Δημοσιεύτηκε στις: Οκτ 07, 2026 - 62 Προβολές
Πιστοποίηση σήμανσης CE για προβολείς στην ΕΕ
Από πού ξεκινούν συνήθως οι αγοραστές
Η πιστοποίηση σήμανσης CE για προβολέα στην ΕΕ είναι η μία και μοναδική γραμμή εγγράφου που αποφασίζει εάν η αποστολή σας θα περάσει από το Ρότερνταμ, την Αμβέρσα ή το Αμβούργο ή θα παραμείνει σε αποθήκη τελωνειακής εποπτείας για εβδομάδες. Ένας αγοραστής με τον οποίο συνεργαστήκαμε το προηγούμενο τρίμηνο παρήγγειλε 2.400 μονάδες ενός φορητού μοντέλου 1080p από εργοστάσιο εκτός ΕΕ, και το κοντέινερ κρατήθηκε στο λιμάνι της Βαλένθια επειδή η DoC δεν ανέφερε τη σωστή οδηγία ραδιοεξοπλισμού — η ζημία ανήλθε σε περίπου 78.000 EUR σε έξοδα επιδόματος παραμονής (demurrage) και επανεπισήμανσης. η συμμόρφωση του SKU δεν είναι μια απλή σφραγίδα στο τέλος ενός τεχνικού φύλλου· είναι μια ελεγχόμενη, επιθεωρήσιμη αλυσίδα που αγγίζει τον σχεδιασμό του υλικού, την επιλογή εργαστηρίου δοκιμών και τη νομική οντότητα που αναγράφεται στη Δήλωση Συμμόρφωσης. Αυτός ο οδηγός καθοδηγεί αγοραστές OEM, ιδιοκτήτες επωνυμίας και χονδρεμπόρους εισαγωγείς μέσα από την ακριβή διαδρομή του 2026, ώστε το επόμενο κοντέινέρ σας να κινηθεί σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα.
TL;DR
- το μοντέλο απαιτεί πλήρες Τεχνικό Φάκελο, Εξουσιοδοτημένο Αντιπρόσωπο εντός ΕΕ για κατασκευαστές εκτός ΕΕ, και ελεγμένη συμμόρφωση με την Οδηγία Χαμηλής Τάσης 2014/35/ΕΕ, την Οδηγία EMC 2014/30/ΕΕ και την Οδηγία Ραδιοεξοπλισμού 2014/53/ΕΕ όπου υπάρχει Wi-Fi ή Bluetooth.
- Μια έκθεση δοκιμών από την πλευρά του εργοστασίου, από διαπιστευμένο εργαστήριο κατά ISO/IEC 17025, καθώς και υπογεγραμμένη Δήλωση Συμμόρφωσης, αποτελούν το ελάχιστο αποδεκτό πακέτο τεκμηρίωσης για τα περισσότερα μοντέλα προβολέων 24V DC ή 100-240V AC που αποστέλλονται το 2026.
- το κόστος ανά μονάδα για ένα νέο SKU κυμαίνεται συνήθως από 3.200 USD έως 9.800 USD, ανάλογα με την κλάση λέιζερ, τις ασύρματες μονάδες και τον αριθμό των SKU που ομαδοποιούνται σε μία DoC.
- Ο τυπικός χρόνος παράδοσης από την παράδοση δείγματος έως ένα χρησιμοποιήσιμο σύνολο εγγράφων σήμανσης CE είναι 8 έως 14 εβδομάδες, με την κράτηση θαλάμου EMC να αποτελεί το συνηθέστερο σημείο συμφόρησης.
- τα έγγραφα του προβολέα ελέγχονται από τις τελωνειακές αρχές βάσει του κωδικού ΣΟ 8528.52, και τα ελλιπή αρχεία αποτελούν τον τρίτο συχνότερο λόγο υποκλοπής αποστολήμενων προβολέων προς επιθεώρηση σε λιμάνια της ΕΕ, σύμφωνα με τα στοιχεία της Πύλης Εμπόρων Τελωνείων της ΕΕ στα οποία παραπέμπει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
Τι πιστοποιεί στην πραγματικότητα η σήμανση CE σε έναν προβολέα
το SKU είναι η δήλωση του κατασκευαστή ότι κάθε μονάδα που εξέρχεται από τη γραμμή παραγωγής συμμορφώνεται με τη σχετική ενωσιακή νομοθεσία εναρμόνισης. Για έναν έξυπνο προβολέα DataMax OEM/ODM, η αξιολόγηση συμμόρφωσης καλύπτει τρεις βασικούς πυλώνες: ηλεκτρική ασφάλεια βάσει της Οδηγίας Χαμηλής Τάσης (LVD) 2014/35/ΕΕ για μονάδες που τροφοδοτούνται από το δίκτυο, ηλεκτρομαγνητική συμβατότητα βάσει της Οδηγίας EMC 2014/30/ΕΕ, και την Οδηγία Ραδιοεξοπλισμού (RED) 2014/53/ΕΕ για κάθε μοντέλο με Wi-Fi 2,4 GHz/5 GHz, Bluetooth ή Miracast. Οι κινητήρες προβολής λέιζερ-φωσφόρου εμπίπτουν επίσης στο EN 60825-1 για την ασφάλεια προϊόντων λέιζερ, και τα οπτικά υπερ-βραχείας εστίασης με αντλίες μπλε φωτός υψηλής απόδοσης ενδέχεται να ενεργοποιήσουν πρόσθετη αξιολόγηση κινδύνου βάσει του EN 62471 για φωτοβιολογικό κίνδυνο από λάμπες και συστήματα λαμπτήρων.
Η πλοήγηση στην πιστοποίηση σήμανσης CE,tion projector EU είναι η μία και μοναδική γραμμή εγγράφου που αποφασίζει εάν η αποστολή σας θα περάσει από το Ρότερνταμ, την Αμβέρσα ή το Αμβούργο ή θα παραμείνει σε αποθήκη τελωνειακής εποπτείας για εβδομάδες. Ένας αγοραστής με τον οποίο συνεργαστήκαμε το προηγούμενο τρίμηνο παρήγγειλε 2.400 μονάδες ενός φορητού μοντέλου 1080p από εργοστάσιο εκτός ΕΕ, και το κοντέινερ κρατήθηκε στο λιμάνι της Βαλένθια επειδή η DoC δεν ανέφερε τη σωστή οδηγία ραδιοεξοπλισμού — η ζημία ανήλθε σε περίπου 78.000 EUR σε έξοδα επιδόματος παραμονής (demurrage) και επανεπισήμανσης. η συμμόρφωση του SKU δεν είναι μια απλή σφραγίδα στο τέλος ενός τεχνικού φύλλου· είναι μια ελεγχόμενη, επιθεωρήσιμη αλυσίδα που αγγίζει τον σχεδιασμό του υλικού, την επιλογή εργαστηρίου δοκιμών και τη νομική οντότητα που αναγράφεται στη Δήλωση Συμμόρφωσης. Αυτός ο οδηγός καθοδηγεί αγοραστές OEM, ιδιοκτήτες επωνυμίας και χονδρεμπόρους εισαγωγείς μέσα από την ακριβή διαδρομή του 2026, ώστε το επόμενο κοντέινέρ σας να κινηθεί σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα.
Εκθέσεις δοκιμών έναντι Δήλωσης Συμμόρφωσης
η τεκμηρίωση ανά μονάδα δεν είναι ένα μεμονωμένο έγγραφο — είναι μια στοίβα. Τα δύο θεμέλια είναι η έκθεση δοκιμών (αντικειμενικά αποδεικτικά στοιχεία) και η Δήλωση Συμμόρφωσης (νομική διεκδίκηση). Η Δήλωση πρέπει να υπογράφεται από φυσικό πρόσωπο εντός της ΕΕ ή από Εξουσιοδοτημένο Αντιπρόσωπο με γραπτή εντολή κατατεθειμένη στο αρχείο. Για εργοστάσια εκτός ΕΕ, οι ροές εργασίας εισαγωγής σήμανσης CE χρησιμοποιούν συνήθως Εξουσιοδοτημένο Αντιπρόσωπο με έδρα την Ολλανδία, τη Γερμανία ή την Ιρλανδία, και τα στοιχεία επικοινωνίας αυτού του αντιπροσώπου εμφανίζονται στην ετικέτα του προϊόντος, στη συσκευασία και στη DoC.
- το μοντέλο απαιτεί πλήρες Τεχνικό Φάκελο, Εξουσιοδοτημένο Αντιπρόσωπο εντός ΕΕ για κατασκευαστές εκτός ΕΕ, και ελεγμένη συμμόρφωση με την Οδηγία Χαμηλής Τάσης 2014/35/ΕΕ, την Οδηγία EMC 2014/30/ΕΕ και την Οδηγία Ραδιοεξοπλισμού 2014/53/ΕΕ όπου υπάρχει Wi-Fi ή Bluetooth.
- Μια έκθεση δοκιμών από την πλευρά του εργοστασίου, από διαπιστευμένο εργαστήριο κατά ISO/IEC 17025, καθώς και υπογεγραμμένη Δήλωση Συμμόρφωσης, αποτελούν το ελάχιστο αποδεκτό πακέτο τεκμηρίωσης για τα περισσότερα μοντέλα προβολέων 24V DC ή 100-240V AC που αποστέλλονται το 2026.
- το κόστος ανά μονάδα για ένα νέο SKU κυμαίνεται συνήθως από 3.200 USD έως 9.800 USD, ανάλογα με την κλάση λέιζερ, τις ασύρματες μονάδες και τον αριθμό των SKU που ομαδοποιούνται σε μία DoC.
- Ο τυπικός χρόνος παράδοσης από την παράδοση δείγματος έως ένα χρησιμοποιήσιμο σύνολο εγγράφων σήμανσης CE είναι 8 έως 14 εβδομάδες, με την κράτηση θαλάμου EMC να αποτελεί το συνηθέστερο σημείο συμφόρησης.
- τα έγγραφα του προβολέα ελέγχονται από τις τελωνειακές αρχές βάσει του κωδικού ΣΟ 8528.52, και τα ελλιπή αρχεία αποτελούν τον τρίτο συχνότερο λόγο υποκλοπής αποστολήμενων προβολέων προς επιθεώρηση σε λιμάνια της ΕΕ, σύμφωνα με τα στοιχεία της Πύλης Εμπόρων Τελωνείων της ΕΕ στα οποία παραπέμπει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
Παραλλαγές λέιζερ, ασύρματου και βύσματος που ενεργοποιούν πρόσθετες δοκιμές
οι δοκιμές του προβολέα δεν είναι ομοιόμορφες — κλιμακώνονται με το υλικό. Ένας φορητός προβολέας 1080p με είσοδο μόνο HDMI, τροφοδοτικό 24V DC και χωρίς ασύρματη μονάδα συνήθως ολοκληρώνει τις δοκιμές EN 62368-1, EN 55032 και EN 55035 σε έναν μόνο κύκλο δοκιμών 6 εβδομάδων, με κόστος κοντά στο χαμηλότερο άκρο της ζώνης μας από 3.200 USD έως 9.800 USD. Προσθέστε Wi-Fi 6 ή Bluetooth 5.2, και προστίθενται δοκιμές φάσματος βάσει του Άρθρου 3.2 της RED καθώς και, σε ορισμένες περιπτώσεις, γνωμοδότηση κοινοποιημένου οργανισμού, γεγονός που προσθέτει περίπου 2.400 USD και 3 έως 4 εβδομάδες.
Οι περισσότεροι sku αποτελούν τη δήλωση του κατασκευαστή ότι κάθε μονάδα που εξέρχεται από τη γραμμή παραγωγής συμμορφώνεται με τη σχετική ενωσιακή νομοθεσία εναρμόνισης. Για έναν έξυπνο προβολέα DataMax OEM/ODM, η αξιολόγηση συμμόρφωσης καλύπτει τρεις βασικούς πυλώνες: ηλεκτρική ασφάλεια βάσει της Οδηγίας Χαμηλής Τάσης (LVD) 2014/35/ΕΕ για μονάδες που τροφοδοτούνται από το δίκτυο, ηλεκτρομαγνητική συμβατότητα βάσει της Οδηγίας EMC 2014/30/ΕΕ, και την Οδηγία Ραδιοεξοπλισμού (RED) 2014/53/ΕΕ για κάθε μοντέλο με Wi-Fi 2,4 GHz/5 GHz, Bluetooth ή Miracast. Οι κινητήρες προβολής λέιζερ-φωσφόρου εμπίπτουν επίσης στο EN 60825-1 για την ασφάλεια προϊόντων λέιζερ, και τα οπτικά υπερ-βραχείας εστίασης με αντλίες μπλε φωτός υψηλής απόδοσης ενδέχεται να ενεργοποιήσουν πρόσθετη αξιολόγηση κινδύνου βάσει του EN 62471 για φωτοβιολογικό κίνδυνο από λάμπες και συστήματα λαμπτήρων.
Αριθμοί από την πλευρά των προμηθειών στους οποίους πρέπει να αναφέρονται οι αγοραστές B2B
Πολλά μοντέλα τεκμηρίωσης πρέπει να μπορούν να ανιχνευθούν σε συγκεκριμένο εργαστήριο δοκιμών. Δεχόμαστε μόνο εκθέσεις από διαπιστευμένα εργαστήρια κατά ISO/IEC 17025, και το τυπικό αρχείο του έργου μας αναφέρει τον αριθμό διαπίστευσης του εργαστηρίου, την έκδοση του προτύπου δοκιμής και τον συγκεκριμένο αριθμό μοντέλου που δοκιμάστηκε. Μια έκθεση δοκιμών που αναφέρει μόνο μια γενική περιγραφή "προβολέας" αποτελεί κόκκινη σημαία για τις τελωνειακές αρχές και για τους δικούς τους ελέγχους συμμόρφωσης των λιανοπωλητών. Οι αγοραστές θα πρέπει να ζητούν την ακριβή παραλλαγή μοντέλου, το εύρος εκδόσεων υλικολογισμικού που καλύπτεται και τη χειρότερη διαμόρφωση που δοκιμάστηκε — για παράδειγμα, έναν προβολέα λέιζερ 4500 ANSI lumen με ενεργοποιημένο Wi-Fi 6 στη μέγιστη ισχύ εκπομπής.
ο χρόνος παράδοσης αυτού του προβολέα κυριαρχείται από τη διαθεσιμότητα θαλάμων EMC, ιδιαίτερα στο Shenzhen κατά το τρίτο τρίμηνο. Κλείνουμε θέσεις σε θαλάμους 6 έως 8 εβδομάδες νωρίτερα για τα δικά μας έργα και συμβουλεύουμε τους αγοραστές OEM να προσθέσουν ένα περιθώριο 2 εβδομάδων για επαναληπτικές δοκιμές, εάν η πρώτη σάρωση εντοπίσει κορυφή ακτινοβολούμενης εκπομπής πάνω από το όριο quasi-peak της Κλάσης B του EN 55032. Για τους χονδρεμπόρους εισαγωγείς που συγκρίνουν δύο εργοστάσια μόνο βάσει τιμής, η έξυπνη ερώτηση είναι ποιος προμηθευτής έχει ήδη την έκθεση δοκιμών, ποιος έχει μια φρέσκια κατασκευή που χρειάζεται ακόμα πλήρεις δοκιμές και ποιος έχει σύμβαση Εξουσιοδοτημένου Αντιπροσώπου που επιβιώνει από μια αλλαγή οντότητας στην ΕΕ. Αυτό το τελευταίο σημείο μετράει: τα έγγραφα εισαγωγής σήμανσης CE που συνδέονται με ανενεργή οντότητα της ΕΕ αποτελούν έναν από τους τρεις κορυφαίους λόγους για τους οποίους το Amazon EU και οι μεγάλες αλυσίδες λιανικής πώλησης CE αφαιρούν ένα SKU προβολέα χωρίς προειδοποίηση.
Τεκμηρίωση, τεχνικός φάκελος και δομή DoC που πρέπει να απαιτούν οι αγοραστές B2B
Κάθε τεκμηρίωση μονάδας δεν είναι ένα μεμονωμένο έγγραφο — είναι μια στοίβα. Τα δύο θεμέλια είναι η έκθεση δοκιμών (αντικειμενικά αποδεικτικά στοιχεία) και η Δήλωση Συμμόρφωσης (νομική διεκδίκηση). Η Δήλωση πρέπει να υπογράφεται από φυσικό πρόσωπο εντός της ΕΕ ή από Εξουσιοδοτημένο Αντιπρόσωπο με γραπτή εντολή κατατεθειμένη στο αρχείο. Για εργοστάσια εκτός ΕΕ, οι ροές εργασίας εισαγωγής σήμανσης CE χρησιμοποιούν συνήθως Εξουσιοδοτημένο Αντιπρόσωπο με έδρα την Ολλανδία, τη Γερμανία ή την Ιρλανδία, και τα στοιχεία επικοινωνίας αυτού του αντιπροσώπου εμφανίζονται στην ετικέτα του προϊόντος, στη συσκευασία και στη DoC.
αυτές οι απαιτήσεις του προβολέα περιλαμβάνουν επίσης δεδομένα ιχνηλασιμότητας: εύρος αριθμών παρτίδας ή σειράς, έτος κατασκευής και το όνομα και τα στοιχεία επικοινωνίας του κατασκευαστή ή του εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου του. Έχουμε δει λιανοπωλητές να απορρίπτουν κοντέινερ 40 ποδιών επειδή τα γραφικά της συσκευασίας παρέλειπαν την ταχυδρομική διεύθυνση του αντιπροσώπου της ΕΕ, παρόλο που η έκθεση δοκιμών και η DoC ήταν κατά τα άλλα καθαρές. Για τις ομάδες προμηθειών B2B που αξιολογούν έναν νέο προμηθευτή, ζητήστε να δείτε ένα σβησμένο δείγμα DoC πριν από την τοποθέτηση της εντολής αγοράς — αυτό το μεμονωμένο έγγραφο αποκαλύπτει εάν ο προμηθευτής κατανοεί τους κανόνες του 2026 ή ανακυκλώνει ένα πρότυπο του 2018.
Για τις ομάδες προμηθειών B2B που συγκρίνουν δύο εργοστάσια, ο παρακάτω πίνακας συνοψίζει τι πρέπει να περιέχει ένα πλήρες αρχείο σήμανσης CE σε σχέση με αυτό που συχνά βλέπουμε από προμηθευτές με αδύναμες πρακτικές τεκμηρίωσης.
| Έγγραφο | Πλήρες Αρχείο | Αδύναμο Αρχείο |
|---|---|---|
| Δήλωση Συμμόρφωσης ΕΕ | Υπογεγραμμένη, χρονολογημένη, αναφέρει όλες τις εφαρμοζόμενες οδηγίες και πρότυπα, παραπέμπει σε πλήρεις εκθέσεις δοκιμών | Γενικό πρότυπο, ελλιπής κατάλογος οδηγιών |
| Έκθεση Δοκιμών EMC | EN 55032 + EN 55035, Κλάση B, διαπιστευμένο εργαστήριο, χρονολογημένη | Εσωτερική έκθεση, χωρίς αριθμό διαπίστευσης |
| Έκθεση Δοκιμών Ασφαλείας | EN 62368-1:2023 ή έγκυρη έκδοση, διαπιστευμένο εργαστήριο | Παλαιότερη έκδοση, ελλιπής ανάλυση κινδύνου |
| Έκθεση Δοκιμών RF / RED (εάν ασύρματο) | ETSI EN 301 489, ETSI EN 300 440 ή EN 303 345, γνωμοδότηση κοινοποιημένου οργανισμού εάν απαιτείται | Μόνο φάσμα, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία Άρθρου 3.2 |
| Έκθεση Λέιζερ (εάν κινητήρας λέιζερ) | EN 60825-1, μέθοδος ταξινόμησης, γραφικά ετικέτας | Ελλιπής αιτιολόγηση ταξινόμησης |
| Σύμβαση Εξουσιοδοτημένου Αντιπροσώπου | Οντότητα με έδρα την ΕΕ, έγκυρη, χρονολογημένη, επιβιώνει από αλλαγή ιδιοκτησίας | Χωρίς ημερομηνία, μη επαληθευμένη οντότητα |
Συγκεκριμένοι αριθμοί έργων από τη δική μας σειρά OEM/ODM
Οι δοκιμές ενός προβολέα δεν είναι ομοιόμορφες — κλιμακώνονται με το υλικό. Ένας φορητός προβολέας 1080p με είσοδο μόνο HDMI, τροφοδοτικό 24V DC και χωρίς ασύρματη μονάδα συνήθως ολοκληρώνει τις δοκιμές EN 62368-1, EN 55032 και EN 55035 σε έναν μόνο κύκλο δοκιμών 6 εβδομάδων, με κόστος κοντά στο χαμηλότερο άκρο της ζώνης μας από 3.200 USD έως 9.800 USD. Προσθέστε Wi-Fi 6 ή Bluetooth 5.2, και προστίθενται δοκιμές φάσματος βάσει του Άρθρου 3.2 της RED καθώς και, σε ορισμένες περιπτώσεις, γνωμοδότηση κοινοποιημένου οργανισμού, γεγονός που προσθέτει περίπου 2.400 USD και 3 έως 4 εβδομάδες.
Κάθε δοκιμή sku για κινητήρες προβολής λέιζερ-φωσφόρου με ταξινομημένη πηγή λέιζερ απαιτεί επίσης αξιολόγηση βάσει του EN 60825-1, συμπεριλαμβανομένου του ορίου προσβάσιμης εκπομπής και των γραφικών της προειδοποιητικής ετικέτας. Ένα υπερ-βραχείας εστίασης 0,47 ιντσών DMD με κινητήρα λέιζερ ισοδύναμο 2.500 nit συνήθως κατατάσσεται στην Κλάση 1 ή Κλάση 2, αλλά η έκθεση δοκιμών πρέπει να δείχνει τη μέθοδο ταξινόμησης και την απόσταση μέτρησης. Η συμμόρφωση σήμανσης CE για μονάδες Κλάσης 3R και Κλάσης 3B είναι ουσιαστικά πιο δύσκολη, και αρκετοί λιανοπωλητές της ΕΕ δεν διαθέτουν καθόλου αυτά τα SKU, επομένως η εμπορική λογική για προβολείς λέιζερ υψηλότερης φωτεινότητας στρέφεται συχνά προς σχέδια Κλάσης 1 με μεγαλύτερες μονάδες απεικόνισης αντί για κλιμάκωση της ακατέργαστης απόδοσης.
η διαδικασία για τον προβολέα για ένα υπερ-βραχείας εστίασης τριπλού λέιζερ ναυαρχίδα (DMX-FL-UST, ισοδύναμο 3.500 nit, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E, αποκωδικοποίηση Dolby Atmos, κατανάλωση 110W) διαρκεί 12 έως 14 εβδομάδες και κυμαίνεται μεταξύ 8.600 USD και 9.800 USD. Το πρόσθετο κόστος σε σχέση με το μοντέλο μεσαίας κατηγορίας κυριαρχείται από την αξιολόγηση κατά EN 60825-1 σε πολλαπλές λειτουργίες φωτεινότητας, καθώς και από την εργασία φάσματος Wi-Fi 6E βάσει του ETSI EN 303 687. Για χονδρεμπόρους εισαγωγείς που σχεδιάζουν παραγωγή 2.000 μονάδων, αυτό ωθεί το κόστος συμμόρφωσης ανά μονάδα σε περίπου 4,30 USD έως 4,90 USD, που αποτελεί το ανώτατο όριο που συνιστούμε να προϋπολογίσετε πριν υπογραφεί η πρώτη PO.
Οδηγίες σταδίου αγοραστή για υπεύθυνους λήψης αποφάσεων MOFU και BOFU
το μοντέλο σπάνια αποτελεί τον αποφασιστικό παράγοντα στο στάδιο MOFU, όταν ο αγοραστής περιορίζει ακόμη τον τύπο, τη φωτεινότητα και το λειτουργικό σύστημα. Γίνεται αποφασιστικός παράγοντας στο στάδιο BOFU, όταν δύο προβολείς που έχουν προεπιλεγεί βρίσκονται εντός 50 USD μεταξύ τους στη χονδρική τιμή και ο εισαγωγέας πρέπει να γνωρίζει ποιος θα περάσει πραγματικά από τα τελωνεία της ΕΕ, τον έλεγχο καταχώρισης στο Amazon EU και έναν έλεγχο συμμόρφωσης αλυσίδας λιανικής CE.
Οι πελάτες OEM συχνά χρειάζεται να,ers συνήθως κατατάσσονται σε τρεις βαθμίδες. Ένας βασικός φορητός LCD 1080p χωρίς ασύρματη συνδεσιμότητα κοστίζει περίπου 3.200 USD για ένα SKU. Ένας προβολέας λέιζερ μεσαίας κατηγορίας 4K UHD με Wi-Fi 6 και ήχο Bluetooth κοστίζει περίπου 5.800 USD έως 7.500 USD. Ένας υπερ-βραχείας εστίασης τριπλού λέιζερ ναυαρχίδας με HDMI 2.1, Wi-Fi 6E και αποκωδικοποίηση ήχου Dolby κυμαίνεται στα 8.400 USD έως 9.800 USD. Η MOQ για την ίδια την κατασκευή OEM/ODM δεν σχετίζεται με το κόστος πιστοποίησης — οι MOQ της DataMax ξεκινούν από 500 μονάδες για τυποποιημένα εργαλεία και 2.000 μονάδες για προσαρμοσμένο υλικολογισμικό — αλλά η πιστοποίηση αποσβένεται σε ολόκληρη την παραγωγική σειρά, επομένως μια παραγγελία 5.000 μονάδων μειώνει το κόστος συμμόρφωσης ανά μονάδα σε περίπου 1,10 USD έως 2,00 USD.
ο χρόνος παράδοσης αυτού του προβολέα κυριαρχείται από τη διαθεσιμότητα θαλάμων EMC, ιδιαίτερα στο Shenzhen κατά το τρίτο τρίμηνο. Κλείνουμε θέσεις σε θαλάμους 6 έως 8 εβδομάδες νωρίτερα για τα δικά μας έργα και συμβουλεύουμε τους αγοραστές OEM να προσθέσουν ένα περιθώριο 2 εβδομάδων για επαναληπτικές δοκιμές, εάν η πρώτη σάρωση εντοπίσει κορυφή ακτινοβολούμενης εκπομπής πάνω από το όριο quasi-peak της Κλάσης B του EN 55032. Για τους χονδρεμπόρους εισαγωγείς που συγκρίνουν δύο εργοστάσια μόνο βάσει τιμής, η έξυπνη ερώτηση είναι ποιος προμηθευτής έχει ήδη την έκθεση δοκιμών, ποιος έχει μια φρέσκια κατασκευή που χρειάζεται ακόμα πλήρεις δοκιμές και ποιος έχει σύμβαση Εξουσιοδοτημένου Αντιπροσώπου που επιβιώνει από μια αλλαγή οντότητας στην ΕΕ. Αυτό το τελευταίο σημείο μετράει: τα έγγραφα εισαγωγής σήμανσης CE που συνδέονται με ανενεργή οντότητα της ΕΕ αποτελούν έναν από τους τρεις κορυφαίους λόγους για τους οποίους το Amazon EU και οι μεγάλες αλυσίδες λιανικής πώλησης CE αφαιρούν ένα SKU προβολέα χωρίς προειδοποίηση.
Πώς να επιλέξετε έναν συμμορφούμενο συνεργάτη για τον προβολέα

η επιλογή συνεργάτη για το SKU εξαρτάται από τέσσερις μεταβλητές προμηθειών που μπορείτε να επαληθεύσετε πριν από το πρώτο τραπεζικό έμβασμα: τεκμηριωμένο ιστορικό DoC, κάλυψη εναρμονισμένων προτύπων σε όλο το εύρος SKU-στόχων σας, ίχνος ελέγχου εργοστασίου και υποστήριξη μετά την καταχώριση. Αντιμετωπίστε το αρχείο μοντέλου του προμηθευτή με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετωπίζατε έναν κατάλογο υλικών — ελεγχόμενο έκδοση, χρονολογημένο και ιχνηλάσιμο σε συγκεκριμένη έκδοση οδηγίας. Οποιοσδήποτε προμηθευτής απαντά "ναι, είμαστε πιστοποιημένοι κατά CE" χωρίς να ονομάζει τις οδηγίες που καλύπτονται (συνήθως η Οδηγία Ραδιοεξοπλισμού 2014/53/ΕΕ συν την Οδηγία Χαμηλής Τάσης 2014/35/ΕΕ και την RoHS 2011/65/ΕΕ) δεν έχει πραγματοποιήσει στην πραγματικότητα την εργασία.
Για ομάδες προμηθειών B2B που εργάζονται με στενά παράθυρα λιανικής, συνιστούμε έναν έλεγχο προμηθευτή σήμανσης CE πέντε βημάτων πριν από την έκδοση της PO:
Ένας προβολέας απαιτεί συγκεκριμένο ίχνος εγγράφων πριν από την αποστολή του πρώτου χαρτοκιβωτίου. Ο τεχνικός φάκελος πρέπει να περιλαμβάνει την περιγραφή του προϊόντος, τον πλήρη κατάλογο υλικών με δηλωμένα πιστοποιητικά εξαρτημάτων, τα σχηματικά διαγράμματα για τυχόν υποσυγκροτήματα RF ή λέιζερ, τις εκθέσεις δοκιμών EMC και LVD από διαπιστευμένο εργαστήριο, την αξιολόγηση κινδύνου που συνδέεται με τις κατηγορίες κινδύνου του EN 62368-1, και τη Δήλωση Συμμόρφωσης ΕΕ (DoC) υπογεγραμμένη από τον κατασκευαστή ή τον Εξουσιοδοτημένο Αντιπρόσωπό του. Για αγοραστές OEM που αξιολογούν έναν νέο προμηθευτή, συνιστούμε να ζητήσουν τη DoC και τα εξώφυλλα των εκθέσεων δοκιμών κατά την πρώτη κλήση. Ένα εργοστάσιο που διστάζει, ή που στέλνει μόνο ένα διαφημιστικό φυλλάδιο με ένα λογότυπο CE πάνω του, σηματοδοτεί ότι η αλυσίδα συμμόρφωσης σήμανσης CE έχει αδύναμους κρίκους.
MOQ, πολιτική δειγμάτων και κανάλι επικοινωνίας για αγοραστές DataMax OEM
Η τεκμηρίωση ενός sku έχει επίσης διάρκεια ζωής. Οι εκθέσεις δοκιμών για τα EN 55032 και EN 55035 αντιμετωπίζονται συνήθως ως έγκυρες για 5 έτη, εκτός εάν το εναρμονισμένο πρότυπο αναθεωρηθεί ή το υλικό αλλάξει ουσιαστικά. Το EN 62368-1 μετακινήθηκε από την έκδοση του 2014 στην έκδοση του 2023, και οποιαδήποτε έκθεση αναφέρει μόνο την παλαιότερη έκδοση χρειάζεται πλέον αξιολόγηση διαφοράς ή πλήρη επαναδοκίνηση. Για προϊόντα λέιζερ βάσει του EN 60825-1, η ταξινόμηση πρέπει να επαληθεύεται εκ νέου εάν ο οπτικός κινητήρας, ο διαχύτης ή το άνοιγμα του περιβλήματος αλλάξει κατά περισσότερο από 5%. Οι ομάδες εισαγωγής σήμανσης CE στα τελωνεία της ΕΕ και στο Amazon EU ζητούν συστηματικά πρώτα τη DoC, δεύτερη την έκθεση δοκιμών και τρίτη τον τεχνικό φάκελο — και αντιμετωπίζουν τα ελλείποντα έγγραφα ως μη συμμορφούμενη αποστολή, όχι ως κενό γραφειοκρατίας.
Συχνές Ερωτήσεις
Τι καλύπτει στην πραγματικότητα η πιστοποίηση σήμανσης CE προβολέα ΕΕ σε έναν έξυπνο προβολέα;
Η πιστοποίηση σήμανσης CE για προβολείς,tion projector EU καλύπτει τρεις οδηγίες σε έναν τυπικό έξυπνο προβολέα: την Οδηγία Ραδιοεξοπλισμού 2014/53/ΕΕ για Wi-Fi και Bluetooth, την Οδηγία Χαμηλής Τάσης 2014/35/ΕΕ για το τροφοδοτικό και τον κινητήρα φωτός λέιζερ-φωσφόρου ή LED, και την RoHS 2011/65/ΕΕ για περιορισμένες ουσίες. Η EMC ελέγχεται βάσει της 2014/30/ΕΕ και η ασφάλεια κλάσης λέιζερ ακολουθεί το EN 60825-1. Μια συμμορφούμενη DoC παραπέμπει σε όλα τα παραπάνω με αριθμό οδηγίας και έτος έκδοσης.
Πόσο διαρκούν οι δοκιμές πιστοποίησης σήμανσης CE προβολέα ΕΕ για ένα νέο SKU OEM;
| Έγγραφο | Πλήρες Αρχείο | Αδύναμο Αρχείο |
|---|---|---|
| Δήλωση Συμμόρφωσης ΕΕ | Υπογεγραμμένη, χρονολογημένη, αναφέρει όλες τις εφαρμοζόμενες οδηγίες και πρότυπα, παραπέμπει σε πλήρεις εκθέσεις δοκιμών | Γενικό πρότυπο, ελλιπής κατάλογος οδηγιών |
| Έκθεση Δοκιμών EMC | EN 55032 + EN 55035, Κλάση B, διαπιστευμένο εργαστήριο, χρονολογημένη | Εσωτερική έκθεση, χωρίς αριθμό διαπίστευσης |
| Έκθεση Δοκιμών Ασφαλείας | EN 62368-1:2023 ή έγκυρη έκδοση, διαπιστευμένο εργαστήριο | Παλαιότερη έκδοση, ελλιπής ανάλυση κινδύνου |
| Έκθεση Δοκιμών RF / RED (εάν ασύρματο) | ETSI EN 301 489, ETSI EN 300 440 ή EN 303 345, γνωμοδότηση κοινοποιημένου οργανισμού εάν απαιτείται | Μόνο φάσμα, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία Άρθρου 3.2 |
| Έκθεση Λέιζερ (εάν κινητήρας λέιζερ) | EN 60825-1, μέθοδος ταξινόμησης, γραφικά ετικέτας | Ελλιπής αιτιολόγηση ταξινόμησης |
| Σύμβαση Εξουσιοδοτημένου Αντιπροσώπου | Οντότητα με έδρα την ΕΕ, έγκυρη, χρονολογημένη, επιβιώνει από αλλαγή ιδιοκτησίας | Χωρίς ημερομηνία, μη επαληθευμένη οντότητα |
Μπορούν τα έγγραφα πιστοποίησης σήμανσης CE προβολέα ΕΕ να επαναχρησιμοποιηθούν σε πολλαπλά SKU της ίδιας οικογένειας;
Ναι. Τα έγγραφα πιστοποίησης σήμανσης CE προβολέα ΕΕ μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν σε πολλαπλά SKU της ίδιας οικογένειας υπό μία μόνο DoC, όταν τα SKU μοιράζονται την ίδια ραδιομονάδα, το ίδιο τροφοδοτικό και την ίδια κύρια πλακέτα. Στην DataMax ομαδοποιούμε τακτικά 3 έως 5 SKU σε μια οικογενειακή δοκιμή, γεγονός που μειώνει το κόστος συμμόρφωσης ανά μοντέλο κατά περίπου 12% έως 18% σε σχέση με την υποβολή κάθε SKU ανεξάρτητα.
Ποιο είναι το τυπικό κόστος συμμόρφωσης πιστοποίησης σήμανσης CE προβολέα ΕΕ για μια χονδρική παραγωγή;
Ένα τεμάχιο για τους oem/odm cliennts μας ακολουθεί συνήθως ένα επαναλαμβανόμενο χρονοδιάγραμμα μόλις το υλικό «παγώσει». Για έναν φορητό προβολέα LCD 1080p (αναφορά μοντέλου DMX-P1080, ισοδύναμο 4.500 ANSI lumens, 1,2 kg, είσοδοι HDMI 2.0 + USB-C, τροφοδοτικό 24V DC, χωρίς ασύρματη συνδεσιμότητα), ο πλήρης κύκλος πιστοποίησης διαρκεί 6 εβδομάδες σύμφωνα με τα EN 62368-1, EN 55032 Κλάση B και EN 55035. Το συνολικό κόστος ανέρχεται σε περίπου 3.400 USD για ένα SKU, και η αναλογία ανά μονάδα σε παραγωγή MOQ 3.000 μονάδων είναι περίπου 1,13 USD.
Ποιοι προβολείς DataMax διαθέτουν ήδη έγκριση πιστοποίησης σήμανσης CE προβολέα ΕΕ;
η διαδικασία για αυτόν τον προβολέα για έναν υπερ-βραχείας εστίασης 4K UHD με Wi-Fi 6 και ήχο Bluetooth (DMX-U4K-UST, ισοδύναμο λέιζερ-φωσφόρου 2.500 nit, 3,2 kg, HDMI 2.1, Dolby audio, κατανάλωση 100W) διαρκεί 9 έως 10 εβδομάδες. Ο προϋπολογισμός ανέρχεται σε 6.900 USD για ένα SKU, με τις δοκιμές φάσματος βάσει του Άρθρου 3.2 της RED να αντιπροσωπεύουν περίπου 2.100 USD αυτού του συνόλου. Η αναλογία ανά μονάδα σε παραγωγή MOQ 5.000 μονάδων μειώνεται σε περίπου 1,38 USD. Συμβουλεύουμε επίσης τους αγοραστές OEM που χτίζουν ένα χαρτοφυλάκιο να ομαδοποιήσουν 3 έως 5 SKU σε μία ενιαία αίτηση οικογενειακής δοκιμής, γεγονός που μειώνει περίπου 12% έως 18% από τον προϋπολογισμό ανά μοντέλο, επειδή τα κοινά εξαρτήματα επαναδοκιμάζονται μόνο όταν αλλάζουν πραγματικά.
Τελικό συμπέρασμα
Ένας προβολέας για έναν υπερ-βραχείας εστίασης τριπλού λέιζερ ναυαρχίδα (DMX-FL-UST, ισοδύναμο 3.500 nit, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E, αποκωδικοποίηση Dolby Atmos, κατανάλωση 110W) διαρκεί 12 έως 14 εβδομάδες και κυμαίνεται μεταξύ 8.600 USD και 9.800 USD. Το πρόσθετο κόστος σε σχέση με το μοντέλο μεσαίας κατηγορίας κυριαρχείται από την αξιολόγηση κατά EN 60825-1 σε πολλαπλές λειτουργίες φωτεινότητας, καθώς και από την εργασία φάσματος Wi-Fi 6E βάσει του ETSI EN 303 687. Για χονδρεμπόρους εισαγωγείς που σχεδιάζουν παραγωγή 2.000 μονάδων, αυτό ωθεί το κόστος συμμόρφωσης ανά μονάδα σε περίπου 4,30 USD έως 4,90 USD, που αποτελεί το ανώτατο όριο που συνιστούμε να προϋπολογίσετε πριν υπογραφεί η πρώτη PO.
Έτοιμοι να προσδιορίσετε την παραγωγή σας; Περιηγηθείτε στην πλήρη σειρά έξυπνων προβολέων ή στείλτε τη λίστα SKU-στόχων σας στο γραφείο B2B μας μέσω της φόρμας προσαρμοσμένης προσφοράς — τυπική απάντηση εντός μίας εργάσιμης ημέρας, δείγματα εντός 10.
