Kiedy natywny 4K vs 1080p opłaca się w zamówieniach OEM projektorów: różnica cen, wymagania dotyczące treści i rynek docelowy.

Data publikacji: kwi 16, 2026 - 119 Wyświetlenia

Projektor OEM 4K vs 1080p: kiedy natywny 4K się opłaca

4K vs 1080p Projektor OEM: Kiedy natywne 4K się opłaca (a kiedy nie)

Dla nabywców B2B oceniających konfiguracje 4K vs 1080p projektor OEM wybór nie jest tak prosty jak „4K jest lepsze, więc wybierz 4K". Liczy się różnica w cenie detalicznej, różnica w koszcie BOM i postrzegana różnica w jakości obrazu — i wszystkie one różnią się znacznie w zależności od tego, jaka technologia 4K jest na stole. Niniejszy przewodnik wyjaśnia różnice między natywnym 4K a 4K z przesunięciem pikseli, gdzie każdy z nich ma zastosowanie komercyjne oraz jak dobrać właściwą rozdzielczość do pozycjonowania Twojej marki.

Zbliżenie na obiektyw smart projektora

Co tak naprawdę oznacza „4K" w projektorach

„4K" w projektorach może oznaczać trzy różne rzeczy:

  1. Natywne 4K — chip obrazujący posiada 8,3 miliona pikseli (3840×2160). Prawdziwe natywne projektory 4K wykorzystują albo chipy 1.38" 4K DMD (rzadkie, drogie), albo większe panele LCoS.
  1. 4K z przesunięciem pikseli (eShift / XPR) — chip obrazujący ma 1080p (2,1 miliona pikseli), ale jest przesuwany z częstotliwością 240 Hz, aby wyświetlić na ekranie 8,3 miliona odrębnych pozycji pikseli. Technologia XPR firmy Texas Instruments umożliwia to na chipach 0.47" 1080p DMD.
  1. „4K enhanced" / „4K ready" — starsze określenie marketingowe dla projektorów, które mogą przyjąć sygnał wejściowy 4K, ale wyświetlają w niższej rozdzielczości natywnej. Nabywcy powinni traktować to jako 1080p.
Dla większości nabywców B2B praktyczna decyzja dotyczy wyboru między natywnym 1080p a 4K z przesunięciem pikseli. Natywne projektory 4K DLP są rzadkością na rynku konsumenckim, ponieważ chipy 4K DMD są drogie (~200 $+ za chip).

Różnice w jakości obrazu

GP95-GTV 400 ANSI W pełni szczelny Smart Projector
GP95-GTV 400 ANSI W pełni szczelny Smart Projector

Nabywcy poszukujący gotowego rozwiązania smart OS powinni ocenić GP95-GTV 400 ANSI W pełni szczelny Smart Projector z wbudowanym Google TV. Google TV jest licencjonowane i preintegrowane, co eliminuje miesiące pracy nad middleware'em w projektach ODM.

GP94C Android Smart Projector do kina domowego
GP94C Android Smart Projector do kina domowego

Dystrybutorzy oceniający rynek projektorów B2B mogą zapoznać się z naszym GP94C Android Smart Projector do kina domowego— zwalidowaną produkcyjnie platformą obejmującą Android 9 · 500 ANSI · wbudowane głośniki, odpowiednią jako punkt wyjścia OEM/ODM.

AtrybutNatywne 1080p4K z przesunięciem pikseliNatywne 4K DLP / LCoS
Efektywna liczba pikseli2 073 6008 294 4008 294 400
Widoczność pikseliWidoczne z bliskaMinimalnaNieistotna
Ostrość tekstuDobraDoskonałaDoskonała
Odwzorowanie drobnych detaliDobreDoskonałeDoskonałe
Obsługa ruchuDoskonała (DLP)Doskonała (DLP)Doskonała
Głębia kolorówZwykle 8-bitZwykle 8-bit / 10-bitZwykle 10-bit / 12-bit
Obsługa HDRHDR10 (niektóre), HLGHDR10, HLG, HDR10+HDR10, HLG, Dolby Vision
Postrzegana ostrośćWartość bazowa+30–50%+35–60%
Dla większości odległości oglądania (2,5× wysokości ekranu lub dalej) 4K z przesunięciem pikseli i natywne 4K wyglądają nieodróżnialnie dla ludzkiego oka. Przy bardzo dużych rozmiarach ekranu (120"+) lub bliskich odległościach oglądania (mniej niż 1,5× wysokości ekranu) natywne 4K wysuwa się na prowadzenie.

Porównanie kosztów BOM i OEM

Realistyczny koszt jednostkowy OEM (FOB Shenzhen, zamówienie 1 000 sztuk):

KonfiguracjaZakres kosztu BOMUwagi
Natywne 1080p DLP, 500 ANSI, LED48–72 $Wartość bazowa
4K z przesunięciem pikseli DLP, 500 ANSI, LED72–110 $+50% w stosunku do 1080p
Natywne 4K DLP (rzadkie), 1 500 ANSI, laser380–580 $Segment premium
Natywne 4K LCoS, 2 000 ANSI, laser620–980 $Segment kina domowego premium
Główne czynniki kosztowe dla 4K:
  • Chip DMD — 0.47" 1080p DMD kosztuje ~15 $; 0.47" 4K XPR DMD kosztuje ~60 $; 1.38" 4K DMD kosztuje ~200 $+
  • Możliwości SoC — upscaling 4K i pipeline'y HDR wymagają wydajniejszego SoC (dopłata 5–15 $)
  • Zarządzanie ciepłem — przesuwanie pikseli 4K generuje więcej ciepła, wymagając lepszego chłodzenia
  • Precyzja silnika optycznego — 4K z przesunięciem pikseli jest bardziej wrażliwe na niewspółosiowość
  • Licencjonowanie firmware / SoC — opłaty licencyjne HEVC, AV1 i pipeline'ów HDR dodają 3–8 $ na jednostkę

Kiedy wybrać 4K

Wybierz 4K (z przesunięciem pikseli), gdy:

  • Twoja cena detaliczna wynosi powyżej 400 $ (dopłata do BOM się amortyzuje)
  • Twoim docelowym klientem jest nabywca kina domowego lub sali konferencyjnej premium
  • Chcesz obsługę HDR10 / HLG
  • Twój kanał detaliczny testuje branding „4K" (Amazon, Best Buy, MediaMarkt)
  • Sprzedajesz treści, które korzystają z rozdzielczości (sport, streaming 4K, gry)
  • Twoja konkurencja to XGIMI, JMGO lub Dangbei na tym samym poziomie

Wybierz 1080p, gdy:

  • Twoja cena detaliczna wynosi poniżej 300 $
  • Twoim docelowym klientem jest użytkownik przenośny / podstawowego kina domowego / klas
  • Masz bardzo duże wolumeny i koszt BOM ważniejszy niż rozdzielczość
  • Sprzedajesz do sektora edukacji, gdzie treści 4K są rzadkie
  • Celujesz w oszczędnego, kupującego pierwszy projektor klienta

Wybierz natywne 4K (rzadko), gdy:

  • Celujesz w detaliczny rynek kina domowego powyżej 2 000 $
  • Celujesz w profesjonalne instalacje AV z dużymi ekranami
  • Potrzebujesz obsługi Dolby Vision (rzadkie w projektorach; platformy LCoS wiodą)
  • Twoja marka obiecuje jakość obrazu „bez kompromisów"

Rzeczywistość kanałów detalicznych

Różni detaliści mają różne oczekiwania dotyczące 4K:

KanałTypowe oczekiwanie 4K
Amazon (US, EU)4K oczekiwane od 400 $+
Best Buy (US)4K oczekiwane od 500 $+
MediaMarkt (EU)4K oczekiwane od 450 $+
Walmart (US)Mieszane — 1080p nadal silne przy 200–300 $
Costco4K oczekiwane od 500 $+; 1080p OK przy 250–400 $
Przetargi edukacyjne1080p jako standard; 4K nadal rzadkie
Sieci hotelowe1080p standard; 4K w apartamentach premiumB2B / korporacje1080p do sal konferencyjnych; 4K do sal zarządów Dla marek własnych kanałów detalicznych zazwyczaj zalecamy 4K z przesunięciem pikseli dla każdego urządzenia sprzedawanego detalicznie powyżej 400 $, a 1080p dla wszystkiego poniżej.

Uwagi dotyczące treści

Rozdzielczość Twojego projektora powinna odpowiadać treściom, które ogląda Twój klient. Obecny krajobraz treści:

  • Streaming 4K — Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+, Apple TV+ oferują treści 4K HDR. Penetracja jest wysoka wśród subskrypcji premium.
  • Streaming 1080p — większość telewizji nadawczej, większość treści YouTube, większość telewizji kablowej
  • Gry — PS5 i Xbox Series X oferują wyjście 4K; gry PC coraz częściej w 4K
  • Transmisje / sport — zazwyczaj 720p lub 1080i; ograniczone 4K
  • Blu-ray — Blu-ray 4K UHD istnieje, ale stanowi niewielki wycinek całkowitego oglądania
Dla nabywców celujących w gospodarstwa domowe mocno korzystające ze streamingu (dominujący przypadek użycia) projektory 4K przynoszą więcej korzyści niż telewizory 4K, ponieważ większy wyświetlany obraz sprawia, że rozdzielczość 4K jest bardziej zauważalna.

Co określić w zapytaniu ofertowym (RFQ)

Prosząc fabryki o wyceny, określ te pola jednoznacznie:

  • Rozdzielczość natywna: 1920×1080 (1080p) lub 3840×2160 (4K)
  • Technologia 4K: XPR z przesunięciem pikseli (0.47" DMD) lub natywne 4K (1.38" DMD)
  • Obsługa HDR: HDR10, HLG, HDR10+, Dolby Vision (każde wymaga obsługi konkretnego SoC)
  • Głębia kolorów: 8-bit, 10-bit lub 12-bit
  • Częstotliwość odświeżania: 60 Hz standardowo, 120 Hz dla gier
  • Opóźnienie wejściowe: <50 ms dla ogólnego użytku, <20 ms dla gier
Jeśli fabryka wycenia „4K" bez określenia natywnego lub z przesunięciem pikseli, dopytaj jednoznacznie. Różnica cenowa jest znacząca.

Kompromis kosztowo-percepcyjny w realnym świecie

Najczęstszy scenariusz OEM dla kina domowego to DLP 4K z przesunięciem pikseli w przedziale detalicznym 300–500 $. Z naszych ostatnich wycen:

SpecyfikacjaNatywne 1080p4K z przesunięciem pikseli
Jasność800 ANSI800 ANSI
Źródło światłaLEDLED
OSAndroid 11 AOSPAndroid 11 AOSP
HDRTylko HLGHDR10 + HLG
Koszt OEM (1 000 sztuk)72 $96 $
Cena detaliczna230 $370 $
Marża70%74%
Percepcja klienta„Dobre kino domowe"„Premium kino domowe"
Wersja 4K niesie wyższą absolutną marżę i silniejszą percepcję — ale tylko w punktach cen detalicznych, gdzie 4K jest oczekiwane. Wepchnij 1080p w 400 $ detalicznie, a przegrasz z konkurentami oferującymi 4K.

Podsumowanie i następny krok

Decyzja 4K vs 1080p projektor OEM zasadniczo dotyczy pozycjonowania ceny detalicznej i oczekiwań klientów. 4K z przesunięciem pikseli to właściwy wybór dla cen detalicznych 400 $+. Natywne 1080p pozostaje właściwym wyborem dla cen detalicznych 200–350 $ i kanałów edukacyjnych. Natywne 4K jest zarezerwowane dla kina domowego premium i instalacji pro-AV.

💼 Potrzebujesz pomocy w dopasowaniu rozdzielczości do Twojego przedziału cen detalicznych?
Poproś o darmową wycenę | Zobacz katalog produktów
Dostarczamy zarówno platformy 1080p, jak i 4K w konfiguracjach LED i laserowych. Nasz zespół inżynierów w ciągu 24 godzin zarekomenduje właściwą rozdzielczość dla Twojej docelowej ceny detalicznej i kanału sprzedaży.

Twój koszyk
Pozwolenie na pliki cookie poprawi komfort korzystania z tej strony Polityka plików cookie