Julkaistu: 07.10.2026 - 66 Katselukerrat
CE-merkintäsertifiointi projektoreille EU:ssa
Mistä ostajat tyypillisesti aloittavat
CE-merkintäsertifiointi projektoreille EU on se yksittäinen dokumenttirivi, joka ratkaisee, selviääkö lähetyksesi Rotterdamista, Antwerpenista vai Hampurista vai jääkö se tullivarastoon viikoiksi. Eräs ostaja, jonka kanssa työskentelimme viime kvartaalilla, tilasi 2 400 yksikköä 1080P kannettavaa mallia EU:n ulkopuoliselta tehtaalta, ja kontti pidätettiin Valencian satamassa, koska vaatimustenmukaisuusvakuutuksessa ei ollut mainittu oikeaa radiolaitedirektiiviä – tappio oli noin 78 000 EUR demurrage- ja uudelleenmerkintäkustannuksissa. SKU-vaatimustenmukaisuus ei ole leima spesifikaatiolehden alalaidassa; se on hallittu, auditoitavissa oleva ketju, joka koskee laitteistosuunnittelua, testauslaboratorion valintaa ja vaatimustenmukaisuusvakuutukseen painettua oikeushenkilöä. Tämä opas ohjaa OEM-ostajia, brändin omistajia ja tukkumaahantuojia tarkan 2026 polun läpi, jotta seuraava konttisi liikkuu aikataulussa.
TL;DR
- Malli vaatii täydellisen teknisen tiedoston, EU:ssa toimivan valtuutetun edustajan EU:n ulkopuolisille valmistajille sekä testatun vaatimustenmukaisuuden pienjännitedirektiivin 2014/35/EU, EMC-direktiivin 2014/30/EU ja radiolaitedirektiivin 2014/53/EU kanssa, kun laitteessa on Wi-Fi tai Bluetooth.
- Tehdaspuolen testiraportti ISO/IEC 17025 -akkreditoidusta laboratoriosta sekä allekirjoitettu vaatimustenmukaisuusvakuutus on pienin toimiva todistepaketti useimmille 24V DC- tai 100-240V AC -projektorimalleille, joita toimitetaan vuonna 2026.
- Uuden SKU:n yksikkökustannukset ovat tyypillisesti 3 200 USD - 9 800 USD riippuen laserluokasta, langattomista moduuleista ja yhden DoC:n alle yhdistettyjen SKU:iden määrästä.
- Tyypillinen läpimenoaika näytteiden luovutuksesta käyttökelpoiseen CE-merkintädokumenttisarjaan on 8-14 viikkoa, ja EMC-kammion varaaminen on yleisin pullonkaula.
- Projektorin asiakirjat tarkistaa tulli HS-koodin 8528.52 mukaisesti, ja puutteelliset tiedostot ovat kolmanneksi yleisin syy projektorilähetysten pysäyttämiseen EU:n satamissa EU Customs Trader Portal -tietoihin viitaten Euroopan komission mukaan.
Mitä CE-merkintä todella sertifioi projektorissa
SKU on valmistajan vakuutus siitä, että jokainen tuotantolinjalta lähtevä yksikkö on asiaankuuluvan EU:n yhdenmukaistamislainsäädännön mukainen. DataMax OEM/ODM-älyprojektorille vaatimustenmukaisuuden arviointi kattaa kolme pääpilaria: sähköturvallisuus pienjännitedirektiivin (LVD) 2014/35/EU mukaisesti verkkovirtakäyttöisille yksiköille, sähkömagneettinen yhteensopivuus EMC-direktiivin 2014/30/EU mukaisesti sekä radiolaitedirektiivi (RED) 2014/53/EU malleille, joissa on 2,4 GHz/5 GHz Wi-Fi, Bluetooth tai Miracast. Laser-fosforinäyttömoottorit kuuluvat myös EN 60825-1 -standardin piiriin lasertuoteturvallisuuden osalta, ja ultralyhyen heijastusetäisyyden optiikat suurtehoisilla sinisillä pumpuilla voivat edellyttää lisäriskin arviointia standardin EN 62471 mukaisesti valaisimien ja valaisinjärjestelmien fotobiologisen riskin osalta.
CE-merkintäsertifioinnissa navigointi projektoreille EU on se yksittäinen dokumenttirivi, joka ratkaisee, selviääkö lähetyksesi Rotterdamista, Antwerpenista vai Hampurista vai jääkö se tullivarastoon viikoiksi. Eräs ostaja, jonka kanssa työskentelimme viime kvartaalilla, tilasi 2 400 yksikköä 1080P kannettavaa mallia EU:n ulkopuoliselta tehtaalta, ja kontti pidätettiin Valencian satamassa, koska vaatimustenmukaisuusvakuutuksessa ei ollut mainittu oikeaa radiolaitedirektiiviä – tappio oli noin 78 000 EUR demurrage- ja uudelleenmerkintäkustannuksissa. SKU-vaatimustenmukaisuus ei ole leima spesifikaatiolehden alalaidassa; se on hallittu, auditoitavissa oleva ketju, joka koskee laitteistosuunnittelua, testauslaboratorion valintaa ja vaatimustenmukaisuusvakuutukseen painettua oikeushenkilöä. Tämä opas ohjaa OEM-ostajia, brändin omistajia ja tukkumaahantuojia tarkan 2026 polun läpi, jotta seuraava konttisi liikkuu aikataulussa.
Testiraportit vs. vaatimustenmukaisuusvakuutus
Yksikön paperityöt eivät ole yksi dokumentti – ne ovat pino. Kaksi kulmakiveä ovat testiraportti ( objektiivinen näyttö) ja vaatimustenmukaisuusvakuutus (oikeudellinen väite). Vakuutuksen on allekirjoitettava luonnollinen henkilö EU:n sisällä tai valtuutettu edustaja, jolla on kirjallinen valtakirja arkistoituna. EU:n ulkopuolisille tehtaille CE-merkinnän tuontiprosessit käyttävät tyypillisesti Alankomaissa, Saksassa tai Irlannissa toimivaa valtuutettua edustajaa, ja kyseisen edustajan yhteystiedot näkyvät tuotetarrassa, pakkauksessa ja DoC:ssa.
- Malli vaatii täydellisen teknisen tiedoston, EU:ssa toimivan valtuutetun edustajan EU:n ulkopuolisille valmistajille sekä testatun vaatimustenmukaisuuden pienjännitedirektiivin 2014/35/EU, EMC-direktiivin 2014/30/EU ja radiolaitedirektiivin 2014/53/EU kanssa, kun laitteessa on Wi-Fi tai Bluetooth.
- Tehdaspuolen testiraportti ISO/IEC 17025 -akkreditoidusta laboratoriosta sekä allekirjoitettu vaatimustenmukaisuusvakuutus on pienin toimiva todistepaketti useimmille 24V DC- tai 100-240V AC -projektorimalleille, joita toimitetaan vuonna 2026.
- Uuden SKU:n yksikkökustannukset ovat tyypillisesti 3 200 USD - 9 800 USD riippuen laserluokasta, langattomista moduuleista ja yhden DoC:n alle yhdistettyjen SKU:iden määrästä.
- Tyypillinen läpimenoaika näytteiden luovutuksesta käyttökelpoiseen CE-merkintädokumenttisarjaan on 8-14 viikkoa, ja EMC-kammion varaaminen on yleisin pullonkaula.
- Projektorin asiakirjat tarkistaa tulli HS-koodin 8528.52 mukaisesti, ja puutteelliset tiedostot ovat kolmanneksi yleisin syy projektorilähetysten pysäyttämiseen EU:n satamissa EU Customs Trader Portal -tietoihin viitaten Euroopan komission mukaan.
Laser-, langattomat ja pistorasiamuunnelmat, jotka laukaisevat lisätestausta
Projektorin testaus ei ole tasainen – se skaalautuu laitteiston mukaan. 1080P kannettava projektori, jossa on vain HDMI-tulo, 24V DC -sovitin eikä langatonta moduulia, läpäisee tyypillisesti EN 62368-1-, EN 55032- ja EN 55035 -testit yhdessä 6 viikon testisyklissä kustannuksella, joka on lähellä 3 200-9 800 USD:n kaistan alapäätä. Lisää Wi-Fi 6 tai Bluetooth 5.2, niin lisäät RED Artiklan 3.2 spektritestauksen sekä ilmoitetun laitoksen lausunnon joissakin tapauksissa, mikä lisää noin 2 400 USD ja 3-4 viikkoa.
Useimmat SKU:t ovat valmistajan vakuutus siitä, että jokainen tuotantolinjalta lähtevä yksikkö on asiaankuuluvan EU:n yhdenmukaistamislainsäädännön mukainen. DataMax OEM/ODM-älyprojektorille vaatimustenmukaisuuden arviointi kattaa kolme pääpilaria: sähköturvallisuus pienjännitedirektiivin (LVD) 2014/35/EU mukaisesti verkkovirtakäyttöisille yksiköille, sähkömagneettinen yhteensopivuus EMC-direktiivin 2014/30/EU mukaisesti sekä radiolaitedirektiivi (RED) 2014/53/EU malleille, joissa on 2,4 GHz/5 GHz Wi-Fi, Bluetooth tai Miracast. Laser-fosforinäyttömoottorit kuuluvat myös EN 60825-1 -standardin piiriin lasertuoteturvallisuuden osalta, ja ultralyhyen heijastusetäisyyden optiikat suurtehoisilla sinisillä pumpuilla voivat edellyttää lisäriskin arviointia standardin EN 62471 mukaisesti valaisimien ja valaisinjärjestelmien fotobiologisen riskin osalta.
Hankintapuolen luvut, joihin B2B-ostajien tulisi kiinnittää huomiota
Monien mallien dokumentaation on jäljitettävä nimettyyn testilaboratorioon. Hyväksymme vain raportit ISO/IEC 17025 -akkreditoiduista laboratorioista, ja vakiotiedostomme luettelee laboratorion akkreditointinumeron, testistandardin painoksen ja testatun mallinumeron. Testiraportti, jossa mainitaan vain yleinen "projektori"-kuvaus, on varoitusmerkki tullille ja jälleenmyyjien omille vaatimustenmukaisuusauditoinneille. Ostajien tulisi pyytää tarkka malliversio, katettu laiteohjelmistoversioalue ja testattu pahin mahdollinen kokoonpano – esimerkiksi 4500 ANSI lumenin laserprojektori, jossa Wi-Fi 6 on käytössä suurimmalla lähetysteholla.
Tämän projektorin läpimenoaikaa hallitsee EMC-kammion saatavuus, erityisesti Shenzhenissä Q3:n aikana. Varaamme kammioaikoja 6-8 viikkoa etukäteen omille projekteillemme ja neuvomme OEM-ostajia lisäämään 2 viikon puskurin uusintatesteille, jos ensimmäinen skannaus nostaa säteilevän emission huipun EN 55032 luokan B quasi-peak -rajan yläpuolelle. Tukkumaahantuojille, jotka vertailevat kahta tehdasta pelkän hinnan perusteella, älykäs kysymys on, millä toimittajalla on testiraportti jo valmiina, millä on uusi rakenne, joka vielä vaatii täyden testauksen, ja millä on valtuutetun edustajan sopimus, joka kestää EU-oikeushenkilön muutoksen. Tämä viimeinen kohta on tärkeä: CE-merkinnän tuontidokumentaatio, joka on sidottu lakkautettuun EU-oikeushenkilöön, on yksi kolmesta yleisimmästä syystä, miksi Amazon EU ja suuret CE-vähittäismyyntiketjut poistavat projektorin SKU:n varoittamatta.
Dokumentaatio, tekninen tiedosto ja DoC-rakenne, joita B2B-ostajien tulisi vaatia
Jokaisen yksikön paperityöt eivät ole yksi dokumentti – ne ovat pino. Kaksi kulmakiveä ovat testiraportti (objektiivinen näyttö) ja vaatimustenmukaisuusvakuutus (oikeudellinen väite). Vakuutuksen on allekirjoitettava luonnollinen henkilö EU:n sisällä tai valtuutettu edustaja, jolla on kirjallinen valtakirja arkistoituna. EU:n ulkopuolisille tehtaille CE-merkinnän tuontiprosessit käyttävät tyypillisesti Alankomaissa, Saksassa tai Irlannissa toimivaa valtuutettua edustajaa, ja kyseisen edustajan yhteystiedot näkyvät tuotetarrassa, pakkauksessa ja DoC:ssa.
Tämän projektorin vaatimuksiin kuuluu myös jäljitettävyystiedot: erä- tai sarjanumeroalue, valmistusvuosi sekä valmistajan tai hänen valtuutetun edustajansa nimi ja yhteystiedot. Olemme nähneet jälleenmyyjien hylkäävän 40 jalan kontteja, koska pakkauksen taideteoksesta puuttui EU-edustajan postiosoite, vaikka testiraportti ja DoC olivat muuten kunnossa. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat uutta toimittajaa, pyydä nähtäväksi redigoitu näyte-DoC ennen ostotilauksen tekemistä – tämä yksittäinen dokumentti paljastaa, ymmärtääkö toimittaja vuoden 2026 säännöt vai kierrättääkö hän vuoden 2018 mallia.
B2B-hankintatiimeille, jotka vertailevat kahta tehdasta, alla oleva taulukko tiivistää, mitä täydellisen CE-merkintätiedoston tulisi sisältää verrattuna siihen, mitä usein näemme heikon dokumentaatiokäytännön toimittajilta.
| Dokumentti | Täydellinen tiedosto | Heikko tiedosto |
|---|---|---|
| EU:n vaatimustenmukaisuusvakuutus | Allekirjoitettu, päivätty, luettelee kaikki sovelletut direktiivit ja standardit, viittaa täydellisiin testiraportteihin | Yleinen malli, direktiiviluettelo puuttuu |
| EMC-testiraportti | EN 55032 + EN 55035, luokka B, akkreditoitu laboratorio, päivätty | Sisäinen raportti, ei akkreditointinumeroa |
| Turvallisuustestiraportti | EN 62368-1:2023 tai voimassa oleva painos, akkreditoitu laboratorio | Vanhempi painos, vaara-analyysi puuttuu |
| RF / RED -testiraportti (jos langaton) | ETSI EN 301 489, ETSI EN 300 440 tai EN 303 345, ilmoitetun laitoksen lausunto tarvittaessa | Vain spektri, ei Artiklan 3.2 näyttöä |
| Laseriraportti (jos lasermoottori) | EN 60825-1, luokitusmenetelmä, tarrojen taideteos | Luokitteluperustelut puuttuvat |
| Valtuutetun edustajan sopimus | EU-pohjainen oikeushenkilö, voimassa, päivätty, kestää omistajanvaihdoksen | Päiväämätön, vahvistamaton oikeushenkilö |
Erityiset projektinumerot OEM/ODM-putkistostamme
Projektorin testaus ei ole tasainen – se skaalautuu laitteiston mukaan. 1080P kannettava projektori, jossa on vain HDMI-tulo, 24V DC -sovitin eikä langatonta moduulia, läpäisee tyypillisesti EN 62368-1-, EN 55032- ja EN 55035 -testit yhdessä 6 viikon testisyklissä kustannuksella, joka on lähellä 3 200-9 800 USD:n kaistan alapäätä. Lisää Wi-Fi 6 tai Bluetooth 5.2, niin lisäät RED Artiklan 3.2 spektritestauksen sekä ilmoitetun laitoksen lausunnon joissakin tapauksissa, mikä lisää noin 2 400 USD ja 3-4 viikkoa.
Jokaisen SKU:n laser-fosforinäyttömoottoreiden testaus luokitellulla laserlähteellä vaatii myös EN 60825-1 -arvioinnin, mukaan lukien saavutettavissa olevan emission rajan ja varoitustarrojen taideteoksen. 0,47-inch DMD ultralyhyen heijastusetäisyyden projektori, jossa on 2 500 nitin vastaava lasermoottori, on tyypillisesti luokkaa 1 tai 2, mutta testiraportin on osoitettava luokitusmenetelmä ja mittausetäisyys. CE-merkinnän vaatimustenmukaisuus luokan 3R ja 3B yksiköille on huomattavasti vaikeampaa, ja useat EU-jälleenmyyjät eivät kanna näitä SKU:ita ollenkaan, joten kaupallinen tapaus kirkkaampiin laserprojektoreihin siirtyy usein kohti luokan 1 -malleja, joissa on suuremmat kuvantamislohkot, pikemminkin kuin raakatehon eskalaatioon.
Lippulaivatriplelaser-ultralyhyen heijastusetäisyyden projektorin (DMX-FL-UST, 3 500 nitin vastaava, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E, Dolby Atmos -dekoodaus, 110W teho) testaus kestää 12-14 viikkoa ja maksaa 8 600-9 800 USD. Lisäkustannus keskihintaiseen malliin verrattuna johtuu pääasiassa EN 60825-1 -arvioinnista useilla kirkkaustiloilla sekä Wi-Fi 6E -spektrityöstä ETSI EN 303 687 -standardin mukaisesti. Tukkumaahantuojille, jotka suunnittelevat 2 000 yksikön erää, tämä nostaa yksikkökohtaisen vaatimustenmukaisuuden lisäkustannuksen noin 4,30-4,90 USD:iin, mikä on suosittelemamme yläraja budjetoitavaksi ennen ensimmäisen ostotilauksen allekirjoittamista.
Ostovaiheen ohjaus MOFU- ja BOFU-päättäjille
Malli on harvoin ratkaiseva tekijä MOFU-vaiheessa, jolloin ostaja vielä kaventaa muototekijää, kirkkautta ja käyttöjärjestelmää. Siitä tulee ratkaiseva tekijä BOFU-vaiheessa, jolloin kaksi lyhyellä listalla olevaa projektoria on alle 50 USD:n päässä toisistaan tukkuhinnassa ja maahantuojan on tiedettävä, kumpi todella läpäisee EU:n tullin, Amazon EU -listauksen tarkastelun ja CE-vähittäismyyntiketjun vaatimustenmukaisuusauditoinnin.
OEM-asiakkaat tarvitsevat usein kolme tasoa. Perus 1080P LCD kannettava ilman langatonta on noin 3 200 USD yhdelle SKU:lle. Keskihintainen 4K UHD laserprojektori Wi-Fi 6:lla ja Bluetooth-audiolla on noin 5 800-7 500 USD. Lippulaiva ultralyhyen heijastusetäisyyden triplelaser HDMI 2.1:llä, Wi-Fi 6E:llä ja Dolby-äänidekoodauksella on 8 400-9 800 USD. OEM/ODM-rakenteen MOQ ei liity sertifiointikustannukseen – DataMax MOQ:t alkavat 500 yksiköstä vakiotyökaluille ja 2 000 yksiköstä mukautetulle laiteohjelmistolle – mutta sertifiointi jakautuu tuotantoerän kesken, joten 5 000 yksikön tilaus pudottaa yksikkökohtaisen vaatimustenmukaisuuden lisäkustannuksen noin 1,10-2,00 USD:iin.
Tämän projektorin läpimenoaikaa hallitsee EMC-kammion saatavuus, erityisesti Shenzhenissä Q3:n aikana. Varaamme kammioaikoja 6-8 viikkoa etukäteen omille projekteillemme ja neuvomme OEM-ostajia lisäämään 2 viikon puskurin uusintatesteille, jos ensimmäinen skannaus nostaa säteilevän emission huipun EN 55032 luokan B quasi-peak -rajan yläpuolelle. Tukkumaahantuojille, jotka vertailevat kahta tehdasta pelkän hinnan perusteella, älykäs kysymys on, millä toimittajalla on testiraportti jo valmiina, millä on uusi rakenne, joka vielä vaatii täyden testauksen, ja millä on valtuutetun edustajan sopimus, joka kestää EU-oikeushenkilön muutoksen. Tämä viimeinen kohta on tärkeä: CE-merkinnän tuontidokumentaatio, joka on sidottu lakkautettuun EU-oikeushenkilöön, on yksi kolmesta yleisimmästä syystä, miksi Amazon EU ja suuret CE-vähittäismyyntiketjut poistavat projektorin SKU:n varoittamatta.
Kuinka valita vaatimustenmukainen projektorikumppani

SKU-kumppanin valinta perustuu neljään hankintamuuttujaan, jotka voit todentaa ennen ensimmäistä tilisiirtoa: dokumentoitu DoC-historia, yhdenmukaistettujen standardien kattavuus kohde-SKU-valikoimassasi, tehtaan auditointijälki ja listauksen jälkeinen tuki. Käsittele toimittajan mallitiedostoa samalla tavalla kuin materiaaliluetteloa – versiohallittuna, päivättynä ja jäljitettävänä tiettyyn direktiivin painokseen. Mikä tahansa toimittaja, joka vastaa "kyllä, olemme CE-sertifioituja" mainitsematta katettuja direktiivejä (tyypillisesti 2014/53/EU radiolaitedirektiivi sekä 2014/35/EU pienjännitedirektiivi ja 2011/65/EU RoHS), ei ole oikeasti tehnyt työtä.
B2B-hankintatiimeille, jotka työskentelevät tiukoilla vähittäismyyntiaikatauluilla, suosittelemme viisivaiheista CE-merkintätoimittajien seulaa ennen ostotilauksen antamista:
Projektori vaatii erityisen paperijäljen ennen ensimmäisen laatikon toimitusta. Teknisen tiedoston on sisällettävä tuotekuvaus, täydellinen materiaaliluettelo ilmoitetuilla komponenttitodistuksilla, RF- tai laser-alakokoonpanojen kaaviot, EMC- ja LVD-testiraportit akkreditoidusta laboratoriosta, EN 62368-1 -vaaraluokkiin linkitetty riskinarviointi sekä EU:n vaatimustenmukaisuusvakuutus (DoC), jonka valmistaja tai sen valtuutettu edustaja on allekirjoittanut. Uutta toimittajaa arvioiville OEM-ostajille suosittelemme DoC:n ja testiraportin kansilehtien pyytämistä jo ensimmäisellä puhelulla. Tehdas, joka epäröi tai lähettää vain markkinointiesitteen, jossa on CE-logo, viestii, että CE-merkinnän vaatimustenmukaisuusketjussa on heikkoja kohtia.
MOQ, näytepolitiikka ja yhteyskanava DataMax OEM -ostajille
Yhden SKU:n dokumentaatiolla on myös säilyvyysaika. EN 55032- ja EN 55035 -standardien testiraportteja pidetään tyypillisesti voimassa 5 vuotta, ellei yhdenmukaistettua standardia tarkisteta tai laitteisto muutu merkittävästi. EN 62368-1 siirtyi vuoden 2014 painoksesta vuoden 2023 painokseen, ja mikä tahansa raportti, jossa mainitaan vain vanhempi painos, tarvitsee nyt delta-arvioinnin tai täyden uusintatestin. Lasertuotteille EN 60825-1 -standardin mukaisesti luokitus on todennettava uudelleen, jos optinen moottori, diffuusori tai kotelon aukko muuttuu yli 5 %. EU:n tullin ja Amazon EU:n CE-merkinnän tuontitiimit kysyvät rutiininomaisesti ensin DoC:ta, toiseksi testiraporttia ja kolmanneksi teknistä tiedostoa – ja ne käsittelevät puuttuvia dokumentteja vaatimustenvastaisena lähetyksenä, eivät paperityön puutteena.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä CE-merkintäsertifiointi projektoreille EU todella kattaa älyprojektorissa?
CE-merkintäsertifiointi projektoreille kattaa tyypillisessä älyprojektorissa kolme direktiiviä: radiolaitedirektiivi 2014/53/EU Wi-Fi:lle ja Bluetoothille, pienjännitedirektiivi 2014/35/EU virtalähteelle ja laser-fosfori- tai LED-valomoottorille sekä RoHS 2011/65/EU rajoitettujen aineiden osalta. EMC testataan 2014/30/EU:n mukaisesti, ja laserluokan turvallisuus noudattaa EN 60825-1 -standardia. Vaatimustenmukainen DoC viittaa kaikkiin yllä oleviin direktiivin numerolla ja painosvuodella.
Kuinka kauan CE-merkintäsertifioinnin projektoreille EU testaus kestää uudelle OEM-SKU:lle?
| Dokumentti | Täydellinen tiedosto | Heikko tiedosto |
|---|---|---|
| EU:n vaatimustenmukaisuusvakuutus | Allekirjoitettu, päivätty, luettelee kaikki sovelletut direktiivit ja standardit, viittaa täydellisiin testiraportteihin | Yleinen malli, direktiiviluettelo puuttuu |
| EMC-testiraportti | EN 55032 + EN 55035, luokka B, akkreditoitu laboratorio, päivätty | Sisäinen raportti, ei akkreditointinumeroa |
| Turvallisuustestiraportti | EN 62368-1:2023 tai voimassa oleva painos, akkreditoitu laboratorio | Vanhempi painos, vaara-analyysi puuttuu |
| RF / RED -testiraportti (jos langaton) | ETSI EN 301 489, ETSI EN 300 440 tai EN 303 345, ilmoitetun laitoksen lausunto tarvittaessa | Vain spektri, ei Artiklan 3.2 näyttöä |
| Laseriraportti (jos lasermoottori) | EN 60825-1, luokitusmenetelmä, tarrojen taideteos | Luokitteluperustelut puuttuvat |
| Valtuutetun edustajan sopimus | EU-pohjainen oikeushenkilö, voimassa, päivätty, kestää omistajanvaihdoksen | Päiväämätön, vahvistamaton oikeushenkilö |
Voidaanko CE-merkintäsertifioinnin projektoreille EU paperityöt käyttää uudelleen useissa saman perheen SKU:issa?
Kyllä. CE-merkintäsertifioinnin projektoreille EU paperityöt voidaan käyttää uudelleen useissa saman perheen SKU:issa yhden DoC:n alla, kun SKU:t jakavat saman radiomoduulin, virtalähteen ja emolevyn. DataMaxilla yhdistämme rutiininomaisesti 3-5 SKU:ta perhetestiin, mikä vähentää mallikohtaista vaatimustenmukaisuuskustannusta noin 12-18 % verrattuna kunkin SKU:n itsenäiseen käsittelyyn.
Mikä on tyypillinen CE-merkintäsertifioinnin projektoreille EU vaatimustenmukaisuuden kustannus tukkuerässä?
OEM/ODM-asiakkaidemme yksikkö noudattaa tyypillisesti toistettavaa aikataulua, kun laitteisto on jäädytetty. 1080P kannettavalle LCD-projektorille (malliviite DMX-P1080, 4 500 ANSI lumenin vastaava, 1,2 kg, HDMI 2.0 + USB-C -tulo, 24V DC -sovitin, ei langatonta) täydellinen sertifiointisykli kestää 6 viikkoa EN 62368-1-, EN 55032 luokka B- ja EN 55035 -standardeja vastaan. Kokonaiskustannus on noin 3 400 USD yhdelle SKU:lle, ja yksikkökohtainen osuus 3 000 yksikön MOQ-erässä on noin 1,13 USD.
Millä DataMax-projektoreilla on jo CE-merkintäsertifioinnin projektoreille EU hyväksyntä?
Tämän projektorin 4K UHD ultralyhyen heijastusetäisyyden projektori Wi-Fi 6:lla ja Bluetooth-audiolla (DMX-U4K-UST, 2 500 nitin vastaava laser-fosfori, 3,2 kg, HDMI 2.1, Dolby-ääni, 100W teho) kestää 9-10 viikkoa. Budjetti on 6 900 USD yhdelle SKU:lle, josta RED Artiklan 3.2 spektritestaus kattaa noin 2 100 USD. Yksikkökohtainen osuus 5 000 yksikön MOQ-erässä laskee noin 1,38 USD:iin. Neuvomme myös OEM-ostajia, jotka rakentavat salkkua, yhdistämään 3-5 SKU:ta yhdeksi perhetestisovellukseksi, mikä leikkaa noin 12-18 % mallikohtaisesta budjetista, koska yhteiset komponentit testataan uudelleen vain, kun ne todella muuttuvat.
Lopullinen yhteenveto
Lippulaivatriplelaser-ultralyhyen heijastusetäisyyden projektorin (DMX-FL-UST, 3 500 nitin vastaava, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E, Dolby Atmos -dekoodaus, 110W teho) testaus kestää 12-14 viikkoa ja maksaa 8 600-9 800 USD. Lisäkustannus keskihintaiseen malliin verrattuna johtuu pääasiassa EN 60825-1 -arvioinnista useilla kirkkaustiloilla sekä Wi-Fi 6E -spektrityöstä ETSI EN 303 687 -standardin mukaisesti. Tukkumaahantuojille, jotka suunnittelevat 2 000 yksikön erää, tämä nostaa yksikkökohtaisen vaatimustenmukaisuuden lisäkustannuksen noin 4,30-4,90 USD:iin, mikä on suosittelemamme yläraja budjetoitavaksi ennen ensimmäisen ostotilauksen allekirjoittamista.
Valmis spesifioimaan eräsi? Selaa koko älyprojektorivalikoimaamme tai lähetä kohde-SKU-listasi B2B-pisteellemme räätälöidyn tarjouslomakkeen kautta – tyypillinen vastaus yhden työpäivän kuluessa, näytteet 10 päivän sisällä.
