Menedżer ds. zakupów B2B dzwoni do nas w poniedziałek rano, pytając, dlaczego każda próbka inteligentnego projektora testowana w 2025 roku nadal jest dostarczana z modułami WiFi 6 i kiedy WiFi 7 w

Data publikacji: lip 15, 2025 - 94 Wyświetlenia

WiFi 7 w projektorach: kiedy trafi na rynek?

WiFi 7 w projektorach: Kiedy wreszcie się pojawi?

W poniedziałkowy poranek dzwoni do nas manager ds. zaopatrzenia B2B z pytaniem, dlaczego każda testowana w 2025 roku próbka smart projektora wciąż jest wyposażona w moduły radiowe WiFi 6 i kiedy WiFi 7 w projektorach faktycznie trafi na zamówienie, które ma znaczenie. To jedno pytanie pojawia się obecnie w około 60 procentach naszych zapytań ofertowych OEM w DataMax, a odpowiedź jest bardziej wielowarstwowa niż proste „tak" albo „nie" na mapie drogowej.

W poniedziałkowy poranek dzwoni do nas manager ds. zaopatrzenia b2b z pytaniem, dlaczego każda testowana w 2025 roku próbka smart projektora wciąż jest wyposażona w moduły radiowe WiFi 6 i kiedy WiFi 7 w projektorach faktycznie trafi na zamówienie, które ma znaczenie. To jedno pytanie pojawia się obecnie w około 60 procentach naszych zapytań ofertowych OEM w DataMax, a odpowiedź jest bardziej wielowarstwowa niż proste „tak" albo „nie" na mapie drogowej.

Powiązane zasoby: Raport branżowy OEM

TL;DR

To jest streszczenie, które publikujemy dziś dla dystrybutorów, marek OEM oraz zespołów zakupowych, które potrzebują jasności, a nie marketingowego szumu. Poznacie aktualny status standardu na 2026 rok, obraz gotowości krzemu, uczciwą prognozę dla modelu oraz konsekwencje zakupowe, które już teraz powinniście wyceniać w BOM-ach na 2026 rok.

Standard 802.11be i dlaczego producenci OEM projektorów działają ostrożnie

Dla zespołów zakupowych oceniających programy ODM smart projektorów na 2026 rok pierwszym pytaniem jest dojrzałość technologiczna. Poprawka 802.11be, sprzedawana pod marką WiFi 7, została sfinalizowana i certyfikowana przez Wi-Fi Alliance w styczniu 2024 Wi-Fi Alliance. Trzy lata iteracji krzemowej przyniosły stabilne chipsety, ale kategoria projektorów ma ograniczenia, których nie mają popularne urządzenia konsumenckie. Obudowy termiczne mieszczą się w zakresie od 45 do 65 stopni Celsjusza wewnątrz zamkniętych chassis, strefy zakazane dla anten są ciaśniejsze niż w telewizorze, a dyscyplina BOM przy projektorze hurtowym za 249 USD jest brutalna. Dlatego SKU pozostaje głównie rozmową o roadmapie, a nie rzeczywistością wysyłkową.

Co kanały 320 MHz i MLO faktycznie dają w projektorze

Najważniejszą cechą modelu jest Multi-Link Operation, czyli MLO, które pozwala radiu nadawać jednocześnie w pasmach 2,4, 5 i 6 GHz. W projektorze mirrorującym strumień 4K UHD przy 60 Hz, MLO eliminuje widoczne zacięcia, które nękają WiFi 6, gdy kuchenka mikrofalowa sąsiada lub skok mesh konkuruje o czas antenowy. W naszym laboratorium w Shenzhen zarejestrowaliśmy stałą przepustowość 1,24 Gbps na płycie referencyjnej Realtek RTL8922 pracującej z kanałami 320 MHz przy odległości rzutu 5 metrów przez jedną ścianę wewnętrzną. To w przybliżeniu 2,4 raza większa przepustowość niż porównywalny moduł WiFi 6 BE200 w tych samych warunkach pomieszczenia.

  • urządzenie nie jest wysyłane w żadnym modelu detalicznym na początku 2026 roku; istnieje jedynie w projektach referencyjnych i próbkach inżynieryjnych od Qualcomm, MediaTek i Realtek.
  • Wi-Fi Alliance certyfikowało standard 802.11be w pierwszym kwartale 2024 roku, ale producenci OEM projektorów czekają na deltę BOM poniżej 6 USD przed podjęciem decyzji o wolumenie.
  • DataMax prognozuje, że pierwsze okno komercyjnego wprowadzenia projektora WiFi 7 otworzy się w Q4 2026, a główne SKU dla B2B pojawią się w połowie 2027 roku.
  • Dla zespołów zakupowych B2B najbezpieczniejszą strategią sourcingową na 2026 rok są płyty hybrydowe z bazą WiFi 6 + opcjonalną ścieżką wymiany modułu WiFi 7.
  • Przepustowość strumieniowania w projektorze osiągnie teoretycznie 5,8 Gbps, przy realistycznym mirrorowaniu 4K HDR utrzymanym powyżej 1,2 Gbps z odległości 3 metrów od kanapy.

Stos certyfikacyjny i dlaczego spowalnia cykle OEM

Każdy projekt tego projektora musi przejść trzy nałożone na siebie bramki: certyfikację produktową Wi-Fi Alliance, regionalne zatwierdzenie typu RF (FCC, CE, MIC, SRRC) oraz stos platformy OS od Android lub Linux. Mierzymy kompleksowe cykle certyfikacji na 14 do 22 tygodni dla nowej budowy ODM i to okno nie skróciło się od 2023 roku. Kupujący B2B planujący premiery na sezon świąteczny 2026 powinni traktować projektor jako wydarzenie 2027 roku, a nie 2026, chyba że zaakceptują śródocyklową zamianę BOM, która grozi karami za ponowną certyfikację od 18 000 do 45 000 USD na SKU.

Dla zespołów zakupowych oceniających programy ODM smart projektorów na 2026 rok pierwszym pytaniem jest dojrzałość technologiczna. Poprawka 802.11be, sprzedawana pod marką WiFi 7, została sfinalizowana i certyfikowana przez Wi-Fi Alliance w styczniu 2024 Wi-Fi Alliance. Trzy lata iteracji krzemowej przyniosły stabilne chipsety, ale kategoria projektorów ma ograniczenia, których nie mają popularne urządzenia konsumenckie. Obudowy termiczne mieszczą się w zakresie od 45 do 65 stopni Celsjusza wewnątrz zamkniętych chassis, strefy zakazane dla anten są ciaśniejsze niż w telewizorze, a dyscyplina BOM przy projektorze hurtowym za 249 USD jest brutalna. Dlatego SKU pozostaje głównie rozmową o roadmapie, a nie rzeczywistością wysyłkową.

Jak faktycznie wyglądają liczby z roadmapy

Łącząc prognozy chipsetów IDC z naszymi własnymi danymi pipeline ODM, modelujemy trzy przedziały czasowe dla modelu:

PoziomOczekiwana premieraTypowy przypadek użyciaSzacowana premia BOM
Próbki inżynieryjneTeraz – Q2 2026Walidacja wewnętrzna, dema na targachod +28 do +42 USD za sztukę
Premium home theaterQ4 2026Modele laserowe 4K UST powyżej 1 499 USD detalicznieod +12 do +18 USD za sztukę
Wolumen głównego nurtuQ2 – Q3 2027Przenośne SKU 1080p i 4K od 249 do 899 USD hurtowood +4 do +7 USD za sztukę

Najważniejszą cechą modelu jest Multi-Link Operation, czyli MLO, które pozwala radiu nadawać jednocześnie w pasmach 2,4, 5 i 6 GHz. W projektorze mirrorującym strumień 4K UHD przy 60 Hz, MLO eliminuje widoczne zacięcia, które nękają WiFi 6, gdy kuchenka mikrofalowa sąsiada lub skok mesh konkuruje o czas antenowy. W naszym laboratorium w Shenzhen zarejestrowaliśmy stałą przepustowość 1,24 Gbps na płycie referencyjnej Realtek RTL8922 pracującej z kanałami 320 MHz przy odległości rzutu 5 metrów przez jedną ścianę wewnętrzną. To w przybliżeniu 2,4 raza większa przepustowość niż porównywalny moduł WiFi 6 BE200 w tych samych warunkach pomieszczenia.

Każdy haczyk to pobór mocy. Tryb mlo w typowym projekcie Qualcomm QCNCM4 pobiera 3,1 W w szczycie wobec 1,8 W dla WiFi 6. W bezwentylatorowym projektorze UST ta delta wymusza przeprojektowanie termiczne obudowy silnika światła. Dopóki ta delta nie spadnie poniżej 0,8 W, urządzenie pozostanie ograniczone do chassis kina domowego zasilanych z sieci AC, a nie do przenośnych jednostek 3 500 lumenów.

Laboratorium DataMax w Shenzhen testuje płytę referencyjną projektora z włączonym MLO

Regionalny stos kosztów certyfikacji: Co faktycznie płacą kupujący

Etykieta cenowa na projekcie SKU ukrywa wielowarstwowy koszt certyfikacji, który większość zespołów zakupowych B2B niedoszacowuje na etapie RFQ. Śledzimy regionalne obciążenie zatwierdzeniem typu na 11 rynkach od 2024 roku, a rozrzut jest szerszy niż sama premia chipsetowa.

Każdy projekt tego projektora musi przejść trzy nałożone na siebie bramki: certyfikację produktową Wi-Fi Alliance, regionalne zatwierdzenie typu RF (FCC, CE, MIC, SRRC) oraz stos platformy OS od Android lub Linux. Mierzymy kompleksowe cykle certyfikacji na 14 do 22 tygodni dla nowej budowy ODM i to okno nie skróciło się od 2023 roku. Kupujący B2B planujący premiery na sezon świąteczny 2026 powinni traktować projektor jako wydarzenie 2027 roku, a nie 2026, chyba że zaakceptują śródocyklową zamianę BOM, która grozi karami za ponowną certyfikację od 18 000 do 45 000 USD na SKU.

W DataMax nasza standardowa platforma referencyjna ODM na Q3 2026 jest dostarczana z wymiennym gniazdem modułu bezprzewodowego M.2. Kupujący mogą wziąć teraz wersję produkcyjną WiFi 6, a następnie zaktualizować w terenie do SKU, gdy moduł QCNCM4 lub Filogic 380 przejdzie nasz wewnętrzny 72-godzinny test warunków skrajnych. Ta architektura z dwoma gniazdami to ścieżka, którą rekomendujemy każdemu dystrybutorowi zabezpieczającemu się przed niepewnością prognozy na 2026 rok. Wysyłamy wyceny z 12-tygodniowym terminem realizacji na tę płytę hybrydową od lutego 2026 roku, a pierwszy pilotażowy bieg 8 000 sztuk jest obecnie zarezerwowany przez europejską markę detaliczną z dostawą w Q4.

Dla zespołów zakupowych B2B prowadzących SKU w dwóch regionach naszą rekomendacją jest sekwencjonowanie najpierw zgłoszenia FCC, a następnie odzwierciedlenie raportu z testów w zgłoszeniu CE. Takie podejście z równoległą dokumentacją skróciło o trzy do czterech tygodni nasze standardowe 14-22-tygodniowe okno certyfikacji w ostatnich sześciu budowach tego projektora, które opuściły laboratorium DataMax w Shenzhen.

Układ anten jako ukryty czynnik BOM

Każde chassis tego projektora potrzebuje co najmniej trzech anten dla prawdziwego 2x2 MIMO plus trzeci strumień przestrzenny do agregacji MLO, a czwartej, jeśli chcecie koegzystencji Bluetooth bez desensytyzacji. Samo strojenie anten dodaje od 2,40 do 3,80 USD za sztukę, ale koszt układu jest znacznie wyższy, gdy weźmiecie pod uwagę przeróbkę plastiku. W projektorach laserowych UST blok lustra rzutu znajduje się około 18 mm nad główną płytą PCB, co zatłacza strefę zakazaną anteny. Spaliliśmy 11 tygodni czasu narzędzi na jednym projekcie klienta, ponieważ oryginalne studio projektowe umieściło dekoracyjny otwór wentylacyjny bezpośrednio nad radiatorem 5 GHz. Taki błąd mechaniczny jest najczęstszą przyczyną przesuwania się programów SKU z daty wysyłki w Q4 na następny Q1.

Sprawdzenie rzeczywistości na etapie kupującego: Gdzie model plasuje się w lejku 2026

Scena konferencji prasowej z dyrektorami przy mównicy

Stoisko targowe z projektorami prezentującymi dema

PoziomOczekiwana premieraTypowy przypadek użyciaSzacowana premia BOM
Próbki inżynieryjneTeraz – Q2 2026Walidacja wewnętrzna, dema na targachod +28 do +42 USD za sztukę
Premium home theaterQ4 2026Modele laserowe 4K UST powyżej 1 499 USD detalicznieod +12 do +18 USD za sztukę
Wolumen głównego nurtuQ2 – Q3 2027Przenośne SKU 1080p i 4K od 249 do 899 USD hurtowood +4 do +7 USD za sztukę

Poziom premium to miejsce, gdzie e urządzenie po raz pierwszy trafia do prawdziwych konsumentów, napędzany przez laserowe modele UST od chińskich marek OEM konkurujących z Hisense i Samsung. Ten segment jest w stanie wchłonąć deltę BOM +12 USD i przefakturować ją jako cechę marketingową. Poziom wolumenu głównego nurtu to miejsce, w którym standard będzie miał znaczenie dla kupujących B2C czytających karty specyfikacji, a to okno znajduje się około 18 miesięcy od dziś.

Trzy ścieżki zakupowe na 2026 rok

Organizujemy możliwość SKU w trzy ścieżki decyzyjne podczas spotkań z kupującymi na wiosennych targach sourcingowych:

Podsumowując, dla każdego zespołu zakupowego B2B czytającego to wiosną 2026 roku: zablokujcie swoją roadmapę SKU na 2026 rok na zwalidowanym krzemie WiFi 6, ale narzućcie modułową antenę i układ M.2, abyście nie płacili kosztów przezbrojeń, gdy ten projektor stanie się polem wyboru w tabeli porównawczej każdego detalisty w 2027 roku.

Dla kupujących OEM w ścieżce B nasz zespół DataMax ODM wycenia 12-tygodniowy termin realizacji na płytę hybrydową z MOQ 2 000 sztuk i 30-procentowym depozytem. To okno rezerwacji jest otwarte od lutego 2026 roku, a pierwszy pilotażowy bieg 8 000 sztuk jest zablokowany na dostawę w Q4, jak wspomniano we wcześniejszej sekcji roadmapy.

Płyta hybrydowa DataMax ODM z wymiennym gniazdem M.2 do aktualizacji terenowej projektora

Prosta konkluzja dla każdego zespołu zakupowego B2B na etapie TOFU decyzji sourcingowych: nie angażujcie wydatków kapitałowych w BOM wyłącznie dla SKU, dopóki Wasz kanał sprzedaży nie jest w stanie obronić premii detalicznej od 70 do 150 USD powyżej równoważnego SKU WiFi 6E. Chipset jest gotowy, firmware jest prawie gotowy, ale sygnał gotowości konsumentów do zapłaty jest wciąż dwa kwartały od bycia wiarygodnym.

Na co zwracać uwagę przy pozyskiwaniu modelu dla linii produktów 2026

Etykieta cenowa na projekcie SKU ukrywa wielowarstwowy koszt certyfikacji, który większość zespołów zakupowych B2B niedoszacowuje na etapie RFQ. Śledzimy regionalne obciążenie zatwierdzeniem typu na 11 rynkach od 2024 roku, a rozrzut jest szerszy niż sama premia chipsetowa.

Dla pojedynczego SKU sprzedawanego globalnie, łączny pakiet zgłoszeniowy FCC + CE + MIC + SRRC + Anatel + KCC ląduje między 26 000 a 58 000 USD przy obsłudze przez zewnętrzne laboratorium zgodności, przy czym projekty modelu lądują w górnej jednej trzeciej tego zakresu, ponieważ pasmo 6 GHz wciąż wymaga uzasadnień kraj po kraju. Kupujący celujący tylko w Amerykę Północną i UE mogą obciąć to do około 14 000 – 19 000 USD, ale koszt marginalny dodania trzeciego regionu (Brazylia, Japonia, Korea) często zaskakuje zespoły finansowe podczas przeglądu pozycji NRE.

Polityka próbek OEM DataMax i MOQ dla budów SKU

RegionOrgan zatwierdzającyTypowy koszt zgłoszeniaStatus pasma 6 GHz urządzenia (kwiecień 2026)
Stany ZjednoczoneFCC4 500 – 7 200 USDOtwarty, pełne kanały 320 MHz
Unia EuropejskaCE / ETSI5 800 – 9 500 USDWarunkowy, tylko dolne 6 GHz
Wielka BrytaniaOfcom3 200 – 5 400 USDOtwarty, pełne 320 MHz
JaponiaMIC6 800 – 11 000 USDOczekiwanie na końcową aktualizację przepisów
Korea PołudniowaKCC / RRA4 900 – 7 600 USDOtwarty z wymaganiami DFS
BrazyliaAnatel7 500 – 12 500 USDOgraniczony do podpasm 6 GHz
ChinySRRC3 400 – 6 200 USDOtwarty, pełne pasmo

Lista kontrolna specyfikacji przed podpisaniem PO na ten projektor

Dla zespołów zakupowych B2B prowadzących SKU w dwóch regionach naszą rekomendacją jest sekwencjonowanie najpierw zgłoszenia FCC, a następnie odzwierciedlenie raportu z testów w zgłoszeniu CE. Takie podejście z równoległą dokumentacją skróciło o trzy do czterech tygodni nasze standardowe 14-22-tygodniowe okno certyfikacji w ostatnich sześciu budowach tego projektora, które opuściły laboratorium DataMax w Shenzhen.

Matematyka dolarowa dla kupującego B2C przeglądającego półki Sony, Samsung lub Hisense pod koniec 2026 roku będzie wyglądać inaczej: model WiFi 7 w projektorach stojący obok identycznie wyglądającego SKU WiFi 6E zwykle niesie ze sobą premię od 90 do 180 USD, która ujawnia się dopiero w teście przepustowości 1,5 Gbps, a nie w odtwarzaniu Netflix czy YouTube. Dlatego nasze briefy dla kanałów detalicznych podkreślają pozycjonowanie WiFi 7 w projektorach jako cechę zabezpieczającą przyszłość, a nie twierdzenie o wydajności w czasie teraźniejszym.

Kontekst branżowy: Gdzie kategoria WiFi 7 w projektorach plasuje się dla kupujących B2B

Każde chassis tego projektora potrzebuje co najmniej trzech anten dla prawdziwego 2x2 MIMO plus trzeci strumień przestrzenny do agregacji MLO, a czwartej, jeśli chcecie koegzystencji Bluetooth bez desensytyzacji. Samo strojenie anten dodaje od 2,40 do 3,80 USD za sztukę, ale koszt układu jest znacznie wyższy, gdy weźmiecie pod uwagę przeróbkę plastiku. W projektorach laserowych UST blok lustra rzutu znajduje się około 18 mm nad główną płytą PCB, co zatłacza strefę zakazaną anteny. Spaliliśmy 11 tygodni czasu narzędzi na jednym projekcie klienta, ponieważ oryginalne studio projektowe umieściło dekoracyjny otwór wentylacyjny bezpośrednio nad radiatorem 5 GHz. Taki błąd mechaniczny jest najczęstszą przyczyną przesuwania się programów SKU z daty wysyłki w Q4 na następny Q1.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest faktyczny zysk przepustowości WiFi 7 w projektorach w porównaniu z WiFi 6E w rzeczywistych pomieszczeniach?

Testy terenowe w 12 pomieszczeniach mieszkalnych i 6 komercyjnych w maju 2026 roku wykazały średni zysk przepustowości od 18 do 22 procent na sprzęcie WiFi 7 w projektorach pracującym w trybie MLO 2, wobec sufitowego zysku 38 procent na kontrolowanym stanowisku. Twierdzenia marketingowe o 240 procentach zakładają cztery strumienie przestrzenne i zerową utratę pakietów, czego żaden salon nie dostarcza Wi-Fi Alliance.

Ile kosztuje chipset WiFi 7 w projektorach w 2026 roku?

Ceny kontraktowe na MediaTek Filogic 380 wynosiły 11,20 USD za sztukę przy rocznych zobowiązaniach na 50 000 sztuk od czerwca 2026 roku, przy cenach spotowych od 12,40 do 13,60 USD. W porównaniu z ekwiwalentem WiFi 6E za 7,80 USD, WiFi 7 w projektorach dodaje w przybliżeniu od 3,40 do 5,80 USD kosztu BOM przed pracą antenową i ekranowaniem.

Kiedy Wi-Fi Alliance sfinalizuje specyfikacje wpływające na WiFi 7 w projektorach?

Specyfikacja EasyMesh R5 jest zaplanowana do publikacji w listopadzie 2026 roku, a dostawcy oprogramowania firmware WiFi 7 w projektorach, z którymi pracujemy, zobowiązali się do łatek kompatybilności OTA w ciągu 90 dni od tej publikacji. Każdy produkt WiFi 7 w projektorach wysyłany przed styczniem 2027 roku powinien być traktowany jako jednostka sprzed specyfikacji końcowej.

Jaki jest termin realizacji i MOQ dla budowy OEM WiFi 7 w projektorach w DataMax?

Nasz standardowy termin realizacji to 12 tygodni od PO do ex-works Shenzhen, MOQ wynosi 2 000 sztuk, a polityka próbek to 5 sztuk po 480 USD każda, podlegające zwrotowi przy pierwszym zamówieniu produkcyjnym. Kupujący z kontraktami rocznymi mogą zablokować ceny na wszystkie kwartały 2026 roku.

Czy przenośny projektor 1080p powinien zawierać WiFi 7 w projektorach jako standard w 2026 roku?

Nie. Rekomendujemy WiFi 7 w projektorach jako opcję sprzętową tylko w przenośnych modelach 1080p z ceną hurtową poniżej 799 USD, ponieważ premia BOM nie zwraca się w tym paśmie detalicznym. Poczekajcie, aż ASP chipsetu spadnie poniżej 9,50 USD pod koniec 2027 roku, zanim uczynicie go standardową budową.

Kiedy kupujący OEM oceniają pipeline 2026, uczciwym ujęciem jest to, że urządzenie jest wciąż technologiczną historią z góry lejka, a nie decyzją zakupową. Projekty referencyjne MediaTek Filogic 380, które ocenialiśmy w marcu 2026 roku, uzyskały certyfikację Wi-Fi Alliance dopiero osiem tygodni temu, a firmware poziomu produkcyjnego wciąż nie obsługuje jednocześnie wszystkich czterech trybów MLO. Ta luka jest powodem, dla którego mówimy naszym partnerom dystrybucyjnym, aby traktowali ten projektor jako punkt marketingowy, a nie funkcjonalny wyróżnik przez następne dwa kwartały.


Detalista i kupujący B2C czytający dziś karty specyfikacji w tabeli porównawczej Sony, Samsung lub Hisense zobaczą głównie projektor jako pozycję dodającą od 50 do 120 USD do ceny detalicznej bez zmiany widocznego zachowania strumieniowania. Dopóki Wi-Fi Alliance nie sfinalizuje specyfikacji EasyMesh R5 później w tym roku, rzeczywisty zysk przepustowości w porównaniu z dobrze dostrojonym projektem WiFi 6E jest bliższy 18 procentom niż 240 procentom z nagłówka, które wciąż cytują deck-i marketingowe Wi-Fi Alliance.

Twój koszyk
Pozwolenie na pliki cookie poprawi komfort korzystania z tej strony Polityka plików cookie