Jämförelseguide för short throw projector 2026: kastförhållande, lumen, MOQ, ledtid och certifiering för B2B- och OEM-upphandling.

Publicerad: jun 30, 2026 - 73 Visningar

short throw projector: Jämförelseguide 2026

short throw projector: Jämförelseguide 2026

En inköpare kliver in på ert upphandlingsmöte med ett 3 meter brett konferensrum och ber om en skärm som visar 120 tum utan att korsa rummet. Du tar fram ett specifikationsblad. Kolumnen för kastavstånd visar två siffror: 0,4:1 och 1,5:1. Rummet är litet, bilden ska vara enorm, och kabeldragningen får inte korsa en gångyta. Det är exakt det scenario där projektorn hör hemma på BOM-listan, och där en standard throw-enhet tyst fallerar. I denna 2026-guide bryter vi ner vad SKU:n faktiskt gör, hur den jämförs med standard throw, och vilka specifikationer som är mest spelar för både B2B-upphandlingsteam och B2C-köpare som uppgraderar vardagsrummet.

TL;DR

Varje köpare kliver in på ert upphandlingsmöte med ett 3 meter brett konferensrum och ber om en skärm som visar 120 tum utan att korsa rummet. Du tar fram ett specifikationsblad. Kolumnen för kastavstånd visar två siffror: 0,4:1 och 1,5:1. Rummet är litet, bilden ska vara enorm, och kabeldragningen får inte krossa en gångyta. Det är exakt det scenario där projektorn hör hemma på BOM-listan, och där en standard throw-enhet tyst fallerar. I denna 2026-guide bryter vi ner vad SKU:n faktiskt gör, hur den jämförs med standard throw, och vilka specifikationer som är mest relevanta för både B2B-upphandlingsteam och B2C-köpare som uppgraderar vardagsrummet.

Vad är SKU:n och hur jämför den sig

Jämförelse mellan budget- och premium-projektor i delad skärmvy

De flesta köpare blandar ihop "short throw" med "ultra-short throw", och distinktionen är viktig för rumsplanering. Modellen placeras ungefär 0,9–1,2 m från skärmen och levererar en 100-tums diagonal bild, medan en ultra-UST kan sitta mindre än 0,3 m från väggen och ändå kasta en 100-tums bild. Allt över 1,2 m placering, upp till cirka 2,4 m, kallas ibland "near-throw" av vissa, även om inte är standardiserat. Enligt branschpraxis är gränsen för en äkta denna projektor ett kastförhållande under 0,4:1, medan standard throw vanligtvis ligger mellan 1,2:1 och 1,8:1 (Projector Central).

Kastförhållande och bildgeometri

  • Modellen levererar en bild på över 100 tum från 0,3–1,2 m avstånd, vilket gör den till rätt val för rum under 300 m².
  • Standard throw behöver 2,4–3,7 m för samma bildstorlek, så den förlorar mot enheten i trånga utrymmen, klassrum eller mötesrum.
  • För B2B-köpare ligger 2026 sweet spot på en laserfosfor-ljuskälla med 4000–5000 ANSI lumen, ett 0,25:1 ultra-short throw-förhållande och en förseglad optisk motor som minskar underhållscyklerna.
  • Total ägandekostnad favoriserar nu denna projektor jämfört med en 75-tums plattskärm så snart skärmstorleken överstiger 100 tum, med laserljuskällor klassade för 20 000–30 000 timmar.
  • OEM/ODM-partners som DataMax kan anpassa chassi, linsens kastförhållande, ljusstyrkeklass och I/O-kort vid projektorbeställning, med MOQ från 200 enheter och 8–12 veckors ledtid för första byggnation.

Ljuskälla, lumen och 2026-standarden

För upphandlingsteam som granskar modellofferten 2026 har laserfosfor-ljuskällan blivit standard. Den ersätter den äldre UHP-lampan, eliminerar bytescykeln på 3000–4000 timmar och når 20 000–30 000 timmars drift innan motorn når 50 % ljusstyrka. ANSI lumen, mätt enligt IT7.228-standarden, är fortfarande det enda ärliga jämförelsetalet. En seriös konferensrums-enhet bör ligga mellan 4000 och 5000 ANSI lumen; under 3000 ANSI lumen tvättas bilden ut under LED-paneler, över 5500 ANSI lumen betalar du en termisk hanteringspremie med liten synlig vinst (ANSI IT7.228). Vi klassar våra denna projektor-lasermotorer vid 4300, 4600 och 5000 ANSI lumen så att OEM-partners kan matcha prisklass till rumsprofil.

Montering, geometrikorrigering och den verkliga B2B-smygsmärtpunkten

Den dolda kostnaden vid alla den projektorinstallationer är geometrikorrigering. UST-chassin kastar rakt upp på en vägg, så keystone-korrigering gör nästan ingenting – du behöver en plan, styv skärmyta annars böjer sig bilden. Den SKU som monteras 1–2 m från skärmen behöver fortfarande 4-hörns keystone, och de bättre enheterna lägger till en warp-motor som mappar mot böjda eller infällda väggar. För B2B-köpare – AV-integratörer, hotell-FF&E-team, utbildningsdistributörer – är specifikationen som sparar ett servicebesök 6-hörnskorrigering plus en off-axis-linsförskjutning på minst ±5 %. DataMax levererar varje den modell med den warp-motorn som standard, vilket är en anledning till att våra EMEA-integratörer återbeställer på 6-månaderscykler istället för att jaga ny leverantör varje projekt.

Rumsstorleksjämförelse i korthet

Rumsstorlek (m²)Max bild (tum)Rekommenderad kasttypMinsta ANSI lumen
Under 12 m²80–100Ultra-enheten2500
12–20 m²100–120denna projektor3500
20–35 m²120–150den projektor (högljusbin)4500
Över 35 m²150+Standard throw-projektor5000

De flesta köpare blandar ihop "short throw" med "ultra-short throw", och distinktionen är viktig för rumsplanering. Modellen placeras ungefär 0,9–1,2 m från skärmen och levererar en 100-tums diagonal bild, medan en ultra-enheten (UST) kan sitta mindre än 0,3 m från väggen och ändå kasta en 100-tums bild. Allt över 1,2 m placering, upp till cirka 2,4 m, kallas ibland "near-throw" av vissa, även om inte är standardiserat. Enligt branschpraxis är gränsen för en äkta denna projektor ett kastförhållande under 0,4:1, medan standard throw vanligtvis ligger mellan 1,2:1 och 1,8:1 (Projector Central).

DataMax-labbtester av modellen för kastförhållanden på tre skärmstorlekar

Anslutning, inputlag och varför B2B-köpare frågar om HDMI 2.1

Varje enhet DataMax levererar sedan Q3 2025 har dubbla HDMI 2.1-portar, USB-C med DisplayPort alt-mode och HDBaseT-mottagare på de högre klasserna. Inputlag är siffran som integratörer faktiskt bråkar om: denna projektor marknadsförd för konferensrum som bär 80 ms lag kommer synbart hacka på en 60 fps slide deck med inbäddad video, och den är oanvändbar för alla simulatorträningsrum. Vi mäter lag end-to-end på en Murideo SIX-G-generator på chassinivå, och vår 2026 den projektor-serie klarar 16,7 ms vid 4K 60 Hz och 8,3 ms vid 1080p 120 Hz – siffror som tillfredsställer både AV-kanalen och de prosumer gaming-OEM:er vi levererar till.

Kastförhållande är skärmbredd dividerat med kastavstånd. Så en 0,25:1-lins på 0,55 m från väggen projicerar en bild på ungefär 2 m bred (cirka 90 tum diagonal på en 16:9-yta). En standard throw-lins med 1,5:1-förhållande behöver 3 m avstånd för samma bredd. Matten är inte valfri – det är det enskilda tal som avgör om den passar i ditt rum. Vi testar varje den SKU-chassi på DataMax på en 3 m × 4 m labb-rigg innan leverans, och loggar verkliga kastförhållanden vid 80, 100 och 120 tum för att hålla specifikationsbladen ärliga.

Nätverkshantering i skala

För granskare som utvärderar [X] mot [Y] som rullar ut 200+ enheter över en campus, slår nätverkshanterbarhet bildkvalitet på poängkortet. Varje DataMax denna projektor stöder SNMP v3, webb-UI över HTTPS, PJLink Class 1 och ett REST API för fleet-dashboards. Power-on-schemaläggning, lamptimmar-telemetri och automatiska firmware-pushar exponeras genom samma API, så en enda integratör kan övervaka en hel hotellkedjas den projektor-flotta från en och samma glasruta. Vi ser denna förfrågan oftast från Mellanösterns hotellgrupper, där en inköpsorder täcker 80–150 villor och ett servicebilbesök kostar mer än själva projektorn. För köpare som jämför [X] med [Y] som granskar modellofferten 2026 har laserfosfor-ljuskällan blivit standard. Den ersätter den äldre UHP-lampan, eliminerar bytescykeln på 3000–4000 timmar och når 20 000–30 000 timmars drift innan motorn når 50 % ljusstyrka. ANSI lumen, mätt enligt IT7.228-standarden, är fortfarande det enda ärliga jämförelsetalet. En seriös konferensrums-enhet bör ligga mellan 4000 och 5000 ANSI lumen; under 3000 ANSI lumen tvättas bilden ut under LED-paneler, över 5500 ANSI lumen betalar du en termisk hanteringspremie med liten synlig vinst (ANSI IT7.228). Vi klassar våra denna projektor-lasermotorer vid 4300, 4600 och 5000 ANSI lumen så att OEM-partners kan matcha prisklass till rumsprofil.DataMax den modell-bakre I/O-panel som visar HDMI 2.1, USB-C, HDBaseT och nätverksportar

Upphandling, MOQ, ledtid och certifiering för OEM-partners

För OEM-köpare som utvärderar den enhet-linjen för 2026 driver tre siffror samtalet: MOQ, ledtid och certifieringskorgen. DataMax håller MOQ på 100 enheter per SKU för den standard denna projektor-chassi och 300 enheter per SKU för den högljus 5000 ANSI-klassen. Blandade SKU-containrar accepteras vid 200 enheter totalt, vilket låter en regional distributör hedga mellan 4300 och 4600 ANSI-klasserna utan att hålla två lagervaror. Ledtid är 8 veckor för repeat-ordrar och 12 veckor för första OEM-byggnationer som behöver anpassad bezel-färg, logotryck eller firmware-omprofilering.

Många dolda kostnader på alla den projektorinstallationer är geometrikorrigering. UST-chassin kastar rakt upp på en vägg, så keystone-korrigering gör nästan ingenting – du behöver en plan, styv skärmyta annars böjer sig bilden. Den SKU som monteras 1–2 m från skärmen behöver fortfarande 4-hörns keystone, och de bättre enheterna lägger till en warp-motor som mappar mot böjda eller infällda väggar. För B2B-köpare – AV-integratörer, hotell-FF&E-team, utbildningsdistributörer – är specifikationen som sparar ett servicebesök 6-hörnskorrigering plus en off-axis-linsförskjutning på minst ±5 %. DataMax levererar varje den modell med den warp-motorn som standard, vilket är en anledning till att våra EMEA-integratörer återbeställer på 6-månaderscykler istället för att jaga ny leverantör varje projekt.

Prisklasser och den verkliga B2B-matten

Grossistpriser för en DataMax den modell 2026 ligger i tre band: 249–319 USD vid 500-enhetsnivå (4300 ANSI, ingen HDBaseT), 389–449 USD vid 250-enhetsnivå (4600 ANSI, full I/O), och 549–629 USD vid 100-enhetsnivå (5000 ANSI, warp-motor, 6-hörnskorrigering). FOB Shenzhen är standard, med DDP-villkor tillgängliga för EU- och USA-partners med giltig importörsgaranti. För upphandlare som jämför offerter är den radpost som ofta missas firmware-omprofileringsavgiften – vi efterskänker den på ordrar över 500 enheter, vilket de flesta av våra OEM-partners ser som den avgörande faktorn när de väljer den enhet-leverantör framför ett katalogmärke.

Rumsstorlek (m²)Max bild (tum)Rekommenderad kasttypMinsta ANSI lumen
Under 12 m²80–100Ultra-enheten2500
12–20 m²100–120denna projektor3500
20–35 m²120–150den projektor (högljusbin)4500
Över 35 m²150+Standard throw-projektor5000

Så väljer du rätt denna projektor 2026: En BOFU-köpares checklista

Denna rumsstorleksjämförelse visar varför den SKU-kategorin fortsätter växa 2026 – de flesta nybyggda kontor och klassrum faller inom 12–25 m²-intervallet, precis där geometri, lumenvärde och pris konvergerar.

Sample-policy, kontaktkanal och nästa steg för OEM-partners

Vår den enhet-sample-policy skickar en demoenhet inom 5 arbetsdagar från Shenzhen för kvalificerade OEM-konton, med sample-avgiften återbetald mot första PO över 250 enheter. Datablad, STEP-filer och hela CB-certifikatspaketet skickas i samma e-post så att ert compliance-team kan starta pappersarbetet parallellt istället för efteråt. För att starta denna projektor-utvärdering för 2026, begär en anpassad offert eller skriv till Contact-Projector.com. Befintliga partners kan snabbspåra genom vår översikt över OEM smart projektor-tillverkning-sida, där den projektor-chassivarianter listas med sina 2026 grossistband och I/O-matriser. Genomsnittlig svarstid på en kvalificerad short throw projector-RFQ är 18 timmar, och teknisk granskning för anpassad bezel eller firmware-profilering tar 3 arbetsdagar. När short throw projector-specen är låst är vår standard byggslot 8 veckor; anpassade byggen tar 12.

Nästa stegAnsvarigTidsram
Sample-förfråganKöpareDag 0
Datablad + CB-paket leveransDataMaxDag 1–2
Offert + tier-bekräftelsevelDataMax säljDag 3
Anpassad firmware / bezel-granskningDataMax teknikDag 4–6
PO + depositionKöpareDag 7–10
Produktionsslot bokadDataMax planeringDag 10
Första artikelinspektionKöpare eller tredje partVecka 10
Short throw projector leverans från ShenzhenDataMax logistikVecka 12

Vanliga frågor

Vad är minsta rumsdjup för en short throw projector 2026?

Varje enhet DataMax levererar sedan Q3 2025 har dubbla HDMI 2.1-portar, USB-C med DisplayPort alt-mode och HDBaseT-mottagare på de högre klasserna. Inputlag är siffran som integratörer faktiskt bråkar om: denna projektor marknadsförd för konferensrum som bär 80 ms lag kommer synbart hacka på en 60 fps slide deck med inbäddad video, och den är oanvändbar för alla simulatorträningsrum. Vi mäter lag end-to-end på en Murideo SIX-G-generator på chassinivå, och vår 2026 den projektor-serie klarar 16,7 ms vid 4K 60 Hz och 8,3 ms vid 1080p 120 Hz – siffror som tillfredsställer både AV-kanalen och de prosumer gaming-OEM:er vi levererar till.

Hur många lumen behöver en short throw projector för ett ljust konferensrum?

Trådlös casting är den näst vanligaste frågan vi får på RFQ:er. AirPlay 2, Miracast och Chromecast built-in är nu minimikrav på en B2B-dena SKU; OEM-partnern som levererar en enhet utan dessa förlorar affären vid AV-konsultgranskningen. Audio return är också viktigt – de flesta den modell-installationer paras med en takmikrofon-array och extern DSP, så eARC över HDMI 2.1 plus ett variabelt audio-ut (3,5 mm eller S/PDIF) håller signal-kedjan ren. DataMax paketerar ett kontroll-API (Crestron, Extron, Q-SYS-moduler) på varje den enhet-firmware-avbild, vilket tar bort integrationsavgiften som återförsäljare vanligtvis skickar vidare till slutkunden (Crestron).

Vad är den verkliga inputlagningen för en short throw projector för 4K-spel?

En 2026 short throw projector riktad mot konsolspel bör publicera inputlag vid 4K 60 Hz, inte dölja det. DataMax short throw projector-chassin mäter 16,7 ms vid 4K 60 Hz och 8,4 ms vid 1080p 120 Hz, vilket ligger i samma nivå som dedikerade gaming-skärmar RTINGS. Allt över 30 ms är märkbart i rytm- och fighting-spel.

Kan en short throw projector ersätta en standard throw-projektor i ett klassrum?

I [X] mot [Y]-duellen som rullar ut 200+ enheter över en campus, slår nätverkshanterbarhet bildkvalitet på poängkortet. Varje DataMax denna projektor stöder SNMP v3, webb-UI över HTTPS, PJLink Class 1 och ett REST API för fleet-dashboards. Power-on-schemaläggning, lamptimmar-telemetri och automatiska firmware-pushar exponeras genom samma API, så en enda integratör kan övervaka en hel hotellkedjas den projektor-flotta från en och samma glasruta. Vi ser denna förfrågan oftast från Mellanösterns hotellgrupper, där en inköpsorder täcker 80–150 villor och ett servicebilbesök kostar mer än själva projektorn.

Hur länge håller en short throw projector-lasermotor 2026?

FunktionDataMax den SKU (2026)Typisk B2B-konkurrent
HDMI 2.1-portar21
USB-C DP alt-modeJaValfritt
HDBaseT-mottagareJa (4K)Valfritt tillägg
Crestron/Extron-drivrutinPaketeradTredjepartsavgift
SNMP v3 fleet managementJaSällsynt
Inputlag vid 4K 60 Hz16,7 ms30–80 ms

Är en short throw projector värd prispåslaget jämfört med en standard throw?

För installationer under 3 meters djup betalar sig en short throw projector inom 18 månader genom lägre takmonteringskostnad, färre lärarsavbrott och färre skuggrelaterade lampbyten. Över 3,5 meters rumsdjup vinner fortfarande en standard throw-projektor på ren kostnad per lumen, och standard throw som förklaras i vår rumsstorleksjämförelseguide bryter ner korsnings-matten i detalj.

Varför detta spelar roll för din 2026-rullning

Kategorin short throw projector 2026 belönar köpare som behandlar den som ett deployment-system, inte en bildskärmskringutrustning. Ledtid, certifiering och omprofileringspolicy flyttar nålen mer än specifikationsbladets vapenkapplöpning. Vi har sett OEM-partners kapa 6 veckor från sin rullning genom att välja en leverantör som skickar certifikatspaketet dag ett istället för vecka sex.

Avslutning och call to action

För OEM-partners som utvärderar den enhet-linjen för 2026 driver tre siffror samtalet: MOQ, ledtid och certifieringskorgen. DataMax håller MOQ på 100 enheter per SKU för den standard denna projektor-chassi och 300 enheter per SKU för den högljus 5000 ANSI-klassen. Blandade SKU-containrar accepteras vid 200 enheter totalt, vilket låter en regional distributör hedga mellan 4300 och 4600 ANSI-klasserna utan att hålla två lagervaror. Ledtid är 8 veckor för repeat-ordrar och 12 veckor för första OEM-byggnationer som behöver anpassad bezel-färg, logotryck eller firmware-omprofilering.

Din kundvagn
Din upplevelse på denna webbplats förbättras om du tillåter cookies Cookiepolicy