Projektor krótkiego rzutu – porównanie 2026 dla B2B i OEM. Specyfikacja, throw ratio, lumen i MOQ.

Data publikacji: cze 30, 2026 - 68 Wyświetlenia

Projektor krótkiego rzutu: przewodnik porównawczy 2026

Projektor krótkiego rzutu: przewodnik porównawczy 2026

Klient wchodzi na spotkanie z salą konferencyjną o szerokości 3 metrów i prosi o wyświetlacz, który pokaże obraz 120 cali bez konieczności przechodzenia przez całe pomieszczenie. Wyciągasz kartę katalogową. W kolumnie „odległość projekcji” widnieją dwie liczby: 0,4:1 i 1,5:1. Pomieszczenie jest małe, obraz musi być ogromny, a kabel nie może przecinać ciągu komunikacyjnego. To dokładnie ten scenariusz, w którym projektor trafia na BOM, a standardowy projektor cicho przegrywa. W niniejszym przewodniku 2026 rozbieramy na czynniki pierwsze, co tak naprawdę robi dany SKU, jak wypada na tle standardowego rzutu oraz które parametry są kluczowe zarówno dla zespołów zakupowych B2B, jak i dla klientów B2C szukających aktualizacji salonu.

TL;DR

Każdy kupiec wchodzi na spotkanie zakupowe z salą o szerokości 3 metrów i prosi o wyświetlacz, który pokaże obraz 120 cali bez przechodzenia przez całe pomieszczenie. Wyciągasz kartę katalogową. W kolumnie „odległość projekcji” widnieją dwie liczby: 0,4:1 i 1,5:1. Pomieszczenie jest małe, obraz musi być ogromny, a kabel nie może przecinać ciągu komunikacyjnego. To dokładnie ten scenariusz, w którym projektor trafia na BOM, a standardowy projektor cicho przegrywa. W niniejszym przewodniku 2026 rozbieramy na czynniki pierwsze, co tak naprawdę robi dany SKU, jak wypada na tle standardowego rzutu oraz które parametry są kluczowe zarówno dla zespołów zakupowych B2B, jak i dla klientów B2C szukających aktualizacji salonu.

Czym jest dany SKU i jak wypada w porównaniu

Porównanie podziału ekranu projektor budżetowy vs premium

Większość kupujących myli „short throw projector" z „ultra-short throw", a to rozróżnienie ma znaczenie przy planowaniu wielkości pomieszczenia. Model GP95 stoi około 0,9–1,2 m od ekranu i wyświetla obraz o przekątnej 100 cali, natomiast projektor ultra-short throw (UST) może stać bliżej niż 30 cm od ściany i nadal rzucać 100-calowy obraz. Każde ustawienie dalej niż 1,2 m, do około 2,4 m, bywa przez producentów nazywane „near-throw", choć termin nie jest ustandaryzowany. Zgodnie z konwencją branżową granicą dla prawdziwego projektora krótkiego rzutu jest throw ratio poniżej 0,4:1, podczas gdy standardowy rzut mieści się zwykle między 1,2:1 a 1,8:1 (Projector Central).

Throw ratio i geometria obrazu

  • Model GP95 dostarcza obraz 100 cali i więcej z odległości 0,3–1,2 m, co czyni go właściwym wyborem do pomieszczeń poniżej 20 m².
  • Standardowy rzut wymaga 2,4–3,7 m dla tego samego rozmiaru obrazu, więc przegrywa z projektorem krótkiego rzutu w każdej ciasnej przestrzeni, klasie czy pokoju spotkań.
  • Dla kupujących B2B słodkim punktem 2026 jest źródło światła laser phosphor o jasności 4000–5000 ANSI lumenów, throw ratio 0,25:1 dla ultra-short throw oraz zamknięty układ optyczny skracający cykle serwisowe.
  • Całkowity koszt posiadania (TCO) przemawia dziś na korzyść projektora krótkiego rzutu w porównaniu z panelem flat 75 cali, gdy rozmiar ekranu przekracza 100 cali, a źródła laserowe mają trwałość 20 000–30 000 godzin.
  • Partnerzy OEM/ODM, tacy jak DataMax, mogą personalizować obudowę, throw ratio obiektywu, bin jasności oraz płytkę I/O w zamówieniu na projektor – MOQ zaczyna się od 200 sztuk, a czas realizacji pierwszego builda wynosi 8–12 tygodni.

Źródło światła, lumeny i standard 2026

Dla zespołów zakupowych przeglądających ofertę modelu GP95 w 2026 roku domyślnym wyborem stało się źródło światła laser phosphor. Wypiera ono starszą lampę UHP, eliminuje cykl wymiany co 3000–4000 godzin i osiąga 20 000–30 000 godzin pracy, zanim jasność spadnie do 50%. ANSI lumeny, mierzone wg normy IT7.228, pozostają jedyną uczciwą liczbą do porównań. Solidny projektor krótkiego rzutu do sali konferencyjnej powinien mieć 4000–5000 ANSI lumenów; poniżej 3000 ANSI lumenów obraz blednie pod oświetleniem LED sufitowym, powyżej 5500 ANSI lumenów płaci się premię za zarządzanie termiczne bez widocznego zysku (ANSI IT7.228). Silniki laserowe naszych projektorów krótkiego rzutu binujemy na 4300, 4600 i 5000 ANSI lumenów, aby partnerzy OEM mogli dopasować półkę cenową do profilu sali.

Montaż, korekcja geometrii i prawdziwy ból B2B

Ukrytym kosztem każdej instalacji projektora krótkiego rzutu jest korekcja geometrii. Obudowy UST rzucają pionowo w ścianę, więc korekcja trapezowa praktycznie nic nie daje — potrzebna jest płaska, sztywna powierzchnia ekranu, bo w przeciwnym razie obraz się wygina. SKU GP95 montowane 1–2 m od ekranu nadal wymagają korekcji 4-punktowej, a lepsze urządzenia dodają silnik warp mapujący obraz na zakrzywione lub wpuszczane ściany. Dla kupujących B2B — integratorów AV, zespołów hotelowych FF&E, dystrybutorów edukacyjnych — specyfikacją, która oszczędza wizytę serwisową, jest korekcja 6-punktowa plus off-axis lens shift co najmniej ±5%. DataMax standardowo wyposaża każdy model GP95 w ten silnik warp, co jest jednym z powodów, dla których nasi integratorzy z EMEA składają ponowne zamówienia w cyklach 6-miesięcznych, zamiast szukać nowego dostawcy przy każdym projekcie.

Porównanie wielkości pomieszczenia w pigułce

Wielkość pomieszczenia (m²)Maks. obraz (cale)Rekomendowany typ rzutuMinimalne ANSI lumeny
Poniżej 12 m²80–100Projektor ultra-short throw2500
12–20 m²100–120Projektor krótkiego rzutu3500
20–35 m²120–150Projektor krótkiego rzutu (bin wysokiej jasności)4500
Powyżej 35 m²150+Projektor standardowego rzutu5000

Większość kupujących myli „short throw" z „ultra-short throw", a to rozróżnienie ma znaczenie przy planowaniu wielkości pomieszczenia. Model GP95 stoi około 0,9–1,2 m od ekranu i wyświetla obraz o przekątnej 100 cali, natomiast projektor ultra-short throw (UST) może stać bliżej niż 30 cm od ściany i nadal rzucać 100-calowy obraz. Każde ustawienie dalej niż 1,2 m, do około 2,4 m, bywa przez producentów nazywane „near-throw", choć termin nie jest ustandaryzowany. Zgodnie z konwencją branżową granicą dla prawdziwego projektora krótkiego rzutu jest throw ratio poniżej 0,4:1, podczas gdy standardowy rzut mieści się zwykle między 1,2:1 a 1,8:1 (Projector Central).

Laboratorium DataMax testujące model GP95 pod kątem dokładności throw ratio dla trzech rozmiarów ekranu

Łączność, input lag i dlaczego kupujący B2B pytają o HDMI 2.1

Każdy projektor krótkiego rzutu wysyłany przez DataMax od Q3 2025 jest wyposażony w dwa porty HDMI 2.1, USB-C z trybem DisplayPort alt-mode oraz odbiornik HDBaseT w wyższych binach. Input lag to parametr, o który integratorzy naprawdę walczą: projektor krótkiego rzutu reklamowany do sal konferencyjnych, który ma 80 ms opóźnienia, będzie widocznie zacinał się przy 60-fps prezentacji z osadzonym wideo i jest bezużyteczny w każdej sali symulacyjnej. Mierzymy opóźnienie end-to-end na generatorze Murideo SIX-G na poziomie obudowy, a nasza linia projektorów krótkiego rzutu 2026 osiąga 16,7 ms przy 4K 60 Hz i 8,3 ms przy 1080p 120 Hz — wyniki, które satysfakcjonują zarówno kanał AV, jak i producentów OEM dla graczy prosumer, których zaopatrujemy.

Throw ratio to szerokość ekranu podzielona przez odległość projekcji. Tak więc obiektyw 0,25:1 umieszczony 0,5 m od ściany wyświetla obraz o szerokości około 2 m (ok. 90 cali przekątnej na powierzchni 16:9). Obiektyw o throw ratio 1,5:1 potrzebuje 3 m odległości, aby uzyskać tę samą szerokość. Matematyka nie jest opcjonalna — to jedyna liczba, która decyduje, czy projektor zmieści się w Twoim pomieszczeniu. Każdą obudowę SKU GP95 testujemy w DataMax na stanowisku laboratoryjnym 3 m × 4 m przed wysyłką, zapisując rzeczywiste throw ratio dla celów 80, 100 i 120 cali, aby karty katalogowe były uczciwe.

Zarządzanie sieciowe w skali

Dla reviewerów porównujących [X] z [Y] i wdrażających ponad 200 sztuk na kampusie, zarządzalność sieciowa wygrywa na karcie wyników z jakością obrazu. Każdy projektor krótkiego rzutu DataMax obsługuje SNMP v3, web UI po HTTPS, PJLink Class 1 oraz REST API dla dashboardów floty. Planowanie włączeń, telemetria godzin lampy i automatyczne wgrywanie firmware są dostępne przez to samo API, więc jeden integrator może monitorować całą flotę projektorów krótkiego rzutu sieci hoteli z jednego panelu. Najczęściej spotykamy to zapytanie ze strony grup hotelowych z Bliskiego Wschodu, gdzie jedno zamówienie obejmuje 80–150 willi, a wizyta serwisowa kosztuje więcej niż sam projektor.Dla kupujących porównujących [X] z [Y] przeglądających ofertę GP95 w 2026 roku domyślnym wyborem stało się źródło światła laser phosphor. Wypiera ono starszą lampę UHP, eliminuje cykl wymiany co 3000–4000 godzin i osiąga 20 000–30 000 godzin pracy, zanim jasność spadnie do 50%. ANSI lumeny, mierzone wg normy IT7.228, pozostają jedyną uczciwą liczbą do porównań. Solidny projektor krótkiego rzutu do sali konferencyjnej powinien mieć 4000–5000 ANSI lumenów; poniżej 3000 ANSI lumenów obraz blednie pod oświetleniem LED sufitowym, powyżej 5500 ANSI lumenów płaci się premię za zarządzanie termiczne bez widocznego zysku (ANSI IT7.228). Silniki laserowe naszych projektorów krótkiego rzutu binujemy na 4300, 4600 i 5000 ANSI lumenów, aby partnerzy OEM mogli dopasować półkę cenową do profilu sali.Tylny panel I/O modelu GP95 DataMax z portami HDMI 2.1, USB-C, HDBaseT i sieciowymi

Zakupy, MOQ, czas realizacji i certyfikacja dla partnerów OEM

Dla kupujących OEM oceniających linię projektorów krótkiego rzutu na 2026 rok trzy liczby napędzają rozmowę: MOQ, czas realizacji i pakiet certyfikatów. DataMax utrzymuje MOQ na poziomie 100 sztuk per SKU dla standardowej obudowy projektora krótkiego rzutu oraz 300 sztuk per SKU dla high-bright bin 5000 ANSI. Kontenery mieszane SKU są akceptowane od 200 sztuk łącznie, co pozwala regionalnemu dystrybutorowi hedżować między binami 4300 i 4600 ANSI bez utrzymywania dwóch pul magazynowych. Czas realizacji wynosi 8 tygodni dla zamówień powtarzalnych i 12 tygodni dla pierwszych buildów OEM wymagających niestandardowego koloru ramki, sitodruku logo lub rebrandingu firmware.

Wiele ukrytych kosztów w każdej instalacji projektora krótkiego rzutu związanych jest z korekcją geometrii. Obudowy UST rzucają pionowo w ścianę, więc korekcja trapezowa praktycznie nic nie daje — potrzebna jest płaska, sztywna powierzchnia ekranu, bo w przeciwnym razie obraz się wygina. SKU GP95 montowane 1–2 m od ekranu nadal wymagają korekcji 4-punktowej, a lepsze urządzenia dodają silnik warp mapujący obraz na zakrzywione lub wpuszczane ściany. Dla kupujących B2B — integratorów AV, zespołów hotelowych FF&E, dystrybutorów edukacyjnych — specyfikacją, która oszczędza wizytę serwisową, jest korekcja 6-punktowa plus off-axis lens shift co najmniej ±5%. DataMax standardowo wyposaża każdy model GP95 w ten silnik warp, co jest jednym z powodów, dla których nasi integratorzy z EMEA składają ponowne zamówienia w cyklach 6-miesięcznych, zamiast szukać nowego dostawcy przy każdym projekcie.

Półki cenowe i prawdziwa matematyka B2B

Ceny hurtowe modelu GP95 DataMax w 2026 mieszczą się w trzech przedziałach: 249–319 USD przy wolumenie 500 sztuk (4300 ANSI, bez HDBaseT), 389–449 USD przy 250 sztukach (4600 ANSI, pełne I/O) oraz 549–629 USD przy 100 sztukach (5000 ANSI, silnik warp, korekcja 6-punktowa). FOB Shenzhen jest standardem, warunki DDP dostępne dla partnerów z UE i USA posiadających ważną gwarancję importera. Dla kierowników zakupów porównujących oferty pozycją, która często umyka, jest opłata za rebranding firmware — zwalniamy ją przy zamówieniach powyżej 500 sztuk, co większość naszych partnerów OEM uważa za czynnik decydujący przy wyborze dostawcy projektora krótkiego rzutu zamiast marki katalogowej.

Wielkość pomieszczenia (m²)Maks. obraz (cale)Rekomendowany typ rzutuMinimalne ANSI lumeny
Poniżej 12 m²80–100Projektor ultra-short throw2500
12–20 m²100–120Projektor krótkiego rzutu3500
20–35 m²120–150Projektor krótkiego rzutu (bin wysokiej jasności)4500
Powyżej 35 m²150+Projektor standardowego rzutu5000

Jak wybrać właściwy projektor krótkiego rzutu w 2026: checklista BOFU

Powyższe porównanie rozmiarów pomieszczeń pokazuje, dlaczego kategoria projektora krótkiego rzutu rośnie w 2026 — większość nowo budowanych biur i klas mieści się w przedziale 12–25 m², czyli dokładnie tam, gdzie zbiegają się geometria, liczba lumenów i cena.

Polityka próbek, kanał kontaktu i kolejne kroki dla partnerów OEM

Nasza polityka próbek dla projektorów krótkiego rzutu wysyła jedną sztukę demo w ciągu 5 dni roboczych z Shenzhen dla kwalifikowanych kont OEM, a opłata za próbkę jest zwracana przy pierwszym PO powyżej 250 sztuk. Karty katalogowe, pliki STEP i pełen pakiet certyfikatu CB wychodzą w tym samym e-mailu, aby Twój zespół compliance mógł równolegle rozpocząć papierkową robotę, a nie po jej zakończeniu. Aby rozpocząć ewaluację projektora krótkiego rzutu na 2026 rok, złóż zapytanie ofertowe lub napisz na Contact-Projector.com. Istniejący partnerzy mogą przyspieszyć proces przez naszą stronę przegląd produkcji OEM smart projektorów, gdzie warianty obudowy projektora krótkiego rzutu wymienione są z ich przedziałami hurtowymi 2026 i matrycami I/O. Średni czas odpowiedzi na kwalifikowane zapytanie RFQ na projektor krótkiego rzutu wynosi 18 godzin, a przegląd inżynieryjny niestandardowej ramki lub brandingu firmware zajmuje 3 dni robocze. Po zatwierdzeniu specyfikacji projektora krótkiego rzutu nasz standardowy slot produkcyjny wynosi 8 tygodni; buildy niestandardowe — 12 tygodni.

Następny krokWłaścicielTermin
Zapytanie o próbkęKupującyDzień 0
Dostarczenie karty katalogowej + pakietu CBDataMaxDzień 1–2
Oferta + potwierdzenie półkiSprzedaż DataMaxDzień 3
Przegląd niestandardowego firmware / ramkiInżynieria DataMaxDzień 4–6
PO + zaliczkaKupującyDzień 7–10
Zarezerwowanie slotu produkcyjnegoPlanowanie DataMaxDzień 10
Inspekcja pierwszej sztukiKupujący lub strona trzeciaTydzień 10
Wysyłka projektora krótkiego rzutu z ShenzhenLogistyka DataMaxTydzień 12

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest minimalna głębokość pomieszczenia dla projektora krótkiego rzutu w 2026?

Każdy projektor krótkiego rzutu wysyłany przez DataMax od Q3 2025 jest wyposażony w dwa porty HDMI 2.1, USB-C z trybem DisplayPort alt-mode oraz odbiornik HDBaseT w wyższych binach. Input lag to parametr, o który integratorzy naprawdę walczą: projektor krótkiego rzutu reklamowany do sal konferencyjnych, który ma 80 ms opóźnienia, będzie widocznie zacinał się przy 60-fps prezentacji z osadzonym wideo i jest bezużyteczny w każdej sali symulacyjnej. Mierzymy opóźnienie end-to-end na generatorze Murideo SIX-G na poziomie obudowy, a nasza linia projektorów krótkiego rzutu 2026 osiąga 16,7 ms przy 4K 60 Hz i 8,3 ms przy 1080p 120 Hz — wyniki, które satysfakcjonują zarówno kanał AV, jak i producentów OEM dla graczy prosumer, których zaopatrujemy.

Ile lumenów potrzebuje projektor krótkiego rzutu do jasnej sali konferencyjnej?

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu to drugie najczęstsze pytanie, które otrzymujemy przy zapytaniach RFQ. AirPlay 2, Miracast i wbudowany Chromecast są dziś oczywistością na SKU B2B; partner OEM, który dostarcza urządzenie bez nich, przegrywa na review konsultanta AV. Ważny jest też zwrotny kanał audio — większość instalacji modelu GP95 łączona jest z sufitem mikrofonowym i zewnętrznym DSP, więc eARC przez HDMI 2.1 plus regulowane wyjście audio (3,5 mm lub S/PDIF) utrzymuje łańcuch sygnałowy w czystości. DataMax dołącza API sterujące (moduły Crestron, Extron, Q-SYS) do każdego obrazu firmware projektora krótkiego rzutu, co eliminuje opłatę integracyjną, którą resellerzy zwykle przerzucają na klienta końcowego (Crestron).

Jaki jest realny input lag projektora krótkiego rzutu do gier 4K?

Projektor krótkiego rzutu 2026 kierowany do konsol do gier powinien publikować input lag przy 4K 60 Hz, a nie go ukrywać. Obudowy projektorów krótkiego rzutu DataMax mierzą 16,7 ms przy 4K 60 Hz i 8,4 ms przy 1080p 120 Hz, co plasuje je w tej samej półce co dedykowane monitory gamingowe RTINGS. Wszystko powyżej 30 ms jest zauważalne w grach rytmicznych i bijatykach.

Czy projektor krótkiego rzutu może zastąpić projektor standardowego rzutu w klasie?

W pojedynku [X] vs [Y] przy wdrożeniach ponad 200 sztuk na kampusie zarządzalność sieciowa wygrywa na karcie wyników z jakością obrazu. Każdy projektor krótkiego rzutu DataMax obsługuje SNMP v3, web UI po HTTPS, PJLink Class 1 oraz REST API dla dashboardów floty. Planowanie włączeń, telemetria godzin lampy i automatyczne wgrywanie firmware są dostępne przez to samo API, więc jeden integrator może monitorować całą flotę projektorów krótkiego rzutu sieci hoteli z jednego panelu. Najczęściej spotykamy to zapytanie ze strony grup hotelowych z Bliskiego Wschodu, gdzie jedno zamówienie obejmuje 80–150 willi, a wizyta serwisowa kosztuje więcej niż sam projektor.

Jak długo w 2026 działa silnik laserowy projektora krótkiego rzutu?

CechaDataMax GP95 (2026)Typowy konkurent B2B
Porty HDMI 2.121
USB-C DP alt-modeTakOpcjonalnie
Odbiornik HDBaseTTak (4K)Opcjonalny dodatek
Sterownik Crestron/ExtronW zestawieOpłata za stronę trzecią
Zarządzanie flotą SNMP v3TakRzadko
Input lag przy 4K 60 Hz16,7 ms30–80 ms

Czy projektor krótkiego rzutu jest warty premii cenowej w porównaniu ze standardowym rzutem?

Dla instalacji poniżej 3 metrów głębokości projektor krótkiego rzutu zwraca premię cenową w ciągu 18 miesięcy dzięki niższemu kosztowi montażu sufitowego, mniejszej liczbie zakłóceń pracy nauczycieli oraz rzadszym wymianom lampy związanym z cieniami. Powyżej 3,5 metra głębokości pomieszczenia projektor standardowego rzutu wciąż wygrywa pod względem kosztu na lumen, a przewodnik po standardowym rzucie w kontekście rozmiaru pomieszczenia szczegółowo rozkłada matematykę punktu przecięcia.

Dlaczego to ma znaczenie dla Twojego wdrożenia w 2026

Kategoria projektora krótkiego rzutu w 2026 nagradza kupujących, którzy traktują ją jako system wdrożeniowy, a nie peryferyjny wyświetlacz. Czas realizacji, certyfikacja i polityka rebrandingu przesuwają wskazówkę bardziej niż wyścig zbrojeń w specyfikacjach. Widzieliśmy partnerów OEM skracających wdrożenie o 6 tygodni dzięki wyborowi dostawcy, który wysyła pakiet certyfikatów w dniu pierwszym zamiast w tygodniu szóstym.

Zamknięcie i wezwanie do działania

Dla partnerów OEM oceniających linię projektorów krótkiego rzutu na 2026 rok trzy liczby napędzają rozmowę: MOQ, czas realizacji i pakiet certyfikatów. DataMax utrzymuje MOQ na poziomie 100 sztuk per SKU dla standardowej obudowy projektora krótkiego rzutu oraz 300 sztuk per SKU dla high-bright bin 5000 ANSI. Kontenery mieszane SKU są akceptowane od 200 sztuk łącznie, co pozwala regionalnemu dystrybutorowi hedżować między binami 4300 i 4600 ANSI bez utrzymywania dwóch pul magazynowych. Czas realizacji wynosi 8 tygodni dla zamówień powtarzalnych i 12 tygodni dla pierwszych buildów OEM wymagających niestandardowego koloru ramki, sitodruku logo lub rebrandingu firmware.

Twój koszyk
Pozwolenie na pliki cookie poprawi komfort korzystania z tej strony Polityka plików cookie