Lagt ut: apr 24, 2026 - 72 Visninger
Digital projeksjon: Bransjenyheter 2026
Innboksen din for innkjøp ser trolig ut som vår gjorde for seks måneder siden: tjuesju RFP-er for laser-fosfor-enheter, elleve forespørsler om ultra-kortkast-kabinetldesign, og en håndfull distributører som spør hvorfor forrige kvartals 4500-ANSI-lumen-SKU plutselig trenger en 4K UHD-oppgradering. Det presset er nøyaktig det som former digital projeksjon gjennom 2026, og overskriftene fra Q1 forteller en svært spesifikk historie om hvor OEM-dollarene flyter.
Innboksen din for innkjøp ser trolig ut som vår gjorde for seks måneder siden: tjuesju RFP-er for laser-fosfor-enheter, elleve forespørsler om ultra-kortkast-kabinetldesign, og en håndfull distributører som spør hvorfor forrige kvartals 4500-ANSI-lumen-SKU plutselig trenger en 4K UHD-oppgradering. Det presset er nøyaktig det som former digital projeksjon gjennom 2026, og overskriftene fra Q1 forteller en svært spesifikk historie om hvor OEM-dollarene flyter.
Relaterte ressurser: OEM-bransjerapport · DataMax produktutvalg
Digital projeksjon: Bransjenyheter 2026 og hva det betyr for OEM-kjøpere

Nedenfor er den første av tre gjennomganger vi publiserer denne uken. Vi leder an med de store skiftene, og går deretter gjennom standardene og komponentdataene Shenzhen-teamet vårt har fulgt siden CES. Ved slutten av denne innledende delen vil du vite hvilke digital projeksjon-segmenter som akselererer, hvilke spesifikasjoner kjøpere nå behandler som grunnleggende krav, og hva det betyr for din neste innkjøpssyklus.
Laser-fosfor-motorer definerer nå inngangsnivået
For to år siden forankret fremdeles lampebaserte UHP-enheter grossistsegmentet under $500. Det er over. Ifølge Omias Display & Supply Chain Tracker tok laser-fosfor-lysmotorer 62 prosent av totale digital projeksjon-enhetsleveranser i Q4 2025, og vår egen OEM-ordrebok bekrefter tallet: 74 prosent av DataMax-kundebestillinger lagt inn mellom januar og mars 2026 spesifiserte en laser- eller laser-fosfor-motor. Driveren er totale eierkostnader. En 30 000-timers lasermodul erstatter to til tre UHP-lampeskift, noe som betyr enormt mye for utdannings- og bedriftskjøpere som driver flåter på 200 til 800 enheter.
Innkjøpsimplikasjonen er grei. Hvis din 2026-kjøreplan fremdeles lister en lampebasert SKU som prislider, ville vi flagget det som en marginrisiko før prøverunden, ikke etter.
Oppløsningstrinn herdes rundt 4K UHD
1080p-trinnet forsvinner ikke, men dets rolle har blitt smalere. I forbrukerkanalen for digital projeksjon forblir native 1920x1080 volumspillet for detaljenheter under $400, men i B2B-kanaler har 4K UHD passert 70 prosent tilknytning, og 8K-simulerings-/projeksjonsrigger dukker opp i pre-build RFP-er for medisinsk avbildning og flysim-integratorer. Vi ser dette direkte: DataMax-prøveforespørsler i mars 2026 var 71 prosent 4K UHD, 23 prosent 1080p og 6 prosent 1080p med 4K pikselforskyvning — en nær nøyaktig inversjon av miksen vi registrerte i 2023.
For OEM-kjøpere som evaluerer en ny plattform, er det praktiske spørsmålet ikke lenger "4K eller 1080p", men "hvilken 4K-brikkesettleverandør" — TI DLP, Sony SXRD, eller et LCD/LCoS-alternativ. Hver vei har ulik BOM-eksponering, spesielt rundt 0.47-tommers og 0.66-tommers DMD-allokeringer som fortsatt er begrensede.
Ultra-kortkast og smarte funksjoner er nå standard
Når B2B-innkjøpsteam evaluerer alternativer og gjennomgår leverandørens kortlister dette kvartalet, er digital projeksjon-markedet ikke lenger én enkelt kategori. Det har fragmentert seg til minst fire distinkte kjøpsbevegelser — bedriftsmøterom, utdanning, hjemmekino og storskalainstallasjon — og hver bevegelse beveger seg på sin egen teknologikurve. Vi har brukt de siste nitti dagene på å dissekere distributørsalg, fabrikkordrebøker og komponentledetider ved vår Shenzhen-fasilitet, og dataene peker mot en tydelig omprioritering.
B2C-siden forsterker dette. Detaljkunder som sammenlignet $799 hjemmekino-projektorer i mars 2026 behandlet innebygd strømming, autofokus og hindringsunngåelse som grunnleggende funksjoner. For OEM-partnere oversettes det til et minimum spesifikasjonsark som inkluderer en Wi-Fi 6-modul, en quad-core SoC og et lisensiert OS-bilde — typisk $18 til $24 ekstra på BOM ved våre volumer.
Leveringstider, MOQ og sertifiseringsvirkelighet
For to år siden forankret fremdeles lampebaserte UHP-enheter grossistsegmentet under $500. Det er over. Ifølge Omias Display & Supply Chain Tracker tok laser-fosfor-lysmotorer 62 prosent av totale digital projeksjon-enhetsleveranser i Q4 2025, og vår egen OEM-ordrebok bekrefter tallet: 74 prosent av DataMax-kundebestillinger lagt inn mellom januar og mars 2026 spesifiserte en laser- eller laser-fosfor-motor. Driveren er totale eierkostnader. En 30 000-timers lasermodul erstatter to til tre UHP-lampeskift, noe som betyr enormt mye for utdannings- og bedriftskjøpere som driver flåter på 200 til 800 enheter.
Én innkjøpsimplikasjon er grei. Hvis din 2026-kjøreplan fremdeles lister en lampebasert SKU som prislider, ville vi flagget det som en marginrisiko før prøverunden, ikke etter.
I neste del av denne serien vil vi bryte ned den regionale fordelingen mellom Nord-Amerika, EMEA og Sørøst-Asia, og vise hvordan DataMax allokerer kapasitet på tvers av hver kanal for andre halvdel av 2026.
Regionale kanaldynamikker: Hvor volumet beveger seg
1080p-trinnet forsvinner ikke, men dets rolle har blitt smalere. I forbrukerkanalen for digital projeksjon forblir native 1920x1080 volumspillet for detaljenheter under $400, men i B2B-kanaler har 4K UHD passert 70 prosent tilknytning, og 8K-simulerings-/projeksjonsrigger dukker opp i pre-build RFP-er for medisinsk avbildning og flysim-integratorer. Vi ser dette direkte: DataMax-prøveforespørsler i mars 2026 var 71 prosent 4K UHD, 23 prosent 1080p og 6 prosent 1080p med 4K pikselforskyvning — en nær nøyaktig inversjon av miksen vi registrerte i 2023.
Når OEM-kjøpere evaluerer en ny plattform, er det praktiske spørsmålet ikke lenger "4K eller 1080p", men "hvilken 4K-brikkesettleverandør" — TI DLP, Sony SXRD, eller et LCD/LCoS-alternativ. Hver vei har ulik BOM-eksponering, spesielt rundt 0.47-tommers og 0.66-tommers DMD-allokeringer som fortsatt er begrensede.
Kanallokasjon for H2 2026
Inside DataMax har vi ombalansert kapasiteten mot denne regionale lesningen. For OEM-kjøpere som evaluerer en andrehalvårslansering, ser vår nåværende fabrikkallokering slik ut:
| Region | H2 2026 kapasitetsandel | Primærkanal | Typisk MOQ | Standard leveringstid |
|---|---|---|---|---|
| Nord-Amerika | 38% | Hjemmekino / pro-AV | 1 000 enheter | 12 uker |
| EMEA | 31% | Utdanning / bedrift | 800 enheter | 14 uker |
| Sørøst-Asia | 22% | Utdanning / gudshus | 500 enheter | 10 uker |
| Midtøsten & Afrika | 6% | Pro-AV / utleie | 300 enheter | 16 uker |
| Latin-Amerika | 3% | Hjemmekino | 500 enheter | 14 uker |
Ultra-kortkast er ikke lenger et premium-tilleggssalg. Det er en kategori. Vår interne kanalsdata viser at UST-modeller utgjorde 28 prosent av digital projeksjon-leveranser innen utdanning og hjemmekino, og det gjennomsnittlige kastforholdet i nye OEM-briefs vi mottok dette kvartalet er 0.21:1, ned fra 0.25:1 i 2024. Kjøpere forventer også Android TV, Google Cast og minst én taleassistent-SDK på BOM — alt mindre flagges som en konkurransemessig svakhet under prøveevaluering.
Et førstepersonsnotat om regional variasjon
Én B2C-side forsterker dette. Detaljkunder som sammenlignet $799 hjemmekino-projektorer i mars 2026 behandlet innebygd strømming, autofokus og hindringsunngåelse som grunnleggende funksjoner. For OEM-partnere oversettes det til et minimum spesifikasjonsark som inkluderer en Wi-Fi 6-modul, en quad-core SoC og et lisensiert OS-bilde — typisk $18 til $24 ekstra på BOM ved våre volumer.

Hva 2026 etterspørselssignaler betyr for ditt Q3 byggekart
Den reneste måten å tenke om andre halvdel er å skille strukturell etterspørsel fra syklisk støy. Strukturell etterspørsel i digital projeksjon-kategorien trekkes fremover av tre krefter vi forventer vedvarer gjennom 2027: fornyelsessykluser for klasseromsprojektorer i Sørøst-Asia, hybride møteromsoppgraderinger på tvers av EMEA bedriftsmarkedseiendom, og fortsatt utskifting av førstegenerasjons 1080p-forbrukerenheter med 4K UHD kortkast-modeller i Nord-Amerika. Syklisk støy — brikkesettallokeringssnakk, fraktpigger, valutasvingninger — bør planlegges rundt, ikke forankres til.
Når OEM-er evaluerer denne utviklingen for en Q3 2026-lansering, betyr de operasjonelle tallene like mye som spesifikasjonsarket. Tilførsel av laser-fosfor-lysmotorer fra de tre tier-one-leverandørene er for tiden quotet til 10 til 14 uker, og DataMax-innkjøpsteamet vårt anbefaler å plassere langtidsleverandør-komponentbestillinger minst 16 uker før endelig montering for å unngå Q4 luftfraktkostnader. Egendefinert kabinettverktøy legger til ytterligere 8 til 10 uker for førstegangsprøver.
Byggeark-tall verdt å låse nå
Når det gjelder sertifisering, forblir CE-RED, FCC Part 15 og UL 62368-1 den portstyrende trioen for nordamerikansk og EU-distribusjon. Kjøpere som retter seg mot utdanningssegmentet bør også budsjettere med ENERGY STAR 8.0-verifisering, som nå gir en målbar scoringsfordel i K-12 RFP-er. MOQ-er hos DataMax starter på 500 enheter for standard-SKU-er og 2 000 enheter for fullt egendefinerte kabinetter, med 12-ukers levering fra PO til ex-factory Shenzhen for gjentagende bestillinger. Digital projeksjon-markedet i 2026 belønner kjøpere som låser disse tidslinjene tidlig.
I neste del av denne serien vil vi bryte ned den regionale fordelingen mellom Nord-Amerika, EMEA og Sørøst-Asia, og vise hvordan DataMax allokerer kapasitet på tvers av hver kanal for andre halvdel av 2026.
Overvåkningspunkter for resten av 2026
Tre risikovektorer fortjener oppmerksomhet før endelig PO-frigjøring. For det første forblir DMD-allokering fra Texas Instruments den primære flaskehalsen — vi anbefaler å plassere DMD-bestillinger 18 uker fremfor 16. For det andro bør enhver OEM-partner som retter seg mot ENERGY STAR 8.0 be om laboratoriebestilling nå; akkrediterte laboratorieplasser i Shenzhen og Taipei bookes inn i oktober 2026. For det tredje kan revisjonen av EU Ecodesign-belysningsreguleringen som forventes i Q4 2026 stramme standby-strøm under 0,3W, noe som vil berøre hver SMPS i stakken din.
B2B-innkjøpsteam må ofte vurdere hvor de skal plassere Q3- og Q4-2026-produksjon, og den regionale splittelsen i digital projeksjon-markedet er mer polarisert enn den var for tre år siden. Nord-Amerika leder fortsatt enhetsvolumet i hjemmekino-kanalen, men EMEA lukker gapet på verdisegmenterte enheter, og Sørøst-Asia har blitt den raskest voksende B2B-utdannings- og gudshusvertikalen.

Hvordan B2B-kjøpere bør nærme seg en OEM for digital projeksjon i 2026
Ifølge den nyeste Futuresource Consulting verdensomspennende projektor-sporingsrapporten vokste EMEA-leveranser 14,2 prosent år-over-år gjennom Q1 2026, hovedsakelig drevet av Tyskland, Frankrike og Norden. Nord-Amerika registrerte en mer beskjeden 6,8 prosent økning på ryggen av premium hjemmekino-erstatninger, mens Sørøst-Asia registrerte 22,4 prosent vekst, drevet av klasserommoderniseringsprogrammer i Indonesia, Vietnam og Filippinene. Vi så det samme retningssignalet i vår egen DataMax-ordrebok: April 2026 RFQ-er fra Ho Chi Minh-byen og Jakarta overgikk for første gang de fra London.
Hos DataMax kjører vi nøyaktig den sekvensen på hver RFQ. Når en kjøper sender oss en målspesifikasjon — for eksempel en 3800 ANSI lumen 4K UHD ultra-kortkast med Google TV og et 12-ukers ex-factory-vindu — svarer ingeniørteamet vårt innen 48 timer med et gjennomførbarhetsnotat, en referanse-BOM og et utkast til MOQ-stige (500 / 1 000 / 5 000 enheter). Prøvepolicyen er grei: betalte evalueringsenheter sendes innen 7 virkedager, verktøy starter ved 50 prosent depositum, og masseproduksjonsprøver er kostnadsfrie mot en bekreftet bestilling.
Hva du bør låse før du signerer bestillingen
- DMD-allokering — bekreft 0.47-tommers 4K UHD DMD-plasser 18 uker fremover, ikke 16
- Lysmotor — laser-fosfor eller trippel-laser, med minimum 25 000-timers garanti
- Firmware — Android TV 14 + Cast + AirScreen, med OTA-signeringsnøkler overført til ditt merke
- Samsvar — ENERGY STAR 8.0, CE-EMC, FCC Part 15 og EU Ecodesign standby under 0,5W
- Emballasje — detaljfargeboks, hovedkartong 4-opp, falltestrapport ved ISTA 3A
| Region | H2 2026 kapasitetsandel | Primærkanal | Typisk MOQ | Standard leveringstid |
|---|---|---|---|---|
| Nord-Amerika | 38% | Hjemmekino / pro-AV | 1 000 enheter | 12 uker |
| EMEA | 31% | Utdanning / bedrift | 800 enheter | 14 uker |
| Sørøst-Asia | 22% | Utdanning / gudshus | 500 enheter | 10 uker |
| Midtøsten & Afrika | 6% | Pro-AV / utleie | 300 enheter | 16 uker |
| Latin-Amerika | 3% | Hjemmekino | 500 enheter | 14 uker |
Ofte stilte spørsmål
I dette markedsdatapunktet er det for OEM-partnere å tilpasse sin digital projeksjon-SKU-miks til regionen de sender til. En 0.47-tommers DMD 4K UHD laser-fosfor-bygg med Android TV-lisensiering er spesifikasjonsprofilen som trekker flest RFQ-er i EMEA akkurat nå, mens sørøstasiatiske utdanningsanbud konsekvent ber om 3800 til 4200 ANSI lumen XGA- eller WXGA-lampebaserte enheter av kostnadshensyn.
Hvor lang tid tar en OEM-projektorbygging fra PO til ex-factory-levering?
For en bekreftet 4K UHD ultra-kortkast-spesifikasjon, oppgir DataMax en standard 12-ukers ex-factory-levering ved 1 000-enhets MOQ, med DMD- og laser-fosfor-moduler låst ved 18-ukersmerket for å beskytte tidsplanen.
Vi lærte på den harde måten sent i 2025 at en enkelt global BOM ikke overlever regional sertifiseringsfriksjon. En forsendelse bestemt for Riyadh strøyk på SASO IECEE-godkjenning fordi laser-klasseetiketten kun var trykket på engelsk — og la til 19 dager på levering og en gjeninspeksjonsavgift på $4,20 per enhet. Siden den gang leveres hvert DataMax OEM-tilbud nå med en regionsspesifikk samsvarssjekkliste forhåndsutfylt: CE-RED + UKCA for EMEA, FCC Part 15 + cULus for Nord-Amerika, PSE + TELEC for Japan, BIS for India og CCC for containere bestemt for fastlands-Kina.
Hvilke samsvarssertifiseringer bør en 2026-projektor leveres med?
For Nord-Amerika er FCC Part 15 og ENERGY STAR 8.0 grunnleggende. For EMEA gjelder CE-EMC, CE-LVD og den oppdaterte EU Ecodesign standby-regelen under 0,5W. For APAC er BSMI (Taiwan), PSE (Japan) og CCC (Kina) typiske. Vi kan forhåndsbestille akkrediterte laboratorieplasser i Shenzhen og Taipei på dine vegne.
Hvordan sammenlignes laser-fosfor- og trippel-laser-lysmotorer for B2B-utrullinger?
Laser-fosfor leverer 25 000 til 30 000 timer til laveste BOM-kostnad, og det er derfor de fleste klasseroms- og møteroms-SKU-er leveres med det. Trippel-laser legger til et bredere fargegamut (over 110 prosent BT.2020) og foretrekkes for premium hjemmekinobygg. Kostnadsdeltaen er omtrent $40 til $60 per lysmotor ved 1 000-enhets MOQ.
Den reneste måten å tenke om andre halvdel er å skille strukturell etterspørsel fra syklisk støy. Strukturell etterspørsel i digital projeksjon-kategorien trekkes fremover av tre krefter vi forventer vedvarer gjennom 2027: fornyelsessykluser for klasseromsprojektorer i Sørøst-Asia, hybride møteromsoppgraderinger på tvers av EMEA bedriftsmarkedseiendom, og fortsatt utskifting av førstegenerasjons 1080p-forbrukerenheter med 4K UHD kortkast-modeller i Nord-Amerika. Syklisk støy — brikkesettallokeringssnakk, fraktpigger, valutasvingninger — bør planlegges rundt, ikke forankres til.
Endelig konklusjon for 2026
Et sekundsignal verdt å flagge: gjennomsnittlige salgspriser har stabilisert seg etter tre år med nedgang. Ifølge Omias nyeste display-tracker holdt den globale vektede ASP-en for projektorer seg flat på $612 i Q4 2025 og steg 1,4 prosent i Q1 2026 — den første sekvensielle økningen siden 2022. For DataMax OEM-partnere betyr dette at æraen med å designe mot et $299 detaljmål er over; det nye gulvet ligger nærmere $379 grossist med en 4K UHD laser-fosfor-lysmotor på BOM.
Neste steg: Send din spesifikasjon til DataMax OEM-desken, så returnerer vi et gjennomførbarhetsnotat, referanse-BOM og prøvetidslinje innen 48 timer.
Utforsk DataMax OEM smart-projektor-produksjon → [Be om et tilpasset tilbud i dag

