Publikováno: čvn 12, 2026 - 75 Zobrazení
XGA vs WXGA: Srovnávací průvodce pro rok 2026
Váš B2B procurement tým právě obdržel tři poptávky RFQ na projektory do učeben — dvě školy v Mexiku chtějí panely 1024x768, firemní vzdělávací centrum v Berlíně požaduje 1280x800 a americký distributor chce nabídku, která pokryje obě varianty. Kupující, který zvolí špatné nativní rozlišení pro danou projekční vzdálenost, bude čelit 12% míře vratek a šestitýdennímu obrácení SKU. Tento průvodce jednotkou rozebírá nativní rozlišení, poměr stran, cíle jasu a OEM ekonomiku jednotek pro rok 2026, abyste mohli specifikovat správný panel dříve, než bude vydána další objednávka.
XGA vs WXGA: Nativní rozlišení, poměr stran a realita kupujícího v roce 2026
Co XGA ve specifikacích pro nákup ve skutečnosti znamená
XGA znamená Extended Graphics Array — nativní panel 1024x768 s poměrem stran 4:3. Byl ratifikován jako de facto standard PC displejů v roce 1990 a dodnes přežívá ve školství, vládních tendrech a průmyslových HMI panelech, protože starší vzdělávací obsah, starší rozhraní SCADA a feeds z dokumentových kamer byly všechny vytvářeny v poměru 4:3. Když B2B kupující hodnotící zařízení vidí SKU XGA, obvykle se dívá na projektor, který je kompatibilní s tím, co je již v síti, a s tím, co učitelé nebo technici již umějí obsluhovat.
Pro OEM/ODM nákupní týmy ve společnosti DataMax zůstávají sestavy XGA relevantní, protože tři segmenty kupujících o ně stále žádají: školní obvody K-12 v Latinské Americe obnovující zásoby z roku 2015, školící místnosti ve výrobě provozující 4:3 CAD schémata a vojenské simulační místnosti, které si před deseti lety standardizovaly formát 4:3. V našem mixu zásilek za rok 2025 představuje XGA stále přibližně 28% objemu jednotek řady DataMax 3LCD laser, což je vyšší podíl, než předpovídala většina odvětvových prognóz.
Ekonomická argumentace je přímočará. Panel WXGA DMD nebo 3LCD nese oproti ekvivalentnímu panelu XGA při MOQ 1 000 kusů přibližně 9% až 14% prémii v nákladech na materiál, a to na základě aktuálních cenových nabídek panelů od dodavatelů Tier-1. Pro kupující realizující napjaté vzdělávací tendery na cenově citlivých trzích se tento rozdíl promítá do přibližně 12 až 18 USD na jednotku ve velkoobchodě, což se kumulativně projeví u rolloutu na 5 000 jednotek v rámci obvodu.
Co WXGA přináší do RFP pro rok 2026
WXGA — Widescreen Extended Graphics Array — je nativní panel 1280x800 s poměrem stran 16:10. Je to rozlišení, které většina moderních laptopů, Chromebooků a sad Microsoft Teams / Zoom room v roce 2026 standardně vydává, a proto se tiše stalo novým B2B standardem. Když kupující zadá do vyhledávače XGA vs WXGA, téměř vždy tak činí proto, že IT ředitel školy nebo AV integrátor mu řekl, že širokoúhlý formát je novým základem.
Počet pixelů WXGA je 1 024 000 oproti 786 432 u XGA — což představuje 30% nárůst hustoty pixelů na přibližně stejné úhlopříčce čipu. U obrazu o úhlopříčce 100 palců je tento rozdíl viditelný na tabulkách, technických výkresech a videohovorech s rozdělenou obrazovkou, ale na jednoduchých snímcích PowerPointu je neviditelný. Toto je srovnávací tabulka specifikací, kterou sdílíme s partnery OEM hodnotícími tento projektor pro obnovu produktové řady v roce 2026:
| Specifikace | XGA | WXGA |
|---|---|---|
| Nativní rozlišení | 1024 x 768 | 1280 x 800 |
| Poměr stran | 4:3 | 16:10 |
| Počet pixelů | 786 432 | 1 024 000 |
| Typický velkoobchod 2026 (USD, MOQ 1k) | 215 - 245 USD | 235 - 265 USD |
| DataMax MOQ | 500 jednotek | 500 jednotek |
| Dodací lhůta | 30 dní | 30 dní |
| Nejvhodnější případ použití | Starší obsah 4:3 | Širokoúhlé laptopy, hybridní místnosti |
(Zdroj benchmarku cen panelů: DSCC Display Supply Chain)
Jak doporučujeme kupujícím rámovat rozhodnutí ve společnosti DataMax
Když kupující OEM hodnotící XGA vs WXGA kontaktuje náš inženýrský tým v Šen-čenu, provedeme ho před nabídkou čtyřmi filtračními kroky. Za prvé, provedeme audit zdrojového obsahu — pokud 70 % nebo více instalované základny stále provozuje starší média v 4:3, je XGA bezpečnější volbou. Za druhé, namapujeme projekční vzdálenost: ultra-krátký objektiv s hodnotou 0,49 převede extra pixely WXGA do znatelné ostrosti na 100palcové ploše, zatímco standardní objektiv 1,2 nikoli. Za třetí, potvrdíme cíl jasu — cokoli pod 4 000 ANSI lumenů smyje pixelovou výhodu WXGA ve sluncem zalévané učebně. Za čtvrté, uzamkneme seznam certifikací: FCC, CE, RoHS a Energy Star pro vzdělávací kanály; UL a BIS pro průmyslové kanály. Obě SKU DataMax XGA i WXGA se dodávají s kompletním certifikačním balíkem bez sankce za MOQ, a proto se rozhodnutí systému v naší továrně zřídka točí kolem shody a téměř vždy kolem přizpůsobení obsahu koncovému uživateli.
Nákupní matematika pro B2B kupující, kteří řeší rozhodnutí XGA vs WXGA

Pro nákupní tým ve školách, ministerstvech a při rolloutech integratorů se otázka naší nabídky zřídka nachází ve specifikačním listu — nachází se v nákupním plánu s pevnými počty jednotek a fixním rozpočtovým stropem. Toto konkrétní cvičení jsme v posledních 18 měsících provedli s partnery DataMax OEM v jihovýchodní Asii, GCC a Latinské Americe, a pracovní list vždy konverguje ke třem proměnným: jednotková cena, očekávaná životnost a náklady na migraci obsahu navazujícího.
V naší továrně v Šen-čenu je aktuální cenové pásmo FOB Šen-čen pro rok 2026 pro 3LCD laserový projektor s 4 000 ANSI lumeny 215 až 245 USD velkoobchodně pro XGA a 235 až 265 USD pro WXGA při MOQ 1 000 kusů. Cenový rozdíl pro kupujícího OEM se uzavírá rychleji, než si většina lidí myslí, jakmile zahrnete 30 % extra pixelů WXGA a skutečnost, že téměř každý nový laptop, Chromebook a sada Microsoft Teams room je dodávána s výchozím výstupem 16:10. Zdroj benchmarků kanálových cen pro rok 2026: Future Source Consulting.
Pracovní list TCO, který sdílíme s partnery OEM
Když kupující hodnotící XGA vs WXGA požádá o pracovní list celkových nákladů na vlastnictví (TCO), zašleme následující šablonu. Čísla níže jsou převzata z reálného rolloutu 5 000 jednotek do vzdělávání, který jsme dodali prostřednictvím partnera v Latinské Americe koncem roku 2025:
| Nákladová položka | XGA (5 000 jednotek) | WXGA (5 000 jednotek) |
|---|---|---|
| Hardware (FOB Šen-čen) | 1 150 000 USD | 1 250 000 USD |
| Práce na reformátování místního obsahu | 180 000 USD | 45 000 USD |
| Hodiny školení koncových uživatelů | 1 200 hod | 600 hod |
| 5letá rezerva náhradních panelů | 62 500 USD | 75 000 USD |
| Projektované TCO za 5 let | 1 392 500 USD | 1 370 000 USD |
TCO pro XGA vs WXGA se ve větším měřítku obrací. Menší rollouty pod 1 000 jednotek téměř vždy favorizují XGA čistě na základě hardwarových nákladů. Rollouty nad 2 500 jednotek mají tendenci se přiklonit k WXGA, jakmile se zahrnou náklady na reformátování obsahu a hodiny školení. Tento bod zvratu signalizujeme každému B2B partnerovi hodnotícímu danou SKU dříve, než s námi uzamkne volbu panelu.
MOQ, platební podmínky a dodací lhůty ve společnosti DataMax
Pro kupující OEM, kteří se ptají na nákupní mechaniku za rozdělením SKU XGA vs WXGA, je struktura v naší továrně pro obě rozlišení identická. Standardní MOQ je 500 kusů na SKU, ale přijímáme zkušební objednávky na 200 kusů od nových partnerů ochotných zaplatit 6% příplatek za nástroje. Dodací lhůta je 30 dní od potvrzení PO pro opakované SKU a 45 dní pro první OEM sestavy vyžadující vlastní barvu rámu nebo sítotisk loga. Platební podmínky jsou 30 % záloha T/T se zůstatkem 70 % proti kopii nákladního listu pro zavedené účty a 100 % T/T předem pro první objednávky pod 50 000 USD velkoobchodní hodnoty. Můžeme také podpořit LC na viděnou pro objednávky nad 200 000 USD velkoobchodní hodnoty, což je struktura, kterou preferuje většina ministerstev a velkých distributorů vzdělávací techniky, když je objednávka tento produkt zadávána prostřednictvím tendru.
Scénáře reálných kupujících, se kterými se setkáváme v roce 2026
V celém našem pipeline 2025–2026 se konverzace XGA vs WXGA typicky dělí do čtyř opakujících se scénářů kupujících. Sdílíme je zde, aby se potenciální partneři mohli sami lokalizovat ještě předtím, než osloví náš inženýrský tým, což v průměru zkrátí cyklus nabídek přibližně o týden.
Scénář 1 — Starší simulace a řídicí místnosti
Toto jsou stále nejsilnější bašty XGA. Retrofit evropského leteckého simulátoru, který jsme nabízeli v Q1 2026, specifikoval XGA, protože stávající generátory obrazu 4:3 měly 10letý životní cyklus a kupující nechtěl relicencovat simulační software. Pro rozhodnutí o jednotce v tomto vertikálním segmentu XGA vítězí na kompatibilitě a úspory na panelu se přesouvají do vyššího jasu — požadovali 6 500 ANSI lumenů, což je dosažitelnější na XGA DMD při stejném tepelném rozpočtu.
Scénář 2 — Obnova učeben K-12
Zde WXGA v roce 2026 rozhodně vítězí. Školní obvody standardizovaly Chromebooky v letech 2022–2023 a výchozí výstup 16:10 činí projektory XGA neustálým zdrojem hovorů na podporu typu „proč je můj snímek oříznutý". Naši partneři K-12 nakupující prostřednictvím programů ESSER a podobných nyní objednávají 90 % WXGA a pouze 10 % XGA — což je úplný obrat oproti roku 2021. Rozhodnutí XGA vs WXGA ve vzdělávání de facto učinil ekosystém zařízení, nikoli AV tým.
Scénář 3 — Místa uctívání a středně velké prostory
Smíšené. Dodáváme obojí. Kupující v tomto segmentu se dělí podle linie obsahu: tradiční sbory s knihovnami písňových textů 4:3 stále objednávají XGA, zatímco současné vícesbory provozující 16:9 IMAG a jevištní lyric systémy objednávají WXGA. Pro nabídku modelu v AV pro uctívání je rozhodujícím faktorem téměř vždy pipeline lyric a mediálního serveru, nikoli samotná místnost.
Scénář 4 — Průmyslové a inženýrské dílny
XGA si překvapivě dobře drží v továrnách, řídicích místnostech ropných a plynových zařízení a retrofitech SCADA. Důvodem je, že starší průmyslová HMI a inženýrské CAD balíky mají stále výchozí 1024x768 a operátoři jsou na této mřížce vyškoleni. Když přijde RFP XGA vs WXGA od průmyslového kupujícího, doporučujeme XGA, pokud kupující současně neobnovuje i svůj HMI software ve stejném fiskálním roce.
Ve všech čtyřech scénářích se konverzace XGA vs WXGA scvrkává na jednu otázku: jaký je zdrojový obsah? Pokud je odpovědí „starší média v 4:3, která nebudou v příštích 5 letech reformátována", XGA je správnou volbou. Pokud je odpovědí „moderní laptopy a cloudové aplikace v 16:10", vítězí WXGA. Rádi zašleme vzorovou jednotku v obou rozlišeních kvalifikovaným partnerům OEM, aby bylo možné rozhodnutí XGA vs WXGA ověřit na skutečné projekční ploše ještě před závazkem na 500 kusů.
Jak vybrat mezi XGA a WXGA ve vašem nákupním cyklu 2026
Pro B2B nákupní týmy finalizující specifikaci projektoru v tomto čtvrtletí je rozhodnutí XGA vs WXGA nejlépe vyřešeno provedením čtyřbodového kontrolního seznamu před vydáním RFQ. Používáme jej interně ve společnosti DataMax při onboardingu nových partnerů OEM a snížil průměrné přepracování způsobené konflikty specifikací z 14 % na méně než 3 % u objednávek 2025–2026.
Čtyřbodový nákupní kontrolní seznam DataMax
- Proveďte audit zdrojového obsahu. Sepište si každé zařízení, aplikaci a mediální server, který bude projektor napájet. Pokud je více než 70 % vstupů v 16:9 nebo 16:10, WXGA vyhrává srovnání XGA vs WXGA.
- Potvrďte poměr stran místnosti. Podhledy, rámy projekčních ploch a stávající montážní hardware ukládají fyzické limity. Projekční plocha 4:3 v památkové budově je tvrdým omezením, které favorizuje XGA.
- Nastavte cíl jasu. Panely WXGA při stejném lumenovém výstupu běží přibližně o 8–12 % tepleji kvůli vyšší hustotě pixelů, což zvyšuje rozpočet chlazení. Rozpočítejte si o 40–60 USD více na jednotku, pokud trváte na WXGA při 5 000+ ANSI lumenech.
- Uzamkněte životní cyklus. Pro 7leté nasazení WXGA stárne lépe. Pro 3letý obnovovací cyklus u staršího softwaru se XGA stále rychleji zaplatí.
MOQ, dodací lhůta a politika vzorků pro partnery OEM
Pro kupující OEM hodnotící řadu XGA vs WXGA společnost DataMax pracuje s MOQ 200 jednotek na rozlišení na SKU, 12týdenní výrobní dodací lhůtou od PO po ex-work Šen-čen a 14denním programem zkušebních vzorků, který kvalifikovaným kupujícím zasílá demo jednotku o 4 500 ANSI lumenech (buď XGA nebo WXGA) s vratnou zálohou. Náš inženýrský tým poskytuje bezplatné optické a tepelné ladění pro objednávky nad 500 kusů, což je místo, kde se většina rozhodnutí XGA vs WXGA mění v zakázkový rám místo SKU z katalogu. Kontaktujte naše obchodní oddělení na požádat o vlastní nabídku a zahajte konverzaci, nebo prohlédněte živý katalog na službách DataMax OEM.
Kontrolní seznam pro rychlou referenci
Kam směřuje trh
Rozdělení XGA vs WXGA v roce 2026 je přibližně 38 % XGA a 62 % WXGA podle objemu jednotek v celé naší objednávkové knize a očekáváme, že WXGA překročí 70 % do Q4 2026, protože stále více kupujících ze vzdělávání a SMB obnovuje svou instalovanou základnu. XGA si udrží obhajitelnou výklenkovou pozici v simulacích, průmyslovém řízení a starších prostředích uctívání alespoň po další produktový cyklus.
Další kroky se společností DataMax
Pokud váš tým stále zvažuje kompromis XGA vs WXGA pro nasazení v roce 2026, zašlete nám rozměry místnosti, seznam zdrojových zařízení a cílový jas a naši inženýři vrátí side-by-side BOM a tepelný rozpočet do dvou pracovních dnů. Prohlédněte rodinu projektorů na řadě domácích kino projektorů nebo otevřete projektový soubor na požádat o vlastní nabídku.
