
| Cost OEM (1.000 unități) | $72 | $96 |
| Preț cu amănuntul | $230 | $370 |
| Marjă | 70% | 74% |
| Percepția clientului | „Home theater bun" | „Home theater premium" |
Concluzie și pasul următor
Decizia 4K vs 1080p proiector OEM este fundamental despre poziționarea prețului cu amănuntul și așteptările clienților. 4K cu pixel shifting este alegerea corectă pentru retailul $400+. 1080p nativ rămâne alegerea corectă pentru retailul $200–$350 și canalele educaționale. 4K nativ este rezervat pentru home theater premium și instalații pro-AV.
💼 Ai nevoie de ajutor pentru a potrivi rezoluția cu segmentul tău de preț cu amănuntul?
Solicită o ofertă gratuită | Vezi catalogul de produse
Livrăm atât platforme 1080p, cât și 4K în configurații LED și laser. Echipa noastră de inginerie va recomanda rezoluția potrivită pentru prețul tău țintă cu amănuntul și canalul tău în termen de 24 de ore.
