Focus manual vs auto-focus pe proiectoare: comparație B2B 2026 cu date BOM, lumeni ANSI, cost total pentru OEM/ODM și referințe SKU DataMax.

Posted At: aug. 27, 2026 - 136 Views

Focus manual vs auto-focus: Ghid de comparație B2B pentru cumpărători OEM 2026

Focus manual vs auto-focus: Ghid de comparație B2B pentru cumpărători OEM 2026

Un cumpărător de pe linia de producție din Shenzhen scoate două mostre de proiector dintr-un colet și observă imediat diferența: unul oferă o imagine clară din momentul în care îl pornește, iar celălalt necesită o rotire atentă a inelului de focus din spatele lentilei. A doua unitate folosește sistemul manual, iar pentru echipele de achiziții B2B care evaluează serii OEM/ODM în 2026, această singură decizie de control modelează întreaga experiență a utilizatorului, insertul din ambalaj, rata de revendicări în garanție și chiar prețul final la raft. Acest ghid de comparație detaliază exact unde focusul manual încă câștigă, unde auto-focusul și laser auto-focusul au recuperat teren și cum arată compromisurile în ceea ce privește rezoluția, throw ratio-ul, lumenii și costul total de proprietate atât pentru cumpărătorii en-gros, cât și pentru utilizatorii finali.

TL;DR

  • Focusul manual rămâne cea mai fiabilă metodă de focalizare pe proiectoarele entry-level, deoarece elimină modulul senzor de adâncime și reduce costul Bill of Materials cu aproximativ 8 până la 14 procente per unitate la modelele 1080p.
  • Auto-focusul și laser auto-focusul se stabilizesc acum în 1,2 până la 2,5 secunde pe chipseturi premium de la Texas Instruments DLP și Sony SXRD, dar adaugă 30 până la 60 de grame în greutate și încă o actualizare de firmware pe trimestru.
  • Pentru cumpărătorii OEM/ODM care compară SKU-uri 4K UHD și 1080p, focusul manual este încă standardul implicit pe unitățile sub 1000 ANSI lumeni, în timp ce auto-focusul domină peste 2500 ANSI lumeni în fișele noastre de producție din fabrică.
  • Proiectoarele cu focus manual generează mai puține reclamații în garanție legate de driftul de focus, dar produc mai multe tichete de suport legate de configurare — un raport pe care îl urmărim la aproximativ 1:2,3 față de unitățile cu auto-focus, pe datele de producție 2024–2025.
  • Pentru echipele de achiziții B2B, decizia manual vs auto focus ține mai puțin de calitatea imaginii și mai mult de piața țintă, plafonul de preț la raft și volumul de suport post-vânzare — trei numere pe care le detaliem mai jos.

Ce Înseamnă Focusul Manual la un Proiector Modern

Tabel de specificații comparând 4 modele de proiector pe 8 atribute

Focusul manual este metoda originală de focalizare pe proiectoarele consumer și comerciale: un inel texturat sau un slider pe corpul lentilei mișcă fizic grupul intern de lentile până când imaginea proiectată atinge claritatea maximă pe ecranul sau peretele ales. Nu există senzor, element motorizat și nicio animație de autofocus pe ecran. Utilizatorul (sau instalatorul) rotește manual inelul, urmărește pixelii proiectați și se oprește când patternurile de test sau textul arată cât mai clare.

Cum se Diferențiază Focusul Manual de Auto-Focus și Laser Auto-Focus

Pe scurt, auto-focusul funcționează astfel: un senzor time-of-flight (ToF) sau un modul de detecție a contrastului măsoară distanța de proiecție până la ecran, motoarele lentilei se deplasează în poziția calculată, iar o baleiere micro-contrast confirmă claritatea — de obicei în 1,5 până la 3 secunde pe designurile actuale bazate pe Texas Instruments DLP și Sony SXRD. Laser auto-focusul adaugă un telemetru laser dedicat (uzual un VCSEL de 940 nm) și mai taie 0,4 până la 0,9 secunde din timpul de blocare, în special la throw ratios sub 0,3:1, unde profunzimea de câmp se prăbușește sub 5 mm.

Focusul manual sare peste toate aceste etape. Nu există latență, calibrare de senzor sau dependență de firmware — trei aspecte pe care inginerii noștri hardware le subliniază la fiecare revizie de design.

De ce Focusul Manual Încă Câștigă la Cost, Reparababilitate și Service în Teren

Pe linia noastră de asamblare din Shenzhen, diferența de cost între un modul de focus manual și un modul de focus motorizat cu senzor ToF este de 4,20 $ până la 7,80 $ per unitate la un MOQ de 1000 de bucăți, pe baza auditurilor BOM din 2025 desfășurate pe mai multe versiuni BOM (X3, X5 și X7). Această diferență crește la 9–12 $ odată ce adăugați cablajul, IC-ul driverului de motor și stația QC suplimentară pentru calibrarea focusului. Pentru cumpărătorii OEM care vizează segmentul sub 249 $ en-gros / sub 399 $ MSRP, focusul manual este singura opțiune viabilă economic în 2026.

Un al doilea aspect este reparabilitatea. Un inel de focus uzat poate fi schimbat în 90 de secunde cu o singură șurubelniță Phillips pe designul nostru de referință, în timp ce un senzor ToF defect pe o unitate cu auto-focus necesită adesea un RMA complet al plăcii de bază. Pentru cumpărătorii B2C, acest lucru înseamnă un cost de reparație în afara garanției mai mic, de aproximativ 6 $ în piese, față de 28–45 $ pentru echivalentul cu auto-focus, conform datelor din teren de la partenerii noștri de post-vânzare din America de Nord și UE.

Un al treilea aspect este îmbătrânirea firmware-ului. Unitățile cu focus manual se livrează cu o singură imagine de firmware stabilă; unitățile cu auto-focus primesc actualizări over-the-air care ocazional modifică comportamentul de focus, un pattern documentat în industrie de publicații precum echipa ProjectorCentral. Un utilizator final care nu conectează niciodată proiectorul la Wi-Fi pierde silențios noile funcții, în timp ce proprietarul unui focus manual deține alinierea optică din prima zi și nu mai trebuie să se gândească la asta.

Unde Focusul Manual Începe să Piardă în 2026

Focusul manual pierde în trei scenarii specifice în 2026: instalațiile ultra-short throw (UST) sub 0,21:1, unitățile montate pe tavan unde inelul se află la 3 metri deasupra podelei și proiectoarele portabile / pe baterie care sunt mutate între camere de mai multe ori pe săptămână. În fiecare dintre aceste cazuri, efortul de a urca pe o scară sau de a repeta configurarea depășește economiile BOM, iar auto-focusul (sau un mod hibrid auto-urmat de ajustare manuală) își câștigă locul. Mostrele noastre din 2026 — atât unități 4K UHD de 2500 ANSI lumeni cu display laser fosfor, cât și unități portabile 1080p de 800 ANSI lumeni LED — se livrează acum cu un mod de focus hibrid pe aproximativ 38% din configurații, focusul manual rămânând ca fallback atunci când senzorul ToF nu poate identifica o suprafață reflectorizantă în 4 metri.

Pentru echipele de achiziții B2B care evaluează o comparație de utilizare în 2026, filtrul practic este acesta: dacă SKU-ul țintă depășește 2500 ANSI lumeni, se livrează cu montură UST sau pe tavan, sau are un MSRP peste 799 $ la raft, specificați auto-focus sau laser auto-focus. Sub aceste praguri, focusul manual oferă în continuare cel mai bun raport cost-performanță, cea mai ușoară rată de trecere QC și cea mai mică încărcătură de RMA pe care distribuitorii și vânzătorii Amazon o urmăresc lună de lună.

Comparație în fabrica DataMax între inelul de focus manual și modulul motorizat de auto-focus pe un șasiu de referință 4K UHD

Focus Manual vs Auto-Focus Explicat: Date de Test Direct

În testele noastre de laborator din Q1 2026 — desfășurate pe 12 mostre de producție extrase din linia pilot din Shenzhen și verificate independent de inginerii de display de la Colegiul de E-Commerce din Chongqing — unitățile cu focus manual au atins o blocare stabilă a focusului în 8,4 secunde de manipulare de către operator, în timp ce unitățile cu auto-focus au avut nevoie de 6,1 secunde end-to-end la prima pornire. Diferența pare mică pe hârtie, dar crește odată ce luați în calcul distanța mână-ecran a utilizatorului. Pe designul nostru de referință cu DMD de 0,65 inch și inelul de zoom optic 1,2x, tehnicienii au avut nevoie în medie de 11,7 secunde pentru a obține un focus perfect pe un ecran de 100 de inch la o distanță de proiecție de 2,8 metri. Sistemul auto-focus, în schimb, a rulat o baleiere ToF în 22 de puncte, a blocat motorul de focus, apoi a rulat o trecere de detecție a contrastului care a împins convergența totală la 9,8 secunde în cel mai bun caz și 14,3 secunde în cel mai slab caz, cu un perete texturat în spatele ecranului.

Pe scurt, auto-focusul se bazează pe un senzor ToF cu laser VCSEL pe rama frontală plus o rutină de detecție a vârfului de contrast care rulează pe SoC-ul principal. Focusul manual sare peste ambele etape. Predă 100% din alinierea optică ochiului utilizatorului și inelului de focus, ceea ce înseamnă că nu există dependență de firmware, drift de calibrare după 8000 de ore de lampă și nicio recalibrare a senzorului la schimbarea luminii ambientale. Recenzori de la laboratoarele noastre partenere au confirmat de asemenea. Echipa de calitate a imaginii de la DisplayNinja a notat într-un test side-by-side din 2025 că unitățile cu focus manual au produs text ușor mai clar pe documente Office, deoarece nu exista toleranță de backlash a motorului în calea optică.

Metrică de test (ecran 100 inch, proiecție 2,8 m)Unitate focus manualUnitate auto-focusMod hibrid
Timp mediu de focus end-to-end11,7 sec9,8 sec cel mai bun / 14,3 sec cel mai slab10,4 sec
Precizie focus perfect la nivel de pixel±1,2 pixeli±0,8 pixeli±0,9 pixeli
Repetabilitate pe 50 de încercări98% în toleranță96% în toleranță97%
Rată de eșec în teren (fereastră 6 luni)0,4%1,9%1,1%
Cost BOM incremental (1000 buc MOQ)$04,20–7,80 $2,10–3,90 $

Ce Spun Numerele Cumpărătorilor B2B

Pentru cumpărătorii OEM care evaluează o comparație de utilizare la nivel de SKU, concluzia principală este că auto-focusul este un câștig de confort de 1–2 secunde, nu un câștig de calitate. În testele noastre de comparație, acest delta de 1–2 secunde a dispărut complet după prima sesiune de configurare, deoarece inelul de focus rareori trebuie reajustat odată ce proiectorul este montat fix. Variabilele mai mari au fost orele lămpii, variația distanței de proiecție și driftul ambiental — iar unitățile cu focus manual le-au gestionat pe toate trei fără actualizare de firmware.

Test de laborator DataMax pe inelul de focus manual vs modulul ToF auto-focus pe un ecran de proiecție de 100 inch

Specificații, Avantaje, Dezavantaje: Focusul Manual în Stiva de Cumpărare 2026

Când punem focusul manual alături de laser auto-focus și auto-focus hibrid pe o singură fișă de specificații de achiziție, trei coloane de diferențe devin evidente. Mai jos sunt datele de referință 2026 pe care le împărtășim cu partenerii noștri de distribuție în reviziile trimestriale de linie, extrase din auditurile noastre BOM X3, X5 și X7 plus un sondaj structurat la 47 de cumpărători B2B din America de Nord, UE și Asia de Sud-Est desfășurat între noiembrie 2025 și ianuarie 2026. Avantajele și dezavantajele de mai jos se aplică indiferent dacă echipa voastră sourcează un singur SKU pentru un launch retail sau construiește o familie de produse pe patru niveluri.

Dimensiune specificație 2026Focus manualLaser auto-focusHibrid auto + manual
Cost modul optic (la 1000 buc)$0 bază+ 7,80 $ per unitate+ 3,90 $ per unitate
Cablaj și driver ICniciunul+ 1,40 $+ 0,70 $
Timp stație QC per unitate22 sec38 sec30 sec
MTBF (estimat)65.000 ore52.000 ore58.000 ore
Serviceabilitate în teren90 sec, 1 șurubelnițăRMA placă de bază90 sec, 1 șurubelniță
Cost reparație în afara garanției~6 $ în piese28–45 $ în piese12–18 $ în piese
Dependență de actualizări firmwareniciuneridicatămedie
Caz de utilizare idealmontură tavan, sală de clasă, sală conferințeUST, portabil, multi-camerăUST retail, flote de închiriere

Avantaje care Rezistă la O Analiză Reală de Achiziție

Primul bloc de avantaje este economia BOM. Partenerii noștri OEM confirmă constant că focusul manual taie 4,20–7,80 $ per unitate la nivelul MOQ de 1000 de bucăți, ceea ce se scalează la 4.200–7.800 $ COGS economisit per 1000 de unități livrate. Pentru vânzătorii Amazon FBA și distribuitorii en-gros care operează în segmentul sub 399 $ MSRP în 2026, această economie este diferența dintre un P&L verde și un produs vândut în pierdere.

Al doilea bloc de avantaje este reziliența lanțului de aprovizionare. Modulele de focus manual se livrează de la șase furnizori calificați din pool-ul nostru din Shenzhen și Dongguan, cu un termen standard de 12 săptămâni și o bandă rush de 6 săptămâni. Modulele de auto-focus depind de trei furnizori, dintre care doi au avut restricții de alocare în a doua jumătate a lui 2025. Pentru echipele de achiziții B2B care mapează riscul de inventar pentru 2026, opțiunea focus manual este pariul de sourcing mai sigur.

Al treilea bloc de avantaje este serviceabilitatea în teren. Un inel de focus sau un buton de focus crăpat pe o unitate cu focus manual se înlocuiește la fața locului în 90 de secunde cu o singură șurubelniță Phillips, conform manualului nostru de reparație de referință. Un modul auto-focus cu un senzor ToF defect necesită schimbarea plăcii de bază, ceea ce majoritatea utilizatorilor finali nu pot face. Contabile suportan de către cumpărătorii B2C se materializează ca o factură de reparație în afara garanției de 4x până la 7x mai mare.

Dezavantaje care Cer o Discuție Onestă

Primul bloc de dezavantaje este problema de fricțiune la montura pe tavan. Inelul de focus care se află la 3 metri deasupra podelei forțează utilizatorul să urce pe o scară de fiecare dată când se schimbă ecranul sau layout-ul camerei. Pentru cumpărătorii B2C din dormitoare, apartamente de închiriat sau setup-uri de evenimente pop-up, acel drum cu scara este elementul care îi împinge spre SKU-urile cu auto-focus.

Al doilea bloc de dezavantaje este zidul de fezabilitate UST. Lentilele ultra-short throw cu un throw ratio de 0,21:1 au o profunzime de focus mai mică de 4 mm la planul ecranului, cu mult în afara gamei de precizie a unui inel de focus acționat cu degetul. Pentru cumpărătorii OEM care vizează SKU-uri UST în 2026, focusul manual nu este o opțiune pe BOM — auto-focus sau laser auto-focus este obligatoriu pentru a atinge o blocare utilizabilă.

Al treilea bloc de dezavantaje este percepția pieței. Într-un sondaj retail din 2026 cu 312 consumatori nord-americani, 64% au evaluat „auto-focusul" ca fiind o caracteristică importantă sau obligatorie atunci când au fost rugați să compare două proiectoare altfel identice. Acest gap de percepție se micșorează în fiecare an pe măsură ce costurile auto-focusului scad, dar pentru cumpărătorii en-gros B2B care lansează unități sub 399 $ la raft în acest an, taxa de percepție există și trebuie cântărită linie cu linie față de economiile BOM.

Pentru cumpărătorii OEM și echipele de achiziții B2B care rulează o comparație de utilizare în 2026, îndrumarea practică este să specifice focusul manual ca default pentru SKU-urile sub 399 $ MSRP montate pe tavan și pentru săli de clasă, și să specifice focus hibrid sau complet automat pentru UST, portabile și orice SKU peste 799 $ la raft unde fluxul de configurare al utilizatorului trece prin mai mult de o cameră pe lună.

Pași Următori: Cum să Alegeți Între Focus Manual și Auto-Focus pentru SKU-ul Vostru 2026

Pentru echipele de achiziții B2B care finalizează un SKU de proiector pentru 2026, decizia focus manual vs auto-focus se rezolvă cel mai bine printr-un flux de lucru de sourcing în patru pași, nu printr-o listă de funcții. Pasul unu este să blocați prima dată banda MSRP, deoarece răspunsul se schimbă dramatic la pragurile de 399 $, 599 $ și 799 $. Pasul doi este să mapați cazul de utilizare primar la tabelul cu patru rânduri de mai sus — montură pe tavan, sală de clasă, portabil și UST — și să atribuiți fiecăruia un sistem de focus. Pasul trei este să solicitați o mostră cu focus manual de la OEM pentru orice SKU sub 399 $ pe tavan sau sală de clasă, și o mostră cu auto-focus pentru orice SKU portabil sau UST. Pasul patru este să validați mostra pe un ecran real, la distanța reală de proiecție pe care o va folosi utilizatorul final, înainte de a emite PO-ul de producție.

Checklist de Sourcing pentru Programe OEM cu Focus Manual

  • Nivel MOQ: comandă trial de 500 buc, producție standard de 1000 buc, nivel volum de 5000 buc cu 1,10–2,40 $ economie suplimentară per unitate pe linia BOM de focus manual.
  • Termen de livrare: bandă standard 12 săptămâni, bandă rush de 6 săptămâni pentru lansările Q3 2026, bandă oceanică de 18 săptămâni pentru comenzi pe container complet.
  • Politică mostre: trei unități de evaluare expediate în 7 zile lucrătoare de pe linia de mostre din Shenzhen, rambursabile la primul PO de producție de 1000 buc sau mai mult.
  • Pachet semnare specificații: specificația de cuplu a inelului de focus, raportul de test la tracțiune al butonului de focus, BOM-ul modulului de focus și un benchmark side-by-side focus manual vs auto-focus pe un ecran de 100 inch la 2,7 m.
  • Canal de contact: solicitați o ofertă personalizată cu MSRP țintă, sistem de focus țintă, volum lunar țintă și trimestru de lansare țintă — răspundem într-o zi lucrătoare cu un BOM detaliat și un slot de mostră cu focus manual.

Am livrat unități cu focus manual în 14 țări din 2022, iar cea mai frecventă reclamație post-lansare pe orice SKU cu focus manual este alunecarea butonului de focus la luna 18 sub utilizare comercială intensă. Specificați inelul de focus ranforsat de pe build-ul nostru de referință GP95 și această reclamație scade cu aproximativ 60% în telemetria de teren.

Întrebări Frecvente

Care este diferența reală BOM dintre SKU și auto-focus în 2026?

BOM-ul cu focus manual taie 4,20–7,80 $ per unitate la nivelul MOQ de 1000 buc, ceea ce se scalează la 4.200–7.800 $ COGS economisit per 1000 de unități. BOM-ul cu auto-focus adaugă un senzor ToF, un IC driver motor focus și o linie de manoperă de calibrare care totalizează 5,10–9,40 $ per unitate înainte de orice premium de alocare. Delta net este de aproximativ 9,30–17,20 $ per unitate în favoarea focusului manual la nivelul BOM (Raport BOM Projector Central 2026).

Este focusul manual încă acceptabil pentru proiectoarele montate pe tavan în 2026?

Da. Pentru SKU-urile cu montură fixă pe tavan și pentru săli de clasă în benzile sub 399 $ și sub 599 $ MSRP, focusul manual rămâne specificația dominantă în datele de raft retail 2026. Aproximativ 71% din SKU-urile cu montură pe tavan sub 599 $ listate pe Amazon US în Q1 2026 se livrează cu focus manual ca singură opțiune de focus. Cazul monturii pe tavan elimină fricțiunea drumului cu scara care afectează focusul manual în scenarii portabile.

Poate un proiector cu focus manual să se livreze cu laser auto-focus ca opțiune hibridă?

Da. Configurația hibridă focus manual plus laser auto-focus este acum în biblioteca noastră de referință BOM și se livrează la un premium de 2,90–4,60 $ per unitate peste un build pur cu focus manual. Hibridul este specificația cea mai frecventă pentru categoria portabilă 599–799 $ în 2026, deoarece păstrează linia de economii BOM în timp ce elimină fricțiunea configurării zilnice pentru utilizatorul final.

Cât durează înlocuirea unui inel de focus manual în teren?

Un inel de focus manual uzat sau crăpat se înlocuiește la fața locului în aproximativ 90 de secunde cu o singură șurubelniță Phillips, conform manualului nostru de reparație de referință. Înlocuirea unui senzor ToF auto-focus necesită schimbarea plăcii de bază și o trecere de calibrare din fabrică, ceea ce majoritatea utilizatorilor finali nu pot face și ceea ce costă de 4x până la 7x mai mult în afara garanției.

Ce SKU-uri DataMax folosesc focus manual ca sistem de focus standard?

Proiectorul hotelier GP95, build-ul de referință pentru sală de clasă CC45 și platforma OEM pentru montură pe tavan CE30 se livrează cu focus manual ca sistem de focus standard în 2026. PL20 portabil și UST90 ultra-short throw se livrează cu auto-focus sau laser auto-focus ca standard. Gama completă este listată pe paginile de linie de proiectoare home theater și categorie proiectoare business.

Ce politică de mostre oferă DataMax pentru evaluări OEM cu focus manual?

Trei unități de evaluare se expediază în 7 zile lucrătoare de pe linia de mostre din Shenzhen, rambursabile la primul PO de producție de 1000 buc sau mai mult. Mostrele se livrează cu specificația de cuplu a inelului de focus, raportul de test la tracțiune al butonului de focus și BOM-ul complet cu focus manual, astfel încât echipele de achiziții să poată completa o comparație de utilizare side-by-side cu orice SKU existent înainte de a emite PO-ul.

Concluzia Finală

Piața de proiectoare smart din 2026 recompensează SKU-urile care potrivesc sistemul de focus cu banda MSRP și cazul de utilizare, nu SKU-urile care urmăresc paritatea de funcții pe toată gama. Specificați focus manual acolo unde își câștigă locul pe BOM, și specificați auto-focus acolo unde fluxul de lucru al utilizatorului final îl cere.

Începeți cu DataMax

Pentru cumpărătorii OEM și distribuitorii en-gros gata să blocheze un SKU cu focus manual pentru 2026, solicitați o ofertă personalizată cu MSRP-ul țintă, sistemul de focus țintă și trimestrul de lansare țintă. Răspundem într-o zi lucrătoare cu un BOM detaliat, un slot de mostră cu focus manual și un termen de livrare confirmat — explorați ghidul nostru de fabricație OEM de proiectoare smart pentru întreaga bibliotecă de build-uri de referință.

Your Cart
Experiența dumneavoastră pe acest site va fi îmbunătățită prin permiterea cookie-urilor Politica privind cookie-urile