fabricante de proyectores China er den første leverandør, de fleste internationale købere vurderer, når de har brug for en smartprojektor bygget under deres eget mærke, men den

Slået op den: okt. 12, 2026 - 60 Visninger

fabricante de proyectores China: B2B OEM guide 2026 (spansk)

Kina-projektorfabrikant: B2B OEM-guide 2026

Kina-projektorfabrikant er den første leverandør, de fleste internationale indkøbere vurderer, når de har brug for en smart-projektor bygget under deres eget mærke, men indkøbsvejen er sjældent en enkelt søgning og et enkelt tilbud. Vi ser B2B-hold ankomme med et specifikationsark, en målsat landomkostning og en hård lanceringsvindue — og derefter blive begravet under 40 leverandørsvar, der alle hævder at være "fabriksdirekte." Denne guide giver dig en indkøbsførst-tjekliste til evaluering af enhver denne projektor-partner i 2026, der dækker OEM-minimumsordremængder, ISO/IEC-certificeringsevidens, ANSI-lumen-måling og de produktionsledetider, der faktisk flytter en container fra Shenzhen til Long Beach. Ved slutningen af pas 1 ved du, hvilke tekniske tal du skal kræve, hvilke certificeringer der er ufravigelige, og hvilke røde flag du skal fjerne fra et tilbud på under 60 sekunder.

Snapshot

  • vores sourcing-tilbud fungerer bedst, når købere opdeler beslutningen i fire porte: optisk motor, SoC-platform, mekanisk pasform og eftersalgs-RMA-politik.
  • ANSI-lumen-effekt er det enkeltst mest fejlciterede specifikation i grænseoverskridende projektorindkøb — kræv den fulde ANSI/PLATO FL-1-testrapport, ikke et peak-lumen-marketingtal.
  • SKU-OEM-minimumsnormerne starter typisk ved 300–500 enheder pr. SKU for laserfosfor- og 3LCD-modeller og falder til 100 enheder for indgangs-LED-enheder under 500 ANSI-lumen.
  • Certificeringsstak til verifikation inden depositum: ISO 9001 kvalitetsstyring, CE-RED, FCC Part 15, CCC og RoHS 3 — anmod om certifikat-PDF'en, ikke et skærmbillede.
  • engrosprisen for dette produkt for en 1080p DLP-enhed med 1200 ANSI-lumen lander typisk på $249–$319 EXW Shenzhen ved en 500-enheds MOQ.

Sådan fungerer en kinesisk OEM-drift i praksis

Verdenskort der viser global OEM-distributørtilstedeværelse

For en Kina-projektorfabrikant er denne leverandør den første, de fleste internationale indkøbere vurderer, når de har brug for en smart-projektor bygget under deres eget mærke, men indkøbsvejen er sjældent en enkelt søgning og et enkelt tilbud. Vi ser B2B-hold ankomme med et specifikationsark, en målsat landomkostning og en hård lanceringsvindue — og derefter blive begravet under 40 leverandørsvar, der alle hævder at være "fabriksdirekte." Denne guide giver dig en indkøbsførst-tjekliste til evaluering af enhver denne projektor-partner i 2026, der dækker OEM-minimumsordremængder, ISO/IEC-certificeringsevidens, ANSI-lumen-måling og de produktionsledetider, der faktisk flytter en container fra Shenzhen til Long Beach. Ved slutningen af pas 1 ved du, hvilke tekniske tal du skal kræve, hvilke certificeringer der er ufravigelige, og hvilke røde flag du skal fjerne fra et tilbud på under 60 sekunder.

Verifikation af optisk motor og lyskilde

denne valgmulighed OEM-partnere tilbyder typisk tre lyskildefamilier: RGB LED, laserfosfor og RGB-trippel-laser. RGB LED-enheder er de mest overkommelige og kører køligt — nyttige til bærbare enheder under 1,2 kg — men topper i praksis omkring 800 ANSI-lumen. Laserfosfor-enheder dækker det almindelige 1500–4500 ANSI-lumen-område, der bruges i stue- og møderumsprojektorer, og de udgør størstedelen af, hvad et mellemniveau vores produkt sender. Trippel-laser-enheder er rettet mod 5000+ ANSI-lumen premium-niveauet og kræver strengere varmestyring og et større kølekabinet.

For B2B-indkøbsteams, der sammenligner motorkrav, skal du kræve datablad-PDF'en for den specifikke laserdiode eller LED-array, ikke en generisk brochure. Ifølge PLATO Projector Lumens Standardization Committee bruger ANSI-lumen-test et ni-punkts gitter målt ved skærmen, hvilket er grunden til, at to enheder med identiske marketingkrav kan afvige med 25 % i målt effekt. En troværdig projektorfabrikant vil dele den anvendte testprotokol og metermodellen (typisk Konica Minolta LS-150 eller tilsvarende).

SoC-platform og Smart OS-stak

  • vores sourcing-tilbud fungerer bedst, når købere opdeler beslutningen i fire porte: optisk motor, SoC-platform, mekanisk pasform og eftersalgs-RMA-politik.
  • ANSI-lumen-effekt er det enkeltst mest fejlciterede specifikation i grænseoverskridende projektorindkøb — kræv den fulde ANSI/PLATO FL-1-testrapport, ikke et peak-lumen-marketingtal.
  • SKU-OEM-minimumsnormerne starter typisk ved 300–500 enheder pr. SKU for laserfosfor- og 3LCD-modeller og falder til 100 enheder for indgangs-LED-enheder under 500 ANSI-lumen.
  • Certificeringsstak til verifikation inden depositum: ISO 9001 kvalitetsstyring, CE-RED, FCC Part 15, CCC og RoHS 3 — anmod om certifikat-PDF'en, ikke et skærmbillede.
  • engrosprisen for dette produkt for en 1080p DLP-enhed med 1200 ANSI-lumen lander typisk på $249–$319 EXW Shenzhen ved en 500-enheds MOQ.

Den enhedsfabrikant, der giver et tilbud på en brugerdefineret brugergrænseflade uden at navngive basis-SoC'en, er et flag. Basis-chipsættet afgør, om enheden kan bestå Netflix L1 HDCP, YouTube TV-certificeret eller Prime Video-certificeret — tre gate-tests, som B2C-detailkøbere og Amazon-listehold bekymrer sig om. denne projektor-engrosordrer, der har brug for en certificeret streaming-app, bør tilføje 4–6 uger til firmware-cyklussen og budgettere $1,80–$2,40 pr. enhed for certificeringsgebyret.

MOQ, ledetid og certificeringsstak

systemets OEM-priser er opdelt i niveauer: 100–499 enheder, 500–1999 enheder og 2000+ enheder. Vores offentliggjorte MOQ er 300 enheder pr. SKU, faldende til 100 enheder for købere, der bruger vores eksisterende værktøj og farvesæt. Produktionsledetiden er 28 dage for det første pilotløb (500 enheder), 35 dage for standardgentagelser og 45–55 dage for et fuldt tilpasset kabinet med nyt sprøjtestøbningsværktøj. Tilføj 7 dage til burn-in-test og 5 dage til endelig QA-emballering.

For B2B-indkøbsteams, der opbygger en RFQ-pakke, er den minimumsdokumentation, der skal anmodes om fra enhver producent af vores tilbud: ISO 9001:2015 certifikat (gyldig 3-års cyklus), CE-RED-testrapport, FCC Part 15B-testrapport, RoHS 3-overholdelse og en stikprøve-QC-inspektionsrapport fra det seneste parti. Ifølge ISO 9001-certificeringsdata offentliggjort af ISO Survey 2024 er Kina fortsat det land med det højeste antal globalt udstedte ISO 9001-certifikater, men volumen er ikke kvalitet — certifikatnummeret, det udstedende organ og revisionsdatoen skal stadig verificeres på Accredia eller IAF CertSearch.

Kvalitetskontrol, burn-in og pålidelighedstest

Driften af en model er typisk struktureret omkring fire produktionsceller: montering af optisk motor, mainboard-SMT, sprøjtestøbning af kabinet og endelig kalibrering. På vores Shenzhen-facilitet kører vi et enkelt skift, der producerer 2.400 projektorenheder pr. måned på tværs af tre linjer, hvilket er en realistisk mellemskala-kapacitet for købere, der sammenligner tilbud mod branchens benchmarks. For OEM-købere, der evaluerer valgpartnere, er det første tekniske spørgsmål at stille ikke pris — det er, om den optiske motor er fremskaffet internt eller købt fra en tredjepartsintegrator som HiSense Photonics eller Appotronics.

Engroskøbere af dette produkt, der sender til Amazon FBA eller til EU-detailkanaler, bør også anmode om ISTA 3A-faldtestrapporten og ASTM D4169-transportsimuleringsrapporten. Disse er ikke valgfri — Amazons SPN-proces (Seller Performance Notice) markerer rutinemæssigt projektorforsendelser uden faldtestdokumentation, og EU-forhandlere vil afvise paller, hvor masterkartonen ikke består hjørneknusningstest. Vi inkluderer ISTA 3A-rapporter som standard i vores B2B-dokumentationspakke og udfører en intern faldtest på hver 500. enhed fra hvert parti.

denne valgmulighed OEM-partnere tilbyder typisk tre lyskildefamilier: RGB LED, laserfosfor og RGB-trippel-laser. RGB LED-enheder er de mest overkommelige og kører køligt — nyttige til bærbare enheder under 1,2 kg — men topper i praksis omkring 800 ANSI-lumen. Laserfosfor-enheder dækker det almindelige 1500–4500 ANSI-lumen-område, der bruges i stue- og møderumsprojektorer, og de udgør størstedelen af, hvad et mellemniveau vores produkt sender. Trippel-laser-enheder er rettet mod 5000+ ANSI-lumen premium-niveauet og kræver strengere varmestyring og et større kølekabinet.

OEM-branding, værktøj og tilpasningsveje

Når B2B-indkøbsteams evaluerer muligheder vedrørende motorkrav, skal du kræve datablad-PDF'en for den specifikke laserdiode eller LED-array, ikke en generisk brochure. Ifølge PLATO Projector Lumens Standardization Committee bruger ANSI-lumen-test et ni-punkts gitter målt ved skærmen, hvilket er grunden til, at to enheder med identiske marketingkrav kan afvige med 25 % i målt effekt. En troværdig projektorfabrikant vil dele den anvendte testprotokol og metermodellen (typisk Konica Minolta LS-150 eller tilsvarende).

Engroskøbere hos Kina-projektorfabrikant, der springer niveau-stigen over, ender med at betale for værktøj, de ikke har brug for. Vores mest almindelige anbefaling til førstegangs-OEM-kunder er at lancere på niveau 1 eller niveau 2 for de første tre SKU'er og derefter gå videre til niveau 3, når SKU'en har nået et kumulativt løb på 5.000 enheder. Fuldt tilpasset værktøj på niveau 4 giver kun økonomisk mening, når den projicerede levetidsvolumen overstiger 25.000 enheder på tværs af produktcyklussen — under denne tærskel tilføjer de amortiserede værktøjsomkostninger $1,80–$2,50 pr. enhed, hvilket komprimerer marginen uacceptabelt for de fleste detailkanaler.

OEM-købere af denne enhed skal låse SoC-valget tidligt, fordi det dikterer smart-TV OS, Wi-Fi-chipsættet og firmware-opdateringslivscyklussen. De fire platforme, vi oftest sender fra vores fabrik, er Amlogic T972 (Android TV 9, omkostningsoptimeret), Amlogic S905Y4 (Google TV-certificeret, vores standard for 1080p-enheder), MediaTek MT9255 (høj-opdatering til gaming) og Realtek RTD2893 (4K UHD HDR). Hver platform har en anden BOM-omkostning og et andet boot-tidsmål — for en 1080p Google TV-enhed måler vi kold boot til 14,8 sekunder mod 22,5 sekunder på den ældre T972.

Den enhedsfabrikant, der giver et tilbud på en brugerdefineret brugergrænseflade uden at navngive basis-SoC'en, er et flag. Basis-chipsættet afgør, om enheden kan bestå Netflix L1 HDCP, YouTube TV-certificeret eller Prime Video-certificeret — tre gate-tests, som B2C-detailkøbere og Amazon-listehold bekymrer sig om. denne projektor-engrosordrer, der har brug for en certificeret streaming-app, bør tilføje 4–6 uger til firmware-cyklussen og budgettere $1,80–$2,40 pr. enhed for certificeringsgebyret.

Ifølge SME Chamber of Commerce sprøjtestøbningsomkostningsbenchmark 2024 lander enkelt-kavitets aluminiumsværktøj til et projektorhus-skall i området 1,2–2,5 kg typisk mellem $28.000 og $65.000 i Asien, med stål multi-kavitetsværktøj, der skubber mod $90.000. Tilbud fra Kina-projektorfabrikant-producenter, der falder dramatisk under disse intervaller, indikerer normalt genbrugt værktøj eller delte formslots — ikke et problem, hvis det oplyses, men et problem, hvis det skjules.

Emballage, logistik og kanal-specifik overholdelse

systemets OEM-priser er opdelt i niveauer: 100–499 enheder, 500–1999 enheder og 2000+ enheder. Vores offentliggjorte MOQ er 300 enheder pr. SKU, faldende til 100 enheder for købere, der bruger vores eksisterende værktøj og farvesæt. Produktionsledetiden er 28 dage for det første pilotløb (500 enheder), 35 dage for standardgentagelser og 45–55 dage for et fuldt tilpasset kabinet med nyt sprøjtestøbningsværktøj. Tilføj 7 dage til burn-in-test og 5 dage til endelig QA-emballering.

For distributør-indkøb, der opbygger en RFQ-pakke, er den minimumsdokumentation, der skal anmodes om fra enhver producent af vores tilbud: ISO 9001:2015 certifikat (gyldig 3-års cyklus), CE-RED-testrapport, FCC Part 15B-testrapport, RoHS 3-overholdelse og en stikprøve-QC-inspektionsrapport fra det seneste parti. Ifølge ISO 9001-certificeringsdata offentliggjort af ISO Survey 2024 er Kina fortsat det land med det højeste antal globalt udstedte ISO 9001-certifikater, men volumen er ikke kvalitet — certifikatnummeret, det udstedende organ og revisionsdatoen skal stadig verificeres på Accredia eller IAF CertSearch.

RegionPåkrævede nøglermærkerBatteritestCykluspåvirkning
USA (Amazon)FNSKU, kvælningsadvarselUN 38.3+5 dage
EUCE-RED, WEEE, EN 13427UN 38.3+7 dage
JapanPSE på PSUUN 38.3+5 dage
AustralienRCMUN 38.3+5 dage
MellemøstenSASO IECEEUN 38.3+7 dage

Sådan vælger du den rette Kina-projektorfabrikant-partner til dit næste program

Hver den sku, der ikke kan gennemgå sin burn-in-procedure for dig, skjuler noget. Vores standard burn-in-protokol på DataMax-faciliteten kører hver enhed i 4 sammenhængende timer ved maksimal lysstyrke med et statisk fuldt-hvidt testmønster, efterfulgt af 2 timer med dynamisk indholdscykling. Det fulde løb er 6 timer pr. enhed, og vi logger lumen-effekten ved time 0, time 2, time 4 og time 6. Enhver enhed, der falder mere end 5 % af sin indledende ANSI-aflæsning, trækkes til optisk genjustering inden pakning. For OEM-kunder på højere niveau tilbyder vi en valgfri 12-timers udvidet burn-in til en ekstra $0,85 pr. enhed.

Den 5-punkts præ-kontrakttjekliste

En Kina-projektorfabrikant, der ikke klart kan besvare alle fem af disse skriftligt, er generelt ikke fragtbesparelserne værd:

Engroskøbere af dette produkt, der sender til Amazon FBA eller til EU-detailkanaler, bør også anmode om ISTA 3A-faldtestrapporten og ASTM D4169-transportsimuleringsrapporten. Disse er ikke valgfri — Amazons SPN-proces (Seller Performance Notice) markerer rutinemæssigt projektorforsendelser uden faldtestdokumentation, og EU-forhandlere vil afvise paller, hvor masterkartonen ikke består hjørneknusningstest. Vi inkluderer ISTA 3A-rapporter som standard i vores B2B-dokumentationspakke og udfører en intern faldtest på hver 500. enhed fra hvert parti.

Næste skridt for OEM-købere

QC-trinVarighedGodkendelseskriterierDataMax-standard
Optisk justering før montering15 minLaser/LED-konvergens ±0,05 mm100 % af enheder
Indledende opstartstest8 minFuld boot, alle porte funktionelle100 % af enheder
Burn-in (standard)6 timer≤5 % lumen-fald ved time 6100 % af enheder
Burn-in (udvidet, valgfri)12 timer≤3 % lumen-fald ved time 12Efter anmodning
ISTA 3A-faldtest1 cyklusIngen funktionsskade, ≤2 % lumen-faldHver 500. enhed
Endelig QC + pakke-audit20 minKosmetisk klasse A, alt tilbehør til stede100 % af enheder

Hurtig reference-tjekliste

Endelig konklusion

Et Kina-projektorfabrikant-forhold bygget på skriftlige specifikationer, betalte pilotordrer og dokumenterede QC-rettigheder overgår et forhold bygget på den laveste tilbudte FOB-pris næsten hvert kvartal af hvert år.

Klar til at definere din build? Anmod om et tilpasset tilbud eller udforsk vores hjemmebiograf-projektor-serie og vores GP95 hotelprojektor for at se en typisk OEM-platform i produktion i dag.

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik