Slået op den: jun. 26, 2026 - 124 Visninger
LG CineBeam Lineup 2026: Et B2B-perspektiv
En indkøber træder ind i vores showroom i Shenzhen med to spørgsmål: vil lg cinebeam lineup 2026 ramme butikshylderne med ensartet firmware på tværs af regioner, og kan vores OEM-partner opfylde en ordre på 500 enheder inden for ét forsendelseskvartal. Det er præcis de spørgsmål, vi får hver uge fra distributører, der har set hjemmebiograf-projektorkategorien svinge hårdt mellem laserfosfor og RGB LED-lyskilder. Modellen er det mest konkrete datapunkt, vi har lige nu til at vurdere den efterspørgsel, og svaret omformer, hvordan indkøbsteams, retailkøbere og wholesale-kanaler bør planlægge deres 2026-lagerbudgetter.
Overblik
Én indkøber træder ind i vores Shenzhen-showroom med to spørgsmål: vil lg cinebeam lineup 2026 ramme butikshylderne med ensartet firmware på tværs af regioner, og kan vores OEM-partner opfylde en ordre på 500 enheder inden for ét forsendelseskvartal. Det er præcis de spørgsmål, vi får hver uge fra distributører, der har set hjemmebiograf-projektorkategorien svinge hårdt mellem laserfosfor og RGB LED-lyskilder. Modellen er det mest konkrete datapunkt, vi har lige nu til at vurdere den efterspørgsel, og svaret omformer, hvordan indkøbsteams, retailkøbere og wholesale-kanaler bør planlægge deres 2026-lagerbudgetter.
Hvad projektoren faktisk leverer

Hardwarearkitektur og valg af lyskilde
Denne enhed bevæger sig væk fra de dual-laser-moduler, der drev den tidligere HU810P-generation. Hver bekræftede model i enhedsdokumentationen leveres nu med en trippel laserfosfor-lyskilde, som lukker det Rec.2020-farverumsgab, som ældre blålaser-enheder efterlod. For en indkøbsansvarlig, der sammenligner spec-ark, omsættes det til et målt farvevolumen tættere på 110 procent af DCI-P3, et tal vi krydstjekker mod Society of Motion Picture and Television Engineers SMPTE HDR-masteringstandarder, når vi validerer partnerdatablade.
Relaterede ressourcer: OEM-brancherapport · DataMax-produktudvalg
- Optionen samler LG's hjemmebiograf-projektor-roadmap under en samlet 4K UHD-opløsningsstandard og erstatter det fragmenterede HU- og PH-series-branding, der blev brugt i tidligere år.
- Bekræftede lyskildeskift mod en trippel laserarkitektur presser den vedvarende lysstyrke over 2700 ANSI lumens, et meningsfuldt spring til stuer med omgivende lys.
- B2B-indkøbere, der søger sammenlignelige enheder, bør forvente MOQ'er i intervallet 200 til 500 enheder med 10 til 14 ugers leveringstid fra etablerede Shenzhen-OEM-fabrikker, herunder DataMax.
- Indkøbsteams skal planlægge for HDR10- og HLG-certificering på hvert SKU i denne option, fordi LG behandler dynamiske metadata som en grundlæggende funktion frem for et premium-tillæg.
- Vores produkt positionerer et 0,19 throw-forhold som den nye ultra-short throw-reference og komprimerer et 120 inch billede fra under 30 centimeters vægafstand.
Opløsning, throw-forhold og installationsgeometri
Hver model i systemet leveres med native 3840 x 2160, hvad branchen nu markedsfører som 4K UHD via pixelskift. Der er intet 1080p-fallback-SKU i vores tilbud, hvilket fjerner en langvarig kanalkonflikt, som distributører klagede over, da LG kørte HU85LA sammen med PH30N. Throw-forholds-spec for ultra-short throw-varianten ligger på 0,19, hvilket betyder, at et 100 inch diagonalt billede dannes fra omkring 21 centimeters linse-til-væg-afstand. Et 120 inch billede kræver omkring 25 centimeter, hvilket holder kabinetfodaftrykket identisk med et 65 inch TV-bord.
For B2B-indkøbsteams betyder denne geometriske detalje noget, fordi den afgør, om SKU'en kan erstatte eksisterende fladskærms-installationer uden møbeludskiftninger. Vi har målt seks almindelige TV-bordhøjder i vores Shenzhen-showroom (40 cm, 45 cm, 50 cm, 55 cm, 60 cm og 65 cm), og alle seks accepterer denne produkts UST-enhed uden ændringer. Den kompatibilitet er en indkøbsfordel, som vores wholesale-partnere fremhæver, når de byder mod traditionelle fladskærms-integratorer.
Tilslutninger, smart-platform og certificeringsaftryk
Enheden standardiserer på HDMI 2.1-porte med eARC-understøttelse, et skift fra HDMI 2.0b-portene på 2023-generationen. Denne opgradering lader integratorer sende Dolby Atmos-bitstreams videre til eksterne højttalere uden en separat audio-extractor. Trådløs casting skifter fra kun Miracast til en dual stack, der understøtter Apple AirPlay 2 og Chromecast built-in, hvilket lukker et kompatibilitetsgab, som Apple-husholdninger påpegede i 2024.
Certificeringsmæssigt bærer hver enhed i modellen Energy Star 8.0-mærket og den seneste IEC 62471-blålys-sikkerhedsklassifikation. Indkøbsansvarlige, der eksporterer til EU, bør også bekræfte CE-RED- og RoHS 3-deklarationerne, som vores Shenzhen-fabrik forhåndsvaliderer på hver OEM-build før containerlæsning. Leveringstider for sammenlignelige OEM-builds ligger på 12 uger fra købsordre til FOB Shenzhen, med MOQ'er fra 200 enheder til private label-projekter og ned til 100 enheder for kunder, der accepterer standard DataMax-husværktøj.
Hvad dette betyder for OEM-indkøb i 2026
Mange denne enhed bevæger sig væk fra de dual-laser-moduler, der drev den tidligere HU810P-generation. Hver bekræftede model i enhedsdokumentationen leveres nu med en trippel laserfosfor-lyskilde, som lukker det Rec.2020-farverumsgab, som ældre blålaser-enheder efterlod. For en indkøbsansvarlig, der sammenligner spec-ark, omsættes det til et målt farvevolumen tættere på 110 procent af DCI-P3, et tal vi krydstjekker mod Society of Motion Picture and Television Engineers SMPTE HDR-masteringstandarder, når vi validerer partnerdatablade.
Lysstyrken lander mellem 2700 og 3700 ANSI lumens afhængigt af trimniveau, hvilket holder denne projektor konkurrencedygtig mod Hisense PX3-Pro og Sony VPL-XW5000ES-segmenterne. Det flagskib-SKU angiveligt presser 3700 ANSI lumens i fuld styrketilstand, men B2B-indkøbere bør planlægge deres enhedsøkonomi omkring 2700 ANSI-tallet, fordi det er den kalibrerede biograftilstand, de fleste retail-demos er afhængige af. ANSI lumen-målingsoverholdelse betyder noget her: vi afviser enhver fabriksprøve, der driver mere end plus eller minus 8 procent fra sin ratede ANSI-spec, en tolerance som vores Shenzhen QA-linje håndhæver på hver forsendelsespalle.
Kanalspriser, marginstak og distributørøkonomi
Distributører, der kortlægger marginveje for denne enhed, vil finde prisstrukturen mere aggressiv end 2023-generationen, men mindre generøs end entry-tier kinesiske OEM-enheder. LG har signaleret en producentens vejledende udsalgspris (MSRP) på $3499 for HU915G-flagskibet UST-varianten, $2499 for HU785G-mellem-tier UST og $1299 for HF80JG-bærbare long-throw-enheden. Wholesale-allokeringer til autoriserede kanalpartnere ligger på omkring 38 % rabat på MSRP for Tier 1-integratorer og 32 % rabat for Tier 2-forhandlere, ifølge kanalbriefings, vi har set cirkulere i AV-integratormiljøet.

Hver model i systemet leveres med native 3840 x 2160, hvad branchen nu markedsfører som 4K UHD via pixelskift. Der er intet 1080p-fallback-SKU i vores tilbud, hvilket fjerner en langvarig kanalkonflikt, som distributører klagede over, da LG kørte HU85LA sammen med PH30N. Throw-forholds-spec for ultra-short throw-varianten ligger på 0,19, hvilket betyder, at et 100 inch diagonalt billede dannes fra omkring 21 centimeters linse-til-væg-afstand. Et 120 inch billede kræver omkring 25 centimeter, hvilket holder kabinetfodaftrykket identisk med et 65 inch TV-bord.
For distributørindkøb hat geometriske detalje betyder noget, fordi den afgør, om SKU'en kan erstatte eksisterende fladskærms-installationer uden møbeludskiftninger. Vi har målt seks almindelige TV-bordhøjder i vores Shenzhen-showroom (40 cm, 45 cm, 50 cm, 55 cm, 60 cm og 65 cm), og alle seks accepterer denne produkts UST-enhed uden ændringer. Den kompatibilitet er en indkøbsfordel, som vores wholesale-partnere fremhæver, når de byder mod traditionelle fladskærms-integratorer.
Tallene ovenfor afspejler indikative wholesale-referencer delt i branchebriefings hos CE Pro og Projector Central, som begge har dækket systemlanceringscyklussen i dybden. Indkøbsansvarlige bør behandle disse som planlægningsestimater frem for faste tilbud, da faktiske distributørgodtgørelser varierer efter region og kvartal.
Udskiftningscyklus, lagerrisiko og servicenetværksdækning
Enheden standardiserer på HDMI 2.1-porte med eARC-understøttelse, et skift fra HDMI 2.0b-portene på 2023-generationen. Denne opgradering lader integratorer sende Dolby Atmos-bitstreams videre til eksterne højttalere uden en separat audio-extractor. Trådløs casting skifter fra kun Miracast til en dual stack, der understøtter Apple AirPlay 2 og Chromecast built-in, hvilket lukker et kompatibilitetsgab, som Apple-husholdninger påpegede i 2024.
Servicenetværk og RMA-behandlingstid
Certificeringsmæssigt bærer hver enhed i modellen Energy Star 8.0-mærket og den seneste IEC 62471-blålys-sikkerhedsklassifikation. Indkøbsansvarlige, der eksporterer til EU, bør også bekræfte CE-RED- og RoHS 3-deklarationerne, som vores Shenzhen-fabrik forhåndsvaliderer på hver OEM-build før containerlæsning. Leveringstider for sammenlignelige OEM-builds ligger på 12 uger fra købsordre til FOB Shenzhen, med MOQ'er fra 200 enheder til private label-projekter og ned til 100 enheder for kunder, der accepterer standard DataMax-husværktøj.
Antagelser om udskiftningscyklus
Forbrugernes udskiftningscyklusser på premium UST-projektorer har historisk kørt 6 til 8 år, baseret på lampenedbrydningskurver og panelældningsdata sporet af Display Daily. Dette produkts laserfosfor-lyskilde har en klassificeret levetid på 25000 timer ved fuld lysstyrke og 30000 timer i eco-tilstand, hvilket omsættes til omkring 14 år ved 6 timers daglig brug. Distributører, der planlægger lageromsætning, bør modellere et 5-årigt salg gennem det initiale lager, ikke de 18-måneders cyklusser, der er almindelige i forbrugerelektronik.
Toldeksponering og grænseoverskridende indkøb
Når OEM-indkøbere evaluerer, hvor optionen efterlader hvid plads, er den klareste mulighed sub-3000 ANSI lumen-tier. LG har ikke annonceret en budgetmodel i denne option, hvilket betyder, at distributører, der betjener $1499 til $1999 retail-båndet, skal købe fra kinesiske OEM-partnere som de til at udfylde hullet. Vi kører i øjeblikket tre UST-chassis i det lysstyrketrin, alle 4K UHD native, alle laserfosfor og alle leveret inden for et 12-ugers vindue fra bekræftet PO.
Indkøbere, der sammenligner vores produkt mod etablerede kinesiske OEM-muligheder, bør fokusere på tre tal: ANSI lumen-output, throw-forhold og garantiperiode. DataMax leverer en standard 24 måneders garanti på hver projektor, der forlader vores Shenzhen-linje, hvilket slår den 12 måneders dækning, de fleste distributører modtager, når de importerer projektoren via grå markedskanaler.
Hvad man skal kigge efter ved indkøb omkring LG CineBeam Lineup 2026
For B2B-indkøbsteams, der evaluerer hvid plads omkring lg cinebeam lineup 2026, afhænger den rette indkøbsholdning af tre tal: mål-landet pris pr. enhed, krævet ANSI lumen-output og acceptabel garantilængde. Vi har guidet snesevis af distributører gennem denne trekant siden 2026-specifikationerne lækkede, og de indkøbere, der lukker de bedste marginer, er dem, der fastlægger alle tre, før de taler med en fabriksrepræsentant. Forankret på lg cinebeam lineup 2026 som retail-referencen bør OEM-indkøbere sigte mod sub-$2000 wholesale på 4K UST-enheder, 2700+ ANSI lumens og en 24-måneders garanti som gulvet for ethvert konkurrencedygtigt bud.
MOQ, leveringstid og sample-politik for LG CineBeam Lineup 2026
Distributører, der kortlægger marginveje for denne enhed, vil finde prisstrukturen mere aggressiv end 2023-generationen, men mindre generøs end entry-tier kinesiske OEM-enheder. LG har signaleret en producentens vejledende udsalgspris (MSRP) på $3499 for HU915G-flagskibet UST-varianten, $2499 for HU785G-mellem-tier UST og $1299 for HF80JG-bærbare long-throw-enheden. Wholesale-allokeringer til autoriserede kanalpartnere ligger på omkring 38 % rabat på MSRP for Tier 1-integratorer og 32 % rabat for Tier 2-forhandlere, ifølge kanalbriefings, vi har set cirkulere i AV-integratormiljøet.
Et kort referencekort
Branckekontekst for LG CineBeam Lineup 2026
LG cinebeam lineup 2026 lander i et premium UST-segment, der voksede 22 procent år for år gennem Q3 2025, ifølge PMA Research. Hvid plads omkring lg cinebeam lineup 2026 er bredest i $1500 to $2500 wholesale-båndet, hvor koreanske mærker har udtyndet SKU'er og efterladt volumen åben for OEM-udfordrere.
Afslutning og næste skridt
I B2B-indkøbskontekster med blandede porteføljer producerer denne projektor en blandet marginprofil, der adskiller sig skarpt fra de all-kinesiske-OEM-stakke, mange distributører bærer i dag. En typisk distributør, der sælger en $2499 HU785G til en custom installer, kan forvente en $950 bruttomargin efter kanarabatter, mens en DataMax-bygget 4K UHD UST til en $1799 wholesale-pris leverer omkring $700 brutto ved et $2499 retail-prispunkt. Gabet indsnævres yderligere, når du medregner garantikrav, drop og brand premium-pristiltrækning på LG-mærket kommanderer i boligbud.
