Ghid complet de certificare CE pentru proiectoare importate în UE: directive, costuri, termene și documente obligatorii pentru cumpărători B2B.

Posted At: oct. 07, 2026 - 77 Views

Certificare CE pentru proiectoare în UE

Certificare CE pentru proiectoare în UE

De unde pornesc de obicei cumpărătorii

Certificarea CE pentru proiectoare în UE este acel singur rând de pe un document care decide dacă transportul tău trece prin Rotterdam, Anvers sau Hamburg sau rămâne blocat săptămâni întregi într-un antrepozit vamal. Un cumpărător cu care am lucrat trimestrul trecut a comandat 2.400 de unități dintr-un model portabil 1080p de la o fabrică din afara UE, iar containerul a fost reținut în portul Valencia pentru că DoC-ul nu menționa directiva corectă privind echipamentele radio — pierderea a fost de aproximativ 78.000 EUR în taxe de staționare și costuri de reetichetare. Conformitatea SKU nu este o ștampilă pusă la finalul fișei de specificații; este un lanț controlat și auditabil, care atinge designul hardware, alegerea laboratorului de testare și entitatea juridică înscrisă pe Declarația de Conformitate. Acest ghid parcurge alături de cumpărătorii OEM, proprietarii de brand și importatorii en-gros traseul exact pentru 2026, astfel încât următorul container să plece la termen.

TL;DR

  • Modelul necesită un Dosar Tehnic complet, un Reprezentant Autorizat stabilit în UE pentru producători din afara UE și conformitate testată cu Directiva de Joasă Tensiune 2014/35/UE, Directiva EMC 2014/30/UE și Directiva privind Echipamentele Radio 2014/53/UE acolo unde sunt prezente Wi-Fi sau Bluetooth.
  • Un raport de testare din partea fabricii, emis de un laborator acreditat ISO/IEC 17025, plus o Declarație de Conformitate semnată, reprezintă setul minim de documente viabile pentru majoritatea modelelor de proiector cu 24V DC sau 100-240V AC livrate în 2026.
  • Costurile unitare pentru un SKU nou variază de obicei între 3.200 USD și 9.800 USD, în funcție de clasa laser, modulele wireless și numărul de SKU-uri grupate sub un singur DoC.
  • Termenul tipic de la predarea mostrei până la un set complet de documente CE gata de utilizat este de 8 până la 14 săptămâni, blocajul cel mai frecvent fiind rezervarea camerei EMC.
  • Documentele pentru proiector sunt verificate de vamă sub codul HS 8528.52, iar dosarele incomplete reprezintă al treilea cel mai frecvent motiv pentru care transporturile de proiectoare sunt reținute pentru inspecție în porturile UE, conform datelor Portalului Comercianților Vamali din UE, citate de Comisia Europeană.

Ce certifică de fapt marcajul CE pe un proiector

Marcajul CE este declarația producătorului că fiecare unitate care părăsește linia de producție este conformă cu legislația relevantă de armonizare a Uniunii. Pentru un proiector inteligent DataMax OEM/ODM, evaluarea conformității acoperă trei piloni principali: siguranța electrică conform Directivei de Joasă Tensiune (LVD) 2014/35/UE pentru unitățile alimentate la rețea, compatibilitatea electromagnetică conform Directivei EMC 2014/30/UE și Directiva privind Echipamentele Radio (RED) 2014/53/UE pentru orice model cu Wi-Fi 2,4 GHz/5 GHz, Bluetooth sau Miracast. Motoarele de afișare cu fosfor laser intră și sub EN 60825-1 pentru siguranța produselor laser, iar opticile ultra-short throw cu pompe albastre de mare putere pot necesita o evaluare suplimentară a riscului conform EN 62471 pentru riscul fotobiologic de la lămpi și sisteme de lămpi.

Navigarea prin procesul de certificare CE este acel punct critic care decide dacă transportul tău trece prin Rotterdam, Anvers sau Hamburg sau rămâne blocat săptămâni întregi într-un antrepozit vamal. Un cumpărător cu care am lucrat trimestrul trecut a comandat 2.400 de unități dintr-un model portabil 1080p de la o fabrică din afara UE, iar containerul a fost reținut în portul Valencia pentru că DoC-ul nu menționa directiva corectă privind echipamentele radio — pierderea a fost de aproximativ 78.000 EUR în taxe de staționare și costuri de reetichetare. Conformitatea SKU nu este o ștampilă pusă la finalul fișei de specificații; este un lanț controlat și auditabil, care atinge designul hardware, alegerea laboratorului de testare și entitatea juridică înscrisă pe Declarația de Conformitate. Acest ghid parcurge alături de cumpărătorii OEM, proprietarii de brand și importatorii en-gros traseul exact pentru 2026, astfel încât următorul container să plece la termen.

Rapoarte de testare versus Declarația de Conformitate

Documentația pentru unitate nu este un singur document — este un teanc. Cei doi piloni sunt raportul de testare (dovada obiectivă) și Declarația de Conformitate (afirmația legală). Declarația trebuie semnată de o persoană fizică din UE sau de un Reprezentant Autorizat cu un mandat scris înregistrat. Pentru fabricile din afara UE, fluxurile de import cu marcaj CE folosesc de obicei un Reprezentant Autorizat cu sediul în Olanda, Germania sau Irlanda, iar datele de contact ale acelui reprezentant apar pe eticheta produsului, pe ambalaj și în DoC.

  • Modelul necesită un Dosar Tehnic complet, un Reprezentant Autorizat stabilit în UE pentru producători din afara UE și conformitate testată cu Directiva de Joasă Tensiune 2014/35/UE, Directiva EMC 2014/30/UE și Directiva privind Echipamentele Radio 2014/53/UE acolo unde sunt prezente Wi-Fi sau Bluetooth.
  • Un raport de testare din partea fabricii, emis de un laborator acreditat ISO/IEC 17025, plus o Declarație de Conformitate semnată, reprezintă setul minim de documente viabile pentru majoritatea modelelor de proiector cu 24V DC sau 100-240V AC livrate în 2026.
  • Costurile unitare pentru un SKU nou variază de obicei între 3.200 USD și 9.800 USD, în funcție de clasa laser, modulele wireless și numărul de SKU-uri grupate sub un singur DoC.
  • Termenul tipic de la predarea mostrei până la un set complet de documente CE gata de utilizat este de 8 până la 14 săptămâni, blocajul cel mai frecvent fiind rezervarea camerei EMC.
  • Documentele pentru proiector sunt verificate de vamă sub codul HS 8528.52, iar dosarele incomplete reprezintă al treilea cel mai frecvent motiv pentru care transporturile de proiectoare sunt reținute pentru inspecție în porturile UE, conform datelor Portalului Comercianților Vamali din UE, citate de Comisia Europeană.

Variantele laser, wireless și de alimentare care declanșează testări suplimentare

Testarea pentru proiector nu este plată — crește odată cu complexitatea hardware-ului. Un proiector portabil 1080p cu intrare doar HDMI, adaptor de 24V DC și fără modul wireless trece de obicei testele EN 62368-1, EN 55032 și EN 55035 într-un singur ciclu de 6 săptămâni, la un cost aproape de capătul inferior al benzii noastre de 3.200–9.800 USD. Adaugă Wi-Fi 6 sau Bluetooth 5.2 și se adaugă testarea de spectru RED Articolul 3.2 și, în unele cazuri, o opinie a unui organism notificat, ceea ce adaugă aproximativ 2.400 USD și 3–4 săptămâni.

Marcajul CE este în esență declarația producătorului că fiecare unitate care părăsește linia de producție este conformă cu legislația de armonizare relevantă. Pentru un proiector inteligent DataMax OEM/ODM, evaluarea conformității acoperă trei piloni principali: siguranța electrică conform Directivei de Joasă Tensiune (LVD) 2014/35/UE pentru unitățile alimentate la rețea, compatibilitatea electromagnetică conform Directivei EMC 2014/30/UE și Directiva privind Echipamentele Radio (RED) 2014/53/UE pentru orice model cu Wi-Fi 2,4 GHz/5 GHz, Bluetooth sau Miracast. Motoarele de afișare cu fosfor laser intră și sub EN 60825-1 pentru siguranța produselor laser, iar opticile ultra-short throw cu pompe albastre de mare putere pot necesita o evaluare suplimentară a riscului conform EN 62471 pentru riscul fotobiologic de la lămpi și sisteme de lămpi.

Configurația de testare a modelului într-o cameră EMC

Indicatori de procurement pe care cumpărătorii B2B ar trebui să-i aibă în vedere

Documentația pentru majoritatea modelelor trebuie să poată fi urmărită până la un laborator de testare numit. Acceptăm doar rapoarte de la laboratoare acreditate ISO/IEC 17025, iar dosarul nostru standard de proiect listează numărul de acreditare al laboratorului, ediția standardului de testare și numărul specific al modelului testat. Un raport de testare care menționează doar o descriere generică „proiector" este un semnal de alarmă pentru vamă și pentru auditurile de conformitate ale retailerilor. Cumpărătorii ar trebui să ceară varianta exactă a modelului, intervalul versiunii de firmware acoperite și configurația cea mai defavorabilă testată — de exemplu, un proiector laser de 4500 ANSI lumeni cu Wi-Fi 6 activat la putere maximă de transmisie.

Termenul pentru acest proiector este dominat de disponibilitatea camerei EMC, mai ales în Shenzhen în trimestrul III. Rezervăm sloturi în cameră cu 6–8 săptămâni înainte pentru proiectele noastre și recomandăm cumpărătorilor OEM să adauge o rezervă de 2 săptămâni pentru retestări, dacă prima scanare indică un vârf de emisie radiată peste limita quasi-peak Clasa B din EN 55032. Pentru importatorii en-gros care compară două fabrici doar pe preț, întrebarea inteligentă este care furnizor are deja raportul de testare, care are o versiune proaspătă care mai necesită testare completă și care are un contract de Reprezentant Autorizat care rezistă la o schimbare de entitate din UE. Acest ultim punct contează: documentația de import cu marcaj CE legată de o entitate UE defunctă este unul dintre primele trei motive pentru care Amazon EU și marile lanțuri de retail CE delistează un SKU de proiector fără avertisment.

Structura documentației, a dosarului tehnic și a DoC pe care cumpărătorii B2B ar trebui să o solicite

Documentația pentru fiecare unitate nu este un singur document — este un teanc. Cei doi piloni sunt raportul de testare (dovada obiectivă) și Declarația de Conformitate (afirmația legală). Declarația trebuie semnată de o persoană fizică din UE sau de un Reprezentant Autorizat cu un mandat scris înregistrat. Pentru fabricile din afara UE, fluxurile de import cu marcaj CE folosesc de obicei un Reprezentant Autorizat cu sediul în Olanda, Germania sau Irlanda, iar datele de contact ale acelui reprezentant apar pe eticheta produsului, pe ambalaj și în DoC.

Cerințele pentru acest proiector includ și date de trasabilitate: intervalul numărului de lot sau de serie, anul fabricației și numele și contactul producătorului sau al reprezentantului său autorizat. Am văzut retaileri respingând containere de 40 de picioare pentru că grafica ambalajului omitea adresa poștală a reprezentantului UE, deși raportul de testare și DoC erau altfel în regulă. Pentru echipele de achiziție B2B care evaluează un furnizor nou, cereți să vedeți un eșantion de DoC anonimizat înainte de a plasa comanda — acest singur document arată dacă furnizorul înțelege regulile din 2026 sau dacă reciclează un șablon din 2018.

Pentru echipele de achiziție B2B care compară două fabrici, tabelul de mai jos rezumă ce ar trebui să conțină un dosar complet pentru model, comparativ cu ce vedem adesea la furnizorii cu practici slabe de documentare.

DocumentDosar completDosar slab
Declarația de Conformitate UESemnată, datată, listează toate directivele și standardele aplicate, face referire la rapoartele de testare completeȘablon generic, listă de directive lipsă
Raport de testare EMCEN 55032 + EN 55035, Clasa B, laborator acreditat, datatRaport intern, fără număr de acreditare
Raport de testare siguranțăEN 62368-1:2023 sau ediție valabilă, laborator acreditatEdiție mai veche, analiză de hazard lipsă
Raport de testare RF / RED (dacă există wireless)ETSI EN 301 489, ETSI EN 300 440 sau EN 303 345, opinie organism notificat dacă este necesarăDoar spectru, fără dovezi Articolul 3.2
Raport Laser (dacă există motor laser)EN 60825-1, metodă de clasificare, grafică etichetăRațiune de clasificare lipsă
Contract Reprezentant AutorizatEntitate din UE, valabil, datat, rezistă la schimbarea de proprietarNedatat, entitate neverificată

Cifre concrete de proiect din pipeline-ul nostru OEM/ODM

Testarea pentru proiector nu este uniformă — variază în funcție de complexitatea hardware-ului. Un proiector portabil 1080p cu intrare doar HDMI, adaptor de 24V DC și fără modul wireless trece de obicei testele EN 62368-1, EN 55032 și EN 55035 într-un singur ciclu de 6 săptămâni, la un cost aproape de capătul inferior al benzii noastre de 3.200–9.800 USD. Adaugă Wi-Fi 6 sau Bluetooth 5.2 și se adaugă testarea de spectru RED Articolul 3.2 și, în unele cazuri, o opinie a unui organism notificat, ceea ce adaugă aproximativ 2.400 USD și 3–4 săptămâni.

Fiecare testare de SKU pentru motoare de afișare cu fosfor laser și sursă laser clasificată necesită și evaluare EN 60825-1, incluzând limita de emisie accesibilă și grafica etichetei de avertizare. Un ultra-short throw cu DMD de 0,47 inch și motor laser echivalent 2.500 niți intră de obicei în Clasa 1 sau Clasa 2, dar raportul de testare trebuie să indice metoda de clasificare și distanța de măsurare. Conformitatea cu marcajul CE pentru unitățile din Clasa 3R și Clasa 3B este substanțial mai dificilă, iar mai mulți retaileri din UE nu duc deloc aceste SKU-uri, astfel încât argumentul comercial pentru proiectoarele laser de luminozitate mai mare se îndreaptă adesea spre designuri din Clasa 1 cu blocuri de imaging mai mari, mai degrabă decât spre creșterea brută a luminozității.

Proiectorul pentru un flagship ultra-short throw triplu-laser (DMX-FL-UST, echivalent 3.500 niți, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E, decodare Dolby Atmos, 110W putere) durează 12–14 săptămâni și se încadrează între 8.600 USD și 9.800 USD. Costul suplimentar față de modelul din gama medie este dominat de evaluarea EN 60825-1 pe mai multe moduri de luminozitate, plus lucrul de spectru Wi-Fi 6E sub ETSI EN 303 687. Pentru importatorii en-gros care planifică un lot de 2.000 de unități, asta aduce costul de conformitate per unitate la aproximativ 4,30–4,90 USD, care este plafonul pe care îl recomandăm pentru bugetare înainte de semnarea primei comenzi de achiziție.

Cronologia conformității SKU pentru rulajele OEM/ODM

Îndrumare pentru etapa de cumpărare pentru decidenți MOFU și BOFU

Marcajul CE este rareori factorul decisiv în etapa MOFU, când cumpărătorul încă restrânge formatul, luminozitatea și sistemul de operare. Devine factor decisiv în etapa BOFU, când două proiectoare finaliste sunt la mai puțin de 50 USD diferență de preț en-gros și importatorul trebuie să știe care va trece efectiv de vama UE, de verificarea listării pe Amazon EU și de un audit de conformitate al unui lanț de retail CE.

Clienții OEM se încadrează de obicei în trei niveluri. Un portabil LCD 1080p de bază, fără wireless, costă aproximativ 3.200 USD pentru un singur SKU. Un proiector laser 4K UHD de gamă medie cu Wi-Fi 6 și audio Bluetooth costă aproximativ 5.800–7.500 USD. Un ultra-short throw triplu-laser flagship cu HDMI 2.1, Wi-Fi 6E și decodare audio Dolby se situează la 8.400–9.800 USD. MOQ-ul pentru construirea OEM/ODM în sine nu este legat de costul certificării — MOQ-urile DataMax încep de la 500 de unități pentru scule standard și 2.000 de unități pentru firmware personalizat — dar certificarea se amortizează pe întreaga producție, astfel încât o comandă de 5.000 de unități reduce costul de conformitate per unitate la aproximativ 1,10–2,00 USD.

Termenul pentru acest proiector este dominat de disponibilitatea camerei EMC, mai ales în Shenzhen în trimestrul III. Rezervăm sloturi cu 6–8 săptămâni înainte pentru proiectele noastre și recomandăm cumpărătorilor OEM să adauge o rezervă de 2 săptămâni pentru retestări, dacă prima scanare indică un vârf de emisie radiată peste limita quasi-peak Clasa B din EN 55032. Pentru importatorii en-gros care compară două fabrici doar pe preț, întrebarea inteligentă este care furnizor are deja raportul de testare, care are o versiune proaspătă care mai necesită testare completă și care are un contract de Reprezentant Autorizat care rezistă la o schimbare de entitate din UE. Acest ultim punct contează: documentația de import cu marcaj CE legată de o entitate UE defunctă este unul dintre primele trei motive pentru care Amazon EU și marile lanțuri de retail CE delistează un SKU de proiector fără avertisment.

Cum să alegi un partener certificat CE pentru proiectoare

Laborator de certificare cu technician care rulează teste EMC pe proiector

Selectarea partenerului pentru marcaj CE se reduce la patru variabile de achiziție pe care le poți verifica înainte de prima transferare bancară: istoricul documentat de DoC, acoperirea standardelor armonizate pe întreg intervalul tău de SKU-uri, traseul de audit al fabricii și suportul post-listare. Tratează dosarul de marcaj CE al furnizorului în același mod în care ai trata o listă de materiale — versionat, datat și trasabil la o ediție specifică a unei directive. Orice furnizor care răspunde „da, suntem certificați CE" fără să numească directivele acoperite (de obicei Directiva privind Echipamentele Radio 2014/53/UE, plus Directiva de Joasă Tensiune 2014/35/UE și RoHS 2011/65/UE) nu a făcut efectiv treaba.

Pentru echipele de achiziție B2B care lucrează cu ferestre strânse de retail, recomandăm o verificare a furnizorului în cinci pași înainte de emiterea comenzii de achiziție:

Orice proiector necesită un traseu specific de documente înainte ca primul carton să fie expediat. Dosarul tehnic trebuie să includă descrierea produsului, lista completă de materiale cu certificatele declarate ale componentelor, schemele pentru orice subansamblu RF sau laser, rapoartele de testare EMC și LVD de la un laborator acreditat, evaluarea riscului legată de categoriile de hazard EN 62368-1 și Declarația de Conformitate UE (DoC) semnată de producător sau de Reprezentantul său Autorizat. Pentru cumpărătorii OEM care evaluează un furnizor nou, recomandăm solicitarea DoC și a coperților rapoartelor de testare încă de la primul apel. O fabrică care ezită, sau care trimite doar o broșură de marketing cu un logo CE pe ea, transmite că lanțul de conformitate CE are verigi slabe.

MOQ, politica de mostre și canal de contact pentru cumpărătorii DataMax OEM

Documentația unui SKU are și termen de valabilitate. Rapoartele de testare pentru EN 55032 și EN 55035 sunt considerate de obicei valabile 5 ani, cu excepția cazului în care standardul armonizat este revizuit sau hardware-ul se modifică semnificativ. EN 62368-1 a trecut de la ediția 2014 la ediția 2023, iar orice raport care citește doar ediția mai veche are nevoie acum de o evaluare delta sau de o retestare completă. Pentru produsele laser sub EN 60825-1, clasificarea trebuie reverificată dacă motorul optic, difuzorul sau apertura carcasei se modifică cu mai mult de 5%. Echipele de import cu marcaj CE de la vama UE și de la Amazon EU solicită de rutină mai întâi DoC, apoi raportul de testare, apoi dosarul tehnic — și tratează documentele lipsă ca pe un transport neconform, nu ca pe un gol de hârtii.

Întrebări frecvente

Ce acoperă de fapt certificarea CE pentru proiectoare la un proiector inteligent?

Certificarea CE pentru proiectoare acoperă trei directive la un proiector inteligent tipic: Directiva privind Echipamentele Radio 2014/53/UE pentru Wi-Fi și Bluetooth, Directiva de Joasă Tensiune 2014/35/UE pentru sursa de alimentare și motorul de lumină cu fosfor laser sau LED, și RoHS 2011/65/UE pentru substanțele restricționate. EMC este testat conform 2014/30/UE, iar siguranța clasei laser urmează EN 60825-1. Un DoC conform face referire la toate cele de mai sus prin numărul directivei și anul ediției.

Cât durează testarea certificării CE pentru un nou SKU OEM?

DocumentDosar completDosar slab
Declarația de Conformitate UESemnată, datată, listează toate directivele și standardele aplicate, face referire la rapoartele de testare completeȘablon generic, listă de directive lipsă
Raport de testare EMCEN 55032 + EN 55035, Clasa B, laborator acreditat, datatRaport intern, fără număr de acreditare
Raport de testare siguranțăEN 62368-1:2023 sau ediție valabilă, laborator acreditatEdiție mai veche, analiză de hazard lipsă
Raport de testare RF / RED (dacă există wireless)ETSI EN 301 489, ETSI EN 300 440 sau EN 303 345, opinie organism notificat dacă este necesarăDoar spectru, fără dovezi Articolul 3.2
Raport Laser (dacă există motor laser)EN 60825-1, metodă de clasificare, grafică etichetăRațiune de clasificare lipsă
Contract Reprezentant AutorizatEntitate din UE, valabil, datat, rezistă la schimbarea de proprietarNedatat, entitate neverificată

Documentele de certificare CE pot fi refolosite pentru mai multe SKU-uri din aceeași familie?

Da. Documentele de certificare CE pot fi refolosite pentru mai multe SKU-uri din aceeași familie sub un singur DoC atunci când SKU-urile împărtășesc același modul radio, aceeași sursă de alimentare și aceeași placă de bază. La DataMax grupăm de rutină 3–5 SKU-uri într-o testare de familie, ceea ce reduce costul de conformitate per model cu aproximativ 12–18% față de depunerea separată pentru fiecare SKU.

Care este costul tipic al conformității CE pentru un lot en-gros?

Un proiector pentru clienții noștri OEM/ODM urmează de obicei un calendar repetabil odată ce hardware-ul este înghețat. Pentru un proiector LCD portabil 1080p (referință model DMX-P1080, echivalent 4.500 ANSI lumeni, 1,2 kg, intrare HDMI 2.0 + USB-C, adaptor 24V DC, fără wireless), ciclul complet de certificare durează 6 săptămâni împotriva EN 62368-1, EN 55032 Clasa B și EN 55035. Costul total ajunge aproape de 3.400 USD pentru un singur SKU, iar partea per unitate la un MOQ de 3.000 de unități este de aproximativ 1,13 USD.

Ce proiectoare DataMax au deja certificare CE aprobată?

Proiectorul pentru un ultra-short throw 4K UHD cu Wi-Fi 6 și audio Bluetooth (DMX-U4K-UST, echivalent 2.500 niți fosfor laser, 3,2 kg, HDMI 2.1, audio Dolby, 100W putere) durează 9–10 săptămâni. Bugetul ajunge la 6.900 USD pentru un singur SKU, testarea de spectru RED Articolul 3.2 reprezentând aproximativ 2.100 USD din această sumă. Partea per unitate la un MOQ de 5.000 de unități scade la circa 1,38 USD. Recomandăm, de asemenea, cumpărătorilor OEM care construiesc un portofoliu să grupeze 3–5 SKU-uri într-o singură cerere de testare în familie, ceea ce reduce cu 12–18% bugetul per model deoarece componentele partajate se retestează doar atunci când se schimbă efectiv.

Concluzia finală

Proiectorul pentru un flagship ultra-short throw triplu-laser (DMX-FL-UST, echivalent 3.500 niți, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E, decodare Dolby Atmos, 110W putere) durează 12–14 săptămâni și se încadrează între 8.600 USD și 9.800 USD. Costul suplimentar față de modelul de gamă medie este dominat de evaluarea EN 60825-1 pe mai multe moduri de luminozitate, plus lucrul de spectru Wi-Fi 6E sub ETSI EN 303 687. Pentru importatorii en-gros care planifică un lot de 2.000 de unități, asta aduce costul de conformitate per unitate la aproximativ 4,30–4,90 USD, care este plafonul pe care îl recomandăm pentru bugetare înainte de semnarea primei comenzi de achiziție.

Gata să îți speculezi lotul? Parcurge linia completă de proiectoare inteligente sau trimite lista ta de SKU-uri țintă biroului nostru B2B prin formularul de ofertă personalizată — răspuns tipic într-o zi lucrătoare, mostre în maximum 10.

Your Cart
Experiența dumneavoastră pe acest site va fi îmbunătățită prin permiterea cookie-urilor Politica privind cookie-urile