Publicerad: jun 12, 2026 - 97 Visningar
Ditt B2B-upphandlingsteam har just fått in tre förfrågningar om klassrumsprojektorer — två skolor i Mexiko vill ha 1024x768-paneler, ett företagsutbildningscenter i Berlin efterfrågar 1280x800, och en amerikansk distributör vill ha en offert som täcker båda. Den köpare som väljer fel native upplösning för kastavståndet kommer att drabbas av 12 % returandel och sex veckors SKU-återföring. Den här enhet-guiden bryter ner native upplösning, bildförhållande, ljusstyrka och OEM-enhetsekonomi för 2026 så att du kan specificera rätt panel innan nästa PO skickas.
XGA vs WXGA: Native upplösning, bildförhållande och köparverkligheten 2026
Vad XGA faktiskt betyder i upphandlingsspecifikationer
XGA står för Extended Graphics Array — en 1024x768 native-panel med bildförhållandet 4:3. Den etablerades som de facto-standard för PC-skärmar 1990 och lever kvar inom utbildning, statliga upphandlingar och industriella HMI-paneler eftersom äldre utbildningsmaterial, äldre SCADA-gränssnitt och dokumentkameraflöden alla skapades i 4:3. När en B2B-köpare som utvärderar enheten ser en XGA-SKU, tittar de vanligtvis på en projektor som är kompatibel med det som redan finns på nätverket och det som lärare eller tekniker redan vet hur de ska använda.
För OEM/ODM-upphandlingsteam hos DataMax är XGA-konstruktioner fortfarande relevanta eftersom tre köparsegment fortfarande efterfrågar dem: K-12-skoldistrikt i Latinamerika som förnyar 2015-års inventarier, utbildningsrum på fabriksgolvet som kör 4:3-CAD-ritningar, och militära simuleringsrum som standardiserade på 4:3 för ett decennil sedan. I vår 2025-års leveransmix utgör XGA fortfarande ungefär 28 % av enhetsvolymen för DataMax 3LCD-laserlinjen, vilket är en högre andel än de flesta branschprognoser förutspådde.
Kostnadsbilden är enkel. En WXGA DMD- eller 3LCD-panel har cirka 9 % till 14 % BOM-premium jämfört med motsvarande XGA-panel vid 1 000 enheters MOQ, baserat på aktuella panelofferter från Tier-1-leverantörer. För köpare som driver snäva utbildningsupphandlingar i prismedvetna marknader innebär denna skillnad ungefär 12–18 USD per enhet på grossistnivå, vilket växer snabbt vid en distriktsutrullning på 5 000 enheter.
Vad WXGA tillför i 2026-upphandlingar
WXGA — Widescreen Extended Graphics Array — är en 1280x800 native-panel med bildförhållandet 16:10. Det är upplösningen som de flesta moderna bärbara datorer, Chromebooks och Microsoft Teams / Zoom-rumskitter levererar som standard 2026, vilket är anledningen till att den har blivit den nya B2B-standarden. När en köpare skriver XGA vs WXGA i en sökruta, är det nästan alltid för att en skolans IT-chef eller AV-integratör har berättat att widescreen är den nya grunden.
WXGA har 1 024 000 pixlar jämfört med XGA:s 786 432 — en ökning med 30 % i pixeltäthet på ungefär samma diagonala chip. På en 100-tums bild är denna skillnad synlig på kalkylblad, tekniska ritningar och delade videosamtal, men osynlig på enkla PowerPoint-bilder. Detta är den specifikationsjämförelsetabell vi delar med OEM-partners som utvärderar denna projektor för en produktlinjeförnyelse 2026:
| Specifikation | XGA | WXGA |
|---|---|---|
| Native upplösning | 1024 x 768 | 1280 x 800 |
| Bildförhållande | 4:3 | 16:10 |
| Pixelantal | {{786 432}} | {{1 024 000}} |
| Typisk grossist 2026 (USD, 1k MOQ) | $215 - $245 | $235 - $265 |
| DataMax MOQ | 500 enheter | 500 enheter |
| Ledtid | 30 dagar | 30 dagar |
| Bäst lämpad användning | Äldre 4:3-innehåll | Widescreen-bärbara, hybridrum |
(Källa för panelprisbenchmark: DSCC Display Supply Chain)
Hur vi rekommenderar köpare att rama in beslutet hos DataMax
När en OEM-köpare som utvärderar XGA vs WXGA kontaktar vårt ingenjörsteam i Shenzhen, går vi igenom fyra filtreringssteg innan offert ges. Först granskar vi källinnehållet — om 70 % eller mer av installationsbasen fortfarande kör 4:3-äldre media, är XGA det säkrare valet. Sedan kartlägger vi kastavståndet: ett 0.99 ultrakort kastavståndsobjektiv gör WXGA:s extra pixlar till märkbar skärpa på en 100-tums skärm, medan ett standard 1.2 kastavståndsobjektiv inte gör det. Därefter bekräftar vi ljusstyrkemålet — allt under 4 000 ANSI lumen kommer att tvätta ut WXGA:s pixelfördel i ett solbelyst klassrum. Slutligen låser vi certifieringslistan: FCC, CE, RoHS och Energy Star för utbildningskanaler; UL och BIS för industrikanaler. Både DataMax XGA- och WXGA-SKU:er levereras med hela certifieringspaketet utan MOQ-tillägg, vilket är anledningen till att systemet-beslutet vid vår fabrik sällan beror på compliance och nästan alltid beror på slutanvändarens innehållspassform.
Upphandlingsmatematik för B2B-köpare som fattar ett XGA vs WXGA-beslut

För upphandlingsteam på skolor, myndigheter och integratorutrullningar lever vårt erbjudande-frågan sällan i ett specifikationsblad — den lever i en upphandlingsplan med hårda enhetsantal och en fast budgetgräns. Vi har kört just denna övning med DataMax OEM-partners i Sydostasien, GCC och Latinamerika under de senaste tretton månaderna, och arbetsbladet landar konsekvent på tre variabler: enhetspris, förväntad livslängd och kostnad för nedströms innehållsmigrering.
Vid vår fabrik i Shenzhen ligger det aktuella FOB Shenzhen-priset för en 4 000 ANSI lumen 3LCD-laserprojektor på 215–245 USD grossist för XGA och 235–265 USD för WXGA vid 1 000 enheters MOQ. OEM-köparens kostnadsklyfta stängs snabbare än de flesta tror när man tar hänsyn till WXGA:s 30 % extra pixlar och det faktum att nästan varje ny bärbar dator, Chromebook och Microsoft Teams-rumskit levereras med 16:10 som standardutgång. Källa för 2026-kanalprisbenchmark: Future Source Consulting.
TCO-arbetsblad vi delar med OEM-partners
När en känpare som utvärderar XGA vs WXGA ber om ett total cost of ownership-arbetsblad, skickar vi följande mall. Siffrorna nedan är hämtade från en verklig utbildningsutrullning på 5 000 enheter som vi levererade genom en latinamerikansk partner i slutet av 2025:
| Kostnadspost | XGA (5 000 enheter) | WXGA (5 000 enheter) |
|---|---|---|
| Hårdvara (FOB Shenzhen) | $1 150 000 | $1 250 000 |
| Lokal arbetskraft för innehållsformatering | $180 000 | $45 000 |
| Utbildningstimmar för slutanvändare | 1 200 timmar | 600 timmar |
| 5-års reservpanelslager | $62 500 | $75 000 |
| Beräknad TCO över 5 år | $1 392 500 | $1 370 000 |
XGA-vs-WXGA-TCO:n vänder vid volym. Mindre utrullningar under 1 000 enheter gynnar nästan alltid XGA enbart på hårdvarukostnad. Utrullningar över 2 500 enheter tenderar att vända mot WXGA när innehållsformatering och utbildningstimmar prissätts in. Vi flaggar denna korsningspunkt för varje B2B-partner som utvärderar SKU:n innan de låser ett panelval hos oss.
MOQ, betalningsvillkor och ledtider hos DataMax
För OEM-köpare som frågar om upphandlingsmekaniken bakom en XGA vs WXGA-SKU-uppdelning, är strukturen vid vår fabrik identisk för båda upplösningarna. Standard-MOQ är 500 enheter per SKU, men vi accepterar 200-enheters provorder för nya partners som är villiga att betala ett verktygstillägg på 6 %. Ledtiden är 30 dagar från PO-bekräftelse för upprepade SKU:er och 45 dagar för första OEM-byggen som kräver anpassad bezel-färg eller logotryck. Betalningsvillkor är 30 % T/T-deposition med 70 % balans mot B/L-kopia för etablerade konton, och 100 % T/T i förskott för första order under 50 000 USD grossistvärde. Vi kan också stödja LC vid anfordran för order över 200 000 USD grossist, vilket är strukturen de flesta ministerier och stora utbildningsdistributörer föredrar när denna produkt-ordern läggs genom en upphandling.
Verkliga köparscenarier vi ser 2026
I vår 2025–2026-pipeline tenderar XGA-vs-WXGA-samtalet att delas in i fyra återkommande köparscenarier. Vi delar dem här så att prospektiva partners kan självplacera sig innan de kontaktar vårt ingenjörsteam, vilket förkortar offertcykeln med ungefär en vecka i genomsnitt.
Scenario 1 — Äldre simulerings- och kontrollrum
Detta är fortfarande de starkaste XGA-anhängarna. En europeisk flygsimulatorrenovering vi offererade i Q1 2026 specificerade XGA eftersom de befintliga 4:3-bildgeneratorerna hade en livscykel på 10 år och köparen inte ville omlicensiera simuleringsmjukvaran. För ett enhet-beslut i denna vertikal vinner XGA på kompatibilitet, och panelbesparingen omallokeras till högre ljusstyrka — de bad om 6 500 ANSI lumen, vilket är mer uppnådligt på en XGA-DMD vid samma termiska budget.
Scenario 2 — K-12-klassrumsförnyelser
Det är här WXGA vinner avgjort 2026. Skoldistrikt standardiserade på Chromebooks 2022–2023, och 16:10-standardutgången gör XGA-projektorer till en konstant källa till supportärenden om varför bilder beskärs. Våra K-12-partners som köper genom ESSER och liknande finansieringsprogram beställer nu 90 % WXGA och endast 10 % XGA — en fullständig inversion från 2021. XGA-vs-WXGA-beslutet inom utbildning har i praktiken redan fattats av enhetsekosystemet, inte AV-teamet.
Scenario 3 — Församlingshus och medelstora lokaler
Blandat. Vi levererar båda. Köpare i detta segment delas längs en innehållslinje: traditionella församlingar med 4:3-hymnbibliotek beställer fortfarande XGA, medan moderna multsite-kyrkor som kör 16:9 IMAG och scen-lyricsystem beställer WXGA. För en modell-offert inom worship-AV är den avgörande faktorn nästan alltid lyric- och mediaserver-pipelinen, inte själva rummet.
Scenario 4 — Industri- och ingenjörsverkstäder
XGA håller sig förvånansvärt väl i fabriker, olje- och gaskontrollrum och SCADA-retrofits. Anledningen är att äldre industriella HMI:er och tekniska CAD-paket fortfarande har 1024x768 som standard, och operatörer är utbildade på det rutnätet. När en XGA-vs-WXGA-förfrågan kommer från en industriell köpare, rekommenderar vi XGA om inte köparen också förnyar sin HMI-mjukvara under samma budgeträkning.
Över alla fyra scenarier kommer XGA-vs-WXGA-konversationen ner till en fråga: vad är källinnehållet? Om svaret är "äldre 4:3-media som inte kommer att omformateras under de närmaste fem åren", är XGA rätt val. Om svaret är "moderna bärbara datorer och 16:10-molnappar", vinner WXGA. Vi skickar gärna en provenhet av antingen upplösning till kvalificerade OEM-partners så att XGA-vs-WXGA-beslutet kan valideras på en faktisk skärm innan en 500-enheters PO bekräftas.
Hur du väljer mellan XGA och WXGA i din upphandlingscykel 2026
För B2B-upphandlingsteam som slutför en projektorspecifikation detta kvartal, löses XGA-vs-WXGA-beslutet bäst genom att köra en fyrstegschecklista innan RFQ:n utfärdas. Vi använder den internt hos DataMax när vi introducerar nya OEM-partners, och den har minskat genomsnittligt spec-konfliktsarbete från 14 % till under 3 % på 2025–2026-order.
DataMax fyrstegschecklista för upphandling
- Granska källinnehållet. Lista varje enhet, app och mediaserver som kommer att mata projektorn. Om mer än 70 % av ingångarna är 16:9 eller 16:10, vinner WXGA XGA-vs-WXGA-jämförelsen.
- Bekräfta rummets bildförhållande. Innertak, skärmramar och befintlig monteringshårdvara sätter alla fysiska gränser. En 4:3-skärm i en kulturhistorisk byggnad är en hård begränsning som gynnar XGA.
- Sätt ljusstyrkemålet. WXGA-paneler vid samma lumen-utgång kör ungefär 8–12 % varmare på grund av högre pixeltäthet, vilket höjer kylbudgeten. Budgetera 40–60 USD mer per enhet om du kräver WXGA vid 5 000+ ANSI lumen.
- Lås livscykeln. För en 7-årsutplacering åldras WXGA bättre. För en 3-års uppdateringscykel på äldre mjukvara betalar XGA sig snabbare.
MOQ, ledtid och provpolicy för OEM-partners
För OEM-köpare som utvärderar XGA-vs-WXGA-linjen, arbetar DataMax med en MOQ på 200 enheter per upplösning per SKU, en 12-veckors produktionsledtid från PO till ex-factory Shenzhen, och ett 14-dagars utvärderingsprovprogram som skickar en 4 500-ANSI-lumen-demoenhet (antingen XGA eller WXGA) till kvalificerade köpare med en återbetalbar deposition. Vårt ingenjörsteam tillhandahåller gratis optisk och termisk trimning för order över 500 enheter, vilket är där de flesta XGA-vs-WXGA-beslut förvandlas till ett anpassat chassi istället för en hyllfärdig SKU. Kontakta vår säljavdelning på begär en anpassad offert för att starta konversationen, eller bläddra i livekatalogen på DataMax OEM-tjänster.
Snabbreferens-checklista
Vart marknaden är på väg
XGA-vs-WXGA-fördelningen 2026 är ungefär 38 % XGA och 62 % WXGA räknat i volym på batchorderboken, och vi förväntar oss att WXGA passerar 70 % under Q4 2026 i takt med att fler utbildnings- och SMB-köpare förnyar sin bas. Med fokus på volym kommer XGA att behålla en försvarbar nisch inom simulering, industriell kontroll och äldre worship-kunder under minst ytterligare en produktcykel.
Nästa steg med DataMax
Om ditt team fortfarande väger XGA-vs-WXGA-avvägningen för en 2026-utplacering, skicka oss dina rumsmått, källenhetslista och målljusstyrka, så återkommer våra ingenjörer med en sida-vid-sida BOM och termisk budget inom två arbetsdagar. Bläddra i projektorfamiljen på hemmabio-projektorlinjen eller öppna en projektfil på begär en anpassad offert.
