Vedoucí B2B nákupu přistane na našem webu v polovině listopadu se třemi již čekajícími e-maily, které se ptají na stejnou otázku, kterou její CFO zopakuje na pátečním

Publikováno: úno 09, 2026 - 198 Zobrazení

Velikost a růst trhu s chytrými projektory 2025: Zpráva o trhu B2B

Velikost a růst trhu chytrých projektorů 2025: Zpráva o trhu B2B

Zástupce B2B nákupu přistane na našem webu v polovině listopadu se třemi e-maily, které už na ni čekají, a všechny se ptají na otázku, kterou její CFO zopakuje na páteční revizi: kam směřuje velikost a růst trhu chytrých projektorů v roce 2025 a jak se můžeme zajistit proti zásobám vůči číslu, které se neustále mění? To je otázka, na kterou odpovídáme kupujícím OEM každý týden v DataMax, smart projektor OEM a ODM továrně se sídlem v Šen-čenu, která provozuje 14 specializovaných laserových a LED linek. Tento první ze tří průchodů vám poskytne klíčová čísla, hnací síly poptávky a specifikační prahové hodnoty, na které by se vaše RFQ měla v současnosti odkazovat.

Stručné shrnutí

Většina zástupců B2B nákupu přistane na našem webu v polovině listopadu se třemi e-maily, které už na ně čekají, a všechny se ptají na otázku, kterou jejich CFO zopakuje na páteční revizi: kam směřuje velikost a růst trhu chytrých projektorů v roce 2025 a jak se můžeme zajistit proti zásobám vůči číslu, které se neustále mění? To je otázka, na kterou odpovídáme kupujícím OEM každý týden v DataMax, smart projektor OEM a ODM továrně se sídlem v Šen-čenu, která provozuje 14 specializovaných laserových a LED linek. Tento první ze tří průchodů vám poskytne klíčová čísla, hnací síly poptávky a specifikační prahové hodnoty, na které by se vaše RFQ měla v současnosti odkazovat.

Jak trh chytrých projektorů ve skutečnosti vypadá v číslech

Když se posadíme s B2B nákupními týmy a zeptáme se, co si už přečetli o této jednotce, stále se nám vracejí stejné tři údaje: globální linie příjmů, linie objemu dodávek a CAGR. Žádné z nich se neshodují, a to je první nákupní problém. Výstupy průmyslových analytiků, které sledujeme — IDC, Omdia, Futuresource a Statista — se v odhadu příjmů pro rok 2025 rozcházejí až o 1,8 miliardy USD, protože každý používá jinou definici „smart" (vestavěný Android TV vs. pouze casting vs. externí dongle) a jiný panel vstupních údajů z bodu prodeje. Pro náš interní model tohoto projektoru vyřazujeme samostatné non-smart SKU a zahrnujeme pouze produkty s nativním OS, hlasovým ovládáním nebo certifikovanou podporou streamování.

  • Model směřuje k 11,2–12,4 miliardám USD v globálních příjmech, přičemž se očekává, že objem dodávek překročí 28 milionů kusů, tažený především modely s ultra krátkou projekcí (UST) s laserovým fosforovým displejem (LPD) a 4K UHD Google TV.
  • Růst objemu u této jednotky vedou Severní Amerika (+31 % meziročně) a západní Evropa (+24 % meziročně), zatímco B2B kanál — pohostinství, vzdělávání, maloobchodní signage — expanduje přibližně o 18 % meziročně.
  • Pro kupující OEM je nákupně relevantním signálem u tohoto projektoru pásmo 2000–3500 ANSI lumenů: představuje většinu nových SKU a je to místo, kde na komponentách záleží nejvíce.
  • Tři konkrétní rizika formují prognózu projektoru: alokace DMD čipů od Texas Instruments, ceny open-cell panelů LCD od AUO a limit spotřeby v pohotovostním režimu EU ecodesign 2025, který vstoupil v platnost v březnu.
  • Kupující DataMax reagují na SKU tím, že posouvají závazky MOQ dopředu, blokují 12týdenní sloty na komponenty a požadují dual-sourcing variant motorů DLP a LCD.

Proč je tempo růstu mezi regiony nerovnoměrné

Pro B2B nákupní týmy je tato jednotka méně jedním číslem a více regionálním členěním. Severní Amerika je nejrychleji rostoucím regionem s přibližně +31 % meziročně v objemech, následuje západní Evropa s +24 % meziročně a poté Latinská Amerika s +19 % meziročně. Region Asie a Tichomoří, který má největší instalovanou základnu projektorů na světě, roste pomalejším tempem +9 % meziročně v objemech, protože kategorie je již zralá a dominují cykly výměny. Pro kupující OEM hodnotící chytrý projektor pro alokaci zásob je tento regionální posun důležitý: SKU směřující do Severní Ameriky by měl splnit EMC (elektromagnetickou kompatibilitu) podle FCC Part 15 Subpart B, nést napájecí zdroj s certifikací UL a být dodáván s firmwarem certifikovaným pro Google TV nebo Netflix; SKU směřující do EU ve stejném dodacím okně musí splnit limit spotřeby v pohotovostním režimu EU ecodesign 2025 (≤0,5 W síťový pohotovostní režim), CE-RED a nový energetický profil EN IEC 62623.

Kanálový mix: B2B versus B2C v SKU

Když se posadíme s B2B nákupními týmy a zeptáme se, co si už přečetli o této jednotce, stále se nám vracejí stejné tři údaje: globální linie příjmů, linie objemu dodávek a CAGR. Žádné z nich se neshodují, a to je první nákupní problém. Výstupy průmyslových analytiků, které sledujeme — IDC, Omdia, Futuresource a Statista — se v odhadu příjmů pro rok 2025 rozcházejí až o 1,8 miliardy USD, protože každý používá jinou definici „smart" (vestavěný Android TV vs. pouze casting vs. externí dongle) a jiný panel vstupních údajů z bodu prodeje. Pro náš interní model tohoto projektoru vyřazujeme samostatné non-smart SKU a zahrnujeme pouze produkty s nativním OS, hlasovým ovládáním nebo certifikovanou podporou streamování.

Podle této definice se projektor v roce 2025 pohybuje na přibližně 11,2–12,4 miliardách USD, oproti 9,6 miliardám USD v roce 2024, což implikuje meziroční (YoY) tempo růstu 16–29 % v závislosti na segmentu. Očekává se, že objem dodávek dosáhne 28 milionů kusů, přičemž formáty 4K UHD a UST (ultra krátká projekce) s laserovým fosforovým displejem tvoří 41 % příjmů, ale pouze 17 % objemu — zkreslení ASP (průměrná prodejní cena) je reálné a je to druhá věc, kterou by měl každý nákupní tým zahrnout do ceny SKU. Pro kontext, naše vlajková 4K UST LPD jednotka se dodává s 4500 ANSI lumeny, váží 11,6 kg a je ceněna v velkoobchodním pásmu 1 400–1 650 USD; skladba BOM na tomto šasi vysvětluje většinu pohybu ASP, který vidíte v modelových grafech.

Výrobní hala DataMax zobrazující výrobní linky laserového fosforového displeje pro sestavy smart projektorů OEM

Rozdělení produktových úrovní v rámci cyklu tohoto projektoru

Graf velikosti a růstu globálního trhu projektorů

Pro nákupní týmy, které mapují projektor na čtvrtletní nákupní plán, nejrychlejší způsob, jak se vyhnout špatné alokaci, je rozdělit kategorii na čtyři komerční úrovně a přiřadit každou úroveň k profilu kupujícího, cenovému pásmu a kontrolnímu seznamu shody. Níže je uvedeno, jak rámíme konverzaci, když partner OEM (original equipment manufacturer) nebo ODM (original design manufacturer) vstoupí do naší aplikační laboratoře v Šen-čenu s prognózou.

Pro pracovní postupy nákupu OEM/ODM je tato jednotka méně jedním číslem a více regionálním členěním. Severní Amerika je nejrychleji rostoucím regionem s přibližně +31 % meziročně v objemech, následuje západní Evropa s +24 % meziročně a poté Latinská Amerika s +19 % meziročně. Region Asie a Tichomoří, který má největší instalovanou základnu projektorů na světě, roste pomalejším tempem +9 % meziročně v objemech, protože kategorie je již zralá a dominují cykly výměny. Pro kupující OEM hodnotící chytrý projektor pro alokaci zásob je tento regionální posun důležitý: SKU směřující do Severní Ameriky by měl splnit EMC (elektromagnetickou kompatibilitu) podle FCC Part 15 Subpart B, nést napájecí zdroj s certifikací UL a být dodáván s firmwarem certifikovaným pro Google TV nebo Netflix; SKU směřující do EU ve stejném dodacím okně musí splnit limit spotřeby v pohotovostním režimu EU ecodesign 2025 (≤0,5 W síťový pohotovostní režim), CE-RED a nový energetický profil EN IEC 62623.

Delta shody podle úrovně v řadě smart projektor SKU

Co tabulka neukazuje, je regulatorní váha spojená s každou úrovní, a tato váha posouvá ekonomiku modelu rychleji než titulní ASP (průměrná prodejní cena). SKU Entry Portable obvykle splní UL/FCC/CE-RED ve čtyřtýdenním laboratorním cyklu a zřídka nese licence Netflix nebo Dolby — BOM (bill of materials) je štíhlý a jednotkový příspěvkový marže se pohybuje v rozmezí 7–9 %. Naproti tomu Premium 4K Portable obvykle zahrnuje firmware image s certifikací Netflix, licenci Dolby Audio DSP (digital signal processor) a balíček Google TV nebo Android TV GMS (Google Mobile Services), které společně přidávají přibližně 18–24 USD k BOM a 60 dní k časové ose homologace (certifikace typového schválení). Úroveň UST 4K je místem, kde je maržový fond tohoto projektoru nejhlubší, ale také kde jsou náklady na selhání nejvyšší: jediné přetestování laserového fosforového zobrazovacího motoru může smazat čtvrtinu marže modelu, a proto v našem zařízení v Šen-čenu provozujeme dvě paralelní NPI (new product introduction) sestavy a druhou podmiňujeme daty burn-in z první šarže.

Metodika prognózy a rizikové faktory pro výhled chytrých projektorů

Druhá nákupní otázka, kterou slyšíme každý týden, je, zda je model příběhem B2C nebo B2B. Upřímná odpověď je obojí. Na straně B2C je tato jednotka tažena vpřed přenosnými jednotkami 1080p a 4K v maloobchodním pásmu 199–399 USD a prémiovými 4K UST jednotkami v maloobchodním pásmu 1 499–3 499 USD. Na straně B2B je tento projektor tažen vpřed pohostinstvím (obrazovky v pokojích hotelových apartmá), vzděláváním (interaktivní třídní panely s partnery projektorů), korporátním sektorem (hybridní zasedací místnosti) a maloobchodním signage (projekce ve výlohách). Naše interní rozdělení pro kanály projektorů je přibližně 62 % B2C / 38 % B2B podle objemu, ale 49 % B2C / 51 % B2B podle příjmů — a to je mix, který by měl řídit vaše plánování SKU.

Rizikové proměnné, které sledujeme pro jednotku chytrého projektoru

Pro partnery OEM hodnotící SKU vůči 12týdennímu dodacímu oknu tři čísla právě teď ukotvují konverzaci. Za prvé, MOQ (minimum order quantity) na našich linkách motorů DLP (Digital Light Processing) a LCD začíná na 500 jednotek na SKU, s 12týdenním dodacím termínem od PO (purchase order) po ex-work. Za druhé, alokace DMD (Digital Micromirror Device) čipů od Texas Instruments je závazným omezením pro UST 4K jednotky — doporučujeme uzamknout 24týdenní prognózu pro zajištění priority slotů, což je postřeh, který rezonuje napříč širším reportováním tohoto modelu v tomto čtvrtletí Texas Instruments DLP Product Announcement. Za třetí, vidíme jasný posun v jednotce směrem k 2000–3500 ANSI lumenovým jednotkám, kde poměr BOM k ASP stále nahrává zdravým B2B maržím a shoda se spotřebou v pohotovostním režimu je přímočará.

Inženýři aplikační laboratoře DataMax v Šen-čenu měří výstup ANSI lumenů během testování shody tohoto projektoru

Co to znamená pro kupující OEM hodnotící kategorii chytrých projektorů

Pro kupující OEM hodnotící SKU vůči zmrazenému capex (capital expenditure) envelopu pro rok 2025 je praktickým závěrem ukotvit nákupní plán na výše uvedené tabulce, uzamknout rezervace slotů DMD úrovně tři a čtyři alespoň 24 týdnů před datem dodání a spustit kontrolní seznam shody paralelně, nikoli sekvenčně. Toto pořadí je to, co odděluje zdravou marži modelu od odepsání, a je to stejný postup, který aplikujeme na každé zapojení DataMax OEM, které v tomto čtvrtletí projde naší aplikační laboratoří v Šen-čenu.

Další kroky: Jak pozičně nastavit váš nákupní plán proti křivce poptávky chytrých projektorů

Pro vedoucí nákupu, kteří dočetli až sem, má tato prognóza projektoru smysl pouze tehdy, pokud se převede na obhajitelnou objednávku. Tři akce oddělují čistý nákupní plán pro rok 2025 od plánu, který ztrácí marži.

Krok 1, uzamkněte svou úroveň dříve, než uzamknete dodavatele. Křivka objemu projektoru je soustředěna v SKU úrovně tři a čtyři, takže jakýkoli objednací sešit OEM, který nezačíná definicí úrovně, je cvičení v tabulce, nikoli nákupní plán. Pro kupující B2B hodnotící SKU je praktickým výchozím bodem rozhodnout mezi vstupní UST, střední třídou Google TV, prémiovým laserem a komerční třídou DLP, a teprve poté přiřadit schopnost továrny.

Krok 2, rezervujte kritické komponenty 24 týdnů před datem dodání. DMD čipy, laserové fosforové světelné motory a certifikáty Netflix nebo Google TV jsou tři úzká místa, která musí každý harmonogram modelu překonat. Kvalifikovaným kupujícím na požádání publikujeme aktuální list dodacích dob alokace, a takto udržujeme náš 12týdenní výrobní rytmus nedotčený napříč pipeline jednotky.

Pro nákupní týmy, které mapují projektor na čtvrtletní nákupní plán, nejrychlejší způsob, jak se vyhnout špatné alokaci, je rozdělit kategorii na čtyři komerční úrovně a přiřadit každou úroveň k profilu kupujícího, cenovému pásmu a kontrolnímu seznamu shody. Níže je uvedeno, jak rámíme konverzaci, když partner OEM (original equipment manufacturer) nebo ODM (original design manufacturer) vstoupí do naší aplikační laboratoře v Šen-čenu s prognózou.

Co hledat u partnera OEM pro chytré projektory v kategorii projektorů

ÚroveňTypický motorRozsah jasuVelkoobchodní ASP (USD)MOQ v DataMaxDodací lhůtaHlavní kupující
Entry PortableSingle LCD200–600 ANSI lumenů58–110 $1 000 jednotek15 dníB2C value retail
Mainstream 1080pDLP / Single LCD800–1 500 ANSI lumenů130–260 $500 jednotek25 dníB2C mid-market, B2B pohostinství
Premium 4K PortableDLP 0,47" DMD1 800–2 800 ANSI lumenů310–540 $300 jednotek45 dníHybrid prosumer, B2B maloobchodní signage
Ultra-Short Throw 4KDLP 0,66" DMD / Laser Phosphor Display2 500–4 500 ANSI lumenů780–1 450 $200 jednotek60–90 dníDomácí kino, B2B korporát, vzdělávání
SchopnostNa co se ptátPráh splnění pro velikost a růst trhu chytrých projektorů 2025
Flexibilita MOQMůžeme začít na 500 jednotkách?Ano, na úrovni tři a čtyři
Politika vzorkůÚčtujete si NPI vzorky?Prominuto proti závazku PO
Dodací lhůtaCitovaný přechod od vzorku k sériové výrobě?12 týdnů vzorek, 6–8 týdnů MP
ShodaHistorie certifikací Netflix, Google TV, Dolby?Alespoň 4 certifikované SKU za posledních 12 měsíců
Poprodejní servisDoba obratu RMA (return merchandise authorization) pro vady OEM?15 pracovních dní

Co tabulka neukazuje, je regulatorní váha spojená s každou úrovní, a tato váha posouvá ekonomiku modelu rychleji než titulní ASP (průměrná prodejní cena). SKU Entry Portable obvykle splní UL/FCC/CE-RED ve čtyřtýdenním laboratorním cyklu a zřídka nese licence Netflix nebo Dolby — BOM (bill of materials) je štíhlý a jednotkový příspěvkový marže se pohybuje v rozmezí 7–9 %. Naproti tomu Premium 4K Portable obvykle zahrnuje firmware image s certifikací Netflix, licenci Dolby Audio DSP (digital signal processor) a balíček Google TV nebo Android TV GMS (Google Mobile Services), které společně přidávají přibližně 18–24 USD k BOM a 60 dní k časové ose homologace (certifikace typového schválení). Úroveň UST 4K je místem, kde je maržový fond tohoto projektoru nejhlubší, ale také kde jsou náklady na selhání nejvyšší: jediné přetestování laserového fosforového zobrazovacího motoru může smazat čtvrtinu marže modelu, a proto v našem zařízení v Šen-čenu provozujeme dvě paralelní NPI (new product introduction) sestavy a druhou podmiňujeme daty burn-in z první šarže.

Co DataMax doporučuje

Velikost a růst trhu chytrých projektorů 2025 v jedné větě

Velikost a růst trhu chytrých projektorů 2025 je příběhem objemu úrovně tři a čtyři naceněný do inženýrské laťky úrovně jedna a dvě, a dodavatelé, kteří tuto mezeru internalizují, budou vlastnit příští dva cykly velikosti a růstu trhu chytrých projektorů 2025.

Každá B2B prognóza, kterou o SKU publikujeme, je postavena zdola nahoru ze čtyř vstupů: objednací sešity OEM, kanálové feedy sell-through od našeho panelu distributorů, trendové linie ASP podle úrovně a shora-dolů rekonsiliace proti veřejně zveřejněným čtvrtletním výsledkům Sony, Samsung, LG a Hisense Samsung Display Quarterly Report. Rekonsiliace je to, co brání číslu modelu, aby se neodchýlilo do zbožných přání.

Váš košík
Váš zážitek z této stránky bude lepší, pokud povolíte soubory cookie Zásady používání cookies