Posted At: aug. 25, 2025 - 74 Views
DataMax DP01 proiector portabil: companion de călătorie ușor
DataMax DP01 proiector portabil rezolvă o problemă frecventă de achiziție: decalajul dintre un proiector de călătorie de calitate consumer care performează sub așteptări și o unitate de instalare pentru sala de conferințe care refuză să încapă într-un bagaj de mână. Echipele de achiziții B2B ne întreabă lunar pe biroul nostru de vânzări din Shenzhen dacă putem expedia un singur SKU care să gestioneze demonstrații pentru clienți în camerele de hotel, sesiuni de training în teren și cinema la domiciliu în timpul săptămânii, fără o flotă de accesorii. Această întrebare determină fișa de specificații a SKU-ului, iar răspunsul este un șasiu de 1,2 kilograme cu o sursă de lumină laser fosfor de 30.000 de ore, imagine nativă 1080p și o baterie integrată evaluată la 2,5 ore de redare fără cablu. Pe parcursul următoarelor trei secțiuni vom acoperi motorul optic, tabloul de achiziții și certificări pentru cumpărătorii OEM/ODM și modul în care modelul se integrează în gama DataMax mai largă pentru distribuitori.
TL;DR
Proiectorul portabil DataMax DP01 rezolvă o problemă frecventă de achiziție: decalajul dintre un proiector de călătorie de calitate consumer care performează sub așteptări și o unitate de instalare pentru sala de conferințe care refuză să încapă într-un bagaj de mână. Echipele de achiziții B2B ne întreabă lunar pe biroul nostru de vânzări din Shenzhen dacă putem expedia un singur SKU care să gestioneze demonstrații pentru clienți în camerele de hotel, sesiuni de training în teren și cinema la domiciliu în timpul săptămânii, fără o flotă de accesorii. Această întrebare determină fișa de specificații a SKU-ului, iar răspunsul este un șasiu de 1,2 kilograme cu o sursă de lumină laser fosfor de 30.000 de ore, imagine nativă 1080p și o baterie integrată evaluată la 2,5 ore de redare fără cablu. Pe parcursul următoarelor trei secțiuni vom acoperi motorul optic, tabloul de achiziții și certificări pentru cumpărătorii OEM/ODM și modul în care modelul se integrează în gama DataMax mai largă pentru distribuitori.
proiectorul: motor optic și pipeline de imagine


Specificațiile SKU-ului încep cu motorul de proiecție. Blocul optic utilizează un DMD Texas Instruments de 0,47 inch asociat cu o sursă de lumină laser fosfor RGB, care produce o luminozitate de 800 ANSI lumen măsurată conform standardului de raportare ANSI IT7.228-1997. Valorile de luminozitate sunt ușor de umflat în materialele de marketing, așa că publicăm măsurătoarea ANSI în locul unei valori maxime de „lumeni LED”. Matricea nativă de pixeli de 1920 pe 1080 înseamnă că pixel-shifting-ul la 4K nu este necesar la un produs atât de mic, iar rezoluția full HD menține consumul bateriei mai redus decât ar cere un bloc de imagistică 4K veritabil.
- Unitatea oferă rezoluție nativă 1080p și 800 ANSI lumen dintr-un șasiu de 1,2 kilograme, vizând cazuri de utilizare hibride de business și călătorie.
- Sursa de lumină laser fosfor este evaluată la 30.000 de ore, ceea ce menține costul total de proprietate scăzut pentru flotele de închiriere și cumpărătorii corporativi care reînnoiesc hardware-ul la cicluri de trei ani.
- Cumpărătorii care evaluează parteneri OEM/ODM pot comanda acest proiector la o MOQ de 500 de unități, cu un termen de producție de 12 săptămâni și documentația CE, FCC și RoHS inclusă în coletul de expediere.
- Android 13 integrat, intrare USB-C Power Delivery și o baterie internă de 2,5 ore permit personalului aflat în deplasare să ruleze o prezentare completă pentru client fără dongle-uri, încărcătoare sau un stick de streaming separat.
- Focalizarea automată și corecția auto-keystone se asociază cu un raport de proiecție de 1,2:1, ceea ce înseamnă că o imagine cu diagonală de 100 de inch încape pe majoritatea pereților camerelor de hotel, la o distanță de așezare de aproximativ 2,4 metri.
modelul: construcție, porturi și alimentare internă
Unitatea cântărește 1,2 kilograme și măsoară 198 pe 138 pe 56 milimetri, încăpând într-un compartiment pentru laptop dintr-un rucsac fără a forța cumpărătorul să aleagă între încărcător și unitate. Carcasa este realizată dintr-un aliaj de magneziu-aluminiu, pe care am testat-o la o cădere de 0,7 metri pe parchet în timpul ciclului nostru intern de QA, iar capacul obiectivului culisează în loc să se deschidă pe balamale, astfel încât nu se poate rupe în bagaj.
Clusterul de porturi include o intrare HDMI 2.1, o intrare USB-C care acceptă 65 de wați Power Delivery de la orice încărcător standard de laptop, un port USB-A 3.0 de dimensiune completă pentru redare media și o ieșire audio analogică de 3,5 milimetri pentru televizoarele de hotel fără ARC. Acoperirea wireless include Wi-Fi 6 și Bluetooth 5.2, ceea ce permite mirroring AirPlay, Miracast și Chromecast de pe un laptop, tabletă sau telefon, fără a instala o aplicație terță.
Acest proiector integrează, de asemenea, o pereche de difuzoare stereo de 15 wați acordate pentru inteligibilitatea vocii, un aspect important deoarece televizoarele de hotel montate pe tavan dezactivează adesea în meniuri semnalul audio de la surse externe. Bateria internă este un pachet litiu de 74 wați-oră, evaluat pentru 2,5 ore de redare la luminozitate maximă sau până la 4 ore în Modul Eco.
proiectorul: funcții inteligente și stiva software
SKU-ul rulează Android 13 sub un launcher personalizat DataMax, cu un I/O concentrat format din nouă pictograme în mod implicit. Netflix, YouTube și Disney Plus beneficiază fiecare de certificare HD-streaming din partea deținătorilor de conținut respectivi, iar launcher-ul este livrat cu Google Play Protect activat. Pentru cumpărătorii B2C, calea de streaming este complet autonomă, iar pentru cumpărătorii B2B, launcher-ul poate fi re-branded sau blocat într-un profil kiosk-mode prin serviciul nostru OEM/ODM.
Focalizarea automată rulează pe un senzor time-of-flight care rezolvă focalizarea în sub o secundă, iar corecția auto-keystone gestionează plus sau minus 40 de grade de înclinare verticală fără o comandă manuală. Un raport de proiecție de 1,2:1 plasează o imagine cu diagonală de 100 de inch de la aproximativ 2,4 metri distanță, care este distanța de așezare dintr-o suită de hotel tipică sau o sală mică de breakout. Pentru echipele de achiziții B2B care evaluează modelul în raport cu opțiunile fixe de instalare, acel raport de proiecție înseamnă că nu este necesar suport de perete, traseu de cabluri sau tehnician AV la fața locului.
unitatea vs alternativele comune de proiectoare de călătorie
Specificațiile SKU-ului încep cu motorul de proiecție. Blocul optic utilizează un DMD Texas Instruments de 0,47 inch asociat cu o sursă de lumină laser fosfor RGB, care produce o luminozitate de 800 ANSI lumen măsurată conform standardului de raportare ANSI IT7.228-1997. Valorile de luminozitate sunt ușor de umflat în materialele de marketing, așa că publicăm măsurătoarea ANSI în locul unei valori maxime de „lumeni LED”. Matricea nativă de pixeli de 1920 pe 1080 înseamnă că pixel-shifting-ul la 4K nu este necesar la un produs atât de mic, iar rezoluția full HD menține consumul bateriei mai redus decât ar cere un bloc de imagistică 4K veritabil.
Reproducerea culorilor se situează la 110 procente din gama de culori BT.709, care este referința broadcast utilizată în majoritatea cataloagelor de streaming din America de Nord și Europa. Contrastul este evaluat la 2.500:1 nativ, iar algoritmii de contrast dinamic împing raportul efectiv la 10.000:1 în timpul redării scenelor întunecate. Pentru un proiector de călătorie care funcționează adesea în camere de hotel cu lumină ambientală parțială, pragul de contrast nativ contează mai mult decât pragul dinamic maxim, așa că păstrăm valoarea nativă de 2.500:1 conservatoare.
Tabel comparativ: modelul vs reperele de categorie
Tabelul de mai jos poziționează unitatea în raport cu două referințe competitive frecvent specificate. Prețurile reflectă nivelurile en-gros pentru cumpărătorii B2B care evaluează încărcări de container de 500 de unități, nu prețul cu amănuntul recomandat.
| Specificație | acest proiector | Unitate generică de călătorie 1080p A | Cub mini LED generic B |
|---|---|---|---|
| Rezoluție nativă | 1920 x 1080 | 1920 x 1080 | 1280 x 720 |
| Luminozitate nominală | 450 ANSI lumen (IT-273) | 380 ANSI lumen (producător) | 250 ANSI lumen (producător) |
| Contrast (nativ) | 2.500:1 | 1.800:1 | 1.200:1 |
| Capacitate baterie | 74 Wh | 50 Wh | 36 Wh |
| Autonomie la luminozitate maximă | 2,5 ore | 1,7 ore | 1,2 ore |
| Raport de proiecție | 1,2:1 | 1,5:1 | 1,6:1 |
| Greutate | 1,2 kg | 1,5 kg | 0,9 kg |
| Intrare USB-C PD | 65 W | 45 W | neacceptat |
| Re-skin launcher OEM/ODM | Da, SLA 14 zile | Nu | Nu |
| MOQ (B2B) | 200 unități | 1.000 unități | 1.000 unități |
| Certificări | FCC, CE, RoHS, EnergyStar Ready | FCC, CE | Doar CE |
SKU-ul: unde câștigă în scenarii reale de călătorie
O unitate cântărește 1,2 kilograme și măsoară 198 pe 138 pe 56 milimetri, încăpând într-un compartiment pentru laptop dintr-un rucsac fără a forța cumpărătorul să aleagă între încărcător și unitate. Carcasa este realizată dintr-un aliaj de magneziu-aluminiu, pe care am testat-o la o cădere de 0,7 metri pe parchet în timpul ciclului nostru intern de QA, iar capacul obiectivului culisează în loc să se deschidă pe balamale, astfel încât nu se poate rupe în bagaj.
Fiecare cluster de porturi include o intrare HDMI 2.1, o intrare USB-C care acceptă 65 de wați Power Delivery de la orice încărcător standard de laptop, un port USB-A 3.0 de dimensiune completă pentru redare media și o ieșire audio analogică de 3,5 milimetri pentru televizoarele de hotel fără ARC. Acoperirea wireless include Wi-Fi 6 și Bluetooth 5.2, ceea ce permite mirroring AirPlay, Miracast și Chromecast de pe un laptop, tabletă sau telefon, fără a instala o aplicație terță.
SKU-ul: detalii de achiziție B2B
Acest proiector integrează, de asemenea, o pereche de difuzoare stereo de 15 wați acordate pentru inteligibilitatea vocii, un aspect important deoarece televizoarele de hotel montate pe tavan dezactivează adesea în meniuri semnalul audio de la surse externe. Bateria internă este un pachet litiu de 74 wați-oră, evaluat pentru 2,5 ore de redare la luminozitate maximă sau până la 4 ore în Modul Eco.
unitatea: niveluri de preț și suport pentru certificare
Prețul en-gros al acestui proiector este structurat pe trei benzi de volum pe care le publicăm în lista noastră trimestrială de tarife OEM. Comenzile între 200 și 499 de unități se situează la 249 $ per unitate FOB Shenzhen, comenzile între 500 și 1.999 de unități coboară la 219 $ per unitate, iar comenzile de 2.000 de unități sau mai mult ajung la 192 $ per unitate, cu un avans de 30 la sută și soldul pe bază de copie a conosamentului. Termenele de plată pentru cumpărătorii recurenți pot fi extinse la 30 la sută avans plus 70 la sută la B/L după a treia expediere, sub rezerva referințelor comerciale existente în dosar.
Fiecare SKU rulează Android 13 sub un launcher personalizat DataMax, cu un I/O concentrat format din nouă pictograme în mod implicit. Netflix, YouTube și Disney Plus beneficiază fiecare de certificare HD-streaming din partea deținătorilor de conținut respectivi, iar launcher-ul este livrat cu Google Play Protect activat. Pentru cumpărătorii B2C, calea de streaming este complet autonomă, iar pentru cumpărătorii B2B, launcher-ul poate fi re-branded sau blocat într-un profil kiosk-mode prin serviciul nostru OEM/ODM.
Focalizarea automată rulează pe un senzor time-of-flight care rezolvă focalizarea în sub o secundă, iar corecția auto-keystone gestionează plus sau minus 40 de grade de înclinare verticală fără o comandă manuală. Un raport de proiecție de 1,2:1 plasează o imagine cu diagonală de 100 de inch de la aproximativ 2,4 metri distanță, care este distanța de așezare dintr-o suită de hotel tipică sau o sală mică de breakout. Pentru echipele de achiziții B2B care evaluează modelul în raport cu opțiunile fixe de instalare, acel raport de proiecție înseamnă că nu este necesar suport de perete, traseu de cabluri sau tehnician AV la fața locului.
Cum ar trebui să evalueze cumpărătorii B2B proiectorul portabil DataMax DP01 înainte de a plasa o comandă de achiziție
Pentru echipele de achiziții care întocmesc următoarea comandă PO, evaluarea proiectorului portabil DataMax DP01 ar trebui să urmeze un proces de QA în patru pași pe care îl rulăm intern pe fiecare mostră înainte de a părăsi linia din Shenzhen. Mai întâi, verificați valoarea de ieșire ANSI lumen cu un luxmetru independent la o distanță de proiecție de 1 metru, deoarece valorile din fabrică variază cu până la 25 la sută pe segmentul portabil. În al doilea rând, confirmați numărul de cicluri de baterie după un test complet de descărcare, deoarece celulele care scad sub 85 la sută capacitate în primele 90 de zile indică o problemă de aprovizionare cu baterii la nivelul furnizorului. În al treilea rând, verificați semnătura firmware a modulului Wi-Fi față de manifestul publicat pe care îl trimitem cu fiecare cutie, astfel încât brokerul vamal al cumpărătorului să poată verifica conformitatea cu regulile privind echipamentele radio din țara de destinație. În al patrulea rând, rulați un test de anduranță continuă de 48 de ore pentru a detecta defecțiunile timpurii ale panoului înainte ca transportul să fie consolidat.
Proiector portabil DataMax DP01: MOQ, politica de mostre și canal de contact
Pentru echipele de achiziții care compară acest proiector cu categoria mai largă de proiectoare de călătorie, comparația se reduce la patru axe operaționale: nivelul de luminozitate optică, densitatea porturilor, autonomia bateriei și flexibilitatea OEM/ODM. Majoritatea modelelor de sub 400 $ de călătorie care apar pe site-urile de comparare pentru consumatori își procură motoarele de imagistică de la un set mic de OEM-i din Taiwan și China și se diferențiază în principal prin culoarea carcasei și aplicațiile incluse. Proiectorul se diferențiază pe variabilele amonte pe care cumpărătorii B2B le negociază efectiv, inclusiv binning-ul panoului, furnizorul celulelor de baterie și cheile de semnare a firmware-ului.
Am expediat SKU-ul prin trei cicluri de certificare de la prima revizie de scule din 2023, iar cea mai frecventă cerere RFQ revine la aceleași trei întrebări: care este valoarea reală ANSI lumen, poate launcher-ul să fie re-skin-uit și care este rata de defecte la 90 de zile. Păstrăm ratingul de luminozitate la 450 ANSI lumen măsurați conform standardului IT-273, oferim re-skin complet al launcher-ului într-un termen de execuție inginerească de 14 zile pentru comenzile de peste 500 de unități, iar rata noastră DOA la 90 de zile se situează la 0,6 la sută din cele 12.000 de unități expediate până în prezent.
Referință vizuală
Întrebări frecvente
Care este rezoluția nativă a proiectorului portabil DataMax DP01 și acceptă intrare 4K?
Proiectorul portabil DataMax DP01 este livrat cu un panou nativ de pixeli 1920 × 1080, care acceptă semnale de intrare de până la 4K UHD la 30 Hz prin portul HDMI 2.0, reducând semnalul pentru a se potrivi cu grila de pixeli a panoului. Conținutul sursă codificat în HDR10 este supus mapării tonale la intervalul dinamic standard al panoului, ceea ce păstrează detaliile de highlight pe platforme de streaming precum Netflix și YouTube fără a zdrobi valorile de umbră.
Cât de zgomotos este ventilatorul proiectorului portabil DataMax DP01 în utilizarea tipică indoor?
În parcurgerea specificațiilor DataMax DP01, ansamblul ventilatorului proiectorului este evaluat la 32 dB la o distanță de 1 metru în modul standard de redare și coboară la 26 dB în Modul Eco, pe baza propriilor noastre măsurători în cameră anecoică și în concordanță cu banda de 25-35 dB raportată de baza de date Projector Central de comparare a zgomotului. Pentru o cameră de hotel sau o sală mică de breakout, nivelul de zgomot al ventilatorului se situează sub sunetul ambiental tipic HVAC.
Poate proiectorul portabil DataMax DP01 să ruleze aplicații Android TV fără un stick de streaming extern?
| Specificație | acest proiector | Unitate generică de călătorie 1080p A | Cub mini LED generic B |
|---|---|---|---|
| Rezoluție nativă | 1920 x 1080 | 1920 x 1080 | 1280 x 720 |
| Luminozitate nominală | 450 ANSI lumen (IT-273) | 380 ANSI lumen (producător) | 250 ANSI lumen (producător) |
| Contrast (nativ) | 2.500:1 | 1.800:1 | 1.200:1 |
| Capacitate baterie | 74 Wh | 50 Wh | 36 Wh |
| Autonomie la luminozitate maximă | 2,5 ore | 1,7 ore | 1,2 ore |
| Raport de proiecție | 1,2:1 | 1,5:1 | 1,6:1 |
| Greutate | 1,2 kg | 1,5 kg | 0,9 kg |
| Intrare USB-C PD | 65 W | 45 W | neacceptat |
| Re-skin launcher OEM/ODM | Da, SLA 14 zile | Nu | Nu |
| MOQ (B2B) | 200 unități | 1.000 unități | 1.000 unități |
| Certificări | FCC, CE, RoHS, EnergyStar Ready | FCC, CE | Doar CE |
Care este termenul de garanție pe care DataMax îl oferă distribuitorilor OEM pentru proiectorul portabil DP01?
Pentru integratorii care implementează DataMax DP01, proiectorul de masă este livrat cu o garanție limitată de 12 luni pentru panou, placa de bază și celula de baterie, plus o garanție de 24 de luni pentru motorul optic, toate măsurate de la data expedierii din fabrică. Reclamațiile distribuitorilor sunt gestionate prin partenerii noștri regionali RMA din Shenzhen, Rotterdam și Long Beach, iar ciclul mediu de la reclamație la rezolvare se situează în prezent la 11 zile lucrătoare în toate cele trei centre.
Proiectorul portabil DataMax DP01 acceptă corecția automată keystone și evitarea obstacolelor din cutie?
Când implementarea în birou este cazul de utilizare, proiectorul de masă DataMax DP01 include un giroscop cu 6 axe și un senzor time-of-flight care acționează corecția automată a Keystone-ului vertical într-un interval de înclinare de plus sau minus 40 de grade și corecția orizontală manuală a Keystone-ului prin telecomandă. Evitarea obstacolelor este activată prin aplicația companion DataMax Remote, care utilizează CMOS-ul frontal pentru a semnala elementele de pe perete și a redimensiona imaginea pe cel mai apropiat dreptunghi curat.
Contextul industriei pentru proiecția portabilă în 2026
Fiecare model este proiectat în jurul celor trei scenarii de călătorie pe care le vedem testate cel mai frecvent în laboratorul nostru de QC: streaming în camera de hotel, sesiuni de breakout în conferințe și proiecție în curtea din spate în aer liber. În streaming-ul din camera de hotel, raportul de proiecție de 1,2:1 înseamnă că unitatea poate oferi o imagine cu diagonală de 100 de inch de pe peretele opus al unei camere de 3 metri, ceea ce evită penalizarea corecției keystone pe care o suportă unitățile cu proiecție mai largă atunci când sunt plasate pe o noptieră. Sesiunile de breakout din conferințe beneficiază de USB-C 65-watt Power Delivery, deoarece un prezentator poate rula acest proiector de la același încărcător care alimentează un MacBook Air fără a transporta un al doilea încărcător.
Paragraf de închidere și CTA
Proiecția în curtea din spate în aer liber este cel mai dificil caz pentru orice proiector de călătorie, iar proiectorul îl gestionează prin două compromisuri hardware. Mai întâi, valoarea de 450 ANSI lumen este măsurată conform standardului IT-273 menținut de Uniunea Internațională a Telecomunicațiilor, nu ratingul de lumen umflat al producătorului pe care listările pentru consumatori îl folosesc frecvent. În al doilea rând, bateria de 74 wați-oră este dimensionată pentru a oferi 2,5 ore de redare la luminozitate maximă, ceea ce acoperă un film de lungime standard, nu cele 1,2-1,7 ore pe care le oferă celule mai mici. Pentru cumpărătorii B2C care iau ocazional unitatea în camping, Modul Eco extinde autonomia la 4 ore, cu costul a aproximativ 30 la sută din luminozitatea percepută.
